Trump kritizuje hráčov NFL za pokľaknutie počas hymny, protesty proti prezidentovi silnejú

Publikované 25.09.2017 15:04
Image Trump kritizuje hráčov NFL za pokľaknutie počas hymny, protesty proti prezidentovi silnejú

NEW YORK - Americkí športovci začínajú čoraz viac prezentovať svoj negatívny postoj voči úradujúcemu prezidentovi USA Donaldovi Trumpovi. Hráči Národnej futbalovej ligy (NFL) kľačia počas hymny na znak podpory hnutia proti policajnému násiliu na černochoch. Tri tímy navyše ani nevyšli na ihrisko a zostali v tuneloch. K takémuto správaniu ich Trump vyburcoval svojím piatkovým vulgárnym prejavom.

Jedným z prvých, kto pokľakol, bol už minulý rok rozohrávač Colin Kaepernick, ktorého otec je černoch a matka Talianka. Tento víkend sa k nemu pridalo viacero ďalších. Prezidentovi Trumpovi sa toto gesto nepáči a ostro ho skritizoval. Podľa jeho názoru hráči takýmto správaním nerešpektujú vlajku USA. "Nepotešilo by vás, keby jeden z majiteľov klubov NFL zareagoval na neprejavenie rešpektu našej vlajke tým, že by povedal: ''Hneď toho sku*vysyna stiahnite z trávnika, preč s ním, má padáka'?" cituje idnes.cz Trumpov prejav davu svojich priaznivcov na piatkovom mítingu v Alabame. Kaepernickova mama na sociálnej sieti zareagovala: "Asi som teda hrdá ku*va."

V nedeľu sa v londýnskom Wembley konalo stretnutie medzi klubmi Baltimore Ravens a Jacksonville Jaguars, v ktorom svoj postoj voči Trumpovi vyjadrilo viac než 20 futbalistov a členov realizačných tímov. Na hracej ploche medzi hráčmi pokľakol aj majiteľ tímu Jaguars Shadid Khan, ktorý pritom venoval milión dolárov na Trumpovu januárovú inauguráciu. Podľa amerických médií tým dal najavo solidaritu s protestami. Podľa informácií agentúry AP sa rovnako zachovali aj ďalší dvaja majitelia klubov.

Podporu hráčom vyjadrilo vedenie NFL aj zástupcovia hráčskej asociácie. K pokľaknutiu počas hymny sa pripojili aj niektorí bejzbalisti a počas koncertu dokonca aj spevák Stevie Wonder. Trump však v boji proti NFL a jeho hráčom pokračuje. "Ak fanúšikovia tejto súťaže odmietnu chodiť na zápasy, pokým hráči neprestanú znevažovať našu vlajku a krajinu, došlo by k rýchlej zmene. Vyhodiť ich alebo suspendovať!" uviedol na twitteri prezident USA.

Trump dal už niekoľkokrát najavo svoj negatívny postoj voči protestom proti tvrdému policajnému prístupu k černošskej menšine. Tentokrát však narazil na odpor zástupcov ďalších široko sledovaných amerických športov. V uplynulých dňoch prezentoval svoj odmietavý postoj voči prezidentovi aj jeden z najlepších basketbalistov NBA Stephne Curry. Hráč Golden State Warriors odmietol pozvanie do Bieleho domu. "Nepôjdem tam, môj názor zostáva rovnaký," uviedol. Trump na to reagoval: "Prísť do Bieleho domu sa považuje za veľkú česť pre majstrovský tím. Stephen Curry váha, takže pozvanie sa ruší." Nie je jasné, či prezident zrušil pozvánku len pre Curryho alebo pre celý tím. Predstavitelia mužstva sa stretnú v najbližších dňoch, aby sa dohodli, či absolvujú návštevu Bieleho domu.

Text: SITA   Foto: SITA/AP

0 reakcií

0 reakcií

Pridať komentáre môžu len prihlásení užívatelia.