Bardet prvý na vrchole Peyragudes, prebehlo aj striedane žltého dresu

Publikované 13.07.2017 17:23
Image Bardet prvý na vrchole Peyragudes, prebehlo aj striedane žltého dresu

PAU - Francúz Romain Bardet z tímu AG2r La Mondiale vyhral prvú pyrenejskú etapu na 104. ročníku Tour de France s cieľom v lyžiarskom stredisku Peyragudes vo výške 1580 m. Bardet vyšiel ako víťaz zo záverečného súboja ašpirantov na celkový triumf, keď v strmom cieľovom stúpaní s 20-percentným sklonom zdolal Kolumbijčana Rigoberta Urána (Cannondale-Drapac) a Taliana Fabia Arua (Astana). Brit Christopher Froome skončil siedmy s mankom 22 sekúnd a prišiel o žltý dres lídra pretekov, vyzliekol ho z neho Aru s náskokom 6 sekúnd. Tretí Bardet zaostáva o 25 sekúnd.

Dvestoštrnásť a pol kilometra a šesť klasifikovaných stúpaní, z toho jedno špeciálnej kategórie a ešte aj záver v strmom kopci. Takéto menu s vysokým stupňom obtiažnosti pripravili organizátori Tour de France pre cyklistov v prvej pyrenejskej etape. Štart bol v Pau a cieľ v Peyragudes vo výške 1580 m. Trojnásobný šampión Tdf Christopher Froome vstúpil do Pyrenejí ako líder pretekov, pričom načal druhú päťdesiatku dní v žltom tričku.

V úniku dňa sa ocitlo 12 cyklistov: Cyril Gautier (AG2R-La Mondiale), Ima?ol Erviti (Movistar), Koen De Kort (Trek-Segafredo), Stefan Küng (BMC), Diego Ulissi (UAE Team Emirates), Stephen Cummings (Dimension Data), Marcel Kittel, Jack Bauer (Quick-Step Floors), Nils Politt (Katusha-Alpecin), Thomas De Gendt (Lotto-Soudal), Michael Matthews (Sunweb) a Julien Simon (Cofidis). Po 18 km mali náskok 1:30 min a po 38 km už 2:45 min. Prvá vrchárska prémia Côte de Capvern (IV. kat.) na 64. km sa stala korisťou Belgičana De Gendta. Ten istý cyklista sa prvý objavil aj na vrchole "dvojky" Col des Ares (111,5. km), za čo získal 5 bodov do vrchárskej súťaže.

Ešte predtým na rýchlostnej prémii na 94. km ukázal všetkým chrbát Austrálčan Matthews a naznačil, že ešte nebalí súboj o zelený dres. Jeho aktuálny držiteľ Nemec Kittel bol však druhý, jeho náskok bol v tej chvíli stále komfortných 130 bodov. Náskok tucta v úniku sa vyšplhal až nad 6 minút

V záverečných 100 km sa cyklistom postavili do cesty Col de Menté - I. kat. (1 349 m, dĺžka 6.9 km, priemer 8.1%), Port de Balés - kat. HC (1 755 m, dĺžka 11.7 km, priemer 7,7%), Col du Peyresourde - I. kat. (1569 m, 9,7 km, 7,8%) a cieľový Peyragudes - II. kat. (1580 m, 2,4 km, 8,4%). V stúpaní na Col de Menté (139,5. km) "zvesil" nohy dovtedy aktívny šprintérsky kráľ Kittel. Skvelé nohy opäť ukázal Matthews, ktorý si došiel po 10 bodov, aby pomohol tímovému kolegovi zo Sunwebu Warrenovi Barguilovi udržať si bodkovaný dres. V dlhom stúpaní na Port de Balés sa už začala trhať vedúca skupina. Konečná to bola pre Matthewsa, neskôr tempo neudržali ani De Kort, Erviti, Politt a Ulissi. Na najvyšší bod štvrtkovej etapy Port de Balés si po 20 bodov do vrchárskej súťaže došiel Brit Cummings, ktorý sa o minútu vzdialil De Gendtovi a Gautierovi. Štvrtý sa z hmly vynoril bodkovaný líder Barguil a získal ďalších 10 bodov. Potom už s odstupom 1:40 min nasledovala silná skupiny tímu Sky, ktorá ťahala "žltého" Frooma. V skupine favoritov už chýbal Dán Jakob Fuglsang (Astana), ktorý nastúpil do štvrtkovej etapy s dvoma menšími zlomeninami a nestačil tempu najlepších.

Líder Cummings výborne zvládol zjazd z Port de Balés a 15 km pred cieľom si vypracoval náskok 2:10 min. Medzitým sa v hlavnej skupine favoritov odohrala nečakaná situácia. Froome a jeho tieň Fabio Aru nasledovali zadné koleso Michala Kwiatkowského, ktorý nedobrzdil zákrutu a takmer skončil v jednom z fanúšikovských karavanov. Nikto nespadol a po približne polminúte sa všetci traja zaradili späť v správnom smere a bez problémov si "dolepili" črtajúcu sa dieru.

Zdroj: SITA Foto: SITA

0 reakcií

0 reakcií

Pridať komentáre môžu len prihlásení užívatelia.