Ako by mohla vyzerať reprezentácia Katalánska

Publikované 07.10.2017 10:52
Image Ako by mohla vyzerať reprezentácia Katalánska

BRATISLAVA (jnk) – V posledných dňoch počuť čoraz silnejšie hlasy o tom, že Katalónsko by sa malo stať samostatnou krajinou. Minulý víkend prebehlo v tomto bohatom regióne referendum o nezávislosti od Španielska, proti ktorému tvrdo zasiahli policajné zložky. Španielska vláda si možnosť osamostatnenia Katalánska nepripúšťa, hlasy nespokojnej časti obyvateľstva však silnejú.

Celá situácia môže teoreticky vyústiť až do vzniku samostatnej krajiny. Na športovom poli by to potom znamenalo, že vo futbale či v basketbale by vznikli nové a hlavne silné národné tímy. Kto by teda mohol reprezentovať Katalánsko na futbalových trávnikoch?

Prvým menom, ktoré zrejme príde futbalovým fanúšikom na um, je Gerard Piqué. Je podporovateľom samostatnosti regiónu, za čo sa proti nemu dokonca otočila časť španielskych fanúšikov. V novovytvorenej katalánskej reprezentácii by zrejme dostal kapitánsku pásku.

Brankárkou jednotkou by bol Kiko Casilla chytajúci za Real Madrid, teda paradoxne za klub, ktorý väčšina Kataláncov nenávidí. Piquého by v štvorčlennej obrannej línii mohla doplniť dvojica spoluhráčov z FC Barcelona Jordi Alba Aleix Vidal, ku ktorým by sa ešte zaradil Marc Bartra z Borussie Dortmund.

Veľkú silu by malo Katalánsko aj v strede poľa. Stačí spomenúť mená ako Sergio Busquets, Sergi Roberto (obaja FC Barcelona) či Cesc Fabregas (Chelsea Londýn). Pripojiť by sa k nim mohol aj Xavi Hernandéz momentálne pôsobiaci v Katare či Gerard Deulofeu, ktorý si buduje pozíciu v Barcelone.

A napokon do útoku sa ponúkajú mená ako Christian Tello (Real Betis), Sergio Garcia (Espanyol) či Bojan Krkič (Alavés).

V skutočnosti už katalánska futbalová reprezentácia existuje, no keďže nie je členom FIFA ani UEFA, hráva len rôzne priateľské a exhibičné stretnutia. Vznikla už v roku 1904 a počas svojej existencie odohrala viac ako dvesto stretnutí. V posledných rokoch hráva zápasy najmä krátko po Vianociach a jej súpermi boli v predošlých sezónach Tunisko, Kapverdy či výber Baskicka. Medzi rokmi 2009 a 2013 bol jej trénerom Holanďan Johan Cruyff, v súčasnosti je ním Sergio González.

Foto: Getty Images (3x)

0 reakcií

Súvisiace články

0 reakcií

Pridať komentáre môžu len prihlásení užívatelia.