Slováci v piatok v súťažiach hliadok bez medaily

Publikované 02.06.2017 18:44
Image Slováci v piatok v súťažiach hliadok bez medaily

Slovensko sa v piatok nedočkalo medaily na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome v slovinskom Tacene.

TACEN - Reprezentanti spod Tatier nepochodili ani v jednej z piatich finálových disciplín. Najlepšie umiestnenie dosiahli v súťaži hliadok 3x C2. Zostava Pavol a Peter Hochschornerovci, Ladislav a Peter Škantárovci a Tomáš Kučera s Jánom Bátikom obsadila 4. miesto, za bronzovými Čechmi Slováci zaostali o takmer 8 sekúnd. Titul a zlaté medaily patria Francúzom, striebro Poliakom.

Slováci boli favoritmi súťaže hliadok 3x C2, keďže práve v tejto kategórii brali zlaté medaily na predchádzajúcich troch európskych šampionátoch vo Viedni 2014, Markkleebergu 2015 a doma v Liptovskom Mikuláši 2016. Na tacenskej trati sa nevyhli 4 trestným sekundám za "ťuky" na šiestej a desiatej bránke, ani čistá jazda by im však vzhľadom na veľké časové manko na medailu nestačila. "K jazde veľa hovoriť netreba, všetci mali možnosť to vidieť. Problém bol asi celý týždeň. Príliš veľa sme ´makali´ a boli sme unavení. Navyše mám seknutý krk, tak sa nedalo poriadne pádlovať. Na preteky nám nezostali sily. Nastal čas na menší oddych. Na Svetový pohár do Prahy nejdeme určite a tie ďalšie - uvidíme. Stať sa môže aj to, že počas sezóny definitívne skončíme," povedal trojnásobný olympijský víťaz Pavol Hochschorner.

Ani druhé finále na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome v slovinskom Tacene neprinieslo medailu pre Slovensko. Ženská hliadka 3x C1 v zložení Simona Glejteková, Soňa Stanovská, Monika Škáchová obsadila siedme miesto. Slovenky nazbierali až 30 trestných sekúnd a dosiahli výsledný čas 199,48 s. Za bronzovými Češkami zaostali o 41 sekúnd. Pred rokom na ME v Liptovskom Mikuláši boli slovenské reprezentantky štvrté. "Hliadka nám veľmi nevyšla. Ja sama som dosť ´naťukala´, pridali sa aj dievčatá. Do cieľa sme prišli štvrté a zostali bez medaily. Medzi jednotlivkyňami som postúpila do sobotňajšieho semifinále, šťastie sa naklonilo na moju stranu. Až na ten skok som mala peknú jazdu, pred cieľom som si dala dokonca otočku. Potešil by ma postup do finále, ale v prvom rade chcem ukázať dobrú jazdu," povedala členka slovenského tímu Soňa Stanovská. Zlaté medaily si vybojovali reprezentantky Veľkej Británie, ktoré obhájili zlato spred roka z Liptova. Striebro patrí Nemkám a bronz Češkám.

V treťom finále mužská hliadka 3x K1 v zložení Martin Halčin, Andrej Málek, Jakub Grigar dopádlovala do cieľa na 12. mieste. Slováci nazbierali až 58 trestných sekúnd a dosiahli výsledný čas 165,88 s. V rovnakom zložení skončili slovenskí kajakári pred rokom na domácej vode v Liptovskom Mikuláši na ôsmej priečke. "Z môjho pohľadu to nebola dobrá jazda. Celkom som to pokazil. Vyšiel som zo štvorky a myslel si, že Andrej je ďaleko, no priestoru tam dosť nebolo a musel som zabrzdiť. V päťke sa mi to vypomstilo, prúd ma vyhodil. Bola to čistá päťdesiatka, tak som sa musel vrátiť. Z hliadok nebudeme šťastní, urobili sme pár chýb. Verím, že v sobotu nám to všetkým trom pôjde lepšie," referoval najmladší zo slovenskej trojice Jakub Grigar. "Nezačali sme ideálne a potom sme urobili chyby. Neprešli sme dobre štvorku a z toho mal Kubo problémy v päťke. Pred jazdou sme si vraveli, ako to chceme ísť, ale nevyšlo nám to," doplnil Andrej Málek. Najcenneší kov získali reprezentanti Česka, ktorí obhájili titul spred roka z Liptovského Mikuláša. Striebro patrí Francúzom, za Čechmi zaostali iba o 45 stotín sekundy. Bronzoví sú Poliaci (+2,73).

Slovenské reprezentantky v súťaži hliadok 3x K1 skončili na poslednom desiatom mieste. Trio v zložení Elena Kaliská, Jana Dukátová, Eliška Mintálová nazbieralo až 102 trestných sekúnd a o 19 stotín sekundy to v celkovom súčte nestačilo ani na predposledné Poľky. Majsterkami Európy sa stali domáce Slovinky, ktoré zvíťazili o 3,08 s pred Španielkami a 6,79 s pred Francúzkami. "Čo sa týka počasia, mohlo to byť aj horšie, mohlo nám napríklad fúkať. Po nás sa to ešte zhoršilo. Myslím si, že sme to všetky tri zvládli v poriadku, to je dôležité," povedala skúsená Elena Kaliská. "Výsledok človeka mrzí, snažili sme sa dosiahnuť čo najlepší výsledok, ale tacenská voda je nevyspytateľná. Nechcem sa však na to vyhovárať. Išli sme v novom zložení, bola to pre nás nová skúsenosť do budúcnosti," dodala.

Medzi mužmi 3x C1 trojica Michal Martikán, Matej Beňuš a Alexander Slafkovský finišovala na 6. mieste, majstrami Európy sa stali Nemci. Striebro brali Slovinci a bronz Taliani. Začiatok poslednej finálovej kategórie piatkového programu sa oneskoril takmer o trištvrte hodinu pre prietrž mračien. Slováci sa predstavili ako poslední z desiatich hliadok, ale renomovaná trojica ovenčená mnohými zlatými medailami v súťaži tímov na ME tentoraz zostala bez cenného kovu. Obhajcovia titulov zo šampionátov v Markkleebergu 2015 a Liptovskom Mikuláši 2016 dosiahli výsledný čas 121,53 aj s desiatimi trestnými sekundami, za bronzovými Talianmi zaostali o 8,58 s. "Obhajovali sme titul, na ME sa nám ešte nepodarilo vyhrať trikrát v rade. Vždy sú to len dva roky, potom rok chýba a potom to zase príde. Teraz to nevyšlo a potvrdilo sa, že Tacen je dosť nevyspytateľný. Keď sme vchádzali do kombinácie bránok štyri-päť, tak všetci sme tam mali príšernú vodu a rad-radom sme to pokazili. A to sa snáď ešte nikdy nestalo,“ povedal po pretekoch Matej Beňuš. Jeho slová potvrdili aj ďalší členovia slovenskej hliadky. "Zlatý hetrik nám ušiel medzi štvrtou a piatou bránkou. Aspoň sa však ukázalo, že je to ťažké a zbierať medaily z hliadok nie je zadarmo. Aj majster tesár sa utne. Spomenutá kombinácia bola rozhodujúca, zahorelo tam veľa hliadok," poznamenal Alexander Slafkovský. Najskúsenejší člen tímu Michal Martikán má rovnaký pocit. "Bolo to dosť rýchle. Pamätám si len to, že som sa vyhol Sašovi, aby som ho nezranil, keď sa ocitol podo mnou. Musím si však ešte pozrieť video, ako to tam celé dopadlo. Na tom úseku sme si to celé pokazili," dodal Martikán.

Počas víkendu sú v Tacene naplánované boje o medaily v individuálnych súťažiach. Slovensko má v hre o cenný kov ešte desať lodí - v sobotu šesť a v nedeľu štyri.

ME vo vodnom slalome - Tacene (Slovin.) - piatok:

MUŽI
3x C1 - finále: 1. Nemecko 108,94 (2), 2. Slovinsko 111,13 (2), 3. Taliansko 112,98 (0),...6. Slovensko (Michal Martikán, Alexander Slafkovský, Matej Beňuš) 121,53 (10)
3x K1 - finále: 1. Česko 101,28 s (0), 2. Francúzsko 101,73 (0), 3. Poľsko 104,01 (0),... 12. Slovensko (Martin Halčin, Andrej Málek, Jakub Grigar) 165,88 (58)
3x C2 - finále: 1. Francúzsko 120,44 s (0), 2. Poľsko 128,21 (2), Česko 132,23 (8), 4. Slovensko (Pavol a Peter Hochschornerovci, Ladislav a Peter Škantárovci, Tomáš Kučera, Ján Bátik) 139,95 (4)

ŽENY
3x K1 - finále: 1.Slovinsko 122,60 s (2), 2. Španielsko 125,68 (2), 3. Francúzsko 129,39 (2),...10. Slovensko (Elena Kaliská, Jana Dukátová, Eliška Mintálová) 239,90 (102)
3x C1 - finále: 1. Veľká Británia 151,24 s (6), 2. Nemecko 157,32 (8), 3. Česko 158,48 (10),...7. Slovensko (Simona Glejteková, Soňa Stanovská, Monika Škáchová) 199,48 (30)

Text: SITA  Foto: SITA

 

0 reakcií

Súvisiace články

0 reakcií

Pridať komentáre môžu len prihlásení užívatelia.