Nezvyčajné brankárske záskoky

Publikované 31.01.2017 13:52
Image Nezvyčajné brankárske záskoky

Niektorí z nich chytali počas svojej kariéry len v amatérskych súťažiach, no napriek tomu sa dostali na súpisku tímu NHL. Nazývajú sa EBUG – Emergency Back Up Goalie. Brankári, ktorých kluby angažujú len v prípade núdze a nezvyčajných okolností.

Občas totiž v NHL dôjde k nepredvídateľným situáciám, keď sa jeden z dvoch brankárov krátko pred zápasom zraní a zostáva príliš málo času na to, aby včas prišiel náhradník z farmárskeho tímu, ktorý sa môže práve vtedy nachádzať na opačnej strane Ameriky. Klub tak potom nemá inú možnosť, ako siahnuť po niekom, kto má aspoň nejaké brankárske skúsenosti a nachádza sa niekde nablízku.

Svojich pätnásť minút slávy si tak už mohli v minulosti prežiť brankári po päťdesiatke a aj takí, ktorí nechytali niekoľko rokov.

„Mojou výhodou je, že cez masku nevidieť vrásky,“ smial sa Paul Deutsch, ktorý v decembri 2011 sedel na striedačke Minnesoty. Prvý brankár Wild Nicklas Bäckström vtedy odišiel za manželkou, ktorá rodila do nemocnice a jeho pozíciu zaujal Josh Harding. Minnesota však nemala k dispozícii náhradného brankára, keďže Matt Hackett by nestihol z farmárskeho Houstonu priletieť včas. A tak klub oslovil Deutscha, na ktorého si niekto zo zamestnancov klubu práve spomenul. Nemal za sebou prakticky žiadnu brankársku kariéru, chytal len v miestnej amatérskej lige veteránov. „Keď som prišiel na štadión vo svojej starej dodávke a zastavil s ňou na parkovisku pre hráčov vedľa nablýskaného Range Roveru, tak som strážnikovi povedal, aby dával pozor, nech mi moju dodávku nik nepoškriabe,“ smial sa Deutsch pred novinármi po zápase s Nashvillom. Do samotného zápasu pochopiteľne nezasiahol, ale veľkým zážitkom, rovnako ako v prípade ostatných netradičných brankárov, bolo pre neho už len rozkorčuľovanie, keď na neho hráči Wild vystrelili niekoľko pukov a tiež samotný pobyt v kabíne. 

V niektorých prípadoch mohli kluby siahnuť po bývalých brankároch, ktorí naďalej pôsobili v ich štruktúrach, ale už na iných pozíciách – najčastejšie ako tréneri brankárov. Na striedačku sa tak po rokoch opäť dostali Dwayne Roloson, Arturs Irbe alebo Rob Tallas.

Americký brankár Ryan Lowe v sezóne 2014/2015 počas jedného zápasu figuroval na súpiske San Jose. Predchádzajúce tri sezóny chytal v Austrálii. Bývalý univerzitný brankár Tom Fenton zas práve sedel u holiča a pomaly sa chystal na cestu domov do Ontária, keď mu zazvonil telefón. Kanaďan žijúci v New Yorku najskôr neveril, že mu volajú zástupcovia Phoenixu, na ktorých čakal zápas v Madison Square Garden. Mal však to šťastie, že si niekto z klubu na neho spomenul a bol v blízkosti štadióna. Washington zas už dvakrát využil fakt, že v štruktúrach klubu pôsobí ako správca webu Brett Leonhardt, ktorý v mladosti chytal v univerzitnej súťaži NCAA.

Blízko k šanci zasiahnuť do zápasu mal Chris Levesque, inak tretí brankár hokejového tímu z Univerzity Britskej Kolumbie. Vancouver potreboval náhradného brankára nakoľko sa ráno na rozcvičke zranil Dan Cloutier a farmársky tím Manitoby bol práve na východnom pobreží USA. Levesque sa práve pripravoval na skúšku z geografie a jeho spolužiaci ho dlhú dobu nevedeli nájsť. Keď ho objavili v knižnici, myslel si, že žartujú. Presvedčil ho až telefonát z trénerského tímu Canucks. Na štadión prišiel krátko pred začiatkom zápasu. Počas prvej tretiny sa brankárska jednotka Vancouvru Johan Hedberg zrazil s protihráčom a dlhý čas sa vôbec nedvíhal z ľadu. Levesque na striedačke zmeravel. „Hovoril som si však, že musím zostať pokojný. Aj vtedy, keď ma zabrala kamera a pozeral som sa hore na kocke sám na sebe. Najskôr som ani nevedel, čo sa deje. Všetci hráči na striedačke sa totiž postavili a ja som cez nich nemohol vidieť, že Hedberg leží zranený na ľade. Bohvie, čo by sa stalo, keby som zasiahol do zápasu... Každopádne to bol pre mňa neuveriteľný zážitok, na ktorý budem spomínať do konca života,“ hovoril Levesque pre TSN. Zranený Hedberg napokon zápas dochytal so sebazaprením a ako sa neskôr ukázalo, pri kolízii s protihráčom si zlomil zápästie.

V tejto sezóne zas Chicago narýchlo angažovalo Erica Semborského, ktorý by sa podľa slov trénera Joela Quennevilla dostal do bránky, ak by Chicago inkasovalo v závere zápasu počas hry bez brankára ďalší gól a prehre tímu by bolo definitívne rozhodnuté.

0 reakcií

0 reakcií

Pridať komentáre môžu len prihlásení užívatelia.