Slovenská reprezentácia
futbal
Trnava
Koeman
Holandsko

Koeman čaká proti Slovákom ťažkú šichtu

Publikované 31.05.2018 09:28
Image Koeman čaká proti Slovákom ťažkú šichtu

Ronalda Koemana po necelom roku opäť "zaviali" pracovné povinnosti na Slovensko, tentoraz v pozícii trénera holandskej futbalovej reprezentácie. Vlani tretieho augusta priviedol v pozícii kormidelníka FC Everton k víťazstvu 1:0 na pôde MFK Ružomberok a súčasne k postupu do play off Európskej ligy UEFA, keďže rovnakým výsledkom uspel anglický tím aj doma v Goodison Parku.
      Päťdesiatpäťročný bývalý legendárny obranca či defenzívny stredopoliar Groningenu, Ajaxu Amsterdam, PSV Eindhoven, FC Barcelona a Feyenoordu Rotterdam vo funkcii dlho nevydržal, po domácej prehre 2:5 s Arsenalom Londýn ho 23. októbra vedenie "karameliek" odvolalo. Bez práce však bol len do 5. februára tohto roka, keď ho oslovil s ponukou stať sa reprezentačným trénerom prezident Holandského futbalového zväzu. Jeho tím bude v Trnave súperom domácich Slovákov a hoci ani jeden z aktérov štvrtkového prípravného súboja neabsolvuje vrchol v podobe účasti na MS v Rusku, očakávania sú veľké. A to aj preto, že z predaja už zmizlo takmer 14-tisíc vstupeniek. "Vieme, že nás nečaká ľahký zápas. Analyzovali sme si hru Slovákov a poznáme ich silné stránky. V kvalifikácii MS 2018 dosiahli dobré výsledky, skončili na druhom mieste v ťažkej skupine a len zhodou nepriaznivých okolností sa nedostali do baráže. Verím, že sme dobre pripravení, predvedieme solídny výkon a dosiahneme v Trnave dobrý výsledok. Slovensko je pre nás dobrý súper, proti ktorému si môžeme vyskúšať určité veci," povedal na stredajšej tlačovej konferencii v Trnave Koeman.
      Ako tréner "oranjes" debutoval 23. marca prehrou 0:1 s Anglickom v prípravnom zápase v Amsterdame. O tri dni neskôr si jeho zverenci vylepšili renomé, keď v Ženeve zdolali úradujúcich majstrov Európy Portugalčanov 3:0. Po zápase na Slovensku sa Holanďania predstavia 4. júna v Turíne proti Taliansku. "Tento zápas už bol dohodnutý predtým, ako som nastúpil do funkcie. Chcel som hrať v tomto asociačnom termíne ešte jedno stretnutie a som rád, že to bude práve proti Slovensku."
      Holandský tím prechádza obmenou po tom, ako sa neprebojoval na dva veľké turnaje v rade - EURO 2016 a MS 2018. Nadviazať na úspechy v podobe finálových účastí na MS 1974, 1978, 2010 či zisk titulu majstra Európy (1988) sa pokúsi generácia okolo Jaspera Cillessena, Daleyho Blinda, Virgila Van Dijka, Kevina Strootmana, Georginia Wijnalduma a Memphisa Depaya doplnená o talentovaných hráčov - Matthijsa de Ligta, Donnyho van de Beeka či Tonnyho Vilhenu. Koeman sa nechcel púšťať do analýzy predošlého, pre "oranjes" neúspešného obdobia. "Nerád odpovedám na otázky, ktoré sa týkajú minulosti. Nebol som ešte tréner, keď sme dvakrát po sebe nedokázali postúpiť na šampionát. Sme futbalová krajina a je to trochu zvláštne, ale futbal prináša dobré aj zlé okamihy. Máme niekoľko talentovaných, mladých hráčov, ktorí potrebujú čas, aby vytvorili jednoliaty celok. Toho času našťastie máme dostatok, lebo kvalifikácia na EURO sa začne až v marci budúceho roka," uviedol Koeman.
      Tlačová konferencia holandského tímu sa začala so 40-minútovým oneskorením. Dôvodom bola dopravná nehoda v smere z Bratislavy, pre ktorú uviazli hráči aj tréner na ceste. "Hráči vyrazili z Bratislavy až 20 minút po nás, ale s policajným sprievodom nás predbehli. My sme sa potom na nich zavesili a koridor nás napokon doviedol do Trnavy," dodal Koeman.

Text, foto: TASR

0 reakcií

Súvisiace články

0 reakcií

Pridať komentáre môžu len prihlásení užívatelia.