Rozvíjanie fyzických a psychických zručností je kľúčom k zdraviu každého dieťaťa. Hoci každý šport so sebou prináša isté riziko, so správnym vybavením a rodičovským dohľadom poskytnete dieťaťu skvelú príležitosť k získaniu mnohých zdravotných výhod. Aké benefity ponúka deťom práve kolobežka?

Jazda na kolobežke predstavuje súhru viacerých činností zároveň. Zatiaľ, čo dieťa musí stáť vzpriamene a držať telo v rovnováhe na jednej nohe, druhou sa odráža od zeme. Používanie rúk a nôh nezávisle od seba pomáha k zdokonaľovaniu motorických zručností. Ďalšia výhoda kolobežky spočíva v rozvíjaní svalov pri každej jazde. Aby dieťa nadobudlo spomenutú rovnováhu, musí zapojiť silu svalov v nohách a schopnosť rýchleho rozhodovania. Pri odrazení chodidla od zeme sa aktivity zúčastňuje členok aj lýtko, vďaka čomu naberá rýchlosť. Pri vzpriamenej polohe sa do akcie zapájajú aj brušné svaly, spolu s chrbtovými. Kolobežka je vo výsledku skvelý spôsob podpory svalovej sily a rozvoja motoriky.

Schopnosť rozhodovania a koordinácia

Väčšina ľudí možno nie je oboznámená so skutočnosťou, že isté druhy športových aktivít podporujú rozvoj kritického myslenia a schopnosť rozhodovať sa. Vhodným príkladom je, keď sa na trase vyskytnú prekážky. Malý jazdec si ich musí nielen, že uvedomiť, ale aj čo najrýchlejšie vyhodnotiť situáciu – má zastať, spomaliť, alebo dokonca zrýchliť? Na ktorú stranu by mal prípadne odbočiť? Hneď ako počas jazdy začne riešiť takéto problémy, jeho rozhodovacie schopnosti sa zbystria. Spolu s lepším rozhodovaním prichádza do hry aj koordinácia. Kolobežka si vyžaduje riadenie, bočenie, odrážanie, aj brzdenie. Kombinácia takýchto činností je pre koordináciu rastúceho dieťaťa vysoko prospešná.

Kolobežka pre rozvoj sociálnych zručností

Kolobežka je dobrý spôsob, ako u dieťaťa postupne vybudovať sebadôveru a nájsť túžbu po socializácií s ostatnými rovesníkmi. Či už ide o školu, ihrisko, alebo park, pri vzájomných ľudských interakciách narastá šanca na vlastné zdokonaľovanie a učenie sa od ostatných. V zápale hry si deti pravdepodobne ani neuvedomia, že v skutočnosti ide o intenzívne cvičenie, ktoré okrem iného podporuje aj ich kardiovaskulárnu vytrvalosť.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu