Zajtra na programe žreb MS. Na pódiu aj Maradona, Puyol či Cafú

Publikované 30.11.2017 17:45
Image Zajtra na programe žreb MS. Na pódiu aj Maradona, Puyol či Cafú

BRATISLAVA - Pozornosť futbalového sveta bude v piatok 1. decembra o 16.00 h SEČ patriť moskovskému Kremľu, kde sa uskutoční žreb základných skupín budúcoročných MS v Rusku (14. júna - 15. júla 2018). V hre tradične bude 32 krajín, vznikne osem štvorčlenných skupín.

Účastníkov rozdelili do štyroch výkonnostných košov podľa umiestnenia v októbrovom rebríčku Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA). Výnimkou je organizátor Rusko, ktorému patrí pozícia v 1. koši - podľa spomenutého kritéria by figuroval vo štvrtom a na chvoste. Európa môže dodať do skupiny dve krajiny, iné konfederácie maximálne jednu. V prvom koši vedno s Ruskom figurujú Nemecko, Brazília, Portugalsko, Argentína, Belgicko, Poľsko a Francúzsko. Až v druhom sú Španielsko, Anglicko a Uruguaj, teda krajiny, ktoré majú na konte zlato z MS. Nováčikmi na scéne sú Island a Panama. Naopak, v Rusku budú chýbať štvornásobní majstri sveta Taliani, víťazi ostatných dvoch edícií Copa América Čiľania, tradiční účastníci Američania či bronzoví z MS 2014 Holanďania. Slovensko v rámci európskej časti kvalifikácie MS 2018 obsadilo v dodatočnej tabuľke tímov z druhých miest poslednú 9. pozíciu a nepreniklo do osemčlennej baráže. Jediná doterajšia účasť SR na MS sa spája so šampionátom v roku 2010 v JAR, Slováci vtedy pod vedením Vladimíra Weissa staršieho dokráčali do osemfinále.

Moderátormi žrebu sú anglický niekdajší reprezentant Gary Lineker a ruská žurnalistka Maria Komandná, asistentmi Argentínčan Diego Maradona, Francúz Laurent Blanc, Angličan Gordon Banks, Brazílčan Cafú, Talian Fabio Cannavaro, Uruguajčan Diego Forlán, Španiel Carles Puyol a Rus Nikita Simonjan. Trofej na pódium prinesie Nemec Miroslav Klose, najlepší strelec histórie MS.

"Som pokojný. Niektoré tímy sú síce silnejšie než iné, no skupiny budú vyrovnané. Viem, že keď príde ten čas, naše mužstvo bude pripravené. Musíme zdolať každého; nezáleží na tom, koho nám žreb prisúdi," vyhlásil Portugalčan Cristiano Ronaldo, citoval ho web FIFA. Argentínčan Lionel Messi, samozrejme, tiež bude so záujmom hľadieť na moskovskú ceremóniu: "Nemáme zápas ani tréning, takže to budem sledovať." Brazílčan Neymar prezradil svoje plány: "Som presvedčený, že sme pripravení čeliť každému. Zavolám rodinu a priateľov a spravíme si pukance."

Hostiteľskými mestami MS sú Moskva, Petrohrad, Kaliningrad, Kazaň, Nižnij Novgorod, Samara, Volgograd, Saransk, Rostov nad Donom, Soči a Jekaterinburg.

Rozdelenie do výkonnostných košov pred piatkovým moskovským žrebom futbalových MS 2018 v Rusku:
1. kôš: Rusko (organizátor - 65. miesto v októbrovom rebríčku FIFA), Nemecko (1.), Brazília (2.), Portugalsko (3.), Argentína (4.), Belgicko (5.), Poľsko (6.), Francúzsko (7.)
2. kôš: Španielsko (8.), Peru (10.), Švajčiarsko (11.), Anglicko (12.), Kolumbia (13.), Mexiko (16.), Uruguaj (17.), Chorvátsko (18.)
3. kôš: Dánsko (19.), Island (21.), Kostarika (22.), Švédsko (25.), Tunisko (28.), Egypt (30.), Senegal (32.), Irán (34.)
4. kôš: Srbsko (38.), Nigéria (41.), Austrália (43.), Japonsko (44.), Maroko (48.), Panama (49.), Kórejská republika (62.), Saudská Arábia (63.)

Text: SITA   Foto: SITA/AP

0 reakcií

0 reakcií

Pridať komentáre môžu len prihlásení užívatelia.