wiggins
doping

Víťaz Tour de France Wiggins podozrivý z dopingu

Publikované 05.03.2018 09:47
Image Víťaz Tour de France Wiggins podozrivý z dopingu

LONDÝN - Bývalý cyklista Bradley Wiggins užíval silnú zakázanú látku kortikosteroid, aby zvýšil svoju výkonnosť v príprave za víťazstvom na pretekoch Tour de France v roku 2012, oznámil v pondelok britský parlamentný výbor vo svojej dopingovej vyšetrovacej správe. V nej obviňuje tím Sky, že prekročil "etickú líniu" pri presadzovaní nulovej tolerancie.

Zákonodarcovia uviedli, že dostali dôkazy, ktoré ukazujú, že Sky hľadal výnimku z terapeutickej aplikácie pre Wigginsa, aby užíval triamcinolón nie "na lekárske potreby - liečbu astmy, ale na zlepšenie pretekárovej sily v pomere k hmotnosti. "Sme presvedčení, že tento výkonný kortikosteroid bol použitý na prípravu Bradleyho Wigginsa a prípadne aj iných jazdcov, ktorí ho podporovali pre Tour de France v roku 2012," uviedla správa vybranej komisie Dolnej snemovne. "V priebehu pretekov profitoval z vlastností tohto liečiva na zvýšenie výkonu. Sme presvedčení, že tento výkonný kortikosteroid bol použitý na prípravu Bradleyho Wigginsa a prípadne aj iných jazdcov, ktorí ho podporovali pre Tour de France v roku 2012," uviedla v pondelok vybraná komisia Dolnej snemovne. "V priebehu pretekov profitoval z vlastností tohto liečiva na zvýšenie výkonu," konštatuje sa v správe.

Vo vyhlásení Wiggins poprel, že "akákoľvek podporná látka bola použitá bez zdravotnej indikácie". Tím Sky obhajoval svoju reputáciu vo vyhlásení kritizujúcom "anonymné a potenciálne zlomyseľné tvrdenia" poslancov parlamentu. Britská antidopingová agentúra (UKAD) v novembri 2017 oznámila, že pre nedostatok dôkazov nevznesie žiadne obvinenia v súvislosti s podozrivým medicínskym balíčkom ešte z roku 2011. Vyšetrovanie zmaril podľa UKAD nedostatok presných záznamov a dôkazov. Podrobnosti o balíčku, ktorý poslal v roku 2011 z Anglicka na preteky Critérium du Dauphiné vo Francúzsku zamestnanec cyklistického zväzu Veľkej Británie, sa vynorili po niekoľkých rokoch v novinách Daily Mail. Trvalo niekoľko mesiacov kým tím Sky zverejnil obsah balíčka a pri parlamentnom vypočúvaní uviedol, že obsahoval povolenú látku znižujúcu prekrvenie. Antidopingová agentúra skúmala, či produkt nebol zakázaným kortikosteroidom.

Bradley Wiggins ukončil svoju cyklistickú kariéru po olympijských hrách v brazílskom Riu de Janeiro, na ktorých získal zlatú medailu v stíhacích pretekoch tímov na ceste, celkovo svoju piatu po štyroch z dráhy. Potom sa začal venovať veslovaniu na trenažéri.

Text, foto: SITA/AP

0 reakcií

Súvisiace články

0 reakcií

Pridať komentáre môžu len prihlásení užívatelia.