Jaromir JagrJaromír Jágr patrí k najúspešnejším európskym hráčom v NHL. Ak by sme rátali kanadské bodovanie, tak je s prehľadom najlepším Európanom v NHL. Jágr však dominuje aj v iných ukazovateľoch, či už ide o góly, celkové štatistiky alebo niektoré rekordy.

Tomu samozrejme zodpovedal aj Jágrov plat, ktorý bol vždy záťažou rozpočtu daného tímu. To je aj jeden z dôvodov, prečo vystriedal viaceré kluby. Úspešný bol samozrejme aj s českou reprezentáciou, ako jeden z mála hráčov je členom tzv. Triple clubu. To znamená, že má zlato z olympijských hier, z majstrovstiev sveta v hokeji a má aj Stanley Cup.

V tomto profile si predstavíme Jágrov celý životopis a úspechy v hokeji. Nezostane to však iba pri profile osobnosti ako športovca. Pozrieme sa aj na niektoré zaujímavosti s ním spojené, napríklad na jeho typický účes, tvrdý tréning alebo aké boli jeho začiatky. Povieme si aj niečo z jeho súkromia, či už ide o jeho Instagram účet alebo aktuálnu partnerku.

Stručný životopis a profil Jaromíra Jágra

Jaromír Jágr sa narodil 15. februára 1972 v Kladne. Tu aj začínal s hokejom a po skončení kariéry v NHL sa sem aj vrátil, už ako vlastník klubu Rytíři Kladno. Najskôr pôsobil v tíme pre mladší dorast, neskôr pre starší a dve sezóny odohral aj v „A“ tíme.

V roku 1990 ho draftovali do zámorskej NHL a to do tímu Pittsburg Penguins. Tu hneď vo svojej premiérovej sezóne vyhral s klubom Stanley Cup, rok neskôr úspech zopakoval. Stal sa dokonca najmladším hráčom v celej histórii, ktorý strelil gól vo finálovom zápase playoff. Podobných rekordov má Jágr na svojom konte viac a aj preto je výnimočný.

Stručný životopis a profil Jaromíra Jágra
Zdroj: facebook.com

Tu je stručný profil Jaromíra Jágra a najdôležitejšie údaje:

 • narodenie: 15.2.1972, ČSSR
 • prezývka: Jarda
 • výška: 188 cm, váha: 109 kg
 • aktuálny tím: HC Rytíři Kladno
 • pozícia v hokeji: útočník – krídelník na pravom krídle
 • používané číslo na drese: 68
 • prvý veľký klub, kde pôsobil: Poldi SONP Kladno (1988 – 1990)
 • prvý zahraničný klub, kde pôsobil: Pittsburg Penguins (1997 – 1998)
 • počet zápasov a počet gólov v kariére celkovo: 2062 – 891

Mimoriadnu kariéru má za sebou aj pokiaľ ide o národnú reprezentáciu. Nastupoval ešte za československý tím do 18 rokov, potom prešiel aj do reprezentácie do 20 rokov. Hneď pri svojej premiére v „A“ tíme získal bronzovú medailu. Českú reprezentáciu potom doviedol na vrchol nielen na MS v hokeji, ale aj na olympijských hrách v Nagane.

HOKEJISTA SRDCOM A DUŠOU A AJ OSOBNOSŤ

Jaromír Jágr je hokejovou osobnosťou telom aj dušou. Dokazuje to tým, že aj vo svojom aktuálnom veku ešte stále hráva hokej na profesionálnej úrovni za vlastný tým Kladno. Patrí celosvetovo k uznávaným a rešpektovaným športovcom a osobnostiam.

Junior a začiatky kariéry Jaromíra Jágra Česku

Malý Jaromír sa prvý krát dostal do kontaktu s hokejom u svojho starého otca. Jazdil totiž pravidelne za ním do obce Nezdice, ktorý s ním chodil trénovať na ľad. Kvôli poctivým tréningom, ktorých bolo čoraz viac, dokonca ani nedoštudoval strednú školu. Už od roku 1984 potom začal hrávať za svoj mestský klub v Kladne a to za dorast.

Junior a začiatky kariéry Jaromíra Jágra Česku
Zdroj: facebook.com

Už jeho dorastenecké hokejové začiatky ukázali jeho talent:

 • od sezóny 1984/1985 hral za mladší dorast v československej lige
 • vo svojej prvej sezóne odohral 34 zápasov, v nich dal 24 gólov a celkovo zaznamenal 41 bodov
 • v druhej sezóne mladšieho dorastu dal v 36 zápasoch už 41 gólov, celkovo nazbieral až 70 bodov
 • od sezóny 1986/1987 prestúpil Jaromír Jágr do tímu staršieho dorastu
 • tu odohral dve sezóny, v tej prvej 30 zápasov, kde dal 35 gólov a znova dosiahol 70 bodov
 • v druhej sezóne svoje štatistiky ešte zvýšil, v 35 zápasoch dal až 57 gólov a nazbieral 84 bodov do kanadského bodovania

Po tejto sezóne prišla pozvánka do seniorského tímu, Poldi SONP Kladno. Tú Jágr využil a od ročníka 1988/1989 už nastupoval za „A“ tím klubu v československej hokejovej lige. V prvom ročníku odohral 29 stretnutí základnej časti a 10 duelov v playoff.

V tom druhom toho bolo už viac, konkrétne 42 stretnutí základnej časti a 9 v playoff. Prejavilo sa to aj na produktivite, Jágr dal 22 gólov a na ďalších 28 prihral. Nazbieral tak spolu 50 kanadských bodov a bolo jasné, že česká liga mu už stačiť nebude. Výhodou bolo, že nastala zmena spoločenskej klímy a odchod do zahraničia tak bol reálny.

Profesionálna kariéra Jaromíra Jágra v NHL

Pittsburgh Penguins bol klub, ktorý siahol po Jágrovi v 1. kole draftu NHL v roku 1990. Vybral si ho z piateho miesta a Jágr sa mu odvďačil tým, že svojimi výkonmi nesklamal. Skôr naopak, okamžite naskočil do prvého tímu. Záujem oň mala aj Philadelphia.

Profesionálna kariéra Jaromíra Jágra v NHL

Jágrov štart v NHL bol doslova ako z rozprávkového sna:

 • hneď v úvodnej sezóne nastúpil na 80 zápasov základnej časti
 • počas nich vsietil 27 gólov a pridal 30 asistencií, nazbieral tak 57 kanadských bodov
 • v playoff potom odohral 24 zápasov, kde pridal ďalších 13 bodov a získal Stanley Cup
 • v druhej sezóne sa situácia zopakovala, silný tím z Pittsburghu víťazstvo obhájil
 • Jágr si navyše zlepšil štatistiky, v základnej časti nazbieral 69 bodov, v playoff 24
 • v ďalších dvoch sezónach sa už stal hviezdou svojho tímu
 • v ročníku 1992/1993 získal 94 bodov, o sezónu ďalej 99 bodov
 • sezóna 1994/1995 bola poznačená čiastočnou výlukou, no aj tak nazbieral 70 bodov

Jagr Pittsburgh Penguins

V Pittsburghu Jágr hral až do ročníka 2000/2001. Za toto obdobie získal množstvo individuálnych ocenení NHL a 4 krát sa stal najlepším strelcom ligy. V ročníku 1995/1996 stanovil nový rekord, nazbieral 149 bodov v základnej časti. V tejto sezóne vsietil 62 gólov, čo bolo jeho maximum, ktoré už neprekonal nikdy v žiadnej sezóne.

 1. júla 2001 bol vymenený do klubu Washington Capitals:
 • v klube mali prirodzene veľké očakávania, čomu zodpovedal aj rekordný plat
 • v troch sezónach ale tieto očakávania nenaplnil, zaostal najmä v strelených góloch
 • v ročníku 2003/2004 ich dal ich 16 a klub sa tak rozhodol pre výmenu
 • aj preto sa počas sezóny 2003/2004 Jágrovým novým pôsobiskom stal New York Rangers
 • tu strávil 4 sezóny, v ročníku 2005/2006 dokázal oživiť „starú slávu“ a za sezónu zaknihoval 123 bodov
 • bol jednoznačne najväčšou hviezdou tímu a odohral spravidla plnú porciu 82 zápasov základnej časti každý ročník
 • po krátkej prestávke v KHL sa v roku 2011 vrátil do NHL, do Philadephie

V drese Flyers odohral 73 zápasov a vo veku 39 rokov patril k najstarším hráčom celej súťaže. Získal 54 kanadských bodov a bol stále platnou súčasťou tímu. O rok neskôr, už ako voľný hráč, podpísal zmluvu s Dallasom Stars, znova na rok. Počas sezóny však bol vymenený do Bostonu a následne odohral dva roky v New Jersey.

Záver kariéry strávil vo Floride Panthers a v Calgary Flames, prvom kanadskom klube, kde pôsobil. Vo Floride Jágr ožil a patril k najproduktívnejším hráčom. Na záver hral v Calgary Flames, kde v sezóne 2017/2018 odohral 22 zápasov a kariéru ukončil.

HRAL AJ ZA KLUBY V EURÓPE, VRÁTANE ČR

Okrem NHL pôsobil Jágr počas kariéry aj v kluboch v Európe. V 90. rokoch to bolo zopár zápasov v ČR, Taliansku a Nemecku. V rokoch 2008 až 2011 hral v KHL v Avangarde Omsk. Za Kladno potom hral v rokoch 2012 a 2013 a pravidelne od roku 2017.

Reprezentačná kariéra Jaromíra Jágra na MS, ZOH a SP

Jágr odohral prvý neoficiálny reprezentačný zápas za A tím na v roku 1989 proti klubu Calgary Flames. Oficiálna reprezentačná kariéra začala priateľským stretnutím proti ZSSR. Ešte predtým ale bol súčasťou reprezentácii do 18 rokov a do 20 rokov.

S nimi získal medailové úspechy a zapísal sa do štatistík:

 • ako junior v reprezentácii do 18 rokov získal striebro na MS 1989 v ZSSR
 • o rok neskôr na šampionáte vo Fínsku v kategórii do 20 rokov získal s reprezentáciou bronz
 • na týchto podujatiach odohral 5, respektíve 7 zápasov, pričom získal 12 a 18 bodov
 • na seniorských MS nastúpil za A tím v roku 1990 a v 10 dueloch nazbieral 5 kanadských bodov
 • aj na tomto podujatí získala reprezentácia medailu, konkrétne bronz, Jágr nastupoval v útoku s Reichelom a Holíkom
 • za samostatnú reprezentáciu Česka hral prvý krát na MS v Taliansku v roku 1994
 • celkovo sa Jágr zúčastnil na 10 Majstrovstvách sveta, 5 olympijských hrách a 3 Svetových pohároch
 • prakticky už od prvých rokov bol výraznou oporou reprezentácie a to tak z pohľadu gólov ako aj bodov
 • v 80 zápasoch na MS dokázal získať až 75 bodov, takmer bod na zápas

Najväčší úspech zaznamenal s reprezentáciou hneď na svojich prvých olympijských hrách. V Nagane v roku 1998 získal tím zlatú medailu a 5 bodmi v 6 zápasoch sa o to výrazne pričinil aj Jágr. O 8 rokov neskôr na olympiáde v Turíne potom pomohol reprezentácii k bronzovej priečke. Tu nazbieral 7 bodov a pridal 2 góly celkovo v 8 zápasoch.

Jágr je tiež dvojnásobným majstrom sveta z MS a to v rokoch 2005 a 2010. V tomto období tiež nechýbal na žiadnej výraznejšej reprezentačnej akcii, ale ďalšie úspechy neprišli. Poslednú medailu získal na MS 2011 na Slovensku, vtedy Česká republika získala bronz. Predstavil sa aj na domácom šampionáte na MS 2015. Bol jeho posledný a tím skončil štvrtý.

Najväčšie úspechy, rekordy a výsledky Jaromíra Jágra

Ak ide o najväčšie úspechy v kariéry, na tie siahol Jágr tak v NHL, ako aj v reprezentácii. Nielen, že vyhral Stanley Cup, ale má aj medaily z ZOH a MS v hokeji. Počas svojho pôsobenia prekonal aj viacero rekordov v štatistikách a stanovil nové.

Najväčšie úspechy, rekordy a výsledky Jaromíra Jágra
Zdroj: nhl.com

Tu sú najpozoruhodnejšie momenty a úspechy jeho kariéry:

Klubová kariéra

Pokiaľ ide o profesionálnu klubovú kariéru, Jágr síce hral aj v KHL, najlepšie časy prežil ale jednoznačne v NHL. Množstvo individuálnych ocenení získal hneď vo svojom prvom klube, tu dokázal vyhrať aj Stanley Cup. V každom klube, kde pôsobil, bol hviezda.

Pozrite si prehľad klubových úspechov a rekordov Jágra:

Pittsburgh Penguins: Jednoznačne najúspešnejšie obdobie prežil v Pittsburghu. Hneď v prvých dvoch sezónach vyhral Stanley Cup. V sezóne 1995/1996 stanovil aj nový rekord, nazbieral 149 bodov v 82 zápasoch základnej časti. V tomto období získal aj viaceré individuálne ocenenia, stal sa najlepším strelcom súťaže a to až päť krát.

Washington Capitals: Po mimoriadne úspešnej ére prestúpil Jágr do Washingtonu. Očakávania boli prirodzené obrovské, no za číslami z predošlých ročníkov zaostal. Napriek tomu dokázal byť najproduktívnejším a najlepším hráčom tímu. V prvom ročníku dal 31 gólov a pripísal si 79 bodov, ďalšiu sezónu tieto štatistiky mierne zlepšil.

New York Rangers: V klube Rangerov po útlme v Capitals Jágr znova ožil. Platilo to najmä v jeho prvej celej sezóne v klube, kde odohral 82 zápasov a pridal v nich 123 bodov. Ukázal tak svoje kanonierske schopnosti, tímu pomohol 54 gólmi. Aj v ďalších 2 sezónach bol platným hráčom, znova odohral celú základnú časť a výrazne tiež bodoval.

Avangard Omsk: Jaromír Jágr hral 3 sezóny aj v ruskej KHL, konkrétne v tíme Avangard Omsk. Nezískal s ním síce Gagarinov pohár, ale z hľadiska individuálnych štatistík to boli dobré roky. Za sezónu odohral zhruba 50 zápasov, dlhodobo mal priemer okolo 1 bodu na zápas. Presadzovať sa dokázal aj strelecky, v prvej sezóne dal 25 gólov.

Florida a záver v NHL: Na záver kariéry odohral tri sezóny vo Floride. Najmä v tej druhej výrazne bodovo ožil, v 79 dueloch si pripísal až 66 bodov, dal 27 gólov. Nastupoval takmer na celú sezónu. Záverečný ročník prišiel v sezóne 2017/2018 a to v Calgary Flames. Tu odohral Jágr 22 zápasov a aj kvôli zdravotným problémom potom skončil.

Kariéra v hokejovej reprezentácii

Pokiaľ ide o českú reprezentáciu, s ňou zažil Jágr vrchol na zimnej olympiáde v Nagane v roku 1998. Zúčastnil sa však aj na 10 Majstrovstvách sveta kde tiež zbieral medaily. V českej reprezentácii bol vždy jej pilierom a určite tou najväčšou hviezdou.

Tu je prehľad jeho najvýraznejších medailových úspechov:

ZOH Nagano 1998: Najväčším úspechom Jaromíra Jágra v reprezentačnom drese je zlatá medaila z olympiády. Išlo o tzv. „turnaj storočia“ v roku 1998 v Japonskom Nagane. Vďaka prvému prerušeniu NHL v histórii mohli na turnaji hrať aj tie najväčšie NHL hviezdy. To český tím mimoriadne posilnilo nielen o Jágra, ale aj ďalšie výrazné osobnosti, vrátane brankára Hašeka. Výsledkom bola zlatá medaila, reprezentácia po ceste vyradila USA, Kanadu aj Rusko.

Medaily z Majstrovstiev sveta: Vynikajúce výsledky dosiahol Jágr aj na Majstrovstvách sveta. Prvé medaily prišli už v kategóriách do 18 a do 20 rokov, ešte za československo získal striebro a bronz. Bronzovú medailu má aj z MS seniorov v roku 1990. V samostatnej ére získal Jaromír Jágr s českou reprezentáciou dve zlaté medaily a jednu bronzovú. Z titulu majstra sveta sa mohol tešiť v roku 2005 vo Viedni a v roku 2010 na MS v Kolíne. Bronz získal o rok neskôr.

Kariéra v hokejovej reprezentácii
Zdroj: wikipedia.org

Rekordy a ocenenia Jaromíra Jágra

Okrem vyššie spomínaných úspechov a mimoriadnych výsledkov je Jágr aj držiteľom rekordov. Mnohé z nich budú ešte dlho neprekonané, nakoľko ide o skutočne výrazné čísla. Už len to, že Jágr je najlepším Európanom v NHL, hovorí samo za seba.

Tu sú niektoré vybrané zaujímavé rekordy, Jágr má najviac:

 • asistencií vo finále Stanley Cupu v kategórii nováčik, konkrétne 5
 • kanadských bodov v základnej časti na pozícii na pravom krídle, 149
 • taktiež aj najviac asistencií v tejto istej kategórii, až 87
 • kanadských bodov v základnej časti získaných nekanaďanom aj európskym hráčom
 • gólov nastrieľaných za celú kariéru hráčom, ktorý začal hrať v Európe, 722
 • gólov nastrieľaných v predĺžení, 19, ale aj víťazných gólov všeobecne, tých dal 135
 • sezón za sebou v rade, v ktorých dal aspoň 30 gólov, 15
 • sezón za sebou v rade, v ktorých dosiahol aspoň 70 bodov, tiež je ich 15
 • hokejových štadiónov, kde sa mu podarilo streliť gól, dal ich až na 53 štadiónoch
 • kanadských bodov v jednom zápase, ktoré získal český hokejista, 7
 • kanadských bodov za celú kariéru získaných nekanaďanom aj európskym hráčom
 • rokov v momente strelenia gólu, konkrétne 43 rokov a 88 dní, tento rekord sa týka MS, nie NHL

Ak ide o ocenenia, ktoré Jágr získal za svoju kariéru, tak má:

 • Art Ross Trophy za víťazstvo v kanadskom bodovaní a to až 5 krát
 • toto ocenenie získal v rokoch 1995, 1998, 1999, 2000 a 2001
 • Hart Memorial Trophy pre najužitočnejšieho hráča ligy, tú získal v roku 1999
 • Lester B. Perason Award, čo je tiež trofej pre najužitočnejšieho hráča, ale podľa hlasovania hráčov samotných
 • toto ocenenie získal tri krát a to v rokoch 1999, 2000 a 2006
 • Bill Masterton Memorial Trophy 2016 za oddanosť hokeju
 • má aj 12 ocenení Zlatá hokejka, čo je cena udeľovaná pre najlepšieho českého hráča
 • bol tiež členom NHL All-Star tímov a to v rokoch 1995 až 2001 a v roku 2006
 • členom takého výberu bol aj na MS v hokeji, konkrétne v rokoch 2004, 2005, 2011 a 2015
 • v roku 1991 bol vybratý do NHL All-Rookie tímu
 • od roku 2008 je členom Siene slávy českého hokeja

MEDAILOVÁ ZBIERKA V REPREZENTÁCII ČR

Neuveriteľná a rekordná je aj Jágrova medailová zbierka. Dokopy má 8 medailí, ktoré získal v reprezentácii ČR, z toho 2 sú ešte v tímoch do 18 a do 20 rokov. Má tri zlaté medaily, jedna je z olympiády v Nagane 1998, jednu striebornú medailu a 4 bronzové.

Súkromie a rodina Jaromíra Jágra

Jaromír Jágr vyrastal v Kladne a má k tomuto mestu osobitný vzťah. Jeho rodina, rodičia Jaromír a Anna, boli pre neho dôležitou oporou v začiatkoch jeho kariéry. Jeho otec bol dokonca proti tomu, aby šiel Jágr tak skoro do zámoria. Vychovával ho preto v kombinácii drilu aj zodpovednosti. Okrem Jaromíra majú jeho rodičia ešte dcéru Jitku.

Súkromie a rodina Jaromíra Jágra
Zdroj: facebook.com

Jágr sa zatiaľ neusadil a nemá deti, známostí však mal viac:

 • aktuálne je jeho priateľkou Dominika Bartošová, podľa médií je to siedma žena v jeho živote, s ktorou má vážnejší vzťah
 • v minulosti „randil“ s Innou Puhajkovou, Ivou Kubelkovou, Luciou Borhyovou či Veronikou Kopřivovou
 • istú dobu bol vo vzťahu aj so známou slovenskou modelkou, Annou Verešovou
 • pre verejnosť sa vyjadril, že deti zatiaľ nemal preto, lebo sa bál, že ak by mu nevyšiel vzťah, dieťa by si „odnieslo“ rozvod
 • vyjadril tak strach, že by mohol svojmu potomkovi negatívne ovplyvniť život
 • na všetky svoje bývalé známosti ale hovorí, že boli perfektné a že problém bol vždy v ňom

Čo sa týka súkromia, Jaromír si ho pomerne dobre stráži. Známe je však jeho „hokejové súkromie“, najmä poctivé tréningy. Aj vďaka nim sa udržiava vo forme a dokáže stále vo svojom veku hrať hokej na profesionálnej úrovni. K tvrdému tréningu ho viedli rodičia, najmä otec. Hovorí sa, že už keď ma Jaromír 9 rokov, denne spravil 2000 drepov.

Zaujímavosti a zaujímavé štatistiky o Jaromírovi Jágrovi

Jaromír Jágr je už dnes legendou. Potvrdzujú to jeho výkony, dosiahnuté úspechy a ocenenia a samozrejme štatistiky. V nich možno nájsť viacero zaujímavých čísiel, ktoré názorne ukazujú, ako mimoriadne úspešný Jaromír Jágr vo svojej kariére je.

Tu sú najzaujímavejšie čísla a štatistiky týkajúc sa hokeja:

 • v základnej časti NHL odohral 1733 zápasov a dal v nich 766 gólov
 • tieto dve čísla ho zaraďujú do TOP trojky v historických tabuľkách NHL
 • vďaka zisku až 1921 kanadských bodov je dokonca druhý najlepší, hneď za slávnym Waynom Gretzkym
 • hneď vo svojich prvých dvoch sezónach získal Stanley Cup, aj vďaka silnému tímu Pittsburghu v tom období
 • je členom Triple Gold Clubu, ktorý združuje hokejistov s titulmi z NHL, ZOH a MS
 • mimoriadne úspešný je aj v tabuľkách playoff NHL, je na 5. mieste v počte bodov a 11. v počte gólov
 • v reprezentačnej kariére hral dokopy na 10 majstrovstvách sveta, 5 olympijských hrách a 3 Svetových pohároch
 • celkovo odohral 121 zápasov na vrcholných podujatiach reprezentácie a dal v nich 47 gólov

Zaujímavé sú aj Jágrove zárobky. Vo svojej premiérovej sezóne v NHL zarobil „iba“ 150 tisíc dolárov bez bonusov. O 10 rokov sa však ocitol na vrchole a v tom istom klube mal okolo 10 miliónov. Jeho maximum bolo 11 miliónov za rok, ktoré mu platil Washington Capitals. Vo svojej poslednej oficiálnej sezóne v Calgary Flames zarobil milión za rok.

Jaromír Jágr tiež v roku 2009 kúpil zadĺžený klub vo svojom Kladne, neskôr sa stal jeho 100 % vlastníkom. V poslednej sezóne, 2019/2020, svojmu tímu pomohol v extralige a odohral zaň 38 zápasov. Ak by ste chceli poznať ďalšie zaujímavosti a aktuality z jeho života, odporúčame Jágrov Instagram. Pravidelne tu zverejňuje všetky informácie.

Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Jarom%C3%ADr_J%C3%A1gr

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu