Marcel Hirscher vyhral 1. kolo slalomu na majstrovstvách sveta v Are
Marcel Hirscher vyhral 1. kolo slalomu na majstrovstvách sveta v Are

Hirscher po 1. kole s polsekundovým náskokom, Slováci ďaleko za tridsiatkou

Rakúsky lyžiar Marcel Hirscher exceloval v 1. kole nedeľňajšieho slalomu na majstrovstvách sveta vo švédskom Are. V záverečnej súťaži MS sa mu dokázal z konkurentov priblížiť iba Francúz Alexis Pinturault, ktorý zaostal o 56 stotín, ostatní nabrali na obhajcu titulu vyše sekundovú stratu. Rakúšanom celkovo vyšlo 1. kolo parádne, na treťom mieste figuroval Marco Schwarz (+1,22), štvrtý bol Michael Matt (+1,35) a piaty Manuel Feller (+1,38).
      Slovák Adam Žampa so štartovým číslom 31 po veľkej chybe v hornej časti vyšiel mimo líniu, síce pokračoval v jazde, ale do cieľa prišiel s obrovskou stratou 13,66 sekundy. Z 99 štartujúcich však vypadlo až 42 a Žampa tak figuroval v postupovej 60-ke na 52. mieste, utrpel však zranenie ruky a v sprievode usporiadateľov putoval na vyšetrenie. Matej Falat s číslom 44 mal v cieli stratu 6,10 s a bol na 37. priečke, druhé kolo (14.30 h) naňho čakalo po odjazdení elitnej tridsiatky. "Som trocha chorý, bol som v posteli, nemal som veľmi silu. Bojoval som, čo to dalo, ale je to ťažké, keď človek nie je v stopercentnej kondícii. Cítil som sa trocha lepšie ako v 'obráku', už to asi ustupuje, ale stále to nie je ono. Škoda choroby, v slalome som si veril aj na viac. Už je posledný deň, dám zo seba všetko," uviedol Falat pre TASR v cieľových priestoroch.
      Hirscher predviedol famóznu jazdu, išiel typicky dravo, navyše čisto a pri úspornej línii. Jeho nórsky rival a majster sveta v obrovskom slalome Henrik Kristoffersen stratil na lídra Svetového pohára priepastných 1,70 sekundy a patrila mu priebežná šiesta priečka. "Bola to jazda, ktorú si počas svojho života ešte niekoľkokrát pozriem. Sme však len v polčase, treba sa ešte koncentrovať, jazdiť v druhom kole uvoľnene a opäť naplno atakovať," povedal Hirscher pre ORF. Jeho tempu stačil ešte Švajčiar Daniel Yule, ktorý na poslednom medzičase zaostával necelé tri desatiny, po chybe v spodnej časti však vypadol.

Text, foto: TASR/AP

Odporúčané články