Slovenská reprezentácia
Poloz
Michnova
hádzaná

Imperatívom proti Taliankam dve výhry, Michnová v nominácii ešte nefiguruje

Publikované 19.03.2018 13:51
Image Imperatívom proti Taliankam dve výhry, Michnová v nominácii ešte nefiguruje

BRATISLAVA - Slovenská hádzanárska reprezentácia žien sa zišla v nedeľu v Bratislave pre dvoma tohtotýždňovými stretnutiami proti Taliansku v II. fáze kvalifikácie o postup na ME 2018 vo Francúzsku. Hlavný kouč Dušan Poloz má k dispozícii 16-členný káder, do ktorého zloženia opäť zasiahli zdravotné problémy.

Najbližšie súboje 2. skupiny kvalifikácie ME 2018 odohrajú Slovenky s Taliankami. Najskôr v toskánskej Follonice nastúpia v stredu 21. marca od 18.15 h a potom v sobotu 24. marca od 15.00 h v Šali.

"V priebehu uplynulého týždňa sme riešili stav pivotky Kristíny Pastorkovej, ktorá má prasknutý stavec, a preto sa musela ospravedlniť. Na jej miesto sme povolali Vladimíru Kišíkovú z michalovskej Iuventy. Spojka Julku Kučerová prišla na zraz so zranením päty, takže uvidíme, či budeme môcť využiť jej služby. V prípade potreby sú na telefóne tri hráčky - Veselková, Olšovská a Bačíková - pripravené zaskočiť. Máme tu šestnásť hráčok a ideme to s nimi uhrať," poskytol základnú informáciu o stave v kádri D. Poloz.

Pôvodne sa v jeho výbere objavila aj stredná spojka HK Sokol RMK Bánovce nad Bebravou Klaudia Michnová, ale proti Taliankam ešte nepríde k jej návratu do reprezentácie. "Osobne som sa s ňou stretol, vydiskutovali sme si určité veci a zhrnul by som to asi tak, že sa blíži čas jej návratu do reprezentácie. Chceme docieliť, aby navýšila tréningový proces. Nevylučujem, že v posledných dvoch kvalifikačných dueloch dostane šancu. Klaudia záujem má, ona bola vždy srdciarka."

Medzi najlepšie kanonierky spoločnej slovensko-českej MOL ligy patrí krídelníčka HK Slovan Duslo Šaľa Lívia Klučková, ktorá sa však v ostatnom čase neobjavuje v nominácii. "Lívia sa ešte v lete písomne vzdala reprezentácie. Je to jej osobné rozhodnutie, hráčky majú na to právo, ja to ďalej neriešim a nemôžem niekoho nútiť," vysvetlil Poloz.

"Proti Taliansku si nič iné ako dve výhry nepripúšťame. Sme nastavené tak, že ideme vyhrať obidva zápasy," vyhlásila 23-ročná spojka, ktorá na ma margo talianskeho súpera poznamenala: "Zamerali sme sa hlavne na ich útočné kombinácie. Talianky sa neboja strieľať z diaľky, preto sa naša obrana musí zamerať na eliminovanie týchto strelkýň zo spojkového radu."

Bujnochová nechcela hlbšie rozoberať postupové šance Slovenska, prioritou je úspech v stredu vo Follonice a v sobotňajšej odvete v Šali. "Koncentrujeme sa na najbližšie dva duely. Ako sa bude všetko ostatné vyvíjať, to už nie je úplne v našich rukách. Uvidíme, ako zahrajú naše súperky."

Hoci v uplynulom týždni nemohla trénovať pre zdravotné problémy naplno, teraz jej už nič nebráni, aby slovenskému tímu pomohla v konfrontácii s Taliankami. "Cítim sa v dobrej forme až na to, že v ostatnom čase ma sužovali menšie svalové problémy, ale už by malo byť všetko v poriadku. Som pripravená odviesť na palubovke maximum, aby sme sa mohli radovať s víťazstiev," dodala sympatická reprezentantka SR, ktorá pred pôsobením v Šali hrávala za UDHK Nitra.

"Po nedeľňajšom tréningu, na ktorom sme pracovali s obranou a venovali sa aj nejakým prvkom hry na Talianky, budeme v pondelok trénovať dvakrát. Zameriame sa na útok a prechodovú fázu. V utorok ráno nás čaká skoro ráno odlet, večer a potom aj v stredu predpoludním sa budeme pripravovať už v dejisku stretnutia. Prakticky máme k dispozícii štyri tréningy. Zahraničné hráčky nemohli byť na februárovom zraze, takže máme pred sebou veľa práce. Do zápasu pôjdeme s tým, že sme sa nenachystali na všetko, ale vybrali sme to najdôležitejšie," priblížil najbližší program kouč SR, ktorý po aktuálnej kvalifikácii skončí na reprezentačnej lavičke.

"Papierovo to vyzerá, že Taliansko je outsider našej skupiny, ale predovšetkým stretnutie na jeho pôde nebude jednoduché. Videli sme, že aj Čierna Hora sa tam v prvom polčase potrápila. Treba seriózne pristúpiť k obom zápasom a zároveň ich vyhrať, ak ešte chceme pomýšľať na postup," vyhlásila líderka slovenského tímu Martina Školková, ktorá sa od nedeľňajšieho zrazu v Bratislave svedomito pripravuje so spoluhráčkami na najbližšieho protivníka. "Od začiatku sústredenia pracujeme s videom, na tréningu sme preberali rôzne varianty, ako riešiť obranu proti Taliankam. Ony možno nedávajú veľa gólov, ale na videu sme sa mohli presvedčiť, že majú nebojácne spojky, ktoré strieľajú z každej pozície a snažia sa zuzižkovať každú príležitosť na zakončenie. Musíme si dať pozor, aby sme pre domáce neboli súperom, na ktorom sa takpovediac chytia. Základ úspechu chceme položiť na pevnej obrane, z ktorej sa budeme snažiť prechádzať do rýchlych protiútokov, a tak zlomiť odpor talianskeho družstva."

Slovenky figurujú v tabuľke 2. skupiny na 3. mieste so štvorbodovým mankom na prvé dve postupové priečky. "Naše vyhliadky na postup sa skomplikovali, ale my sa musíme sústrediť predovšetkým na seba a odovzdať maximum aj v týchto zápasoch, v ktorých sa od nás očakávajú povinné víťazstvá. Potom príde veľmi dôležitý domáci duel s Čiernou Horou. Po ňom uvidíme, ako sa to vyvinie, či bude ešte šanca na postup z druhej, prípadne aj tretej priečky," tvrdí opora francúzskeho Dijonu, ktorá prišla na zraz už s istotou nového angažmánu v Nice. "Vždy, keď prídem do reprezentácie, tak získam akoby novú chuť. Cítim sa dobre, nálada je skvelá. Verím, že to prenesieme aj do zápasov," zaželala si M. Školková.

Slovenské hádzanárky figurujú po dvoch prehrách s výbermi Čiernej Hory (23:24) a Poľska (20:29) v tabuľke 2. skupiny na 3. mieste, rovnako bezbodové sú i štvrté Talianky.

Nominácia hádzanárok Slovenska na dvojzápas kvalifikácie ME 2018 s Talianskom (21. a 24. marca 2018):
brankárky: Adriana Medveďová (HC Dunarea Braila/Rum.), Lucia Gubiková (ŠŠK Prešov)
pivotky: Eva Minárčiková (DHC Sokol Poruba/ČR), Vladimíra Kišíková (Iuventa Michalovce)
krídelníčky: Alžbeta Rechtorisová (DHC Sokol Poruba/ČR), Annamária Patrnčiaková (HK Hodonín/ČR), Mária Holešová (Iuventa Michalovce), Katarína Pócsíková (HK Slovan Duslo Šaľa)
spojky: Martina Školková (Cercle Dijon Bourgogne/Fr.), Monika Rajnohová (Le Havre Athletic Club Handball/Fr.), Julia Kučerová (Hufbau-Akker Kecskeméti NKSE/Maď.), Simona Szarková (DHK Baník Most/ČR), Veronika Habánková, Mariana Rebičová, Tetyana Fiľková-Trehubová (všetky Iuventa Michalovce), Karin Bujnochová (HK Slovan Duslo Šaľa)

Text, foto: SITA

0 reakcií

0 reakcií

Pridať komentáre môžu len prihlásení užívatelia.