Arnold_SchwarzeneggerMeno Arnold Schwarzenegger sa vo všeobecnosti spája s bojovými filmami a hereckou kariérou, ktorá sa neskôr zmenila o 180 stupňov, kedy sa zo Schwarzeneggra stal guvernérom. Mnohí tohto herca poznajú pod menom Terminátor, rolou, ktorá ho preslávila a zabezpečila mu úspechy a slávu na dlhé desaťročia.

Na verejnosti sa zviditeľnil ako kulturista svetového meradla, vďaka čomu sa z neho stala obrovská hollywoodska hviezda. Jeho najslávnejšie filmy zahŕňajú Barbar Conan, Total Recall a Terminátor. Medzi zaujímavosti o ňom patria jeho citáty, ktoré sú inšpiratívne pre mnohých mladých ľudí.

Schwarzenegger ani zďaleka nevyzerá na svoj vek. V júli oslávil 73 rokov, avšak postavou a celkovým vzhľadom dokáže stále konkurovať aj mladším kolegom. U toto pána za mnoho môže jeho celoživotný tréning a upravená strava. Teraz bývalý herec žije v menšom ústraní, má štyri päť deti a užíva si pokojný život.

Stručný životopis a profil Arnolda Swcharzeneggra

Arnold Schwarzenegger sa narodil 30. júla 1947 v meste len pár kilometrov od rakúskeho Grazu. Jeho otec, Gustav, bol šéfom alkoholickej polície a jednorazovým členom nacistickej strany, ktorý jednoznačne uprednostňoval Arnoldovho brata pred jeho zdanlivo menej vyšportovaným mladším synom.

Gustav údajne bil a zastrašoval Arnolda a keď boli jeho synovia starší, postavil ich proti sebe.V dobe, kedy bolo Arnoldovým najväčším snom stať sa kulturistom, sa mu jeho otec vysmieval. Neskôr na to slávny herec spomínal ako na veľmi krušné časy. Na Schwarzeneggrovi sa to podpísalo tak, že sa dokonca nezúčastnil pohrebu svojho otca v roku 1972. Takisto nebol pri poslednej rozlúčke so svojím bratom, ktorý tragicky zomrel pri autonehode o rok skôr. V skutočnosti také nepríjemné a nepríjemné, že Schwarzenegger sa neskôr odmietol zúčastniť pohrebu svojho otca, ktorý zomrel v roku 1972, alebo jeho brata, ktorý bol zabitý pri autonehode v roku 1971.

Nižšie sú uvedené základné informácie o Arnoldovi Schwarzeneggrovi:

 • celé meno: Arnold Alois Schwarzenegger
 • dátum narodenia: 30. júla 1947
 • výška: 185 cm, váha: 104 kg
 • národnosť: rakúska
 • bydlisko: Los Angeles, Kalifornia, USA
 • druhy profesie: herec, kulturista, producet, režisír, podnikateľ, politik, spisovateľ, investor

Po príchode do novej krajiny sa Arnols začal venovať kulturistike, ktorá ho lákala už od mladosti. Po tom, čo spoznal Joea Weidera, muža, ktorý bol súčasťou Medzinárodnej federácie pre kulturistiku, jeho život nabral úplne iný rozmer. Weider videl v madom Schwarzeneggrovi veľký potenciál a nadanie, ktoré sa rozhodol podporiť.

RODINNÝ ŽIVOT ARNOLDA SCHWARZENEGGRA

Schwarzenegger sa v roku 1986 sa spojil s rodinou Kennedyovcov tak, že si vzal Mariu Owings Shriverovu, dcéru Eunice Kennedy Shriverovej a jej manžela R. Sargenta Shrivera. Z tohto manželstva má Arnold štyri deti. Pár oznámil svoje rozhodnutie rozísť sa v máji 2011 po tom, čo Schwarzenegger uznal, že splodil dieťa s členom rodinného personálu v rodine.

Junior a profesionálna kariéra Arnolda Schwarzeneggera ako kulturistu

Ako chlapec Arnold Schwarzenegger hrával niekoľko športov, na ktoré mal veľký vplyv jeho otec. Prvú činku chytil do ruky v roku 1960, keď jeho futbalový tréner vzal svoj tím do miestnej telocvične. Ako 14-ročný si ako kariéru vybral kulturistiku pred futbalom.Bol dobre vyvinutý, aspoň natoľko, aby mohol chodiť do posilňovne a začať s olympijským dvíhaním.

K prvým dôležitým okamihom v kariérnom živote kulturistu patrí:

 • vo veku 17 rokov zahájil oficiálnu kariéru a začal sa zúčastňovať súťaží,
 • počas vojenskej služby a zapojil do súťaže Junior Mr. Europe, ktorú vyhral,
 • ďalším titulom, ktorý získal je ocenenie Mr. Universe, vďaka ktorému sa zviditeľnil a dostal do vysnívanej Ameriky, kde mohol začať žiť svoj sen a zbohatnúť,
 • ako 20 ročný sa stal najmladším účastníkom súťaží, ktorý získal za jeden rok tri tituly,
 • v roku 1970, vo veku 23 rokov, získal v New Yorku svoj prvý titul Mr. Olympia a za celú svoju kariéru tento titul získal spolu sedemkrát.

Imigračná právnická firma Siskind & Susser uviedla, že Schwarzenegger mohol byť koncom 60. alebo začiatkom 70. rokov nelegálnym prisťahovalcom niekedy v dôsledku porušenia podmienok týkajúcich sa jeho víz. LA Weekly by neskôr v roku 2002 uviedol, že Schwarzenegger je najslávnejším prisťahovalcom v Amerike, ktorý prekonal silný rakúsky prízvuk a prekonal kultúrne bariéry, aby sa v 90. rokoch stal najväčšou filmovou hviezdou na svete.

V roku 1977 vyšiel Schwarzeneggerov sprievodca tréningom – autobiografia s názvom„Arnold: The Education of a Bodybuilder“, ktorý zaznamenal obrovský úspech. Po absolvovaní kurzov angličtiny na Santa Monica College v Kalifornii získal titul BA korešpondenčne na University of Wisconsin – Superior, kde v roku 1979 ukončil štúdium medzinárodného marketingu a obchodnej administratívy.

Schwarzenegger je považovaný za jednu z najdôležitejších postáv v histórii kulturistiky a jeho odkaz si pripomína každoročná súťaž v kulturistike Arnold Classic. Schwarzenegger zostal prominentnou tvárou v kulturistickom športe dlho po svojom odchode do dôchodku, čiastočne kvôli vlastníctvu telocviční a časopisov o fitness. Predsedal mnohým súťažiam a udeľovaniu cien.

Cieľom Schwarzeneggra bolo stať sa najväčším kulturistom na svete. Na vrchol sa dostával nasledujúcimi krokmi:

 • v roku 1969 sa o titul Mr. Olypmia pokúsil prvýkrát, kedy nezvládol šampióna Sergua Oliva, ktorý bol v tej dobe trojnásobným držiteľom titulu,
 • hneď o rok na to sa do súťaže zapojil opäť a vo veku 23 roku ju aj vyhral. Dodnes je Schwarzenegger najmladším víťazom titulu Mr. Olympia;
 • od roku 1971 do roku 1974 pokračoval v každoročnom víťazstve tohto titulu, čím jednoznačne obhájil svoj prvý veľký úspech,
 • to sa opakovalo aj v roku 1975, kedy porazil Franca Columbu. Po tomto víťazstve sa rozhodol skončiť s profesionálnou dráhou kulturistu.

Profesionálna kariéra Arnolda Schwarzeneggera vo filme a verejnej sfére

Po opustení kulturistických súťaží sa postupne začala napĺňať túžba Arnolda po vystupovaní na obrazovkách amerických televízií. Nikto neveril, že by sa kulturista mohol stať hercom, onsa však od menších rolí dostal až po hlavné úlohy veľkých trhákov, za ktoré získal prestížne ocenenia.

Arnold Schwarzenegger filmy

Schwarzenegger bol obsadzovaný najmä do akčných filmov, za čo vďačil svojej postave a celkovému vzhľadu. Jeho filmografia je nasledovná:

 • z akčných filmov v 80. rokov spomenieme napríklad film Connan the Barbarian, ktorý pokračoval druhou časťou Conan the Destroyer,
 • mnoho slávy mu priniesli snímky zo série Terminator. Prvá časť vyšla v roku 1984. Terminator 2: Sudny deň bola dokončená v roku 1991 a tretiu časť Terminátor 3: Vzbura strojov bola odvysielaná po dlhej dobe v roku 2003;
 • akčné pohyby predviedol herec aj vo filme Commando z roku 1985 či Predator, ktorý bol natočený o dva roky neskôr,
 • veľmi známe diela, ktorých sa Schwarzenegger zúčastnil, zahŕňajú aj film Running Man z roku 1987, Total Recall z roku 1990 alebo True Lies, ktorý uzrel svetlo sveta v roku 1994.

V roku 2003 Schwarzenegger opäť ukázal svoje odhodlanie uspieť, keď hodil klobúk do ringu pre závod kalifornského guvernéra a získal miesto vo zvláštnych voľbách. V štáte, ktorý sa ocitol v ťažkých rozpočtových ťažkostiach, novozvolený republikánsky guvernér sľúbil, že jeho prijatému štátu prinesie ekonomickú stabilitu.

Aj v tejto oblasti získal bývalý herec mnoho úspechov a prejavil obrovskú húževnatosť.

 • za guvernéra Kalifornie bol zvolený v roku 2003 a o tri roky na to sa mu podarilo svoje miesto obhájiť znovuzvolením a zachovaním si titulu,
 • pracoval najmä na zlepšovaní finančnej situácie štátu Kalifornia, podpore nových podnikov a ochrane životného prostredia,
 • počas druhého funkčného obdobia sa stretol s viacerými ťažkosťami, pretože sa štát nachádzal vo veľkých finančných problémoch,
 • guvernér sa postavil proti úsiliu federálnej vlády postaviť oplotenie na hranici medzi Mexikom a USA a prirovnal ho k Berlínskemu múru,
 • v roku 2006 vyvinul Schwarzenegger niekoľko snáh o riešenie problému globálneho otepľovania podpísaním zákona o globálnom otepľovaní.

Po roku 2011, kedy sa mu skončilo druhé funkčné obdobie, sa začal angažovať v oblasti environmentalistiky. Založil neziskovú organizáciu R20 – Regions of Climate Action, ktorá je koalíciou regionálnych vlád, súkromných spoločností a medzinárodných organizácií a má slúžiť na dosiahnutie udržateľného rozvoja a potlačenie skleníkových plynov.

VÝVOJ KARIÉRY ARNOLDA SCHWARZENEGGRA

V oblasti environmentalistiky sa Arnold Schwarzenegger angažuje dodnes. Počas celých tých rokov sa venoval viacerým témam. Jednou z jeho iniciatív je projekt „1,000,000 Solar Roofs“, ktorého cieľom je vybudovať milión energetických systémov v rámci celého štátu a zabudovanie solárnej energie do nových budov.

Najväčšie úspechy a výsledky Arnolda Schwarzeneggera

Od začiatku svojej kariéry kulturistu zaznamenal Arnold Schwarzenegger mnoho úspechov na športovom poli, ale i vo filmovom priemysle a neskôr v politike. Dnes sa okrem enviromentalistiky tento pán venuje aj motivácii ľudí a princípom úspechu, ktoré vytvoril na základe svojho vlastného života, pokusov a omylov.

7 princípov úspechu

Počas svojho života a pustovania cez jeho jednotlivé fázy vytvoril a ustálil Schwarzenegger 7 princípov úspechu, podľa ktorých sa dnes riadi mnoho mladých ľudí, ktorí by ho chceli nasledovať po jeho ceste slávy.

Jednotlivé princípy sú nasledovné:

Sebavedomie má čerpať silu z vízie: Arnold sa riadil mnohými dielami z odbornej literatúry osobnostného rozvoja, ktoré stavajú na tom, že každý človek potrebuje mať svoju životnú víziu. Sebavedomie Schwarzeneggra bol už v jeho začiatkoch veľmi vysoké, čo mu určite pomohlo k prekonávaniu prekážok a hlavne ho neodradili neprajníci či závistliví ľudia v jeho okolí.

Treba si ceniť ľudskosť a zraniteľnosť: Hoci to o kulturistovi málo kto vie, jeho ľudskou stránkou je, že si vie veľmi vážiť, ako niekto prejaví zraniteľnosť a autenticitu. Pri prirodzenom vystupovaní strácajú ľudia okolo chuť útočiť a vytvára sa tak veľké spojenie medzi jednotlivcami. Vo svete Schwarzeneggra bolo náročné tento princíp uplatňovať, pretože najmä v Hollywoode bola na dennom popriadku faloš a pretvárka.

Nájsť ľudí, ktorí vo Vás veria: Nie len Arnold, ale mnohí úspešní ľudia veria, že špičkový mentor, ktorého čas si zaslúžite, s Vami spraví divy. U Schwarzeneggra bol podstatnou osobou Joe Weider, vďaka ktorému sa kulturista dostal na výslnie vo svojich začiatkoch. Vp filmovej sfére išlo najmä o režisérov Jamesa Camerona a Boba Rafelsona, ktorí v hercovi videli skrytý talent a obsadzovali do aj napriek neprajným rečiam v okolí.

Mať odvahu a pokoru zároveň: To rovnako patrí medzi heslá Arnolda Schwarzeneggra. Jeho pokora spočívala v postupnom napredovaní a odvaha mu napomáhala nevšímať si rady neprajníkov, ktorých záujmom bolo kritizovať ho, pretože mu závideli.

Základom je hľadať svoje uplatnenie: Pred tým, ako sa Schwarzenegger uplatnil ako kulturista, skúšal šťaszie aj v iných oblastiach športu. Skutočné výsledky ale objavil až pri kulturistike a zistil, na akej úrovni je jeho potenciál a predispozície. Snažil sa stále hľadať niečo, v čom by bol nadpriemer, iba tak dokázal zažiariť.

Keď ide o veľa, treba makať ako blázon:Vydať zo seba maximum je pre Schwarzeneggra typické. Jeho názorom je, že najhoršie zistenie je sklamanie kvôli nedostatku snahy. Nikto z nás by to nechcel zažiť. Bez bolesti nie je žiaden rast a oosbnostný rozvoj. Preto ak chcú byť ľudia na TOP úrovni ako sám Arnold Schwarzenegger, výhovorky nemajú žiaden zmysel, inak upadnú do priemeru.

Keď dosiahnete úspech, treba niečo z toho vrátiť spoločnosti: Schwarzenegger sa inšpiroval altruizmom a filantropiou. Jeho snahou bolo pomáhať spoločnosť a krajinu stále posúvať na vyššiu úroveň. Už od mladosti prispieval Arnold na rôzne charitatívne akcie a pomáhal postihnutýcm chlapcovm v telocvični. Na charitu dokonca venoval celý svoj ročný plat guvernéra Kalifornie.

Herecké ocenenia Schwarzeneggra

Nie len v oblasti kulturistiky, ale aj vo filmovom priemysle dosiahol Schwarzenegger rlzne ocenenia. Tie začal získavať už od prvopočiatkov svojej hereckej kariéry. Okrem tých víťazných cien sa mu ale ušlo aj pár cien za najhoršieho herca.

Niektoré z jeho titulov uvádzame nižšie:

Rok 1977: V tomto roku bol svalnatý herec nominovaný na ocenenie najlepší herecký debut v snímke „stay Hungry“ za mužšksú rolu. Toto ocenenie sa mu podarilo aj získať.

Rok 1985: Rok 1985 bol pre Schwarzeneggra prelomový, lebo sa spájal s premiérou ikonického filmu Terminator, ktorý je s hercom naveky spätý. Snímka Terminator priniesla Arnoldovi nomináciu na cenu najlepší herec, avšak ocenenie nezískal. V roku 1992 sa situácia zopakovala aj s druhou časťou, Terminator 1: Judgemenet Day

Rok 1988: Rovnako bol herec nominovaný na najlepšieho herca za film Predator, avšak cenu The Saturn Awards získal iný herecký kolega.

Rok 1991: Známy film Total Recall prinisiel hercovi takisto šancu na výhru, avšak ostalo to v stave nominácie na cenu za najlepšieho herca. V tomto roku sa mu ale podarilo získať cenu Najoblúbenejší herec za snímku Kindergarten Cop a túto istú cenu Kid´s Choice Aawards získal rok na to za druhý diel trológie Terminator.

Rok 1995: Ocenenie najlepší herecký výkon mohol Schwarzenegger získať aj v roku 1995 za dielo „Junior“, avšak skončilo to pri nominácii.

Citáty Arnolda Schwarzeneggera

V dnešnej sobe sa už Schwarzenegger nevenuje filmom ani kulturistike, no zapája sa do spoločenského diania v súvislosti s charitou a životným prostredím. Predošlé životné skúsenosti ho ale natoľko posilnili, že začal tvoriť citáty, ktorými dnes motivuje mnohých mladých ľudí.

Medzi najznámejšie citáty tohto bývalého herca patria tieto:

 • „Víťazí nie sú tí, ktorí nikdy nezlyhajú, ale tí, ktorí to nikdy nevzdajú.“
 • „Vždy som bol hladný, nikdy som sa neuspokojil so súčasnými úspechmi.“
 • „Život môže byť plný bolesti, ale to ťa neospravedlňuje, aby si to vzdal.“
 • „Nemôžete vyliezť po rebríku úspechu s rukami vo vreckách.“
 • „Môžete mať buď výsledky alebo výhovorky. Nemôžete mať oboje.“
 • „Najhoršia vec, akú môžete urobiť, je byť ako všetci ostatní. To neznášam.“
 • „Myseľ je limit. Pokiaľ vaša myseľ uverí faktu, že niečo dokážete, tak to dokážete, ak tomu veríte na 100%.“
 • „Ak chcete premeniť víziu na realitu, budete musieť do toho dať 100% a nikdy neprestať veriť vo svoj sen.“
 • „Sila nepochádza z víťazstiev. Vaše boje vás zosilňujú. Keď prekonávate ťažké prekážky a nevzdáte to, to je ozajstná sila.“
 • „Myseľ je naozaj neuveriteľná. Než som vyhral svoj prvý titul Mr. Universe, chodil som okolo súťaže ako keby som ju ovládol. Vyhral som ju v mojej mysli toľko krát až nakoniec bola trofej skutočne moja.“
 • „Každé ráno máš dve možnosti. Pokračovať v snívaní alebo vstať, a začať si tie sny plniť.“
 • „Tak ako v kulturistike, zlyhanie je rovnako nevyhnutnou skúsenosťou pre rast v našich životoch, ak by sme sa nikdy nedostali na svoj limit, ako by sme vedeli, ako silní v skutočnosti sme? Ako by sme vedeli rásť?“

AKTUÁLNY ŽIVOT ARNOLDA SCHWARZENEGGRA

V článku sme vám spomenuli informácie zo všetkých oblastí pôsobenia Arnolda Schwarzeneggra. Okrem toho sme pripravili aj prehľad aktuálneho života bývalého kulturistu a všetky Dôležité informácie, ktoré by ste o ňom mali vedieť.

Súkromie a rodina Arnolda Schwarzeneggera

Arnold Schwarzenegger sa oženil v roku 1986, kedy si vzal Mariu Owings Shriver z rodiny Kennedyovcov. Spolu vychovali štyri deti, Katherine, Patricka, Christophera a Christinu. Po 25 rokov manželstva ich vzťah stroskotal po tom, čo Arnold potvrdil, že má nemanželské dieťa s jednou zo slúžok v ich vlastnom dome. Práve toto dieťa, Joseph Baena, sa dnes venuje kulturistike ako jeho biologický otec, ktorý s ním preto trávi veľa času.

Arnold Schwarzenegger rodina

Tu sú ďalšie dôležité údaje týkajúce sa súkromia a rodiny:

 • Arnold Schwarzenegger sa narodil v roku 1947 v meste Thal neďaleko Grazu v Rakúsku, kde vyrastal so svojimi rodičmi a starším bratom.
 • So svojím bratom nemal v mladosti veľmi harmonický vzťah aj na základe podnetov ich spoločného otca, ktorý sa ich snažil postaviť proti sebe. Arnold nebol bratovi ani otcovi na pohrebe.
 • Jeho otec pracoval ako policajný dôstojník, avšak v tejto domácnosti boli neustále problémy s peniazmi, kvôli čomu nezažívali žiaden komfort. To znamená, že okrem ústredného kúrenia nemali ani elektrinu či vodovod.
 • Pred tým, ako sa Arnold zameral na kulturistiku, vystriedal viacero druhov športov, k čomu ho nabádal aj jeho otec.

Dnes sa Schwarzenegger venuje mnohým kampaniam, podporuje charitu a rôzne nadácie, prispieva do zbierok. Aktuálne sa do veľkej miery angažuje v environmentalistike. Bojuje proti skleníkovým plynom a snaží sa o podporu tvorby solárnej energie aj prostredníctvom programu Milion Solar Roofs.

Zaujímavosti a zaujímavé štatistiky o Arnoldovi Schwarzeneggerovi

Po tom, čo sa Arnold dostal do Ameriky, bol jeho rakúsky prízvuk veľmi badateľný, čo samozrejme tvorilo medzi ľuďmi a ním bariéru. Preto začal navštevovať kurzy angličtiny, aby tento problém prekonal.

Tu je zopár zaujímavosti, štatistík a informácií o Schwarzeneggrovi:

 • Arnold je slávnym a známym aj na sociálnych sieťach, kde ho aktuálne sleduje až 21,1 milióna ľudí aj vďaka tomu, že je aktívnym užívateľom,
 • rodičia si v jeho mladosti neboli istí jeho orientáciou, pretože mal na stenách vyvesené plagáty polonahých kulturistov,
 • jeho majetok sa odhaduje na hodnotu do výšky 100-200 miliónov dolárov. V roku 2006 jeho daňové priznanie odhalilo majetok vo výške až 800 miliónov dolárov,
 • bývalý herec je fanúšikom marihuanových koláčikov a občas ich zo žartu ponúkne aj svojim kamarátom,
 • Schwarzenegger je zástancom trestu smrti, na ktorý v minulosti podal niekoľko návrhov.

Mnoho ďalších informácií sa môžete dozvedieť aj na jeho oficiálnej webovej stránke, na ktorej sú pravidelne zverejňované novinky zo sveta verejného života, politiky, environmentalistiky a sociálnej práce. Takisto sa na nej venuje svojmu koníčku, ktorým je fitness. Nedávno dokonca napísal vlastnú knihu, autobiografiu s názvom Total Recall, ktorú nazval podľa rovnomenného filmu.

Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Arnold_Schwarzenegger

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu