Dukátová a Slafkovský získali striebro, Martikán bronz

Publikované 30.09.2017 16:22
Image Dukátová a Slafkovský získali striebro, Martikán bronz

PAU - Slováci Alexander Slafkovský a Michal Martikán si vybojovali na majstrovstvách sveta vo vodnom slalome vo francúzskom Pau medaily v individuálnej súťaži kanoistov. Dvojica Liptákov v sobotu nestačila len na suverénneho Slovinca Benjamina Savšeka. Slafkovský si vyjazdil striebro a Martikán bronz.

Skúsenejší Martikán sa vo veku 38 rokov stal najstarším medailistom z MS v tomto športovom odvetví, na svoje konto pridal už 21. cenný kov zo svetových šampionátov. Premiérovo si odnášal medaily pred 22 rokmi z Nottinghamu. O štyri roky mladší Slafkovský berie druhý individuálny cenný kov z MS, premiérový v Prahe 2013 mal takisto strieborný lesk. Dovedna má vo svojej zbierke už desať medailí, keďže získal aj osem zlatých z tímovej súťaže.

V sobotu sa nedarilo sa striebornému olympijskému medailistovi z Ria de Janeiro 2016 Matejovi Beňušovi, ktorý nepostúpil zo semifinále. "V posledných troch bránkach som šiel proti vode a tam som stratil veľa času. V ostatných rokoch som na MS nechýbal vo finále, takže je to veľké sklamanie," povedal po semifinále Beňuš.

Vo finále pohorelo trio najlepších zo semifinále. Topfavorit Sideris Tasiadis z Nemecka napokon skončil šiesty, Francúz Denis Gargaud Chanut desiaty a Slovinec Anže Berčič až jedenásty.

Majstrovstvá sveta vo vodnom slalome - Pau (Fr.) - sobota:

C1 muži - finále: 1. Benjamin Savšek (Slovin.) 94,81 s (2), 2. Alexander Slafkovský (SR) 96,29 (0), 3. Michal Martikán (SR) 98,23 (0), 4. Edern La Ruyet (Fr.) 99,31 (0), 5. Roberto Colazingari (Tal.) 100,01 (0), 6. Sideris Tasiadis (Nem.) 100,03 (0)

Slovenská reprezentantka Jana Dukátová získala striebro vo finále kategórie K1 ženy. Tridsaťštyriročná Bratislavčanka previedla čistú jazdu a teší sa z piatej individuálnej medaily z MS. V minulosti získala zlato medzi kajakárkami aj kanoistkami, dvakrát pridala kajakárske striebro. Spolu s hliadkami má na svojom konte už osem medailí - tri zlaté, štyri strieborné a jednu bronzovú. V hodnotení individuálnych medailových úspechov Slovákov jej patrí štvrtý post. Dukátová v semifinále dostala dve trestné sekundy a medzi elitnú desiatku sa prebojovala z ôsmej priečky.

"Vôbec som to nečakala. Je to šok a veľmi príjemný pocit, ani sa mi tomu nechce veriť. Až na jednu chybičku mi finálová jazda vyšla takmer ideálne. Tri týždne, ktoré sme v Pau odtrénovali, priniesli ovocie. Vedela som, že som dosiahla dobrý čas, ale na štarte boli ešte viaceré favoritky. Keď som videla čas Jessicy Foxovej, povedala som si: ,wau´. Očakávala som, že niektoré dievčatá ešte pôjdu pod 100 sekúnd. Napokon sa to nestalo. Ukázalo sa, že prejsť dvakrát trať čisto a rýchlo je veľmi náročné,“ povedala Dukátová. Jej tréner Róbert Orokocký poznamenal: "Janka dlho čakala na ďalšiu medailu z MS. Štvrtých miest bolo veľmi veľa, preto sa nesmierne teším, že má medailu. Na pódiu je s rovnakými súperkami ako na Svetovom pohári, čo je znak, že patria k top pretekárkam nášho športu. Po tom, čo musela v kvalifikácii absolvovať druhú jazdu, som jej povedal, nech nevešia hlavu, že začiatok zlý, koniec dobrý. Som veľmi rád, že to vyšlo."

Najcennejší kov si v sobotu vyjazdila Austrálčanka Jessica Foxová, ktorá vo finále previedla vynikajúcu jazdu a nedala konkurentkám šancu. Finále nezvládli favoritky - tohtosezónna suverénka vo Svetovom pohári Ricarda Funková z Nemecka napokon získala bronz, Rakúšanka Corinna Kuhnleová a Britka Fiona Penniová uzatvárali elitnú desiatku, keď minuli po jednej bránke.

Medzi kajakárkami malo Slovensko ďalšie dve lode - maximom Eleny Kaliskej bolo semifinále a Eliška Mintálová nepostúpila z kvalifikácie.

Majstrovstvá sveta vo vodnom slalome - Pau (Fr.) - sobota:

K1 ženy - finále: 1. Jessica Foxová (Aus.) 97,14 s (0), 2. Jana Dukátová (SR) 101,76 (0), 3. Ricarda Funková (Nem.) 102,62 (0), 4. Luuka Jonesová (N. Zél.) 107,20 (4), 5. Kateřina Kudějová (ČR) 108,11 (2), 6. Lisa Fritscheová (Nem.) 108,91 (0)

Zdroj: SITA Foto: SITA