V Brazílii vyhral Vettel, Hamilton napokon štvrtý

Publikované 12.11.2017 18:37
Image V Brazílii vyhral Vettel, Hamilton napokon štvrtý

BRATISLAVA (jant) – V už rozhodnutom šampionáte sa na okruhu v São Paulo rozhodovalo len o druhej priečke medzi jazdcami. Bojovali o ňu Valtteri Bottas a Sebastian Vettel. Fín sa kvalifikoval na prvú priečku a hneď za ním stál Vettel, ktorého zozadu ohrozoval jeho najväčší postrach - Verstappen. Novopečený majster sveta Hamilton, štartoval v dôsledku výmeny desiatok komponentov z boxovej uličky.

Trať v Brazílii mala v nedeľu šesťdesiat stupňov a predpoveď počasia sľubovala ideálne podmienky – teda žiaden dážď a slnečno. Vypredané tribúny sa v peknom počasí neprišli pozrieť len na samotné preteky, ale zároveň sa rozlúčiť s Felipem Massom, ktorý nedávno ohlásil ukončenie kariéry.  

Štartový rošt okupoval na tretej priečke Kimi Räikkönen, lenže tesne pred štartom sa objavili technické problémy s elektrickým systémom, no nakoniec sa mu podarilo odštartovať bez žiadnych komplikácií. Technici mu oznámili, že nebudú mať prístup k telemetrii. 

Na treťom najkratšom okruhu v kalendári, ktorý leží v nadmorskej výške osemsto metrov, sa po štarte odohralo niekoľko incidentov. V nájazde do prvej zákruty dostal šmyk Ricciardo a hneď za ním sa odohral malý kontakt, ktorý zapríčinil Magnussen. Výsledkom bolo odstúpenie Vandoorna aj Magnussena. Len o niekoľko stoviek metrov sa zrazili Ocon s Grosjeanom, na čo doplatil jazdec Force Indie, ktorý musel odstaviť svoj monopost.  

Preteky opanoval Vettel, druhý skončil Bottas a tretí Kimi Räikkönen. 

Najzaujímavejšie momenty

Ricciardov návrat na trať po hodinách zo začiatku pretekov priniesol niekoľko zaujímavých manévrov. Jazdil suverénnym spôsobom a už v 15. kole sa nachádzal na bodoch. Neskôr dokázal vonkajšou stopou predbehnúť oba Renaulty. Prvý súper bol Sainz, ktorý mu nerobil žiadne problémy a po niekoľkých kilometroch rovnako „zlikvidoval“ jeho kolegu. 

V 28. kole išiel vymeniť pneumatiky Bottas. Mercedes sa pokúsil o „undercut“ a Ferrari ich rozhodnutie v ďalšom kole skopírovalo. Fínovi v službách automobilky zo Stuttgartu napokon chýbalo niekoľko desiatok metrov, aby svojho súpera predbehol a v tom čase sa na prvom mieste ocitol Hamilton, ktorý po štarte z boxov poskočil o devätnásť miest.

Osobnosť pretekov

Lewis Hamilton predviedol výbornú stíhaciu jazdu. Štartoval z boxov a postupne sa prebojoval až na fantastické štvrté miesto. 

Kto sklamal

Jazdcom Haasu sa veľmi nedarilo. Zaplietli sa do skrumáže na začiatku pretekov a stratili drahocenné body do šampionátu konštruktérov. 

Čo si budeme pamätať

Do pamäti sa divákom vryla márna snaha Hamiltona o predbehnutie tretieho Kimiho Räikkönena.

Najlepší predbiehací manéver

Veľa predbiehacích manévrov sa mimo DRS zón neodohralo. V rámci týchto úsekov jazdci zrealizovali niekoľko desiatok predbehnutí a za zmienku rozhodne stojí najmä suverénne predbehnutia Lewisa Hamilton a Daniela Ricciarda. Pekné súboje v prvom a poslednom sektore predviedli aj jazdci Williamsu, Force Indie aj Torro Rossa.

Výsledky - Veľká cena Brazílie F1 - Sao Paulo - nedeľa (po 71 kolách): 1. Sebastian Vettel (Nem.) Ferrari 1:31:26,260 h, 2. Valtteri Bottas (Fín.) Mercedes +2,762 s, 3. Kimi Räikkönen (Fín.) Ferrari +4,600, 4. Lewis Hamilton (V. Brit.) Mercedes +5,468, 5. Max Verstappen (Hol.) Red Bull +32,940, 6. Daniel Ricciardo (Aus.) Red Bull +48,691

Foto: SITA

Súvisiace články