Volejbal
fenoglio

Novým trénerom repre volejbalistiek Talian Fenoglio, slovenské prostredie dokonale pozná

Publikované 27.02.2018 11:27
Image Novým trénerom repre volejbalistiek Talian Fenoglio, slovenské prostredie dokonale pozná

Bratislava - Novým trénerom slovenskej ženskej volejbalovej reprezentácie sa stal Talian Marco Fenoglio. Jeho predchodcom bol Marek Rojko, ktorému 31. októbra vypršal kontrakt. Pre talianskeho kouča sa rozhodlo nové vedenie Slovenskej volejbalovej federácie, na čele s prezidentom Martinom Kraščeničom.

Štyridsaťsedemročný rodák z Cunea (nar. 16. marca 1970) podpísal s vedením Slovenskej volejbalovej federácie (SVF) dvojročný kontrakt, médiám i fanúšikom ho predstavili počas utorkovej tlačovej konferencie v Bratislave. Kormidelník volejbalistiek Liu·Jo Nordmeccanica Modena Fenoglio už pri slovenskej reprezentácii pôsobil: v rokoch 2009 - 2011 mužský národný tím viedol Emanuele Zanini a Fenoglio bol jeho asistent. Slováci vtedy triumfovali v Európskej lige.

 

Fenoglio má za sebou na klubovej úrovni mnoho zastávok na Apeninskom polostrove, získal národné tituly i triumf v Lige majsteriek. Dvakrát sa vo vlasti stal trénerom roka (2006, 2017). Má tiež bohaté skúsenosti ako kormidelník mužských tímov, pôsobil napríklad ako asistent v nemeckom VfB Friedrichshafen. Bol asistentom kouča nemeckej mužskej reprezentácie i kondičným trénerom Talianov.

"V poslednom čase som získal viacero veľkých úspechov v ženskom volejbale, a preto som sa rozhodol, že sa dlhšie obdobie budem venovať tejto sfére. Nad ponukou som neváhal ani sekundu. Keď som sa od môjho manažéra dozvedel o záujme Slovenskej volejbalovej federácie, povedal som si, že sa chcem vrátiť. Pri mužskej reprezentácii som v rokoch 2009 až 2011 zažil veľmi dobré a úspešné obdobie ako Zaniniho asistent, na čo rád spomínam. Mám na Slovensku veľa kamarátov; poznám dobre ľudí z federácie, s ktorou sa mi veľmi dobre spolupracovalo, a preto som sa hneď rozhodol, že ponuku prijmem," povedal Fenoglio, ktorý na lavičke národného tímu zažije premiéru ako hlavný kouč: "Symbolicky to uzatvára kruh mojej trénerskej kariéry. Na klubovej úrovni som so ženskými tímami vyhral majstrovský titul aj Ligu majsteriek a verím, že dosiahnem úspech aj na medzinárodnej úrovni. Ďakujem vedeniu SVF za príležitosť."

Nový tréner momentálne spoznáva káder: "Družstvo zatiaľ dôkladne nepoznám, ale dostal som informácie o hráčkach a pomaly si študujem podrobnosti o tíme. Pripomína mi to situáciu, keď prišiel Emanuele Zanini k mužskej reprezentácii Slovenska. Začínali sme od bodu nula, no postupne sme sa prepracovali k úspechom. Verím, že so ženskou reprezentáciou to bude podobné. Zloženie realizačného tímu ešte nie je známe, stane sa tak v najbližšom období. Postupne sa to formuje, je to ešte otázka rokovaní." Fenoglio si pri návrate zaspomínal: "Na Slovensku som naposledy bol v roku 2011. Vrátil som sa teda po siedmich rokoch, no hneď ako som prišiel do Bratislavy, spoznával som známe miesta. Bolo to akoby som odišiel včera. Pamätám si na všetko, čo sme tu zažili. S Emanuelem sa nám podarilo vybudovať neskutočný tím, ktorý dvakrát vyhral Európsku ligu a na to sa nedá zabudnúť. Ak sa nám to podarí aj so ženským tímom, budem nesmierne rád."

Európska volejbalová konfederácia (CEV) v decembri predstavila nový formát kontinentálnej súťaže reprezentačných družstiev mužov a žien - Zlatú, resp. Striebornú európsku ligu (Golden European League a Silver European League). Išlo o očakávaný krok po tom, ako Medzinárodná volejbalová federácia (FIVB) v októbri predstavila Ligu národov (Volleyball Nations League), ktorá nahradila Svetovú ligu mužov a ženskú World Grand Prix. V ženskej Zlatej európskej lige sa predstaví dvanásť tímov, vo výkonnostne nižšej striebornej osem. Kritériom pre rozdelenie bol aktuálny rebríček krajín CEV. Skupinová fáza odštartuje v máji, hrať sa bude systémom každý s každým doma aj vonku. Slovenky v C-skupine ZEL nastúpia proti Češkám, Bieloruskám a Španielkam. Turnaj Final Four s účasťou štyroch najlepších družstiev (víťazi skupín plus najlepší z druhých priečok) je na programe 15. - 17. júna. "V príprave na Zlatú európsku ligu bude veľmi málo času, absolvujeme približne dva týždne tréningu a začne sa súťaž. V prvom rade musím zostaviť trinásť až štrnásťčlenný tím a uvidíme, ako sa nám bude dariť. Našimi súpermi budú silné tímy Česka, Bieloruska a Španielska, nebude to jednoduché, no pokúsime sa uhrať čo najlepšie výsledky."

Od minulého týždňa definitívne je známe, že Slovensko je namiesto Česka spoluhostiteľom ME 2019 volejbalistiek. Zápasy ženského šampionátu v roku 2019 odohrajú aj v Turecku, Poľsku a Maďarsku, prvýkrát v histórii ho budú organizovať štyri krajiny. ME s historicky najvyšším počtom účastníkov (24 krajín) by sa mali uskutočniť od 23. augusta do 8. septembra 2019, finále v Turecku. Slovenky teda napokon nemusia bojovať v kvalifikácii, automaticky majú právo účasti. S Fínkami, Estónkami a Švédkami si v kvalifikačnej E-skupine napokon zmerajú sily Češky. Slovenky dosiaľ naposledy štartovali medzi európskou elitou v roku 2009, odvtedy trikrát neuspeli v baráži. "Jedným z našich cieľov v tomto roku bude formovať tím na majstrovstvá Európy, ktoré budú pre nás o to prestížnejšie, že sa uskutočnia na Slovensku. Ja som taký, že sa nechcem len zúčastniť, ale vždy sa snažím vyhrať. Vieme, že to nebude jednoduché, pretože dobré výsledky chcú dosahovať aj naši súperi, ale spravíme všetko pre to, aby sme na domácich majstrovstvách Európy uspeli," vyhlásil Marco Fenoglio.

Spomedzi slovenských reprezentantiek má najčerstvejšiu skúsenosť s Fenogliom blokárka SAB Volley Legnano Jaroslava Pencová, jediná Slovenka v prestížnej talianskej Serie A1. Legnano doma privítalo Modenu začiatkom februára, prehralo tesne 2:3. "Veľmi sa teším. Nepoznáme sa osobne, no zdalo sa mi, že sa na mňa nejako usmieva nedávno počas vzájomného zápasu..." povedala pre agentúru SITA 27-ročná blokárka a pokračovala: "Má povesť prísneho trénera, ale má veľa úspechov a myslím si, že táto voľba bude pozitívny impulz pre ženskú reprezentáciu. Máme veľa hráčok v zahraničí, veľmi perspektívne družstvo aj potenciál a talianska škola a disciplína bude pre mnohé z nás prínosom. Ťažko hovoriť dopredu, ale som rada, že k ženskému národnému tímu príde tento tréner."

Štvornásobná a úradujúca víťazka národnej ankety Volejbalistka roka (2013 - 2016) Pencová pre SITA na margo ME 2019 skonštatovala: "Super správa. Dlho sme na vrcholnom podujatí chýbali, no myslím si, že táto generácia si tam zaslúži hrať. Pri rozšírení počtu družstiev verím, že by sme sa tam prebojovali aj cez kvalifikáciu, ale takto to je jednoduchšie. Dúfam, že si tam ešte zahrám."

Zdroj, foto: SITA

0 reakcií

0 reakcií

Pridať komentáre môžu len prihlásení užívatelia.