Slovenskí futbalisti klesli v Lige národov i pri žrebe kvalifikácie ME 2020
Slovenskí futbalisti klesli v Lige národov i pri žrebe kvalifikácie ME 2020

Slováci si neudržali pozície

V utorok vyvrcholil skupinovou fázou nový projekt Európskej futbalovej únie (UEFA) Liga národov, v ktorej od septembra do novembra participovalo 55 členských krajín v štyroch divíziách. Na finálový turnaj sa z A-divízie kvalifikovalo kvarteto Portugalsko, Švajčiarsko, Anglicko a Holandsko. Slováci zostúpili z B-divízie do "céčka", keď neuspeli v konkurencii Ukrajiny a rivala z ČR. Najväčšiu radosť však nová súťaž prinesie až tým, ktorí si vďaka nej zabezpečia postup na finálový turnaj EURO 2020.
      Výsledky skupín rozhodli primárne o nasadení reprezentácií do košov pri žrebe kvalifikácie, ktorý sa uskutoční 2. decembra v Dubline. Okrem slovenského výberu spadli o jeden kôš nižšie Nemecko, Wales, Maďarsko, Grécko, Albánsko, Luxembursko, Faerské ostrovy a Lotyšsko. Najväčší zosun zaznamenalo Rumunsko, ktoré zostúpilo z 1. až do 4. koša. "Nemecko je vo výkonostnom a hernom kŕči už od majstrovstiev sveta v Rusku. Je to však obrovská futbalová krajina s veľkým množstvom skvelých hráčov. Podľa mňa je to len ich krátky výpadok. To však znamená, že skupina, do ktorej príde Nemecko z druhého koša, bude veľmi náročná," myslí si reprezentačný tréner Pavel Hapal. Ziskom bodu v Portugalsku za remízu 1:1 sa v ňom naopak udržali Poliaci, ktorí spolu s Nemeckom, Islandom a Chorvátskom vypadli z A-divízie. Slováci budú až v 3. koši a nebudú sa tak môcť v kvalifikácii stretnúť s deviatkou - Turecko, Írsko, Severné Írsko, Škótsko, Nórsko, Srbsko, Fínsko, Bulharsko a Izrael. "Sme sklamaní, že po prehre v Česku sa nám nepodarilo obhájiť druhý kôš. Berieme to však ako realitu. Uvidíme, koho nám prisúdi žreb, ale jednoznačný cieľ je dostať sa na majstrovstvá Európy," citoval oficiálny web SFZ Pavla Hapala. Šestnásť reprezentačných výberov si vybojovalo postup do vyššieho koša. Do prvého sa presunuli Švajčiarsko, Francúzsko, Taliansko a Poľsko. Posledný menovaný tím sa posunul medzi najlepších z tretieho koša. Rovnako o dve výkonnostné skupiny sa posunuli Fínsko a Gruzínsko. "Ľahký zápas už nie je. Keď sa pozrieme na druhý a tretí kôš, v nich sú tímy takmer na rovnakej úrovni. Ale my máme cieľ dostať sa na šampionát," dodal český kouč.
      Teoreticky 16 krajín získalo istotu záložného plánu, resp. "zlatej príležitosti" v prípade, že nepostúpia na ME cez kvalifikáciu a budú tak bojovať o druhú šancu v baráži LN v marci 2020. Je medzi nimi napríklad aj víťaz 1. skupiny D-divízie Gruzínsko pod vedením bývalého reprezentačného trénera SR Vladimíra Weissa. Jeho súpermi v baráži budú Bielorusi, Macedónčania a Kosovčania. Samozrejme, ak by si senzačne niekto z týchto krajín vybojoval postup cez kvalifikáciu, na štvorčlennom turnaji by ho nahradila v poradí najlepšia ďalšia reprezentácia v renkingu LN (UEFA Nations League rankings).
      Kosovo si postup do C-divízie, resp. účasť v play off LN zabezpečilo v utorok triumfom 4:0 nad Azerbajdžanom, ktorý zariadil hetrik Arbera Zeneliho, 23-ročného stredopoliara holandského Heerenveenu. Podarilo sa mu to len dva roky po tom, ako ho UEFA uznala za riadneho člena a zaradila do jej národných súťaží.
      EURO 2020 sa bude konať v 12 krajinách po celom kontinente od Írska až po Azerbajdžan a ani jedna z nich nemá účasť garantovanú. Pôvodne sa malo hrať aj v Belgicku, ale Brusel odstúpil pre zlyhanie projektu nového štadióna. Šampionát sa začne 12. júna 2020 v Ríme a vyvrcholí 12. júla v londýnskom Wembley, na ktorom sa budú hrať aj obe semifinále. O ME sa bude súperiť v desiatich kvalifikačných skupinách, päť z nich bude päťčlenných a päť šesťčlenných. Postup si vybojujú prví dvaja z každej z desiatich skupín. Ďalšie štyri miestenky určí baráž LN. Účastníci Final Four LN majú istotu účasti v 5-člennej skupine kvalifikácie ME, aby sa im otvorilo termínové okno na odohratie turnaja v júni 2019. Hrať sa bude v Portugalsku v Porte (Estádio do Dragao) a v Guimaraes (Estádio D. Afonso Henriques). Žreb, ktorý dá dokopy semifinalistov, sa uskutoční 3. decembra v Dubline. Portugalsko ako organizátor má istotu, že ho bude hrať 5. júna, druhé sa uskutoční o deň neskôr. Víťaz prvého ročníka LN bude známy po finále v nedeľu 9. júna, v ten istý deň sa bude hrať aj o bronz.
      Prvý šampión LN okrem 71 cm vysokej striebornej trofeje dostane aj finančnú prémiu 7,5 milióna eur. Za druhé miesto vypísala UEFA prémiu 6,5 milióna, bronzový tím dostane 5,5 milióna a štvrtý 4,5 milióna. V týchto sumách už je zarátaný bonus (štartovné) 3 miliónov pre všetkých štyroch účastníkov, ktorý pozostáva z 1,5 milióna ako štartovné pre všetkých účastníkov A-divízie, resp. prémie 1,5 milióna za víťazstvo v skupine najvyššej divízie. Riadiaci orgán celkovo na štartovné a bonusy vyplatí 55 krajinám v LN sumu 76,25 miliónov eur. Slováci dostali za účasť v 1. skupine B-divízie 1 milión eur, ak by ju vyhrali, zinkasovali by ďalší milión.
            
      finálový turnaj LN 2018/2019 (5.-9. júna 2019 v Portugalsku, žreb 3. decembra 2018 v Dubline):
      Holandsko, Švajčiarsko, Portugalsko (organizátor), Anglicko (víťazi štyroch skupín A-divízie)
      postupujúci do A-divízie: Ukrajina, Švédsko, Bosna a Hercegovina, Dánsko
      postupujúci do B-divízie: Škótsko, Fínsko, Nórsko, Srbsko
      postupujúci do C-divízie: Gruzínsko, Bielorusko, Kosovo, Macedónsko

      zostupujúci v LN (v abecednom poradí):
      Chorvátsko (A›B), Cyprus (C›D), Estónsko (C›D), Nemecko (A›B), Island (A›B), Litva (C›D), Severné Írsko (B›C), Poľsko (A›B), Írsko (B›C), Slovinsko (C›D), SLOVENSKO (B›C), Turecko (B›C)
      poznámka: Cyprus zostúpil do D-divízie ako najhorší z tretích miest v C-divízii

      barážové turnaje LN:
      26.-31. marca 2020, žrebovať sa bude 22. novembra 2019

      nasadenie do košov pri žrebe kvalifikácie EURO 2020 (2. decembra v Dubline):
      1. kôš: Švajčiarsko, Portugalsko, Holandsko, Anglicko, Belgicko, Francúzsko, Španielsko, Taliansko, Chorvátsko, Poľsko
      2. kôš: Nemecko, Island, Bosna a Hercegovina, Ukrajina, Dánsko, Švédsko, Rusko, Rakúsko, Wales, ČR
      3. kôš: SLOVENSKO, Turecko, Írsko, Severné Írsko, Škótsko, Nórsko, Srbsko, Fínsko, Bulharsko, Izrael
      4. kôš: Maďarsko, Rumunsko, Grécko, Albánsko, Čierna Hora, Cyprus, Estónsko, Slovinsko, Litva, Gruzínsko
      5. kôš: Macedónsko, Kosovo, Bielorusko, Luxembursko, Arménsko, Azerbajdžan, Kazachstan, Moldavsko, Gibraltár, Faerské ostrovy
      6. kôš: Lotyšsko, Lichtenštajnsko, Andorra, Malta, San Maríno

Text, foto: TASR

Odporúčané články