BSK podporil vznik Národného centra Zemník

Publikované 28.12.2016 16:10
Image BSK podporil vznik Národného centra Zemník

Župa bude financovať vybudovanie potrebnej turisticko-relaxačnej infraštruktúry, teda cyklotrás či trás pre korčuliarov.

BRATISLAVA - Poslanci Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) na svojom poslednom tohtoročnom pracovnom zasadnutí schválili podporu iniciatíve vzniku Národného centra rýchlostnej kanoistiky a veslovania. Župa bude financovať vybudovanie infraštruktúry pre verejnoprospešný účel v lokalite Zemník. Projekt počíta s rozpočtom 17,3 mil. eur (bez DPH) a je zaradený medzi športové projekty výnimočného významu MŠVVŠ SR. BSK finančne podporí vybudovanie potrebnej turisticko-relaxačnej infraštruktúry, teda cyklotrás či trás pre korčuliarov. 

"Zámer otvára dvere pre výraznejší rozvoj jedného z najúspešnejších športov na Slovensku. Je zaujímavý aj pre Petržalku, kde sú tisíce detí, ktoré môžu zmysluplne tráviť voľný čas kanoistikou. Otvárajú sa možnosti aj pre ďalšie športy. K dobudovaniu centra vedie ešte dlhá cesta, no bratislavská župa výrazným spôsobom prispela k výstavbe práve tým, že deklaruje záujem o tento projekt," zhrnul v tlačovej správe BSK poslanec bratislavského župného parlamentu Juraj Kadnár. 

Veslovanie je už od 18. storočia jedným z najobľúbenejších športov v bratislavskom regióne. Prvý športový klub bol založený už v roku 1862 a až do prvej svetovej vojny sa v Pečnianskej zátoke v Bratislave organizovali významné podujatia. Prvý vodácky oddiel Dunajčík vznikol v Bratislave v roku 1924 a s karloveským Tatranom majú dovedna takmer tisíc členov. Na Slovensku je tridsať aktívnych klubov pre rýchlostnú kanoistiku a až osem z nich je v Bratislave. 

"Slovenskí pretekári v rýchlostnej kanoistike patria dlhodobo medzi najlepších na svete, kanoistike patrí pozícia jedného z najúspešnejších olympijských slovenských športov a napriek tomu patrí Slovensko medzi úzku skupinu krajín, ktorá nemá vlastnú regulárnu bázu. Problému absencie vhodnej infraštruktúry každoročne čelí SZRK pri organizovaní majstrovstiev Slovenska a kvalifikačných pretekov. Veríme, že ďalšie medailové generácie už budú vyrastať na Zemníku v areáli Národného centra rýchlostnej kanoistiky a veslovania," predstavila projekt predkladateľka materiálu na pracovnom zasadnutí zastupiteľstva BSK, poslankyňa Tatiana Mikušová. 

Zdroj: SITA Foto: TASR

0 reakcií

0 reakcií

Pridať komentáre môžu len prihlásení užívatelia.