Rusi v Pjongčangu pod olympijskou vlajkou

Publikované 05.12.2017 19:40
Image Rusi v Pjongčangu pod olympijskou vlajkou

LAUSANNE - Budúcoročné zimné olympijské hry v kórejskom Pjongčangu (9.- 25. 2. 2018) budú aj so športovcami Ruskej federácie. Nie však so všetkými, ktorí si vybojovali právo účasti. Rusi nebudú môcť súťažiť pod vlastnou vlajkou a po ich prípadných víťazstvách nebude znieť ruská hymna. Medzinárodný olympijský výbor takto rozhodol na utorkovom zasadnutí exekutívy vo švajčiarskom Lausanne.

Rusi sa v Pjongčangu predstavia pod olympijskou vlajkou. Budú to však len tí športovci, ktorí preukážu, že ich dlhší čas testovali mimo ruského antidopingového programu. Rusi pozvaní na najväčší zimný olympijský sviatok v Pjongčangu budú mať anglickú skratku OAR, v preklade olympijský športovec z Ruska a budú môcť súťažiť v individuálnych aj kolektívnych športoch. V prípade víťazstiev týchto športovcov sa bude hrať na slávnostnom ceremoniáli olympijská hymna.

Tento sankčný model použila už v tomto roku Medzinárodná asociácia atletických federácií v súvislosti s účasťou niektorých ruských atlétov na majstrovstvách sveta v Londýne. Súčasná situácia je vyústením nedávnej dopingovej minulosti väčšieho množstva ruských športovcov s inštitucionálnym pozadím a tiež s podvodmi s antidopingovými vzorkami Rusov počas ZOH 2014 v Soči.

MOV po svojom zasadnutí v Lausanne s okamžitou platnosťou pozastavil činnosť Ruského olympijského výboru a potrestal Rusov pokutou vo výške 15 miliónov amerických dolárov. Ruský olympijský výbor musí uhradiť náklady MOV na vyšetrovanie dopingových prípadov svojich športovcov a "prispieť k zriadeniu nezávislého skúšobného úradu na vybudovanie kapacity a integrity globálneho antidopingového systému." MOV rovnako rozhodol o tom, že doživotný zákaz štartu na olympijských hrách majú všetci vysoko postavení funkcionári, spojení s dopingovými prípadmi počas ZOH 2014 v Soči. Ide o vtedajšieho ministra športu Vitalija Mutka a jeho zástupcu Jurija Nagornycha. Rovnako musí byť odvolaný Dmitrij Černyšenko, ktorý predsedal organizačnému výboru ZOH 2014, z Koordinačnej komisie ZOH 2022 v Pekingu. Tiež pozastavia členstvo prezidenta Ruského olympijského výboru Alexandra Žukova v MOV.

MOV významne skonštatoval, že napriek opakovanému nesúhlasu z ruskej strany sa v správe o vyšetrovaní dopingu ruských športovcov počas ZOH 2014 objavili dôkazy o "systémovej manipulácii antidopingových pravidiel a systému, ktoré podporili predchádzajúce obvinenia z účasti ruskej vlády na podvádzaní počas zimných olympijských hier pred takmer štyrmi rokmi."

"Prijaté opatrenia by mali vytvoriť hraničnú čiaru v rámci tejto škodlivej ruskej epizódy a slúžiť ako katalyzátor efektívnejšieho antidopingového systému vedeného Svetovou antidopingovou agentúrou," vyhlásil šéf MOV Thomas Bach, cituje ho BBC.

Rusi už v pondelok potvrdili, že svojich športovcov na ZOH 2018 vyšlú napriek tomu, že nesúhlasia s tvrdými postihmi zo strany Medzinárodného olympijského výboru a Svetovej antidopingovej agentúry. "Neprichádza do úvahy, aby sme našich športovcov nepustili do Pjongčangu. Naďalej sme v opozícii k rozhodnutiam, ktoré porušujú práva našich športovcov, ale ctíme si olympijskú myšlienku," vyhlásil prezident Vladimir Putin ústami svojho hovorcu Dmitrija Peskova na tlačovom brífingu v Moskve.

V dopingovej slučke v súvislosti s nekalými praktikami počas a po ZOH 2014 dosiaľ uviazlo 25 ruských športovcov. Rusi prišli už o 11 medailí zo ZOH 2014. Väčšina zo športovcov bola doživotne suspendovaná z účasti na ZOH a napríklad šiesti bežci na lyžiach už majú zákaz štartu aj vo Svetovom pohári. Tieto sankcie sú rozhodnutím disciplinárnej komisie MOV pod vedením Švajčiara Denisa Oswalda. Separátna komisia pod vedením bývalého prezidenta Švajčiarska Samuela Schmida zasa vyšetrovala obvinenia voči štátom riadenému dopingu v Rusku. Medzinárodný olympijský výbor zriadil spomenuté komisie, aby preskúmali oprávnenosť obvinení vznesených nezávislým vyšetrovateľom Richardom McLarenom, ktorého poverila Svetová antidopingová agentúra (WADA).

Text: SITA   Foto: SITA/AP

0 reakcií

Súvisiace články

0 reakcií

Pridať komentáre môžu len prihlásení užívatelia.