Erraniová sa dozvie verdikt okolo Vianoc

Publikované 11.11.2017 15:20
Image Erraniová sa dozvie verdikt okolo Vianoc

RÍM - Talianska tenistka Sara Erraniová a zástupcovia národnej antidopingovej agentúry NADO Italia vo štvrtok pobudli deväť hodín pred senátom Športového arbitrážneho súdu (CAS) vo švajčiarskom Lausanne. NADO Italia žiada za porušenie príslušných pravidiel dištanc na dva roky namiesto dvoch mesiacov, ktoré dostala Erraniová od Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF) a odpykala si ich od 3. augusta do 2. októbra, medzičasom sa už vrátila do súťažného dania. Verdikt bude známy okolo Vianoc, predznamenal web Corriere.it.

Tridsaťročná niekdajšia členka Top 5 Erraniová bola pozitívna pri mimosúťažnej kontrole 16. februára 2017. Ukázala to analýza v akreditovanom laboratóriu Svetovej antidopingovej agentúry (WADA) v kanadskom Montreale. Zakázanou látkou bol letrozol zo skupiny hormónov a metabolických modulátorov. Rodáčku z Bologne obvinili 18. apríla. Hráčka okamžite pripustila prehrešok a požiadala o vypočutie pred nezávislým tribunálom ITF. Predstúpila 19. júla a tribunál po argumentácii a dokazovaní 3. augusta vydal spomenuté rozhodnutie. Okrem zákazu štartu anulovali Erraniovej výsledky od 16. februára do 7. júna (vtedy podstúpila kontrolný odber a výsledok bol negatívny) vrátane odňatia renkingových bodov a povinnosti vrátiť získané prémie.

"Nikdy v živote som nezobrala žiadny zakázaný prostriedok. Nežiadala som ani o terapeutické výnimky, keď som bola chorá. Inkriminovaná látka sa nachádza v lieku Femara, ktorý užíva moja mama denne od roku 2012 po operácii rakoviny prsníka. Medikament sa teda vyskytuje v dome, v ktorom žijem. Spomenutý liek je veľmi nebezpečný, ak by ho užívala zdravá žena pred prechodom. Z mnohých významných možných nežiadúcich účinkov (zvýšené riziko zhubného ochorenia močových ciest, zníženie hladiny minerálov v kostiach, osteoporóza a vážne cievne príhody) vyzdvihnem spustenie akejsi chemickej menopauzy. Zároveň nik nepreukázal podporný efekt na výkonnosť športovkýň," napísala Erraniová v stanovisku.

"Spolu s mojou rodinou sme sa pokúšali zistiť, ako sa táto kontaminácia mohla udiať, lebo som si 100-percentne istá, že som si omylom nezobrala tabletku. Jedinou predstaviteľnou možnosťou zostala náhodná kontaminácia potravy. Takúto teóriu podporuje aj test vlasov, ktorý som dobrovoľne podstúpila. Pokusy dokazujú, že konzumácia jedinej tabletky Femary produkuje množstvo letrozolu, ktoré sa dá indikovať rozborom vlasov. V tých mojich sa však nenašla žiadna stopa. Dokazuje to, že množstvo látky v mojom organizme bolo menšie ako z jedinej tabletky. Zodpovedá to verzii s náhodnou kontamináciou potravy. Výsledky testov boli súčasťou mojich dôkazových materiálov pri obhajobe," skonštatovala Erraniová.

"Cítim sa veľmi frustrovane, ale nezostáva mi iné, než nestrácať rozvahu. Som extrémne sklamaná, ale zároveň si zachovávam vedomie, že som neurobila nič zlé," dodala Talianka.

Erraniová si v sezóne 2012 zahrala vo finále dvojhry na parížskom antukovom grandslamovom Roland Garros. Vo štvorhre má na konte päť trofejí z veľkej štvorky a bola aj na najvyššej priečke v hodnotení. Trikrát sa podieľala na triumfe "squadry" v Pohári federácie reprezentačných družstiev žien.

Zdroj: SITA Foto: Getty Images