futbal
benes
monchengladbach

Bénesa prenasleduje smola, opäť sa zranil

Publikované 28.02.2018 17:52
Image Bénesa prenasleduje smola, opäť sa zranil

MÖNCHENGLADBACH - Slovenský futbalový reprezentant László Bénes po takmer polročnej výluke spôsobenej zranením piatej metatarzálnej kostičky ľavého priehlavku opäť má zdravotné problémy, tentoraz svalového charakteru. Dvadsaťročný stredopoliar nemeckého bundesligového klubu Borussia Mönchengladbach bol po návrate dva týždne v tréningovom procese, no natiahol si stehenný sval.

"Po dlhom zranení, keď mal som zlomenú kostičku v priehlavku ľavej nohy, som konečne začal trénovať s mužstvom. Trénoval som dva týždne - v prvom som mal so spoluhráčmi len štyri tréningy. Vedenie totiž nechcelo, aby som od začiatku trénoval naplno; bolo by to totiž pre mňa veľmi náročné. Druhý týždeň som s chalanmi trénoval už neustále; žiaľ, natiahol som si stehenný sval. Našťastie to nie je nič vážne. Budúci týždeň by som mal opäť zarezávať," povedal Bénes v rozhovore pre web Slovenského futbalového zväzu (SFZ) a pokračoval: "Rozprávali sme sa o tom aj s trénermi a lekármi. Povedali mi, že sa to možno stalo preto, lebo po piatich mesiacoch od zranenia som začal trénovať naplno. Chodím každý deň na štadión a mám individuálne cvičenia. Dá sa povedať, že mám viac tréningov ako ostatní chalani, ktorí sú zdraví. Oni majú jednu tréningovú jednotku a ja dve. Ak bude všetko dobre pokračovať, tak do najbližšieho reprezentačného zrazu v marci by som chcel nastúpiť na niekoľko zápasov. Začal som už behať."

Člen kádra SR "21" Bénes, ktorý už raz nastúpil aj za seniorský A-tím pod vedením Jána Kozáka, pôsobí v Nemecku od roku 2016; prestúpil z MŠK Žilina. Bénes v I. bundeslige dosiaľ odohral 9 zápasov a raz skóroval. "Je veľmi ťažké vyrovnať sa s dlhým výpadkom. Bol som namotivovaný a pripravený hrať a trénovať. Už sa mi to postupne darilo, veď v Mönchengladbachu ma nominovali takmer na každý zápas a dosť som aj odohral. Cítil som veľkú šancu, lenže prišlo zranenie. Musel som sa pozitívne naladiť na to, aby som čo najskôr začal trénovať a bol fit," skonštatoval dunajskostredský rodák, ktorý bezodkladne kontaktoval trénera "dvadsaťjednotky" Pavla Hapala: "Povedal mi, aby som bol pokojný, že svalové zranenia sú síce ťažké, ale dá sa z nich dostať. Vravel mi aj to, že si mám dávať pozor, lebo keď sa už budem cítiť dobre, tak sa mi to môže vrátiť."

Hapalovým zverencom patrí v polčase bojov o ME 2019 v Taliansku v 2. skupine predposledná 5. priečka (bilancia 2-0-3), dosiaľ vybojovali 6 bodov. Na úvod kvalifikácie zvíťazili 2:1 v Estónsku a v Senici Bénesovým gólom 1:0 nad Severnými Írmi, následne ich však pribrzdila popradská prehra 0:2 s Islanďanmi a prehry s favorizovanými Španielmi v Poprade (1:4) aj Cartagene (1:5). Mladí Slováci potrebujú v zostávajúcich dueloch bodovať naplno, aby si uchovali reálnu šancu na postup. V marci si dvakrát zmerajú sily s Albáncami - najskôr 23. 3. v Tirane na Štadióne Selmana Stermasiho a o štyri dni (27. 3. o 17.20 h) v Žiline. "Súper bude veľmi bojovný, v obrane i osobných súbojoch tvrdý. Albánci tiež budú chcieť získať body a nečaká nás nič ľahké. My sa budeme musieť stopercennte koncentrovať a ukázať všetko, čo v nás je. Náš cieľ je postup na majstrovstvá Európy. O baráž ešte môžeme zabojovať, musíme však všetky zvyšné zápasy vyhrať. Chcem k tomu dopomôcť aj ja," vyhlásil Bénes a doplnil: "Veľakrát som si pozrel zápas proti Severnému Írsku a aj môj gól. Počas obdobia, keď som bol zranený, som si pozrel aj viacero mojich zápasov, v ktorých som podal dobré výkony - či už za reprezentáciu, Mönchengladbach alebo Žilinu. Keď som sa zranil, tak som bol negatívne naladený a toto mi pomáhalo myslieť pozitívne. Veď som mladý, chcem trénovať a hrať."

Bénes je s reprezentačnými spoluhráčmi pravidelne v kontakte: "Každý deň si volám so Špalom (Nicolasom Špalekom, pozn.). Pozerám aj jeho zápasy." Špalek v zime zamieril zo Žiliny do talianskej Brescie. "Myslím si, že sa rozhodol dobre. Jasné, že Žilina je dobrý klub a nič zlé nemôžeme na ňu povedať, ale potreboval sa už posunúť ďalej. Postupne si v Brescii buduje svoje miesto, veď za ňu už aj skóroval. Momentálne má dobrú formu a verím, že sa mu bude aj ďalej takto dariť," uzavrel pre SFZ László Bénes.

Text, foto: SITA/AP

0 reakcií

Súvisiace články

0 reakcií

Pridať komentáre môžu len prihlásení užívatelia.