V Púchove sme podľahli aj Fínsku

Publikované 26.04.2017 20:27
Image V Púchove sme podľahli aj Fínsku

PÚCHOV / GYÖR - Slovenskí volejbaloví reprezentanti do 19 rokov neuspeli ani vo svojom štvrtom domácom vystúpení na majstrovstvách Európy tejto vekovej kategórie (22. - 30. apríla). Zverenci Petra Kalného v rámci púchovskej 2. skupiny po prehrách s Francúzmi (1:3), Rumunmi (2:3) a Čechmi (2:3) v stredu podľahli rovesníkom z Fínska 1:3 a prišli o nádej na splnenie cieľa v podobe minimálne štvrtej priečky v šesťčlennej skupine, figurujú na poslednej pozícii. Slováci vo štvrtok uzavrú svoje účinkovanie v skupine aj na turnaji súbojom proti Turkom (20.00 h).

V 1. skupine v Györi účinkujú domáci Maďari, ďalej Poliaci, Taliani, Rusi, Bulhari a Belgičania. Dvaja najlepší z každej zo základných skupín preniknú do semifinále, mužstvá na tretích a štvrtých priečkach budú hrať o konečné 5. - 8. miesto, zostávajúce štyri tímy sa s podujatím rozlúčia. Finálová časť turnaja sa uskutoční v Györi. Sexteto najlepších v konečnom poradí ME sa kvalifikuje na augustové MS tejto vekovej kategórie do Bahrajnu. V hre je aj účasť na júlových Európskych hrách mládeže (EYOF), ktoré budú v Györi. Predstaví sa sedem najlepších z ME plus domáce Maďarsko.

ME 2017 volejbalistov do 19 rokov - streda:

1. SKUPINA (Győr/Maď.):
Bulharsko - Poľsko 1:3 (-23, -17, 23, -19)

2. SKUPINA (Púchov):
Česko - Francúzsko 1:3 (23, -21, -23, -16)
Turecko - Rumunsko (20.00)

Fínsko - Slovensko 3:1 (-21, 19, 23, 22)
111 min, rozhodovali: Tubylov (Rus.) a Makowski (Poľ.), 450 divákov
Zostavy a body:
SR: Mačuha 7, Čizmazia 7, Ondruš 16, Pollák 4, Jurík 14, Watzka 15, liberá Kurej a Paňko (Goč 2, Hrtus 8, Marinič 0, Jendrejčák 1)
Fínsko: Välimaa 3, Mäkinen 4, Keskinen 13, Nikula 17, Suihkonen 13, Pöllänen 6, libero Breilin (Sosunoff 4, Räsänen 0)

Slováci nastúpili bez blokára Jendrejčáka, ktorý sa zranil v zápase s Českom, šancu dostal Pollák. Lepší vstup mali Fíni, keď viedli 3:0 a 5:2. Pri technickom time-oute to bolo 8:5 pre hostí. Esom Mačuhu znížili Slováci na 8:9. Potom sa blokom blysol Pollák, dlhú výmenu ukončil Watzka a domáci viedli 12:11. Hneď na to dal Ondruš eso - 13:11. Fíni otočili na 14:13 a tréner Kalný si vyžiadal oddychový čas. Slováci otočili skóre a po bloku Čizmaziu viedli 17:15. Do koncovky išli domáci s náskokom troch bodov - 21:18. Bližšie k setu posunul Slovákov Ondruš, keď dal ďalšie eso - 23:19. Prvý set ukončil Watzka - 25:21 pre domácich.

Úvod druhého dejstva patril Fínom - viedli 3:0 a 8:3. Slováci postupne manko znižovali a keď dlhú výmenu ukončil Jurík a Fíni urobili chybu pri zakladaní útoku, bolo to už len 9:10. Potom Fíni opäť odskočili, ale Slováci pri podaní striedajúceho Mariniča znížili z 11:14 na 13:14. Nápor hostia odrazili a opäť si vybudovali slušný náskok - 17:13 pre Suomi. Aj dvoma esami Hrtusa znížili Slováci na 16:17 a dostali sa späť do hry. Záver setu však zvládli lepšie, Fíni. Vyhrali 25:19, vyrovnali na 1:1.

V treťom sete sa Fíni pri servise Nikulu dostali do vedenia 8:3. Hostia boli v tejto fáze lepší, tlačili na servise a robili menej chýb. Po útoku Sosunoffa viedli Fíni 12:6. Slováci znížili na 11:14 blokom Mačuhu, ale ten istý hráč sa neskôr pomýlil v útoku a Fíni vyhrávali už 16:11. Slováci bojovali a po dvoch esách Juríka, ktorý sa vrátil po sete na ihrisko, znížili na 18:20. Fíni potom viedli 22:18, ale Slováci po dvoch esách Ondruša za sebou vyrovnali na 22:22. Záver vša napokon vyšiel lepšie Fínom, ktorí vyhrali tretí set 25:23.

Na začiatku štvrtého setu prehrávali Slováci 2:5, ale otočili na 8:7 po šikovnom útoku Ondruša z kontry. Slováci potom viedli 10:8, ale fínski volejbalisti otočili na 15:13 vo svoj prospech. Slováci však vyrovnali na 16:16 a tuhý boj pokračoval. V závere mali viac pokoja a šťastia na svojich rukách Fíni, štvrtý set vyhrali 25:22 a celý duel 3:1.

6. Slovensko 4 0 4 6:12 2

Pozn.: Prvým kritériom pre určenie poradia je počet dosiahnutých víťazstiev, následne počet získaných bodov, pomer získaných a prehratých setov, pomer získaných a prehratých lôpt a výsledok vzájomného zápasu.

Zdroj: SITA Foto: SITA