Pištej

Pišteja v osemfinále zastavila iba 13-ročná vychádzajúca hviezda

Publikované 03.06.2017 12:20
Image Pišteja v osemfinále zastavila iba 13-ročná vychádzajúca hviezda

DÜSSELDORF - Púť slovenského reprezentanta Ľubomíra Pišteja na 54. majstrovstvách sveta v stolnom tenise jednotlivcov v nemeckom Düsseldorfe (29. 5. - 5. 6. 2017) sa skončila medzi šestnástkou najlepších singlistov. Po troch víťazstvách zastavil jeho úspešné ťaženie mladý Japonec Tomokazu Harimoto, ktorý ho v sobotňajšom osemfinálovom stretnutí 4. kola dvojhry mužov zdolal 4:1 na sety. Pištej tak zostal pred bránami do štvrťfinále.

Prešovský rodák (156. v renkingu ITTF) začal proti vychádzajúcej hviezde svetového stolného tenisu odvážne a s chuťou. V prvom sete bol prakticky stále vo vedení. Odskočil na 9:7 a zdalo sa, že smeruje za jeho ziskom. Harimoto (69.) však otočil na 10:9, ale následne nestačil na víťazný forhend súpera. Druhú možnosť však už využil (12:10). Aj druhé dejstvo sa hralo najskôr podľa Pištejových nôt. Od stavu 6:4 však prišla päťbodová šnúra protihráča, ktorý síce vzápätí dovolil Slovákovi skorigovať na 8:9, ale koncovku zvládol (11:8).
Zverenec reprezentačného trénera Jaromíra Truksu išiel v treťom sete do vedenia 2:0, keď mu rozhodca "odpískal" zlý servis a nasledovala diskusia. Po nej zvýšil na 3:1, ale chvíľu neskôr prehrával 5:8. Zabojoval však a vyrovnal na 9:9, ale ďalšie dve loptičky patrili Harimotovi. Zdalo sa, že ďalší priebeh bude mať rýchly spád. Ešte len 13-ročný Japonec vyhrával v štvrtom sete 7:3, 8:4 i 9:6, ale Pištej to nezabalil a po päťbodovej šnúre prišla odmena v podobe zisku aspoň jedného dejstva (11:9). Ani v nasledujúcej časti nezachytil úvod. S úradujúcim majstrom sveta v kategórii juniorov rýchlo prerával 0:4, neskôr 2:7 a 6:10. Harimoto sa snažil hneď ukončiť stretnutie, ale prvé tri jeho mečbaly zostali nevyužité. Reprezentant krajiny vychádzajúceho slnka zužitkoval až štvrtý za stavu 10:9 a mohol sa tešiť z postupu do najlepšej osmičky.

Pištej napriek vyradeniu dosiahol svoj najväčší úspech vo dvojhre na MS, navyše postupom do osemfinále zopakoval výsledok svojho predchodcu z reprezentačného dresu Milana Grmana. Ten sa do osemfinále dvojhry prebojoval na MS 1997 v anglickom Manchestri.