Návraty k vystúpeniam slovenských klubov v prvých dueloch predkola

Publikované 30.06.2017 14:09
Image Návraty k vystúpeniam slovenských klubov v prvých dueloch predkola

BRATISLAVA - Dve víťazstvá a jedna tesná prehra, dovedna desať strelených a štyri inkasované góly - taká je bilancia troch slovenských futbalových klubov ŠK Slovan Bratislava, MFK Ružomberok a AS Trenčín, ktoré zasiahli do bojov vo štvrtkových prvých zápasoch 1. predkola Európskej ligy 2017/2018. Všetci traja spomenutí slovenskí zástupcovia majú v budúcotýždňových odvetných súbojoch (zaujímavé je, že ju odohrajú 6. júla v rovnakom čase - od 19.00 h SELČ, pozn.) reálnu šancu na postup do 2. predkola EL.

Slovan v Jerevane s trojgólovým víťazstvom, Hološko s prvými dvoma presnými zásahmi v slovenskom klube
Úradujúci slovenský vicemajster ŠK Slovan Bratislava síce inkasoval v Jerevane proti domácemu Pjuniku prvý gól už v 7. min, potom však prebral iniciatívu a skóroval štyrikrát. "Nečakal som, že už na začiatku duelu budem čeliť penalte. Taký je však futbal. Našťastie sme to potom dobre zvládli a otočili zápas v náš prospech. Nemal som veľa práce, brankár však vždy musí byť v strehu," zhodnotil pre TA3 štvrtkový súboj v arménskej metropole gólman "belasých" Dominik Greif. Po dlhodobom účinkovaní v zahraničí strelil svoje prvé dva góly za Slovan Filip Hološko, z ktorých najmä ten vyrovnávajúci bol excelentný. "Určite ma teší, že sme zvládli duel v Arménsku a odniesli si domov veľmi dobrý výsledok 4:1 do odvety, aj keď to ešte nič neznamená. Pjunik bol nepríjemný protivník. Som rád, že sa mi podarilo dvakrát skórovať, ten prvý bol krásny. V mojom prípade ide o prvé dva góly, ktoré som dal na Slovensku, resp. za slovenský klub. Teší ma, že to bolo v Európskej lige. Myslím si, že ešte ma nejaké čakajú," skonštatoval 33-ročný zakončovateľ.

Radosť z trojgólového triumfu na horúcej súperovej pôde neskrýval ani tréner "belasých" Ivan Vukomanovič: "Som spokojný s výsledkom, ktorý nám zaručuje výhodnú postupovú pozíciu do odvety. Sme niekde v strede prípravy, naša aktuálna sila ešte nedosahuje sto percent. Chýbali viacerí veľmi dôležití hráči, miesto nich nastúpili futbalisti, ktorí sa vrátili po nepríjemných zraneniach alebo v poslednom období veľa nehrávali. Čo sa týka absencií, tak popri Soumahovi a Čavričovi nemohol nastúpiť ani Kubík, ktorý sa sťažoval na bolesti chrbta a len v stredu prvý raz trénoval. Som rád, že sme po rýchlom góle z penalty dokázali zareagovať, ešte do polčasu sme vyrovnali a potom pridali ďalšie pekné góly. Naznačili sme smer, ktorým sa chceme uberať - hrať dominantne, zatlačiť súpera a byť efektívni v koncovke. Vo futbale však nikdy nie je nič isté, preto nemôžeme vyhlásiť, že sme už postúpili. Na odvetu sa zodpovedne pripravíme a tiež v nej budeme chcieť vyhrať. Klub ako Slovan musí ísť po víťazstve v každom jednom zápase a vždy ukázať niečo extra, máme túto povinnosť voči fanúšikom."

Trenčín na Sihoti po zlom úvode napokon deklasoval Kutaisi
Rovnako ako Slovan aj futbalisti AS Trenčín nezachytili úvod stretnutia, tiež prehrávali a napokon doma na Sihoti proti Torpedu Kutaisi dokázali až piatimi presnými zásahmi, z toho tromi po zmene strán deklasovať gruzínskeho súpera 5:1. Dva razy sa presadil Antonio Mance, v druhom polčase sa v záverečnej štvrťhodine gólovo presadili aj Hamza Čatakovič, Jakub Paur i Gruzínčan v drese AS Giorgi Beridze. "Prvá dvadsaťpäťminútovka nebola vôbec podľa našich predstáv, potom sa to zlepšilo. Prvý gól bol pre nás fackou, no odvtedy sme hrali svoju hru. Nachádzali sme voľné priestory medzi formáciami súpera. Dvoma gólmi v prvom polčase sme sa dostali na koňa. Cez prestávku som hráčom prizvukoval, aby zostávali ostražití vzadu, pretože každý jeden gól je dôležitý. Toto je totiž Európa, v lige ešte môžete dobehnúť niečo pokazené, ale v takejto súťaži vás to vyfacká pri každej jednej príležitosti. Som rád, že chlapci hrali až do poslednej minúty. Sme však ešte len v polovici, čaká nás náročná odveta v Gruzínsku. Inkasovaný gól mrzí, chceli sme hrať v zadu na nulu, ale súper tiež ukázal svoju kvalitu," zhodnotil pre TV Dajto štvrtkový súboj tréner AS Trenčín Martin Ševela. Desať minút pred koncom zvýšil na 4:1 stredopoliar Jakub Paur: "Úvod z našej strany vôbec nebol dobrý. Zrejme sme sa potrebovali trochu oťukať a sme radi, že sme ešte do polčasovej prestávky dokázali otočiť nepriaznivý stav duelu a v druhom sme súpera herne prevýšili a tromi gólmi roztrhali. Pred odvetou netreba veľmi vyskakovať, treba ísť pokorne ďalej, odmakať si to aj u nich a dosiahnuť tam dobrý výsledok."

Ružomberku zvýšil šancu na postup Erik Daniel, trénera Vojvodiny Bataka po víťazstve odvolali
S ružomberským tímom, ktorý po dlhých jedenástich rokoch čakania opäť okúsil európsku pohárovú klubovú súťaž, to nevyzeralo v Novom Sade príliš lichotivo po niečo vyše 20 minútach. Domáci tím FK Vojvodina zásluhou kanoniera Filipa Malbašiča viedol 2:0 a mal aj ďalšie príležitosti, ktoré Bogdan Planič a Nikola Trujič nevyužili. Klubu spod Čebraťa dal reálnu šancu na postup pred odvetou Erik Daniel, ktorý v 81. min strelil kontaktný gól a umlčal domácich srbských priaznivcov v hľadisku. "Od začiatku duelu sme boli takí ustráchaní. Po zmene strán sme sa zlepšili. Dôležité je, že sme dali aspoň ten jeden gól," vyjadril sa pre RTVS 25-ročný krídelník E. Daniel. Tréner MFK Ružomberok Norbert Hrnčár po tesnej prehre skonštatoval: "Verím, že s podporou divákov a plných tribún bude v odvete zaujímavý futbal. O postup chceme hrať naozaj až do poslednej minúty."
Zaujímavé je, že v odvetnom stretnutí na ružomberskom trávniku už nebude koučovať mužstvo FK Vojvodina Radoslav Batak, ktorý priviedol tím k "bronzovej" priečke v uplynulom ročníku srbskej ligy a vo štvrtok aj k tesnému pohárovému víťazstvu nad MFK. Podľa informácií, ktoré uverejnil portál sport.blic.rs, mu predseda predstavenstva FK Vojvodina Dragoslav Vukovič po stretnutí s Ružomberkom oznámil, že vo funkcii končí. Odvolanie trénera po úvodnom zápase nového ročníka, ktorý bol navyše víťazný, je málo vídaným javom. Nečudo, že Batak prijal túto nepríjemnú správu s veľkým rozčarovaním. "Z konania pána Vukoviča som sklamaný. Povedal mi, že už nemusím chodiť do práce. Ešte nikdy som v žiadnom mužstve neskončil takýmto spôsobom," povedal Radoslav Batak, niekdajší reprezentant Čiernej Hory (2007-2011), za ktorú odohral 25 stretnutí a strelil jeden gól.

Text: SITA  Foto: SITA