Kobe Bryant, bývalý hráč LA Lakers, je považovaný za jedného z najlepších basketbalistov všetkých čias. Hneď po skončení strednej školy bol draftovaný do NBA, debutoval ako najmladší hráč celej histórie súťaže. Hneď prvú sezónu zaujal všetkých.

Viac krát sa stal najlepším strelcom celej sezóny NBA, má aj viacero historických rekordov. Jeho profesionálna kariéra je spojená iba s jedným jediným tímom, LA Lakers. Odohral zaň 20 sezón, vyše 1500 zápasov a bežne zbieral v zápasoch 20 až 30 bodov. Za svoju kariéru získal vyše 33 tisíc bodov a v reprezentácii má aj dve olympijské zlatá.

Ak by ste chceli vedieť niečo viac o jeho štatistikách a úspechoch, pripravili sme si pre vás kompletný profil. Kobe Bryant má aj nemenej zaujímavý osobný životopis, pozrieme sa preto aj na jeho rodinu a deti. V súvislosti s ním vyšlo viacero kníh a filmov, pravidelne bol predmetom záujmu mnohých médií. Povieme si niečo aj o tom, ako zomrel.

Stručný životopis a profil Kobeho Bryanta

Kobe Bryant sa narodil vo Philadelphii, 23. augusta 1978. Už vo veku 18 rokov, po skončení strednej školy, bol draftovaný do NBA, klubom Charlotte Hornets. Ihneď však bol vymenený do Los Angeles Lakers, ktorému zostal verný celú svoju aktívnu kariéru.

Debut v NBA si odkrútil ako historicky najmladší hráč vôbec. Hneď v prvej svojej sezóne zaznamenal 539 bodov v 71 zápasoch základnej časti. V ďalších ročníkoch sa postupne zlepšoval a v roku 2000 už prekonal hranicu 2000 bodov. Svoje osobné maximum dosiahol Kobe Bryant v sezóne 2005/2006, vtedy nazbieral dokopy 2832 bodov.

Ak si chcete pozrieť jeho stručný profil, nech sa páči, tu je:

 • narodenie: 23.8.1978, USA
 • prezývka: Čierna Mamba
 • výška: 198 cm, váha: 96 kg
 • posledný tím: Los Angeles Lakers
 • pozícia v basketbale: nižšie krídlo
 • používané čísla na drese: 8, 24
 • prvý veľký klub, kde pôsobil: Los Angeles Lakers (1996 – 2016)
 • počet zápasov a počet bodov v kariére: 1581 – 33 643
 • počet doskokov a počet asistencií v kariére: 7 047 – 6 306

Okrem NHL nastupoval Kobe Bryant aj za basketbalovú reprezentáciu USA. Pravidelne za ňu začal nastupovať v roku 2007, keď sa zúčastnil aj Amerických majstrovstiev FIBA. Aj vďaka nemu tím USA vyhral a získal titul šampiónov. O rok neskôr pridal olympijské zlato z turnaja v Pekingu, ktoré o 4 roky zopakoval. Svoju kariéru ukončil v roku 2016.

S BASKETBALOM SA ZOZNAMOVAL V EURÓPE

K basketbalu ho priviedol jeho otec, ktorý tiež hral v NBA. Keď však bolo Bryantovi 6 rokov, presťahovali sa rodičia do Talianska, kde hral jeho otec v miestnej najvyššej lige. Tu sa začal stretávať s európskym basketbalom. Na letné tábory však chodil do USA.

Junior a začiatky kariéry Kobeho Bryanta s basketbalom

Kobe Bryant mal už od útleho detstva veľmi dobré športové predpoklady. Jeho strýko John Cox hral basketbal, hoci v NBA sa príliš nepresadil. Jeho otec ale v NBA hrával a keď mal malý Kobe 6 rokov, presťahovali sa do Európy. Na basketbalové letné tábory však pravidelne chodil naspäť do USA. Okrem basketbalu Kobeho veľmi bavil tiež futbal.

Prvý kontakt s basketbalom mal Kobe vo veku 3 rokov:

 • práve v tomto veku začal hrávať basketbal, pričom už od detstva bol jeho obľúbeným týmom Los Angeles Lakers
 • keď sa rodina presťahovala do Talianska, venoval sa basketbalu v mestečku Reggio Emilia
 • jeho starý otec mu pravidelne posielal videá zo zápasov NBA, aby si ich mohol naštudovať a učiť sa, ako sa hrá basketbal v zámorí
 • v lete chodil na prázdniny do USA, kde hrával letnú basketbalovú ligu, keď mal 13 rokov, rodina sa naspäť vrátila do štátov
 • nastúpil na strednú školu Lower Merion v Ardmore, hrával tu za univerzitný basketbalový tím a to celkovo po dobu 3 sezón
 • za tento čas si vyskúšal všetkých 5 pozícii na palubovke

Počas svojej juniorskej sezóny bol vyhlásený za hráča roka a získal si nomináciu na turnaj Parade All-America. Pôsobil aj v basketbalovom kempe Adidas ABCD, tu získal aj cenu za najužitočnejšieho hráča. Školskú basketbalovú kariéru ukončil s rekordom ako najlepší strelec v juhovýchodnej Pensylvánii. Bol tak už iba krok od vstupu do NBA.

Profesionálna kariéra Kobeho Bryanta v NBA

V roku 1996 prišiel ten vytúžený okamih. Koba Bryanta si v drafte NBA vybral klub Charlotte Hornets. V tíme sa však dlho neohrial a klub ho prakticky okamžite vymenil do Los Angeles Lakers za Vlada Divaca. V tomto klube Bryant natrvalo zostal.

Prakticky od svojej prvej sezóny ukazoval obrovský talent:

 • stal sa najmladším debutantom v histórii NBA vo veku 18 rokov, vo svojej druhej sezóne najmladším hráčom v NBA All-Star game
 • kým v prvej sezóne nazbieral 539 bodov v 71 zápasov základnej časti, v druhej to bolo už 1220 bodov v 79 zápasoch
 • v ročníku 1997/1998 sa presunul z pozície rozohrávača na pozíciu krídla, o rok neskôr sa vrátil naspäť
 • od roku 1999 dochádza k pozitívnemu obratu v hre Bryanta aj celého mužstva
 • je to zásluhou nového trénera Phila Jacksona a aj preto LA Lakers vyhrali v rokoch 2000, 2001 a 2002 titul v NBA
 • v týchto sezónach Bryant zvyšoval svoju výkonnosť aj bodové maximá za sezónu

V ďalších ročníkoch sa tímu aj Bryantovi postupne prestalo dariť. Prišli vypadnutia v playoff aj horšie individuálne výsledky. Od sezóny 2005 sa to však znova začalo zlepšovať, Bryant sa stal najlepším strelcom ligy. To isté zopakoval aj v sezóne 2006/2007.

Od sezóny 2007 sa znova začalo viac dariť celému klubu:

 • v ročníku 2008/2009 LA Lakers znova získavajú titul, o rok neskôr ho dokážu obhájiť
 • paradoxne, v týchto dvoch ročníkoch klesá individuálna výkonnosť Bryanta
 • kým v sezóne 2007/2008 nazbieral cez 2300 bodov, v nasledovných dvoch ročníkoch klesol na 2201 a 1970 bodov
 • na druhú stranu, práve v roku 2009 prekonal v zápase proti Chicago Bulls dôležitú métu a stal sa druhým najlepším strelcom LA Lakers v histórii
 • aj nasledovné ročníky boli pre neho z hľadiska individuálnych štatistík v zostupnej forme
 • v sezóne 2011/2012 dokonca získal iba 1616 bodov, najmenej od ročníka 1999
 • od sezóny 2012 si už dokonca Bryant nezahral ani v play off

Na druhú stranu, od ročníka 2013 ho stretávali viaceré zranenia. Napriek tomu sa snažil získať šiesty titul, čím by vyrovnal štatistiku Michaela Jordana. Nedarilo sa mu však už nastupovať na všetky zápasy, v ročníku 2013 odohral iba 6, o rok neskôr len 35.

Poslednou sezónou Kobeho Bryanta bol ročník 2015/2016. V tomto ročníku odohral za LA Lakers spolu 66 zápasov základnej časti. Hoci už hral niekedy aj zo sebazaprením, stále vedel byť výnimočným strelcom. V poslednom zápase nazbieral až 60 bodov a kariéru zakončil vo veľkom štýle. Je veľmi pravdepodobné, že tak ľahko ho už nikto neprekoná.

BOL RÝCHLY, PRESNÝ A VÝBORNY V OBRANE

Kobe Bryant hral na pozícii nižšieho krídla, prípadne v obrane, ale s úlohou strieľať. Bol známy veľmi presnou streľbou z diaľky, ale aj z výskoku pri páde. Bol známy aj ako defenzívny hráč, viac krát bol nominovaný do výberu defenzívneho tímu.

Reprezentačná kariéra Kobeho Bryanta za USA

Čo sa týka reprezentácie USA, nastúpiť do nej mohol už na prelome milénii. V roku 2000 však musel Kobe Bryant odmietnuť nomináciu na olympiádu pre osobné povinnosti. Kvôli zraneniu nehral ani na šampionátoch FIBA v rokoch 2003 alebo 2006.

Reprezentačnú kariéru tak Bryant začal až v roku 2007:

 • v tomto roku bol členom seniorského A tímu basketbalovej reprezentácie USA a nastúpil na turnaj FIBA Americas Championship
 • turnaj sa konal v Las Vegas a v dvoch skupinách sa tu predstavilo 10 reprezentácii, špička celého amerického kontinentu
 • tím USA nastúpil v skupine B, ktorú s prehľadom vyhral so ziskom 8 bodov a Kobe Bryant bol dôležitou súčasťou mužstva
 • v štvrťfinále potom reprezentácia zdolala Mexiko 127-100, v semifinále si poradila s Portorikom 135-91
 • vo finále tím USA nastúpil proti silnej Argentíne, ktorú zdolal 118-81
 • v tomto zápase bol Kobe Bryant najlepším hráčom svojho tímu, získal až 31 bodov

O rok neskôr sa zúčastnil svojej prvej olympiády v Pekingu v roku 2008. Aj na tomto turnaji si reprezentácia počínala pomerne suverénne a vyhrala svoju základnú skupinu. Vo finále potom zdolala Španielsko 118-107 a vďaka tomu získal Bryant zlato.

O 4 roky neskôr tento úspech zopakoval. Znova sa stal členom tímu na olympijských hrách, ktoré sa konali v Londýne. Tím USA prešiel celým turnajom od základnej skupiny až po vyraďovacie boje bez straty bodu a všetky zápasy vyhral. Bryant tak získal svoju druhú zlatú medailu a v reprezentácii vytvoril rekord. Vyhral všetko, na čo nastúpil.

Najväčšie úspechy, výsledky, rekordy a ocenenia Kobeho Bryanta

Kobe Bryant patrí jednoznačne k najlepším basketbalistom všetkých čias. Dokazujú to aj všetky úspechy, trofeje, tituly a rekordy, ktoré pokoril a dosiahol. Väčšina z nich súvisí s jeho kariérou v NBA, ale niektoré zaujímavé výsledky má aj z reprezentácie.

Pozrite si prehľad jeho najväčších úspechov a výsledkov:

Klubová kariéra

Ak ide o pôsobenie v klubovej kariére, Bryant zostal verný jedinému klubu, LA Lakers. Draftoval ho síce iný klub, no vo svojej úvodnej sezóne nastúpil práve za Lakers. To sa nezmenilo celých 20 ročníkov, počas ktorých získal dokopy 5 titutlov.

Tieto sezóny v NBA boli pre Kobeho Bryanta významné:

Sezóna 1996/1997: Ako 18-ročný sa stal najmladším debutantom v NBA v histórii súťaže. Hneď vo svojom prvom ročníku odohral takmer plný počet zápasov v základnej časti, až 71. V nich nazbieral 539 bodov. Bol nasadený aj v playoff, kde odohral dokopy 9 zápasov. Na konci sezóny bol zvolený aj do druhého All-Star tímu nováčikov ročníka.

Sezóna 2005/2006: Jednoznačne najúspešnejšou sezónou Kobeho Bryanta bol ročník 2005/2006. Hoci LA Lakers nezískali v tejto sezóne titul, pre Bryanta to bol najproduktívnejší ročník. Zaknihoval totiž rekordných 2832 bodov za sezónu a stal sa najlepším strelcom celého ročníka. Stal sa tiež súčasťou výberu prvého tímu NBA za celú sezónu.

Sezóna 2015/2016: Dôležitou bola aj posledná sezóna Kobeho Bryanta v NBA. Išlo o ročník 2015/2016, kedy nastúpil Bryant po zranení na svoju už 20. sezónu. Dokopy odohral 66 zápasov v základnej časti, posledný duel absolvoval 13. apríla proti Utahu. V tomto zápase získal 60 bodov v kariére a stal sa najstarším hráčom, ktorý túto hranicu dosiahol.

Reprezentačná kariéra

Ak ide o pôsobenie v reprezentácii, prvý veľký turnaj absolvoval Kobe Bryant až v roku 2007. Predtým mu pôsobenie v reprezentácii obmedzili zranenia alebo nejaké subjektívne okolnosti osobného charakteru. Nakoniec vyhral všetko, na čo siahol.

Tu sú udalosti, ktoré boli v reprezentácii najúspešnejšie:

FIBA 2007: Išlo o prvý významný turnaj, na ktorom sa Kobe Bryant zúčastnil. Majstrovstvá Ameriky v Las Vegas pod hlavičkou FIBA boli pre reprezentáciu USA mimoriadne úspešné. Tím vyhral základnú skupinu, v playoff prešiel cez Mexiko aj Portoriko a vo finále zdolali Američania Argentínu. Hneď na prvom turnaji tak získal Bryan zlato.

Olympijské hry 2008 a 2012: Ďalšie dve medaily následne pridal v reprezentácii na turnaji v rámci olympijských hier. Prvý krát to bolo v Pekingu v roku 2008, následne na letnej olympiáde v Londýne 2012. V oboch prípadoch vybojoval tím USA zlatú medailu, v oboch prípadoch zdolal vo finále Španielov. Bryant patril k oporám svojho tímu.

Ocenenia a rekordy

Čo sa týka ocenení, Kobe Bryant ich získal v NBA niekoľko a to počas celej kariéry. Rovnako je držiteľom mnohých rekordov, ktoré sa týkajú nielen NBA, ale aj reprezentácie. Aj to z neho robí výnimočného hráča, ktorý sa navždy zapísal do histórie.

Pozrite si jeho najväčšie dosiahnuté ocenenia a rekordy:

Ocenenia: Kobe Bryant je 5-násobný víťaz NBA. 18 krát sa stal v ročníku súčasťou All-Star game, 4 krát v nej bol vyhlásený za najužitočnejšieho hráča. 11 krát bol vybraný do prvého tímu ročníka NBA. 2 krát bol vyhlásený najlepším strelcom sezóny, bolo to v rokoch 2006 a 2007. V sezóne 2008 bol vyhlásený najužitočnejším hráčom NBA.

Rekordy: Pokiaľ ide o rekordy, najzaujímavejší je rekord v počte bodov na jeden zápas. Tu dosiahol Kobe vrchol v počte 81 bodov, čo je historicky druhý najvyšší počet. Je tiež 5 násobný víťaz NHL a v kariére nazbieral dokopy 33 643 bodov. Má rekord v úspešnosti aj v reprezentácii, vyhral všetky zápasy aj všetky turnaje, kde nastúpil.

Smrť, Instagram a ostatné aktivity Kobeho Bryanta

Kobe Bryant zhynul pri leteckom nešťastí jeho vrtuľníka. 26. januára v meste Calabasas v Kalifornii po páde helikoptéry zomrel on aj jeho dcéra a ďalších 7 ľudí. Verejná rozlúčka sa konala v Staples Centre, on aj jeho dcéra mali súkromný pohreb 7. februára.

Pokiaľ ide o jeho aktivity mimo basketbal, tie boli pestré:

 • mal podpísané viaceré sponzorské a reklamné zmluvy, napríklad so značkami Adidas, Nike, Coca Cola, McDonalds, mal aj kolekciu „Black Mamba“
 • bol tiež súčasťou reklamy Turkish Aerolines a jeho meno a tvár boli použité aj v mnohých videohrách, vrátane série NBA 2K
 • z minulosti bol známy aj ako hudobník a spevák, mal vlastnú kapelu, neskôr sa objavil v singloch iných známych spevákov
 • účinkoval aj v mnohých hudobných klipoch, v niektorých prípadoch bol výťažok z ich predaja a propagácie využitý aj na dobročinné účely
 • objavil sa aj v televízii, či už vo filmoch alebo seriáloch, prvý krát ešte v roku 1996 v epizóde Moesha
 • účinkoval aj v niektorých filmoch, ktoré predstavovali jeho športovú kariéru, získal dokonca Oscara za film Dear Basketball
 • mal tiež vlastný televízny seriál, ktorý sa vysielal na staniciach ESPN a ESPN+
 • venoval sa tiež podnikaniu v oblasti investícii, založil aj spoločnosť Granity Studios na investovanie do médií, vydal aj viacero kníh

Zo sociálnych sietí má kontá na Facebooku aj Instagrame:

 • ak ide o Facebook, jeho oficiálna stránka má cez 20 miliónov fanúšikov, pričom ju sleduje až 22 miliónov ľudí
 • Kobe tu zdieľal svoje fotografie zo súkromia a voľného času, motivačné videá aj názory na rôzne spoločenské a športové témy
 • veľmi aktívny bol aj na Instagrame, kde má cez 20 miliónov sledovateľov, zavesil tu už cez 400 fotografií a postov
 • tu zdieľal viac svojich súkromných fotografií, vrátane tých rodinných, rovnako aj fotografie z basketbalu a niektorých iných športov
 • na Twitteri má tiež svoj oficiálny účet, ktorý si zriadil ešte v januári 2013, pričom tu ho sleduje cez 15 miliónov jeho fanúšikov
 • takmer na dennej báze tu publikoval krátke tweety vyjadrujúce jeho aktuálne myšlienky, či už ohľadom športu, voľného času alebo motivácie
 • na tejto sociálnej sieti bol ale aktívny iba určitú dobu, posledné roky ju už nepoužíval
 • po jeho smrti mu najmä na Facebooku a Instagrame nechali fanúšikovia, ale aj ďalšie známe osobnosti, dojímavé odkazy

CHARITA A ĎALŠIE DOBROČINNÉ AKTIVITY

Bryant bol aktívny aj v dobročinných projektoch. Bol oficiálnym ambasádorom organizácie ASAS, pomáhal deťom so vzdelaním a zdravotnou starostlivosťou aj veteránom. S manželkou založil vlastnú nadáciu, ktorá pomáhala mladým v núdzi aj bezdomovcom.

Súkromie a rodina Kobeho Bryanta

Čo sa týka rodiny, Kobe Bryant vyrastal s rodičmi najskôr v USA, neskôr v Európe. Od 6-tich do 13-tich rokov žil s nimi v Taliansku. Práve otec, profesionálny a aktívny hráč basketbalu, vzbudil v malom Kobem lásku k tomuto športu. Kobe mal dve sestry, Shayu a Shariu. Meno Kobe mu dali rodičia podľa názvu steaku, ktorý zbadali v reštaurácii.

So svojou ženou sa zoznámil, keď mala ešte len 17 rokov:

 • spoznali sa v novembri 1999, keď bola tanečníčkou v hudobnom klipe v tej istej budove, kde pracoval na svojom albume
 • už o rok neskôr prišlo k zásnubám, v máji 2000, pričom musela skončiť školu samostatným štúdiom pre mediálny záujem
 • apríla 2001 sa párik zosobášil v katolíckom kostole, na svadbe však nebola Kobeho rodina, ktorá s ňou nesúhlasila
 • odcudzenie sa pôvodnej rodiny skončilo v januári 2003, kedy sa narodilo prvé dieťa
 • spolu mali štyri deti a to Nataliu, Capri, Bianku Bellu a Giannu a hoci to chvíľku vyzeralo na rozvod, nakoniec zostal pár spolu
 • o Kobe Bryantovi tiež vie, že bol praktizujúci katolík a pravidelne navštevoval s rodinou kostol v Newport Beach
 • v tomto kostole bol aj pár hodín pred smrťou

Jeho kariérou aj súkromným životom otriasla kauza údajného sexuálneho násilia. Tá sa prevalila v roku 2003, kedy ho v Colorade zatkli za sexuálne napadnutie. To sa malo týkať 19 ročnej hotelovej zamestnankyne. Prípad sa naťahoval celý rok, medzitým Kobeho kariéra aj reputácia významne klesli. Nakoniec prišlo k mimosúdnemu vyriešeniu.

Zaujímavosti a zaujímavé štatistiky o Kobe Bryantovi

Martin Škrtel patrí stále k veľmi zaujímavým futbalistom. V minulosti dosiahol množstvo úspechov a mét, väčšina futbalistov o nich môže iba snívať. Aj preto sú s jeho pôsobením, či už v kluboch alebo reprezentácii, spojené viaceré štatistiky a zaujímavosti.

Ak ide o zaujímavé čísla či štatistiky z kariéry, patria sem:

 • dokopy nastúpil Kobe Bryant na 1581 zápasov, v nich nazbieral spolu 33 643 bodov
 • spolu odohral v NBA 16 sezón, všetky v LA Lakers, tomuto klubu bol verný celú svoju kariéru
 • prvú sezónu absolvoval v rokoch 1996/1997, stal sa najmladším debutantom v histórii NBA
 • v sezónach 2000, 2001 a 2002 sa stal tri krát po sebe šampiónom, v ročníkoch 2005/2006 a 2006/2007 zas najlepším strelcom ligy
 • je druhým najlepším v histórii v počte bodov na zápas, 22. januára 2006 zaznamenal 81 bodov proti Torontu
 • od druhej sezóny bol pravidelne každý jeden ročník účastníkom All-Star Game
 • 14 krát bol tiež nominovaný do All-Star tímu NBA v danom ročníku
 • dosiahol aj úspechy v reprezentačnom výbere, má dve zlaté olympijské medaily s tímom USA z rokov 2008 a 2012

Čo sa týka jeho platu a príjmov, patril k najlepšie zarábajúcim športovcom na svete. Bol najlepšie zarábajúcim basketbalistom, ročne mal plat cez 25 miliónov dolárov. K tomu treba prirátať príjmy na základe sponzoringu, napríklad so značkou Nike. Média odhadovali jeho majetok na sumu cez 600 miliónov dolárov. Jeho meno bola značka.

Jeho úchvatná kariéra, množstvo rekordov aj zaujímavý osobný život boli a sú príkladom mnohých iných športovcov. To, že zomrel pri leteckom nešťastí, pripravilo svet o výnimočnú osobnosť. Kobe Bryant bol totiž nielen jedným z najlepších basketbalistov, ale aj vzorom. Jeho štatistiky budú ešte dlho neprekonané, podobne, ako aj rekordy.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu