Good Angels chcú získať 15. extraligový titul v rade

Publikované 29.09.2017 14:00
Image Good Angels chcú získať 15. extraligový titul v rade

BRATISLAVA - Nový ročník najvyššej ženskej basketbalovej súťaže sa začne v sobotu 30. septembra. V tomto termíne sa však odohrajú len dva zápasy. Obhajca triumfu Good Angels Košice privíta doma BKM Junior UKF Nitra a MBK Ružomberok si na vlastnej palubovke zmeria sily s BAM Poprad. Duel Piešťanských Čajok so Slovanom Bratislava preložili na 2. októbra, keďže vicemajsterky SR čaká v piatok odvetný duel v kvalifikácii Euroligy na palubovke poľského tímu CCC Polkowice. Stretnutie medzi ŠKP 08 Banská Bystrica a ŠBK Šamorín odohrajú až 11. októbra.

Osem tímov, majster známy najneskôr 28. apríla 2018

Extraliga žien bude mať v nasledujúcej sezóne len jednu výraznejšiu zmenu. Žiadny tím nemôže priamo zostúpiť. Na posledné družstvo základnej časti čakajú v máji barážové stretnutia s víťazom spoločnej I. ligy žien a junioriek. Systém súťaže sa takmer nezmenil. Základná časť sa skončí 13. januára 2018, dovtedy všetkých 8 tímov odohrá 14 stretnutí systémom doma - vonku. Nadstavbová časť vo dvoch štvorkách, kam započítajú do novej tabuľky iba vzájomné zápasy, potrvá od 27. januára do 3. marca. V play-off sa predstaví všetkých 8 družstiev. Prvé kolo vyraďovacej časti sa bude hrať na 2 víťazné stretnutia v termínoch 10., 14. resp. 17. marca. Druhé kolo play-off na 3 víťazstvá v prvej štvorke má termíny 24., 28., 31. marec a prípadne aj 4. a 7. apríl. V dolnej štvorke na 2 víťazstvá sa bude hrať 24., 28. a možno aj 31. marca. Séria súbojov o 5. a 7. miesto (na 2 víťazstvá) odohrajú 7., 11. resp. 14. apríla. O tretie miesto sa takisto bude hrať na dve víťazné stretnutia a to 14., 18. prípadne 21. apríla. Družstvo, ktoré sa chce stať majstrom, bude musieť vo finálovej sérii zvíťaziť v troch dueloch (14., 18., 21. prípadne 25. či 28. apríla).

Good Angels majú najvyššie ciele, chcú aj Slovenský pohár

Good Angels Košice vládnu slovenskému ženskému basketbalu ostatných 14 sezón. V novom ročníku chcú natiahnuť šnúru triumfov na číslo 15. "Myslím, že sme v príprave splnili to, čo sme si predsavzali. Absolvovali sme dostatok zápasov, v ktorých sme boli viac-menej úspešní až na jeden prípad. Príprava splnila svoj účel. Hrali sme proti kvalitným tímom a myslím si, že sme odhalili naše silné a slabé stránky," uviedol pre agentúru SITA tréner Good Angels Peter Jankovič. Slabé stránky diplomaticky prezrádzať nechcel, silné vidí najmä v kolektívnom výkone. Ciele má jeho tím len tie najväčšie. "V Európskom pohári FIBA chceme ísť čo najďalej. Hráme sa aj vo Východoeurópskej lige, kde obhajujeme titul a chceli by sme určite znovu uspieť. Aj v slovenskej lige sa od nás bude očakávať, že pôjdeme na titul, aj keď to bude veľmi ťažké. Rozhodne by sme do Košíc chceli vrátiť Slovenský pohár," pokračoval Jankovič.

Zostavu Good Angels Košice opustila po ostatnej sezóne slovinská legionárka Teja Oblaková. Tím však vedenie doplnilo o americké duo Darxia Morrisová, Devereaux Petersová. Zmluvu s Good Angels podpísala aj slovenská reprezentantka Marta Páleníková. Oporou naďalej zostáva legendárna Zuzana Žirková i ďalšia basketbalistka z národného družstva Slovenska Anna Jurčenková. "Všetky hráčky, ktoré počas leta prišli, majú svoje kvality. Veľké pozitívum očakávame od Američaniek, ktoré musia ťahať družstvo. Veľa si sľubujeme aj od Marty Páleníkovej. Veríme, že sa jej podarí po ročnej prestávke vrátiť do takej formy, akú predvádzala pred zranením," povedal Jankovič, ktorý zároveň označil aj najväčších konkurentov v boji o trofeje. "Tradične to budú dva tímy - Piešťany a Ružomberok. Určite sa pobijú o to, aby nás dokázali oskalpovať. Obe družstvá vyskladali ´slušné´ kádre a z roka na rok je to pre nás ťažšie. Dúfam však, že naša kvalita bude o niečo väčšia a znovu uspejeme."

V Piešťanoch túžia opäť zahrať si vo finále

S vyhláseniami sú opatrnejší v Piešťanoch. Tím prešiel výraznou obmenou, stále by však mal patriť k najkvalitnejším v súťaži. "U nás je to momentálne tak, že bojujeme sami so sebou. Vymenil sa veľký počet hráčok a budujeme koncept za chodu. Pre nás je podstatné to, aby tím začal šliapať v intenzitách z ostatných sezón. Nie je to jednoduché a určite to nebude hneď. Sezóna je veľmi dlhá a môže sa vyvinúť rôznymi smermi. Chceme však urobiť všetko preto, aby sme znovu dosiahli úspech v extralige a aby sme hrali vo finále. Jednoduché to však nebude, pretože Ružomberok postavil veľmi silný tím. O to je to pre nás väčšia výzva," povedal pre agentúru SITA tréner Čajok Martin Pospíšil, ktorý zhodnotil aj to, do ktorých hráčok v tíme vkladá najväčšiu dôveru. "Dobre sa ukazujú mladé slovenské reprezentantky ako Angelika Slamová, Terezia Páleníková, čo je výborné. Na strede by nás mali ťahať Lenka Bartáková s Nikolou Dudášovou. Veríme, že sa viac prebudia aj Američanky a ukážu nám oveľa väčšiu kvalitu ako v príprave."

Na piešťanský tím čaká náročnejšia sezóna než po minulú roky. Okrem extraligy a slovenského pohára sa predstavia zverenky trénera Martina Pospíšila aj vo Východoeurópskej lige (EEWBL) a s najväčšou pravdepodobnosťou aj v Európskom pohári FIBA. "Bude to náročné a s tým sme do toho aj išli. Každá hráčka, ktorá v Piešťanoch podpísala kontrakt vie, že toto podstúpiť musí. To súvisí s tým, že slovenské a české basketbalistky, ktoré máme, prišli do prípravy vo výbornej fyzickej kondícii. Očakávali sme to aj od tých zahraničných, čo sa nestalo. V tomto je to problém. Určite to bude mať na nás vplyv. Nebudeme prežívať len pozitívne chvíľky, pretože únava bude veľká. Je to však o tom, že pokiaľ sa chcú hrať špičkové súťaže, tak mentálna a fyzická aktivita je mimoriadne vyčerpávajúca. Aj o tom je profesionálny šport a basketbal," dodal Pospíšil.

Žreb 1. kola slovenskej basketbalovej extraligy žien:

Sobota 30. septembra:
Good Angels Košice - BKM Junior UKF Nitra (16.00)
MBK Ružomberok - BAM Poprad (17.00)

Pondelok 2. októbra:
Piešťanské Čajky - BK Slovan Bratislava (18.00)

Streda 11. októbra:
BK ŠKP 08 Banská Bystrica - ŠBK Šamorín (18.00)

Prehľad majsteriek Slovenska v extralige basketbalistiek:
1993 SCP Ružomberok
1994 SIPOX Ružomberok
1995 SIPOX Ružomberok
1996 MŠK SIPOX Ružomberok
1997 SCP Ružomberok
1998 SCP Ružomberok
1999 SCP Ružomberok
2000 SCP Ružomberok
2001 SCP Ružomberok
2002 SCP Ružomberok
2003 SCP Ružomberok
2004 Delta I.C.P. Košice
2005 Delta I.C.P. Košice
2006 K CERO I.C.P. Košice
2007 K CERO VODS Košice
2008 KOSIT 2013 Košice
2009 Maxima Broker Košice
2010 Dobrí anjeli Košice
2011 Dobrí anjeli Košice
2012 Good Angels Košice
2013 Good Angels Košice
2014 Good Angels Košice
2015 Good Angels Košice
2016 Good Angels Košice
2017 Good Angels Košice

Zdroj: SITA Foto: SITA