Koľko v skutočnosti trvá futbalový zápas? Aspoň o tretinu menej

Publikované 06.07.2017 23:16
Image Koľko v skutočnosti trvá futbalový zápas? Aspoň o tretinu menej

BRATISLAVA (jnk) – 2 x 45 minút plus nadstavený čas. V rámci toho však aj úmyselné zdržovanie, pomalé striedanie či ošetrovanie hráčov. Koľko času teda v skutočnosti futbalisti hrajú a koľko času strávia postávaním a čakaním?

Práve na tieto otázky sme hľadali odpoveď. Podrobne sme preto rozobrali päť stretnutí, ktoré sa hrali v uplynulých týždňoch. Z našej analýzy vyplýva, že futbalový zápas trvá v skutočnosti o 30 až 40 minút menej. Prestávky v hre spôsobujú predovšetkým fauly, rohové kopy, strely mimo bránku a následné odkopy brankárov, striedania, ošetrovania hráčov, autové vhadzovania a oslavy gólov.

Analyzovali sme tieto stretnutia:

Slovensko – Litva, kvalifikácia na MS2018, 94 minút, čistý čas 57:32, prerušenia hry 36:28

Real Madrid – Juventus Turín, finále Ligy majstrov, 96 minút, čistý čas 57:50, prerušenia hry 38:10

Slovensko 21 – Anglicko 21, ME hráčov do 21 rokov, 95 minút, čistý čas 62:00, prerušenia hry 33:00

Slovan Bratislava – Fastav Zlín, Československý superpohár, 94 minút, čistý čas 61:20, prerušenia hry 32:40

Nemecko – Čile, finále Pohára konfederácií, 96 minút, čistý čas 57:00, prerušenia hry 39:00, tento zápas bol špecifický použitím videa pri faule čílskeho hráča, keď bola hra prerušená na tri minúty

Do našej analýzy sme pritom zahŕňali len situácie, keď sa lopta nachádza mimo ihriska, respektíve, keď rozhodca zapíska a preruší hru. Tempo hry sa však spomaľuje aj v iných situáciách ako sú napríklad úmyselne pomalé rozohrávky brankárov.

Simulovanie a zdržovanie v čase, keď mužstvo vyhráva o jeden gól, je škvrnou dnešného futbalu. Niektorí odborníci a bývalí hráči preto navrhujú, aby došlo k radikálnej zmene a futbal prešiel na systém čistého času. Podobne ako hokej či basketbal. Zápas by trval šesťdesiat minút, no hra by sa pri zdržovaní či príprave na zahranie priameho kopu prerušila. Tento návrh sa pozdáva aj televíziám a veľkým sponzorom, keďže by mohli prerušenia hry využiť na reklamné prestávky.