Kedysi na Bielej stope štartovali tisíce. Dnes hlavne prežíva

Publikované 31.12.2017 20:37
Image Kedysi na Bielej stope štartovali tisíce. Dnes hlavne prežíva

BRATISLAVA (pzb) - Podujatia s dlhou tradíciou sú v zahraničí pýchou športu danej krajine. U nás často len prežívajú. Zdá sa, že najlepšie roky má za sebou aj Biela stopa SNP. Najstaršie pravidelné preteky v behu na lyžiach sa konajú od roku 1974. Vznikli na tridsiate výročie Slovenského národného povstania. Najmä v osemdesiatych rokoch bol o Bielu stopu obrovský záujem, štartovalo na nej bežne viac ako päťtisíc pretekárov.

Posledné sezóny sú však najmä o tom, aby podujatie na Skalke pri Kremnici zostalo pri živote a pokračovalo sa v tradícii, ktorá má už 45 rokov. Tento rok sú preteky na programe 27. a 28. januára 2018, pričom bežať sa bude na 25 a 50 km voľnou technikou a tiež 30 km klasicky.

V minulosti bola Biela stopa zrušená pre zlé snehové podmienky dvakrát, v rokoch 1990 a 2014. Najčastejšie sa medzi víťazmi objavuje meno biatlonistu Pavla Hurajta, ktorý podujatie vyhral celkovo päťkrát. Ešte v osemdesiatych rokoch, keď prežívala Biela stopa svoj vrchol, sa pretekalo na 55 kilometrov.

Foto: SITA

0 reakcií

0 reakcií

Pridať komentáre môžu len prihlásení užívatelia.