Z extraligy do NHL? V Česku to možné je

Publikované 15.06.2017 09:13
Image Z extraligy do NHL? V Česku to možné je

BRATISLAVA (jnk) – Česká extraliga je nepochybne kvalitnejšou a lepšie zabezpečenou ligou ako slovenská najvyššia súťaž. O hráčov, ktorí hrávajú v Česku, je dokonca záujem aj v samotnej NHL.

Pre mnohých to môže vyznieť ako prekvapenie. Najmä, keď zachytia správu typu: „Tomáš Hyka z Mladej Boleslavi sa dohodol s nováčikom NHL.“ Do najlepšej ligy sveta sa európski hráči väčšinou dostávajú cez kanadské juniorské súťaže, prípadne po vydarených sezónach v nižších zámorských ligách. „Hotových“ hráčov, teda takých čo už niečo odohrali v seniorskom hokeji a majú výrazne viac ako dvadsať rokov, si kluby NHL zväčša vyberajú z KHL, prípadne zo švédskej a fínskej ligy.

Teraz sa až piati českí hokejisti, ktorí minulú sezónu odohrali v tamojšej lige, dohodli s tímami NHL. Okrem spomínaného 24-ročného útočníka Hyku, ktorý sa stal hráčom Vegas Golden Knights sú to 23-ročný brankár Matěj Machovský z Plzne (Detroit), obranca Radek Šimek z Vítkovíc (San Jose) a dvojica z Chomutova Jan Rutta a David Kämpf (obaja Chicago). V štatistikách pritom výrazne nevynikali, najlepší z nich Hyka nazbieral v 53 zápasoch českej extraligy 43 bodov a v bodovaní sa umiestnil na desiatom mieste. Skautov z NHL však zaujali inými prednosťami, napríklad u Hyku sú to rýchlosť a priamy ťah na bránku.

Samozrejme, nie všetci sa uchytia v prvom tíme a sezónu tak začnú na farme v AHL. Napriek tomu je to pre českú ligu skvelá reklama.

V našich podmienkach je podobný prestup skutočnou raritou. V minulosti sa zo slovenskej extraligy priamo do NHL dostali napríklad Ľubomír Višňovský (rok 2000, zo Slovana do Los Angeles) alebo Zdeno Cíger (rok 2001, zo Slovana do NY Rangers).

Foto: SITA/AP

0 reakcií

Súvisiace články

0 reakcií

Pridať komentáre môžu len prihlásení užívatelia.