Aké športy sú obľúbené v jednotlivých krajinách Európy?

Publikované 21.06.2017 08:19
Image Aké športy sú obľúbené v jednotlivých krajinách Európy?

BRATISLAVA (pzb) – Je na Slovensku športom číslo jeden futbal alebo hokej? Stále sa o tom vedú rôzne polemiky a nie je ľahké v tomto smere rozhodnúť. A ako sú na tom ostatné krajiny? Je v nich národným športom futbal, hokej či nejaké iné odvetvie?

Práve na túto problematiku sme sa pozreli detailnejšie. Vytvorili sme preto podrobnú mapu Európy, na ktorej sme farebne znázornili, aké športové odvetvie sa v danej krajine teší najväčšej obľube. Z nášho rozboru vyplýva, že športom číslo jeden v európskom meradle je jednoznačne futbal. Na mapke má zelenú farbu. Okrem tradičných futbalových krajín ako Španielsko, Portugalsko či Nemecko, má najsilnejšiu základňu fanúšikov aj na Ukrajine, v Maďarsku či v Rakúsku.

Naopak, za typicky hokejové krajiny sme modrou farbou označili Fínsko, Švédsko a taktiež Rusko. Červená farba patrí basketbalu a ten dominuje najmä v Pobaltí. Najpopulárnejším športom je v Litve a Estónsku, v Lotyšsku súperí s hokejom. V Srbsku a Grécku naopak s futbalom.

Ďalšou výraznou farbou je žltá, ktorá na našej mapke patrí hádzanej. Typicky hádzanárskou krajinou je len Island, aj keď tam sa do popredia v poslednom období čoraz viac dostáva futbal. K najlepším hádzanárskym krajinám sveta ďalej patria Dánsko, Chorvátsko či Slovinsko (konkurencia v podobe futbalu). V prípade iných hádzanárskych veľmocí ako Francúzsko či Španielsko však v popularite hádzanú jednoznačne valcuje futbal.

Ďalší halový šport volejbal nemá v žiadnej európskej krajine výsostnú pozíciu, najsilnejšie zázemie však pociťuje v Poľsku. Inak má v rôznych krajinách veľmi silnú konkurenciu v podobe futbalu.

Tri krajiny sú označené šedou farbou, pretože v nich nedominuje žiadny z tradičných športov. V Írsku sa obrovskej popularite tešia pre nás nezvyčajné športy ako hurley, gaelský futbal a rounders. V Čiernej Hore je športom číslo jeden vodné pólo a v maličkej Andorre zas rugby.

Treba ešte podotknúť, že do nášho prehľadu sme zámerne zaradili len kolektívne športy a preto je napríklad Nórsko futbalovo zelené, hoci sa s ním tradične spájajú športy ako bežecké lyžovanie a biatlon. Špecifickým prípadom je aj Veľká Británia, keďže jej jednotlivé časti majú iné národné športy. V Anglicku je to kriket, vo Walese rugby a v Škótsku golf. Celkovo je však jednotkou futbal.

A ako dopadlo Slovensko? Rovnako ako Česko, Švajčiarsko a Bielorusko sme ho označili za krajinu, kde je rovnocenná popularita hokeja a futbalu.

0 reakcií

Súvisiace články