Kanoista Tarr: Mojím snom je účasť na olympiáde v Tokiu

Publikované 03.11.2017 13:48
Image Kanoista Tarr: Mojím snom je účasť na olympiáde v Tokiu

BRATISLAVA - Hlavnou úlohou slovenského štvorkajaka v zložení Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr a Tibor Linka, úradujúcich vicemajstrov Európy v K4 na 500 m a držiteľov bronzu z ME 2017 v K4 na 1000 m, pre budúcu sezónu 2018 je udržať krok práve v novej olympijskej disciplíne na 500 m so špičkovými loďami zo Španielska a Nemecka. Splnenie tohto cieľa je prvým predpokladom toho, aby zverenci trénera Petra Likéra naďalej zostali v hre o dobrú východiskovú pozíciu pred olympijskou kvalifikáciou na OH 2020 Tokiu, ktorá sa začne v roku 2019. Práve účasť na OH v Tokiu je ich snom i cieľom. Na piatkovom stretnutí s novinármi to zdôrazňovali najmä skúsení kajakári ŠCP Bratislava Erik Vlček a Juraj Tarr, pre ktorých by to mala byť posledná olympiáda v pozícii pretekára.

"Rozdiel medzi 500 m a 1000 m je už v tom, že päťstovku jazdíme okolo 1:20 min, kým kilometer trvá okolo dvoch minút, čo znamená, že od vytrvalosti sa teraz musíme čo najskôr preorientovať na dynamiku a výbušnosť. Táto zmena nás donútila prekopať celý spôsob prípravy. V našom veku to nie je jednoduchá vec, lebo my sme dlhé roky, my dvaja s Erikom určite minimálne dvadsať, trénovali vytrvalosť, ktorá bola v kilometri rozhodujúca," objasnil Juraj Tarr veľký zásah do ďalšej predolympijskej prípravy úspešnej slovenskej "káštvorky."

"Samozrejme, ak budúci rok chceme udržať krok s loďami z Nemecka a Španielska, musíme byť najmä rýchlejší a výbušnejší. Iba tak môžeme zostať v hre o postup na olympiádu do Tokia. Cieľom a snom, ak tak môžem povedať, je naša účasť na OH 2020 v Tokiu," definoval 38-ročný Juraj Tarr nosnú myšlienku, s ktorou Vlček a spol. odcestujú v prvú novembrovú nedeľu do zámoria.

"Ak sa nám to nepodarí, najbližšiu olympiádu v Tokiu budeme pozerať doma v televízii. A to zatiaľ ešte nechceme. Ešte máme ambíciu opäť zabojovať o olympijskú miestenku. Preto najbližší víkend ideme do Kalifornie, kde sme doteraz vždy našli veľmi dobré podmienky. Sme tam ako doma. Všetkých a všetko tam poznáme. Budeme tam do 4. decembra, budúci rok od 7. januára budeme trénovať v rakúskom Ramsau, kam tiež chodíme už niekoľko rokov. Tento model prípravy sa nám osvedčil, no pre zmenu v disciplinach musíme do tréningov zaradiť aj nejaké novinky. Musíme trochu upraviť jedálny lístok a najmä premyslieť si regeneráciu a oddych po ťažkom tréningu a pretekoch," dodal najstarší pretekár v absolútnej svetovej špičke.

"Viem o tom, že som medzi tými najlepšími už najstarší. Veľmi jasne to vnímam. Ale kým mi bude zdravie slúžiť, budem športovať - a budem aj s oveľa mladšími súpermi bojovať o miesto v našom olympijskom štvorkajaku," reagoval Juraj Tarr na zmienku o svojej obdivuhodnej športovej dlhovekosti.

Podľa neho pre slovenskú rýchlostnú kanoistiku je teraz najdôležitejšie, aby štvorkajak uspel v olympijskej kvalifikácii v roku 2019. "Je jedno, v akom zložení naša ´káštvorka´ do tej kvalifikácie nastúpi, rozhodujúca bude letenka do Tokia. Už aj v minulosti sa u nás predsa stalo, že na olympiáde súťažilo iné kvarteto, než ktoré postup na OH vybojovalo. To nie je nič nové v kajakárskom svete. Rozhodujúce a najdôležitejšie vždy bude, byť tam. Súťažiť na olympiáde, ktorá je pre mnohých športovcov vrcholom kariéry. Osud mi doprial, že olympijskú atmosféru som od Sydney 2000 zažil na štyroch olympiádach, veľmi rád by som pridal aj piatu účasť," zdôraznil pretekár ŠCP Bratislava Juraj Tarr, ktorý tak ako Erik Vlček, našiel motiváciu do tréningu najmä v snahe opäť uspieť v konkurencii oveľa mladších súperov.

Text: SITA   Foto: SITA

0 reakcií

0 reakcií

Pridať komentáre môžu len prihlásení užívatelia.