Slováci v Haagu podľahli Čechom

Publikované 16.06.2017 22:39
Image Slováci v Haagu podľahli Čechom

HAAG - Slovenskí volejbaloví reprezentanti neuspeli vo svojom úvodnom vystúpení na turnaji I-skupiny v holandskom Haagu (16. - 18. júna) v rámci základnej fázy II. výkonnostnej divízie Svetovej ligy 2017. Slováci v piatok podľahli Čechom hladko 0:3 (-16, -23, -17) a skomplikovali si boj o postup na turnaj Final Four. Zverenci Andreja Kravárika v Haagu počas víkendu nastúpia proti domácim Holanďanom a reprezentantom Kórejskej republiky, tieto zápasy uzavrú ich účinkovanie v základnej fáze.

Na Final Four do austrálskeho Gold Coast (24. - 25. 6.) preniknú traja najlepší z 12-člennej tabuľky II. divízie, Austrália ako organizátor má istú účasť. Slováci boli po 1. kole a troch popradských víťazstvách (nad Japoncami, Austrálčanmi a Portugalčanmi) na čele divízie, na minulotýždňovom turnaji v Helsinkách pridali výhru nad Číňanmi a podľahli domácim Fínom aj Austrálčanom, čo ich odsunulo na 3. priečku. Víťaz II. divízie by mal v roku 2018 byť súčasťou elitnej I. divízie.

Svetová liga volejbalistov 2017 - II. divízia - základná fáza - I-skupina - Haag (Hol.) - piatok:

Kórejská republika - Holandsko 0:3 (-21, -16, -16)

Slovensko - Česko 0:3 (-16, -23, -17)
85 min, rozhodovali: Heckford (Ang.) a Akinci (Tur.), 400 divákov.
Zostavy a body:
SR: Bencz 5, Ondrovič 5, Lux 6, Paták 4, Zaťko 4, Prešinský 5, libero Kubš (Mlynarčík 6, Palgut 0, Kriško 4, Tarabus 1, Gavenda 1)
ČR: Hadrava 10, Beer 4, Holubec 7, Bartoš 4, Janouch 1, Michálek 6, libero Pfeffer (Galabov 18, Zajíček 2, Finger 1, Habr 0)

Česi si v úvode vytvorili náskok a po útoku Michálka viedli 9:5. Pri podaní Ondroviča znížili Slováci na 7:9. Výkon slovenského tímu rástol a po bloku Zaťka bolo už len o bod 11:12. Stredná pasáž setu však lepšie vyšla Čechom, ktorí po dobrej obrane bodovali z protiútokov a dostali sa do vedenia 17:13. Pred koncovkou dal eso Hadrava a Česi vyhrávali 20:15. Záver bol jasne v réžii českého tímu, ktorý získal prvé dejstvo v pomere 25:16.
Začiatok druhého setu bol vyrovnaný, na prvom technickom timeoute viedli Česi 8:6. Slováci sa trápili na prihrávke a zrážali ich aj zbytočné chyby. Súper kazil menej, a preto mal mierne navrch. Po dvoch esách Luxa však zverenci Kravárika skóre otočili a vyhrávali 11:10. Po českom oddychovom čase prišlo tretie eso Luxa za sebou a bolo 12:10. Potom sa však Slováci nevedeli presadiť v útoku a Česi otočili na 14:12. Na ihrisko prišiel Mlynarčík za Bencza a prvýkrát v Svetovej lige dostal šancu aj Tarabus. Pri podaní Galabova navýšili českí volejbalisti náskok na 18:13. Slováci zabojovali a vyrovnali na 18:18, keď bol na servise Zaťko. Oba tímy potom zbierali bod po bode a set dospel do koncovky. Mlynarčík pekným útokom vyrovnal na 22:22, potom mali Slováci šancu na bod z kontry, ale nevyužili ju. Česi napokon vyhrali tesný set 25:23 a viedli 2:0.
Začiatok tretieho setu bol v českej réžii, ktorí po ese Hadravu viedli 5:1. Slováci už v značne pozmenenej zostave sa trápili a po sérii nevydarených útokov prehrávali 4:12. Celé dejstvo sa hralo pod taktovkou českého družstva, ktoré ho vyhralo 25:17 a získali do tabuľky tri body.

Hlasy (zdroj: www.svf.sk):

Andrej Kravárik (tréner SR): "O našej prehre rozhodlo viac vecí. Chalani veľmi chceli, ale nedokázali sa vyrovnať s obrovskou únavou, čo bolo na výkone jasne vidieť. Hľadali sme všetky možné alternatívy, akých zdravých hráčov postaviť do základnej zostavy. Nechcem sa vyhovárať, ale nebola to jednoduchá úloha pre trénerov, ani pre hráčov. Výnimkou bol druhý set, v ktorom sme hrali dobrý volejbal. Chlapci sa zmobilizovali, vypustili z hláv, že je únava a tlak. Svetovú ligu sme si veľmi dobre rozbehli na postup do Final Four a tak veľmi sme chceli, že nám to zatiahlo ručnú brzdu. Dostali sme ponaučenie od súpera, ako sa má hrať jednoduchý volejbal. Čakajú nás ešte dva zápasy, bude to ťažké, ale prehra nám nemôže ublížiť. Chlapci, ktorým ešte ostali sily a sú zdraví, sa objavia na ihrisku a musia sa pobiť o výsledok."

Marcel Lux (smečiar SR): "Nefungovala nám žiadna herná činnosť. Trápili sme sa na prihrávke, súper tlačil servisom a ťažko sa útočilo proti kompaktnej obrane. Nevedeli sme sa chytiť a nenašli sme správny rytmus. V prvom sete sme sa dostali do päťbodového manka a potom sa ťažko dobieha náskok súpera. Nepodali sme dobrý výkon, musíme sa zlepšiť."

Matej Kubš (libero SR): "Najväčší rozdiel bol na servise a na prihrávke. Česi nás zatlačili podaním, mali sme s tým problémy a od toho sa odvíjala komplikovaná hra proti plnej obrane. Na druhej strane my sme nevytvorili tlak servisom."

Filip Gavenda (univerzál a smečiar SR): "Začali sme nervózne a bez energie, naopak Česi sa bavili volejbalom, mali aj šťastie a uhrali aj ťažké lopty. Súper veľmi dobre prihrával, hoci sa chalani snažili tlačiť servisom. Škoda koncovky druhého setu, kde rozhodovali maličkosti. V sobotu nás čaká Holandsko, musíme sa skonsolidovať a podať lepší výkon ako dnes. Šanca na postup ešte je, treba o ňu zabojovať."

Filip Palgut (nahrávač SR): "Česi mali takmer všetko perfektne prihraté a potom sa im hralo ľahšie ako nám. My sme mali horší príjem, nezaložili sme tak kvalitný útok, Česi si nás ubránili a vychádzali im aj kontra útoky. Zápas vyšiel ich smečiarovi Galabovovi, ktorého poznám z českej ligy. Keď mu ide servis, tak je ťažké ho zastaviť. Na druhý zápas sa musíme skoncentrovať a ísť do toho s čistými hlavami."

Tabuľka I-skupiny:
1. Holandsko 1 1 0 3:0 3
2. Česko 1 1 0 3:0 3
3. Slovensko 1 0 1 0:3 0
4. Kórejská rep. 1 0 1 0:3 0

Zostávajúci program I-skupiny:
sobota 17. 6.: Holandsko - Slovensko (18.00), Česko - Kórejská republika (20.30)
nedeľa 18. 6.: Kórejská republika - Slovensko (15.30), Holandsko - Česko (18.00)

Zdroj: SITA Foto: SITA

0 reakcií

Súvisiace články

0 reakcií

Pridať komentáre môžu len prihlásení užívatelia.