Hámor blízko k uzatvoreniu Koruny Himaláji

Publikované 20.04.2017 14:54
Image Hámor blízko k uzatvoreniu Koruny Himaláji

POPRAD - Peter Hámor začal spolu so svojimi spolulezcami začiatkom tohto týždňa vystupovať na osemtisícovku Dhaulágirí v nepálskych Himalájach, ide o jeho poslednú nezdolanú osemtisícovku. Pre agentúru SITA to dnes potvrdila horolezcova manželka Mária Hámor. Zo štvorčlennej expedície sa nahor vybrali len traja horolezci, Michal Gabriž sa musel v základnom tábore doliečovať z kašľa. Hoci sa trojica postupne posúvala vyššie, v stredu 19. apríla sa napokon vrátila späť do základného tábora.

Trojica horolezcov Peter Hámor, Tomáš Petrík a Michal Sabovčík, vyrazila zo základného tábora ešte v pondelok 17. apríla, večer už stavali postupový tábor C1 vo výške 5600 metrov. V utorok sa posunuli ešte vyššie, pričom depozit zanechali vo výške 6400 metrov a zišli späť do C1, v stredu napokon aj do základného tábora ku Gabrižovi, informoval o tom Hámor na sociálnej sieti.

Do základného tábora vo výške 4500 metrov sa slovenskí horolezci presunuli vo štvrtok 13. apríla. Za sebou už majú aklimatizačné výstupy v himalájskom údolí Solo Khumbu a v oblasti Mount Everestu, absolvovali výstup na päťtisícovku Kala Patthar (5643 m), či na Island Peak (6189 m). Výstup na sedemtisícovku Pumori Hámorovi ani na tretíkrát nevyšiel, problémom bolo veľké množstvo ľadu a málo snehu. To, kedy slovenskí horolezci vystúpia na siedmu najvyššiu horu sveta s výškou 8167 metrov, bude podľa Hámorovej manželky záležať od počasia a ich síl.

Hámorov projekt s názvom Himalayadventure XXVII odštartoval 10. marca odletom z Bratislavy do Káthmandu v Nepále a potrvá do 2. júna tohto roka, keď by sa mali horolezci vrátiť späť na Slovensko. Ak bude výstup na Dhaulágirí, v preklade Bielu horu, úspešný, 52-ročný Hámor uzatvorí takzvanú Korunu Himaláji, teda zoznam všetkých štrnástich himalájskych osemtisícoviek. Hámor plánoval na Dhaulágirí vyliezť aj v roku 2009 spolu s poľským horolezcom Piotrom Morawským, výstup sa však nakoniec nepodaril, Morawský tragicky zahynul.

Svoju prvú osemtisícovku zdolal Popradčan Peter Hámor v roku 1998, keď vystúpil na vrchol Mount Everest (8 848 m), odvtedy vystúpil na osemtisícovky ešte trinásťkrát, absolvoval napríklad expedíciu na Annapurnu (8 091 m) v Nepále či Nanga Parbat (8 125 m) v Pakistane. Naposledy vystúpil vlani na Manaslu (8 163).

Na horu Dhaulágirí vystúpili po prvýkrát členovia švajčiarsko-rakúskej výpravy v roku 1960 a v roku 1988 aj slovenský horolezec Zoltán Demján spolu s dvoma Kazachmi.

Text: SITA  Foto: SITA

0 reakcií

0 reakcií

Pridať komentáre môžu len prihlásení užívatelia.