Hamilton profesorskou jazdou zdolal zvyšok sveta, Vettel prišiel o šancu na výhru hneď po štarte

Publikované 11.06.2017 21:41
Image Hamilton profesorskou jazdou zdolal zvyšok sveta, Vettel prišiel o šancu na výhru hneď po štarte

BRATISLAVA (jant) – Siedme preteky aktuálnej sezóny privítal umelo vytvorený ostrov na násype z pätnástich miliónoch ton kamenia, ktorý vznikol pre účely Expa. Nesli sa v znamení súboja Ferrari a Mercedesu a na okruhu Gillesa Villeneuva v Montreale sa všetci tešili, ako dopadne súboj dvoch najväčších ašpirantov na titul – Hamiltona a Vettel, ktorí stáli na štarte vedľa seba.

Do prvej zákruty to tu jazdci nemajú ďaleko a o všetkom mohol rozhodnúť okamih, keď zhasnú červené svetlá a oni zatlačia na plynový pedál. V novej sezóne už nemajú také množstvo elektronických asistentov, a tak stačí aj malé prekĺznutie pneumatík a pretekár stratí niekoľko pozícií priamo na štartovom rošte. Tento rok sa to však nikomu z prevej päťky nestalo a pozornosť si po štarte vypýtalo „raketové vystrelenie“ v podaní Verstappena.

Najzaujímavejšie momenty

Hneď po štarte sa odohral incident, po ktorom na trať vyšiel Safety Car. Sainz sa stal pasažierom svojho Torro Rossa, keď zatočil do Haasu Grosjeana. Ten nemal kam uhnúť a dotkol sa kolesa Sainzovho monopostu, ktorý vo veľkej rýchlosti vrazil do bariéry a nekontrolovane vletel do zákruty, v ktorej zostrelil Massu.

Ďalším zaujímavým momentom bol aj prepad Ferrari hneď po štarte, ktoré nemalo po raketovom odpichu Red-Bullov šancu ubrániť svoju pozíciu a prepadlo sa o niekoľko pozícií, ktoré sa snažili počas celých pretekov získať späť a situácia sa zhoršila, keď Vettelovi odletelo poškodené predné krídlo, ktoré musel ísť v šiestom kole vymeniť. Po jeho výmene sa prepadol na posledné, osemnáste miesto so stratou viac ako tridsať sekúnd.

Osobnosť pretekov

Spanilá jazda v podaní Lewisa Hamiltona spôsobom štart-cieľ patrila k ozdobám týchto pretekov, a Brit v službách Mercedesu neurobil počas pretekov jedinú chybu.

Kto sklamal

Kimi Räikkönnen nezajazdil preteky, na ktoré bude rád spomínať. Na štarte sa prepadol o niekoľko pozícií a nedarilo sa mu ani v priebehu pretekov, keď v treťom kole vyšiel kolesami na trávu a mal čo robiť, aby zrovnal monopost na trati a stálo ho to jedno miesto. Prepadol do stredu prvej desiatky, kde sa mu veľmi nedarilo a dlhý čas neúspešne bojoval s Force Indiou v rukách Peréza aj Ocona.

Čo si budeme pamätať

Zlyhanie techniky Maxa Verstappena, ktorý po skvelom štarte jazdil na druhom mieste, tesne za lídrom pretekov. Na začiatku jedenásteho kola stratil jeho agregát od Renaultu výkon a Max sa zmohol len na gesto absolútnej frustrácie, keď len mávol rukou. Podobné prejavy sme mohli sledovať aj na múriku v boxoch Red-Bullu, kde si šéf tímu, Christian Horner vnoril hlavu do rúk.

Najlepší predbiehací manéver

Počas VC Kanady sme nevideli veľa predbehnutí, ale o najviac zábavy sa staral domáci Lance Stroll z Williamsu, ktorý zviedol niekoľko pekných súbojov s pretekármi Renaultu a McLarenu a Sebastian Vettel. Ten sa ku koncu pretekov snažil predbehnúť o predbehnutie dvojice z Force Indie. Ocona zdolal na konci cieľovej rovinky, keď ho „pretlačil“ na brzdách a o niekoľko kôl zdolal aj jeho kolegu, no na tretieho Ricciarda to nakoniec nestačilo. 

Výsledky - Veľká cena Kanady F1 - Montreal - nedeľa (po 70 kolách): 1. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes 1:33:05,154 h, 2. Valtteri Bottas (Fín.) Mercedes +19,783 s, 3. Daniel Ricciardo (Aus.) Red Bull +35,297, 4. Sebastian Vettel (Nem.) Ferrari +35,907, 5. Sergio Pérez (Mex.) Force India +40,476, 6. Esteban Ocon (Fr.) Force India +40,716

Poradie MS (po 7 z 21 pretekov): 1. Sebastian Vettel (Nem.) Ferrari 141 bodov, 2. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes 129, 3. Valtteri Bottas (Fín.) Mercedes 93, 4. Kimi Räikkönen (Fín.) Ferrari 73, 5. Daniel Ricciardo (Aus.) Red Bull 67, 6. Max Verstappen (Hol.) Red Bull 45

Pohár konštruktérov: 1. Mercedes 222 bodov, 2. Ferrari 214, 3. Red Bull 112, 4. Force India 71, 5. Toro Rosso 29, 6. Williams 22

Foto: SITA

 

0 reakcií

0 reakcií

Pridať komentáre môžu len prihlásení užívatelia.