Novak Djokovič a Rafael bojujú o post svetovej jednotky
Novak Djokovič a Rafael bojujú o post svetovej jednotky

Djokovič s Nadalom bojujú v Paríži o tenisový trón

Dnes sú to dva roky odkedy bol Novak Djokovič naposledy svetovou jednotkou. V pondelok môže detronizovať aktuálneho kráľa mužského tenisu Rafaela Nadala a vrátiť sa na tento post. Boj o trón sa odohráva v parížskej hale Bercy na jednom z najprestížnejsích podujatí série ATP Masters 1000.

Španiel sa na kurty vracia prvýkrát od semifinálového duelu US Open, kde po dvoch setoch pre problémy s kolenom skrečoval Argentínčanovi Juanovi Martínovi del Potrovi (ten je iróniou osudu teraz dlhodobo vyradený z diania pre zlomeninu jabĺčka). Momentálne má na svojho konkurenta k dobru 215 bodov, ale po odpočítaní 180 bodov za vlaňajšie štvrťfinále, mu ostáva 35-bodový náskok, pretože Srb minulý rok pod Eiffelovkou pre zranenie nehral a neobhajuje nič.

Nadal je na čele rebríčka ATP permanentne od 25. júna, predtým si tento post viackrát v roku vymenil so Švajčiarom Rogerom Federerom. 33-násobný víťaz turnajov ATP Masters 1000 vedie renking už 195. týždeň, čo je šiesty najvyšší počet od jeho zavedenia v roku 1973.

Ak by sa zverencovi Mariána Vajdu podarilo zosadiť Španiela, bol by prvým hráčom od roku 2000, ktorý by dosiahol post jednotky v roku, v ktorom figuroval mimo najlepšej dvadsiatky. Maratovi Safinovi sa to podarilo 20. novembra, keď ešte 28. februára bol na 38. priečke. Djokovič, ktorý vo februári podstúpil operáciu lakťa, začal rok vyrovnanou bilanciou šiestich víťazstiev i prehier a 18. júna bol na 22. pozícii rebríčka.

Novak kraľoval mužskému tenisu 223 týždňov, naposledy 31. októbra 2016. V Paríži môže po Cincinnati a Šanghaji získať tretí titul v rade na podujatiach ATP Masters 1000 a vyrovnať tak Nadalov rekord 33 turnajových víťazstiev na tejto úrovni.

Ak sa chce Djokovič vrátiť na čelo rebríčka, potrebuje v Paríži uhrať lepší výsledok ako Nadal. V prípade , že vypadnú v rovnakom kole, ostane lídrom rodák z Malorky. Kto sa stane koncoročnou jednotkou, sa rozhodne až na londýnskom ATP Finals (11.-18. novembra). V hre je tam až 1500 bodov, ktoré získa hráč, ak neprehrá žiadny zápas. Srb i Španiel môžu stráviť koniec roka na čele piatykrát v kariére. Jeden z nich by tak vyrovnal bilanciu Rogera Federera a Jimmyho Connorsa a priblížil sa rekordmanovi Petovi Samprasovi, ktorý silvestroval ako svetová jednotka šesťkrát.

Nadal v Paríži ešte netriumfoval a po pauze ho čaká nepríjemný krajan Fernando Verdasco, ktorý to na Malorčana vie. Jeho prípadným štvrťfinálovým súperom môže byť Rakúšan Dominic Thiem. Boloa by to repríza epickej štvrťfinálovej bitky z US Open, ktorú pre Španiela rozhodol až tajbrejk rozhodujúceho piateho setu. Noleho protivníkom vo štvrťfinále by mal byť o Londýn bojujúci Chorvát Marin Čilič, v semifinále predpoklady avizujú jeho duel s Rogerom Federerom.

Zdroj: www.atpworldtour.com

Foto: TASR/AP

Odporúčané články