Volejbalisti idú do Holandska po postup na MS. Kohút: Musíme byť trochu arogantní

Publikované 22.05.2017 09:20
Image Volejbalisti idú do Holandska po postup na MS. Kohút: Musíme byť trochu arogantní

BRATISLAVA - Slovenskí volejbaloví reprezentanti počas tohto týždňa zabojujú v Holandsku o svoju premiérovú účasť na majstrovstvách sveta. Tréner Slovákov Miroslav Palgut v nedeľu oznámil konečnú 14-člennú nomináciu na turnaj B-skupiny (23. - 28. mája) v rámci II. fázy európskej časti kvalifikácie o postup na MS 2018 do Talianska a Bulharska. Slováci budú bojovať o svetový šampionát v mestách Koog aan de Zaan a Apeldoorn. Ich súpermi postupne budú Rakúšania, Luxemburčania, Moldavci, Gréci a domáci Holanďania. Na MS do Talianska a Bulharska postúpi víťaz turnaja. Mužstvo na druhej priečke prenikne na turnaj záverečnej III. fázy eliminácie (11. - 16. júla 2017), z ktorého postúpi na MS iba najlepší.

Generálkou boli pre Palgutových zverencov prípravné súboje v Maribore proti Chorvátom. Slováci, ktorí nenastúpili v ideálnom zložení, si zo Slovinska priviezli prehru (1:3), víťazstvo (3:1) aj remízu (2:2). Už skôr bolo známe, že kormidelník SR nemôže pre problémy s chrbtom rátať so skúseným nahrávačom Branislavom Skladaným, napokon sa musí zaobísť aj bez blokára Šimona Krajčoviča, ktorého skolili horúčky a zápal priedušiek. Do Holandska necestuje ani univerzál Filip Gavenda. Štrnásti nominovaní by mali byť zdravotne v poriadku a pripravení na turnaj, aj keď po náročnej sezóne sa objavujú drobné zdravotné problémy. "Mali sme s tým po sezóne problémy, ale takéto ťažkosti majú prakticky všetky mužstvá. Ideme však v zložení, ktoré môže zabojovať o postup na majstrovstvá sveta," povedal Miroslav Palgut počas nedeľňajšieho večerného brífingu v Bratislave a pokračoval: "V kvalifikácii nemáte ľahkého súpera. Samozrejme, prvý zápas bude veľmi náročný. Rakúsko ide výkonnostne nahor, má hráčov z talianskej aj poľskej ligy. Pôjdeme do toho zápas po zápase. Samozrejme, radi by sme postúpili priamo a prvý súboj naznačí, čo a ako. Ak sa však máme obávať Rakúšanov, nemohli by sme myslieť na postup. Skupina sa môže zamiešať; hovorí sa, že je prijateľná, no v kvalifikácii taká nie je, tobôž nie, keď hráte v Holandsku. Je tam veľmi dobrá atmosféra a divák je siedmym hráčom."

Skúsený blokár a kapitán SR Emanuel Kohút sa usiluje udržať mužstvo v pozitívnom rozpoložení. "Nálada v tíme je výborná. Chalani počas tých troch týždňov odviedli kus dobrej roboty, makalo sa. Ideme sa o to naozaj pobiť a chceme postúpiť," skonštatoval úradujúci víťaz národnej ankety o najlepšieho hráča roka a odhodlane doplnil: "V minulosti to veľakrát bolo tak, že sme mali príliš veľa rešpektu. Myslím si, že by sme mali byť trochu arogantnejší. Jednoducho, ideme na kvalifikáciu a chceme postúpiť, chceme ísť na majstrovstvá sveta. Máme tam piatich súperov a štyroch z nich sme viackrát zdolali, napríklad v kvalifikáciách o postup na majstrovstvá Európy. Holandsko nás vlani preverilo v dvoch zápasoch vo Svetovej lige; myslím si, že v nich mali viac šťastia. Určite to nie je nepriechodný súper. Aj keď sa zranila opora tímu Braňo Skladaný, máme silu a výborne zložený mančaft. Verím, že to zvládneme a že postúpime. Musíme tam ísť s tým, že ideme ukázať, čo vieme hrať, a vyhrať."

Oporami na smečiarskych postoch by mali byť Matej Paták a Štefan Chrtiansky. "Musíme zdolať každého, keď chceme postúpiť. Keď budeme hrať dobre ako tím a pomáhať si, mali by sme byť úspešní. Musíme dať do toho maximum, iná cesta nie je," uviedol čerstvý majster Francúzska v drese Chaumontu Paták. Smečiar rakúskeho Innsbrucku Chrtiansky doplnil: "Našou výhodou je šírka kádra. Počas tréningov sme skúšali všetky možné rotácie a v každej nám to vychádzalo. Je to veľké pozitívum pred turnajom, počas ktorého nás čaká päť zápasov v priebehu šiestich dní."

Po kvalifikácii o postup na MS čakajú Slovákov v júni tri turnaje základnej fázy Svetovej ligy 2017: v Poprade (2. - 4. 6.), fínskych Helsinkách (8. - 10. 6.) a holandskom Haagu (16. - 18. 6.). V druhej časti reprezentačnej sezóny 2017 sa Slováci predstavia na majstrovstvách Európy v Poľsku (24. augusta - 3. septembra), v štetínskej základnej B-skupine nastúpia proti Čechom, Talianom a Nemcom.

Nominácia slovenskej mužskej volejbalovej reprezentácie na turnaj B-skupiny v Holandsku:
Nahrávači: Juraj Zaťko (VKP Bystrina SPU Nitra), Filip Palgut (VK Jihostroj České Budějovice/ČR)
Smečiari: Tomáš Kriško (VK Dukla Liberec/ČR), Štefan Chrtiansky (Hypo Tirol Innsbruck/Rak.), Matej Paták (Chaumont Volley-Ball 52 Haute-Marne/Fr.), Marcel Lux (VK Mirad PU Prešov), Marek Mikula (AERO Odolena Voda/ČR)
Blokári: Emanuel Kohút (GKS Katovice/Poľ.), Peter Ondrovič (TSV Herrsching/Nem.), Radoslav Prešinský (VK ČEZ Karlovarsko/ČR)
Univerzáli: Milan Bencz (Narbonne Volley/Fr.), Peter Mlynarčík (SK Posojilnica Aich/Dob / Rak.)
Liberá: František Ogurčák (bez klubovej príslušnosti), Matej Kubš (VKP Bystrina SPU Nitra)

Realizačný tím:
Tréner: Miroslav Palgut, asistent trénera: Andrej Kravárik, tím manažér: Ján Uhlárik, kondičný tréner: Boris Žbirka, fyzioterapeut: Tomasz Rusin, štatistik: Daniel Bruch

Program SR v B-skupine II. fázy európskej časti kvalifikácie:
utorok 23. 5.: Slovensko - Rakúsko (15.00)
streda 24. 5.: Slovensko - Luxembursko (17.30)
štvrtok 25. 5.: Moldavsko - Slovensko (17.30)
sobota 27. 5.: Slovensko - Grécko (20.00)
nedeľa 28. 5.: Holandsko - Slovensko (17.00)

Text: SITA  Foto: SITA

0 reakcií

Súvisiace články

0 reakcií

Pridať komentáre môžu len prihlásení užívatelia.