Veľká vizitka: Kto je vlastne Craig Ramsay?

Publikované 10.08.2017 12:48
Image Veľká vizitka: Kto je vlastne Craig Ramsay?

BRATISLAVA (jnk, pzb) – Mnohí slovenskí fanúšikovia jeho meno nepoznajú. Čakali možno, že na Slovensko príde známejší tréner. Craig Ramsay však má v skutočnosti za sebou bohatú hráčsku a trénerskú kariéru. V prostredí NHL sa pohyboval viac ako štyridsať rokov. 

Ocenenie pre najlepšie brániaceho útočníka

Aktívnym hokejistom bol v rokoch 1971 až 1985, pričom v najlepšej lige sveta odohral viac ako tisíc zápasov. Všetky v drese Buffala Sabres na pozícii ľavého krídla. Vo svojej poslednej sezóne získal Trofej Franka J. Selkeho pre najlepšieho brániaceho útočníka. Raz si zahral v zápase hviezd.

Hokejový gentleman

Nebol však vyslovene defenzívnym hráčom, keďže pravidelne dokázal nazbierať viac ako 60 kanadských bodov za sezónu. Jeho dvojičkou na ľade bol Don Luce, dnes skaut Toronta. Ramsey je dodnes posledným hráčom NHL, ktorý odohral všetky zápasy v základnej časti jednej sezóny bez toho, aby bol čo i len raz vylúčený.

Šatan ho zažil ešte ako hráč

V poslednom roku svojej aktívnej kariéry bol zároveň hrajúcim asistentom v Buffale. Na rôznych pozíciách, od skauta, cez asistenta generálneho manažéra až po hlavného trénera, strávil v NHL viac ako tridsať sezón. Prešiel deviatimi rôznymi klubmi: Buffalo, Florida, Dallas, Ottawa, Philadelphia, Tampa Bay, Boston, Atlanta a Edmonton. V roku 2004 získal ako člen trénerského štábu Stanleyho pohár s Tampou Bay. V tom čase za ňu hrával aj slovenský útočník Martin Cibák. „Je to človek, ktorý hokeju rozumie. Má niečo, čo je potrebné vložiť do nášho herného systému, ktorý by sme chceli v budúcich rokoch používať. Poznám ho osobne, a to z pôsobenia v Bostone. Zažil toho v NHL veľa na rôznych funkciách a pôsobenie v Európe je pre neho novou výzvou,“ povedal generálny manažér reprezentácie Miroslav Šatan.

Viacerí fanúšikovia poukazujú na Ramseyho vysoký vek. Má už 66 rokov. „Určite by som ho nedokázal presvedčiť, ak by mal trénovať osemdesiat zápasov za rok. Keďže však reprezentácia odohrá za rok menej ako tridsať stretnutí, hralo to v náš prospech. Tiež fakt, že táto sezóna je olympijská,“ podotkol Šatan.

Posledný tréner Atlanty v histórii

Ako hlavný tréner netrénoval žiadne mužstvo dlhšie ako jeden rok. Najskôr viedol v druhej polovici sezóny 1986/1987 Buffalo, keď nahradil legendárneho Scottyho Bowmana. Na prelome milénia zas trénoval Philadelphiu. Mužstvo najskôr prebral v závere sezóny 1999/2000 a doviedol ho až do konferenčného finále, nasledujúci rok bol odvolaný po 28-mich zápasoch. V sezóne 2010/2011 zas viedol Atlantu Trashers. Bol vôbec posledný trénerom Trashers v histórii, keďže následne sa klub presunul do Winnipegu. Jeho bilancia ako hlavného trénera v NHL je 66 víťazstiev, 12 remíz a 83 prehier.

Dôkladná analýza zápasov

Hokeju sa venovali aj Ramsayho traja synovia Brendon, Chad a Travis. Pôsobili však len v nižších zámorských súťažiach. Travis bol po konci kariéry tri roky videoanalytikom v Pittsburghu.

Aj sám Ramsay si zakladá na videoanalýze zápasov. „Ak chcete dobre zhodnotiť samotný zápas a výkony jednotlivých hráčov, bolo by chybou spoliehať sa len na to, čo ste si stihli všimnúť počas zápasu z lavičky,“ povedal Ramsay v roku 2013 v rozhovore pre Edmonton Journal. Jeho veľkým učiteľom v tomto smere bol Roger Neilson. „Napríklad pri spätnej analýze zápasov sa na videu ukáže, že chybu pri inkasovanom góle spravil niekto úplne iný, ako si počas zápasu najskôr myslíte. Preto musíte byť na striedačke vždy opatrený ako sa k hráčom správate a ako reagujete v zlomových situáciách,“ zdôvodnil Ramsay.

V NHL si ho vážili

Niekdajší tréner Edmontonu Dallas Eakins sa o Ramsaym pre Edmonton Sun vyjadril: „Je to neskutočný profesionál. Keď sme hľadali toho správneho asistenta, Craig bol pre nás jednoznačne prvou voľbou. S veľkým náskokom pred ostatnými. Je veľmi dobrý najmä pri budovaní systému presilových hier a úlohách obrancov.“

Má rad ofenzívnych obrancov

Ramsay si zakladá na útočnom poňatí hry. Vyžaduje ju aj od obrancov. „V sezóne, keď sme s Tampou Bay vyhrali Stanleyho pohár, mal som na starosti práve obrancov a tiež presilové hry. Môj koncept je založený na tom, aby sa obrancovia podieľali na útočnej hre, aby boli smerom dopredu aktívni. Nemám rád, keď sa zbavia puku v obrannom pásme a potom sa len pozerajú, ako hrajú ostatní. Ak sa priamo nepodieľajú na ofenzíve, vaša šanca skórovať klesá. Túto základnú úlohu však musíte obrancom neustále pripomínať,“ citoval Ramsaya v roku 2014 Edmonton Sun.

Slovenská etapa

Ramsay podpísal zmluvu na dva roky. Slovensko by teda mal viesť aj na domácich MS v roku 2019. Šatan hovorí, že sa teraz začína nová epocha slovenského hokeja. Cieľom je vrátiť náš hokej na vyššie pozície.

Ramsay pritom nebude len hlavným trénerom seniorskej reprezentácie, ale jeho úlohou bude aj vytvoriť jednotnú schému, ktorou sa majú riadiť ostatné mládežnícke tímy a ktorá by mala vytvoriť charakteristické črty pre slovenský hokej. „Bude mentorom pre ostatných trénerov. Ich úlohou bude vytvoriť jednotný systém. Tohto systému by sa malo potom Slovensko držať niekoľko rokov,“ povedal Šatan.

Raz už Slovensko zámorského trénera malo. Bol ním Glen Hanlon, ktorý reprezentáciu viedol aj na domácich majstrovstvách sveta. Naši vtedy nepostúpili do štvrťfinále a Hanlon bol za výkony tímu dlhodobo kritizovaný. „Nevyšlo to preto, že Hanlon nemal veľkú podporu svojho tímu. Toto sa teraz nestane. Plánujeme z Ramsaya spraviť trénera, ktorý bude rozhodovať o veciach,“ uviedol Šatan.

Jednou z prvých úloh nového trénera bude výber realizačného tímu. Medzi kandidátmi na post asistenta je aj Vladimír Országh. Prvý zápas odohrá slovenská reprezentácia pod vedením Craiga Ramsaya 23. augusta v Třinci proti Česku. O deň neskôr nastúpi na odvetu v Žiline.

Foto: Getty Images

0 reakcií

0 reakcií

Pridať komentáre môžu len prihlásení užívatelia.