Porte si môže za svoj pád sám, povedal Burghardt

Publikované 10.07.2017 17:52
Image Porte si môže za svoj pád sám, povedal Burghardt

Nemecký majster vo farbách tímu Bora-Hansgrohe si nemyslí, že za početnými pádmi v 9. etape na Tour de France je nedostatočná bezpečnosť.

CHAMBÉRY - Za početné pády počas náročnej 9. etapy cyklistickej Tour de France v pohorí Jura nenesú zodpovednosť organizátori, ale sami pretekári. Myslí si to nemecký šampión v pretekoch s hromadným štartom v drese Bora-Hansgrohe Marcus Burghardt. Najmä po ťažkom páde Austrálčana Richieho Porteho v klesaní z Mont du Chat sa otvorila diskusia o tom, či to organizátori neprestrelili s náročnosťou etapy, ktorá obsahovala sedem kategorizovaných stúpaní, pričom tri boli špeciálnej HC kategórie, navyše spočiatku sa jazdilo na mokrých cestách.

"Pád Richieho Porteho nebol problém bezpečnosti, ale chyba pretekára. Určite nemajú za to niesť následky ľudia, ktorí organizujú preteky. Richie urobil jazdeckú chybu, čo je,samozrejme, veľká škoda," skonštatoval Marcus Burghardt na webe sport1.de.

Porte z tímu BMC Racing bol jeden z ašpirantov na celkový triumf v 104. edícií Tour de France, jeho aktuálna forma ho predurčovala zaútočiť na zdanlivo neotrasiteľnú pozíciu Christophera Frooma, trojnásobného šampióna TdF. "Vžy to tak bolo, že k Tour de France patrili aj veľké pády. Keď sa šplháte na nejaký kopec, musíte myslieť na to, že vás čaká aj nebezpečná cesta dolu. A jazdiť sa musí, aj v daždi," pokračoval Burghardt, 129. muž celkovej priebežnej klasifikácie.

Skúsený nemecký reprezentant dodáva, že je na každom pretekárovi, aké vysoké riziko podstúpi počas etapy, čo platí dvojnásobne v technicky nebezpečných zjazdoch zo strmých kopcov. "Keď bojujete o prvenstvo v celkovom poradí a váš súper zaútočí, musíte vždy zvážiť, či sa pridáte alebo radšej stiahnete. Vždy to tak bolo a platí to aj dnes," uzavrel Burghardt.

Tím Bora-Hansgrohe prežil celkovo veľmi smolný prvý týždeň na Tour de France. Po kontroverznej diskvalifikácii slovenského lídra Petra Sagana pre neregulárny šprint v koncovke 4. etapy vo Vitteli, o päť dní neskôr nemecký tím prišiel aj o druhého zo Saganovcov, Juraja. Nováčik na Grand Tour nedošiel v stanovenom časovom limite do cieľa 9. etapy v Chambéry. Navyše vrchársky špecialista Poliak Rafal Majka v nej utrpel pád, a ešte hoci vysadol na bicykel, v cieli ho klasifikovali až na 137. mieste s mankom 36:21 min. V celkovom poradí to znamenalo prepad na 43. priečku (+37:26). Doudieraný a fyzicky vyčerpaný Majka sa napokon rozhodol, že odstúpi z pretekov. Novým najlepším mužom Bora-Hansgrohe na TdF je Nemec Emanuel Buchmann, aktuálne osemnásty v celkovom priebežnom poradí s odstupom 8:46 min na Brita Christophera Frooma (Sky).

Zdroj: SITA Foto: SITA

0 reakcií

Súvisiace články

0 reakcií

Pridať komentáre môžu len prihlásení užívatelia.