Proti Holanďankám aj s Cibulkovou

Publikované 12.04.2017 11:34
Image Proti Holanďankám aj s Cibulkovou

BRATISLAVA - Dominika Cibulková, Kristína Kučová, Jana Čepelová a Rebecca Šramková sú v oficiálnej predbežnej nominácii domácich na stretnutie Slovensko - Holandsko 22. - 23. apríla na antuke v Aegon aréne NTC v Bratislave v play-off o svetovú skupinu Pohára federácie 2018 tenisových reprezentačných družstiev žien. Na stredajšej tlačovej besede v dejisku to aj v prítomnosti štvrtej hráčky svetového rebríčka WTA vo dvojhre Cibulkovej uviedol kapitán tímu Matej Lipták. Jeho osobná zverenkyňa Cibulková v januári oznámila, že tento rok bude vo Fed Cupe absentovať. Vo februári vynechala zápas Taliansko - SR (2:3) na antuke v hale PalaGalassi vo Forli v 1. kole II. svetovej skupiny, teraz sa predsa len vracia do kádra.

Hostky pod vedením Paula Haarhuisa vyrukovali so štvoricou Kiki Bertensová, Richel Hogenkampová, Cindy Burgerová a Arantxa Rusová. Burgerová nahradila pôvodne oznámenú Michaellu Krajicekovú, ktorej koleno si vyžiadalo operáciu, referoval web národného zväzu KNLTB.

Všeobecná uzávierka oficiálnych predbežných nominácií je práve 12. apríla. V každom družstve ešte budú možné dve zmeny pred žrebom programu v piatok 21. apríla. V príslušnom asociačnom termíne sa uskutočnia dve semifinále svetovej skupiny (USA - Česko a Bielorusko - Švajčiarsko), štyri duely play-off o elitu (Francúzsko - Španielsko, Rusko - Belgicko, Nemecko - Ukrajina a Slovensko - Holandsko) a kvarteto zápasov play-off o II. svetovú skupinu (Taliansko - Taiwan /pričom Taiwan sa zriekol výhody domáceho prostredia - pozn./, Rumunsko - Veľká Británia, Srbsko - Austrália a Kanada - Kazachstan). Finále MS tímov ITF 2017 je na programe 11. - 12. novembra.

Slovensko figuruje na 13. priečke vo fedcupovom renkingu ITF, Holandsku patrí 8. pozícia. Držiteľky Fed Cupu 2002 Slovenky prehrali s Holanďankami 1:4 vo februári 2015 na antuke v Apeldoorne v 1. kole II. svetovej skupiny. Hostky poslala do vedenia Karolína Schmiedlová proti Bertensovej, ale potom Magdaléna Rybáriková prehrala s Rusovou aj Bertensovou a Rusová si poradila s Kar. Schmiedlovou. Slovenky neuspeli ani vo formálnej štvorhre.

Holandsko vedie v bilancii zo vzájomných súbojov 2:1. Slovenky v júli 1996 na antuke na dvorcoch Slovana v Bratislave v dueli o elitu prehrali 2:3, za domáce hrali Henrieta Nagyová, Karina Habšudová a v debli aj Radka Zrubáková. Tím SR dosiahol revanš v apríli 2006 na neutrálnej pôde v bulharskom Plovdive na turnaji I. skupiny euroafrickej zóny. O postačujúci náskok 2:0 sa v singloch postarali Rybáriková (6:3, 6:2 proti Elise Tamaelovej) a Daniela Hantuchová (4:6, 7:6 /5/, 6:2 proti Krajicekovej). V debli Cibulková a Janette Husárová prehrali 6:1, 0:6, 4:6 s párom Marrit Boonstrová, Brenda Schultzová-McCarthyová.

Holandsko si v rokoch 1968 a 1997 zahralo finále Fed Cupu, vlani bolo v semifinále, v ktorom nestačilo na Francúzsko (2:3). Vo februári prehralo 1:4 v Minsku s Bieloruskom vo štvrťfinálovom 1. kole svetovej skupiny. V kádri boli Bertensová, Burgerová, Rusová a Krajiceková. Zo zdravotných dôvodov chýbala Hogenkampová.

Vstupenky na oba dni stretnutia stoja zhodne 15 eur. V sobotu 22. apríla sa postupne uskutočnia dve dvojhry, v nedeľu 23. apríla - takisto od 13.00 h - dve dvojhry a štvorhra. Lístky sú v predaji v sieťach Ticketportal.sk a Predpredaj.sk a na recepcii NTC. Hlavným rozhodcom bude Kanaďan Tony Cho, empajrovými arbitrami Britka Alison Hughesová a Chorvátka Anja Vregová.

Ak ITF tento rok schváli rozšírenie svetovej skupiny Pohára federácie, družstvo SR bude v nasledujúcej sezóne v elitnej spoločnosti bez ohľadu na aprílový výsledok. Definitíva, či už od sezóny 2018 bude mať svetová skupina Fed Cupu šestnástich účastníkov namiesto doterajších ôsmich veľmi pravdepodobne padne 1. - 4. augusta na výročnom valnom zhromaždení ITF vo vietnamskom Hočiminovom Meste.

Oficiálne predbežné nominácie na stretnutie Slovensko - Holandsko v play-off o svetovú skupinu Pohára federácie 2018 reprezentačných družstiev žien (22. - 23. apríla 2017, Bratislava, antuka v Aegon aréne NTC):

SLOVENSKO
Dominika Cibulková (4. vo svetovom rebríčku WTA vo dvojhre, 387. vo štvorhre)
Kristína Kučová (81. / -)
Jana Čepelová (96. / 424.)
Rebecca Šramková (116. / 428.)
kapitán: Matej Lipták

HOLANDSKO
Kiki Bertensová (20. / 28.)
Richel Hogenkampová (139. / 384.)
Cindy Burgerová (171. / 169.)
Arantxa Rusová (184. / 196.)
kapitán: Paul Haarhuis

Výsledok zatiaľ posledného vzájomného stretnutia (7. - 8. februára 2015, 1. kolo II. svetovej skupiny):
HOLANDSKO - SLOVENSKO 4:1
(Apeldoorn, Omnisport, antuka v hale)
Sobota:
Kiki Bertensová - Karolína Schmiedlová 2:6, 5:7
Arantxa Rusová - Magdaléna Rybáriková 6:3, 6:4
Nedeľa:
Kiki Bertensová - Magdaléna Rybáriková 6:1, 2:6, 6:1
Arantxa Rusová - Karolína Schmiedlová 6:3, 2:6, 6:4
Richel Hogenkampová, Michaella Krajiceková - Kristína Kučová, Kristína Schmiedlová 7:5, 6:1

Text: SITA  Foto: SITA

0 reakcií

0 reakcií

Pridať komentáre môžu len prihlásení užívatelia.