Rely Dakar: Najvýraznejšie momenty histórie

Publikované 31.12.2017 20:55
Image Rely Dakar: Najvýraznejšie momenty histórie

BRATISLAVA (pzb) - Podujatie pritom vzniklo vďaka náhode. Prvý ročník sa išiel v roku 1978. Rok predtým sa na dnes už zabudnutých pretekoch Abidjan – Nice stratil v púšti francúzsky pretekár Thierry Sabine. Uvedomil si však, že toto prostredie je vhodné pre usporiadanie pretekov v rely. V prvom ročníku dakarskej rely prišlo do cieľa 74 účastníkov.

+ Spočiatku malo podujatie názov Paríž – Dakar.

+ Na ôsmom ročníku rely v roku 1986 zahynul jej zakladateľ. Sabine spolu s ďalšími štyrmi ľuďmi neprežil pád helikoptéry počas piesočnej búrky.

+ Doposiaľ zahynulo počas pretekov 70 osôb vrátane pretekárov a divákov. Práve pre vysokú úmrtnosť je dakarská rely najviac kritizovaná.

+ Pôvodná trasa medzi Parížom a Dakarom sa postupne menila. V roku 2001 sa štartovalo z Paríža naposledy a mestá úvodných etáp sa často striedali: španielska Granada, francúzske Marseille alebo portugalský Lisabon. Vo väčšine prípadov však platilo, že rely sa začínala v Európe a končila v Afrike.

+ Až do roku 2008, keď bolo podujatie organizátormi len niekoľko hodín pred štartom zrušené. Dôvodom boli obavy o bezpečnosť pretekárov, keďže v africkom štáte Mauritánia hrozili teroristické útoky. Mal to byť pritom jubilejný tridsiaty ročník Dakaru.

+ Hrozby útokov pretrvávali aj naďalej a preto sa od roku 2009 presunul Dakar do Južnej Ameriky.

+ Hoci tak už rely nemá priamu spojitosť so senegalským mestom Dakar, názov podujatia zostal aj po presune na iný kontinent nezmenený.

+ K najznámejším víťazom patria Francúzi Stéphane Peterhansel, Cyril Després, Fín Ari Vatanen, Španiel Carlos Sainz, Rus Vladimír Čagin alebo Čech Karel Loprais.

+ Medzi víťazmi je aj jedna žena – Nemka Jutta Kleinschmidtová, ktorá v roku 2001 vyhrala v kategórii automobilov.

+ Zaujímavým menom je aj Francúz Luc Alphand – víťaz z roku 2006 a bývalý úspešný pretekár v zjazdovom lyžovaní.

Foto: SITA/AP

0 reakcií

0 reakcií

Pridať komentáre môžu len prihlásení užívatelia.