Bjorgen
pjongčang
beh na lyžiach
medaila

Björgenová už najúspešnejšou športovkyňou zimných olympiád

Publikované 25.02.2018 10:45
Image Björgenová už najúspešnejšou športovkyňou zimných olympiád

PJONGČANG - Nórska bežkyňa na lyžiach Marit Björgenová je už najúspešnejšia športovkyňa v histórii zimných olympijských hier. V nedeľu si v pretekoch na 30 km klasickou technikou s hromadným štartom vybojovala v juhokórejskom Pjongčangu už ôsme zlato, vylepšila si svoju bilanciu na 8 - 4 - 3 a v rebríčku najúspešnejších "zimných" športovcov predstihla svojho krajana, biatlonistu Oleho Einara Björndalena, ktorý sa môže pýšiť 8 zlatými, 4 striebornými a 1 bronzovou medailou.

Tridsaťsedemročná Björgenová sa už ziskom pjongčanského bronzu v tímšprinte dostala na prvú priečku v poradí športovcov s najväčším počtom medailí na ZOH so 14 cennými kovmi, v nedeľu svoj náskok ešte zvýšila. V poradí všetkých olympionikov z OH aj ZOH je rodáčka z Trondheimu šiesta najúspešnejšia za americkým plavcom Michaelom Phelpsom (23 - 3 - 2), sovietskou športovou gymnastkou Larisou Latyninovou (9 - 5 - 4), fínskym bežcom-vytrvalcom Paavom Nurmim (9 - 3 - 0), plavcom Markom Spitzom z USA (9 - 1 - 1) a americkým šprintérom a diaľkarom Carlom Lewisom (9 - 1 - 0).

V počte olympijských medailí sa Marit Björgenová dotiahla s 15 medailami na historickú tretiu priečku v rámci OH aj ZOH k športovému gymnastovi Nikolajovi Andrianovovi z niekdajšieho ZSSR, pričom jej zbierka je cennejšia ako Andrianovova (7 - 5 - 3). Pred nimi sú len Phelps s 28 a Latyninová s 18 medailami.

Nórka získala v nedeľu zlato na 30 km klasicky, predtým si v Pjongčangu vybojovala aj zlato zo štafety na 4 x 5 km, striebro zo skiatlonu na 7,5 km klasickou technikou + 7,5 km voľnou technikou a bronzy z pretekov na 10 km voľne a tímšprintu voľnou technikou. Jej kolekcia na ZOH 2018 je 2 – 1 - 2.

Najúspešnejší športovci na ZOH v histórii:
1. Marit Björgenová (Nór., beh na lyžiach) 8 - 4 - 3
2. Ole Einar Björndalen (Nór., biatlon) 8 - 4 - 1
3. Björn Dählie (Nór., beh na lyžiach) 8 - 4 - 0
4. Ľubov Jegorovová (Rus., beh na lyžiach) 6 - 3 - 0
5. Viktor Ahn (Kór. rep./Rus., rýchlokorčuľovanie na krátkej dráhe) 6 - 0 - 2
6. Ireen Wüstová (Hol., rýchlokorčuľovanie) 5 - 5 - 1

Text, foto: SITA

0 reakcií

Súvisiace články

0 reakcií

Pridať komentáre môžu len prihlásení užívatelia.