Nekompromisný obranca so skúsenosťami z viacerých prestížnych európskych líg. Martin Škrtel patril už od svojej mladosti k mimoriadnym talentom. V detstve sa zaujímal aj o hokej, no nakoniec skončil vo futbale. Futbalovo vyrástol v klube AS Trenčín.

Škrtel odohral počas svojej kariéry desiatky zápasov v ruskej, anglickej aj tureckej lige. Absolvoval viaceré prestupy, ktoré ho posúvali ďalej a pomáhali mu zlepšovať sa. Nie vždy mu išlo iba o plat, práve naopak, pozeral najmä na futbalové uplatnenie. Hoci góly nedával, to sa od neho v obrane ani nečakalo, má aj v tomto zaujímavé štatistiky.

Martin je však nielen futbalistom, ale aj športovou osobnosťou. Je známy pre svoje tetovania, veľmi aktívny je aj na sociálnych sieťach, najmä ak ide o Instagram. Ak vás zaujíma, kde práve teraz hrá, čo robí, aký má súkromný život či iné novinky, čítajte ďalej. V našom profile sa pozrieme na jeho futbalový životopis a nazrieme aj do jeho súkromia.

Stručný životopis a profil Martina Škrtela

Martin Škrtel sa narodil 15. decembra 1984 v Handlovej. Svoju futbalovú mladosť tak spojil s týmto regiónom, zo začiatkoch najmä s Prievidzou. Neskôr pôsobil v mládežníckom tíme Trenčína a potom v seniorskom tíme. V ňom odohral jednu celú sezónu.

Od roku 2004 potom pôsobil už v zahraničí. Najskôr 4 roky v Rusku, potom dlhých 8 rokov v Anglicku. Od roku 2016 pôsobí v Turecku. Aj vďaka týmto bohatým skúsenostiam bol Škrtel počas 15 rokov v reprezentácii mimoriadne platným hráčom. Spolu odohral 104 duelov v reprezentačnom drese a bol aj pri všetkých významných úspechoch tímu.

Tu sú dôležité údaje o jeho kariére v prehľadnej skratke:

 • narodenie: 15.12.1984, ČSSR
 • prezývka: Škrťo
 • výška: 191 cm, váha: 81 kg
 • aktuálny tím: Istanbul Basaksehir FK
 • pozícia vo futbale: obranca
 • používané číslo na drese: 37
 • prvý veľký klub, kde pôsobil: AS Trenčín (2003 – 2004)
 • prvý zahraničný klub, kde pôsobil: Zenit Petrohrad (2004 – 2008)
 • počet zápasov a počet gólov v kariére: 720 – 40

Hoci profesionálnu kariéru začal už v roku 2003, aj dnes je mimoriadne platným hráčom. Verný zostal tureckej lige a pôsobí aktuálne v tíme Instanbul Basaksehir. Škrtel je príkladom hráča s mimoriadne zodpovedným prístupom, aj vďaka tomu sa tak dlho udržal na vrcholovej úrovni. Reprezentačnú kariéru ukončil len nedávno a to v sezóne 2019.

V SKORŠOM VEKU HRÁVAL V ÚTOKU A ZÁLOHE

Hoci aktuálne patrí Škrtel k najznámejším obrancom, ktorí reprezentovali slovenský futbal aj v zahraničí, pôvodne na tomto poste nehrával. V mladšom veku hrával buď v útoku alebo na ľavom krídle v zálohe. Až vďaka trénerovi Valovičovi sa našiel v obrane.

Junior a začiatky kariéry Martina Škrtela na Slovensku

Škrtel sa dostal k futbalu pomerne skoro, začať ho hrával vo veku 6 rokov. Hoci sa pôvodne zaujímal aj o ľadový hokej, napokon mu viac učaroval futbal a naplno začal rozvíjať svoj talent. K futbalu sa dostal najskôr v obci Ráztočno, potom sa presunul do Prievidze. Tu jednak navštevoval športové gymnázium a zároveň bol aj členom klubu.

Začiatky jeho futbalového pôsobenia boli naozaj pestré:

 • pôvodne hrával v žiackom, juniorskom a mládežníckom tíme Prievidze, prakticky už od roku 1990
 • v domácom klube Baník Prievidza zotrval až do roku 2001, dosiahol s ním aj prvý úspech, v Žiline sa stal Majstrom Slovenska
 • potom prešiel do Trenčína, čo bol moment zlomu kariéry, kde pôsobil v mládežníckom mužstve a neskôr v A tíme
 • práve v tomto tíme si ho neskôr všimli aj skauti zo zahraničia
 • v mládežníckom klube hrával za Laugaricio Trenčín v sezóne 2002/2003, o rok neskôr už za seniorsky tím AS Trenčín
 • v začiatkoch jeho kariéry vo viedli ho viacerí tréneri, či už Albrecht, Prochotský, Paldan, Dragúň alebo Jánoš
 • všetci si cenili na Martinovi jeho bojovnosť, dôraz, pokoj, rozvahu a nasadenie

Za „áčko“ Trenčína nastúpil Škrtel prvý krát vo veku 17 rokov a to v zápase proti Púchovu. Napokon v sezóne 2003/2004 odohral dokopy 34 zápasov na poste obrancu, bez vsieteného gólu. Pre častejšie zranenia na úvod svojej kariéry nemohol nastúpiť na viac zápasov. Urobil však dobrý dojem a aj vďaka tomu odišiel v roku 2004 do zahraničia.

Profesionálna kariéra Martina Škrtela v kluboch v Európe

Spomedzi ponúk zo zahraničia si nakoniec vybral Martin v roku 2004 ruskú ligu. Z Trenčína tak prestúpil do Zenitu Petrohrad, kde strávil 4 roky. Do klubu si ho vybral jeho vtedajší tréner Petržela a Martin vkročil do veľkého futbalu vo veku 19 rokov.

Pôsobenie v Rusku mu pomohlo rásť kariérne aj výkonom:

 • v prvej sezóne sa ešte tak výrazne nepresadil, odohral iba 14 zápasov
 • o rok neskôr už pridal aj svoj prvý gól a v klubových farbách hral v 28 dueloch počas sezóny
 • v roku 2006 sa už stal pevnou súčasťou tímu a základnej zostavy, nastúpil v 37 dueloch počas sezóny
 • o rok neskôr odohral 34 zápasov a získal s klubom ligový titul v prvej ruskej lige
 • počas pôsobenia v tíme hral tak v domácich ligových zápasoch, ako aj v európskych súťažiach
 • spolu odohral v Zenite Petrohrad 113 zápasov a pridal v nich 5 gólov
 • po sezóne 2007 sa uskutočnil jeho prestup do vysnívanej anglickej Premiere League

Škrtel sa v roku 2008 upísal známemu a prestížnemu klubu Liverpool. Pôvodná zmluva bola na štyri roky, nakoniec v klube strávil dvojnásobok času. Postupne sa dostával stále viac a viac do základnej zostavy a zvyšoval počet štartoval v lige aj pohároch.

Ďalšia kariéra priniesla Škrťovi mnoho svetlých momentov:

 • v sezóne 2008/2009 a aj v tej nasledujúcej už odohral za Liverpool 30 zápasov
 • v nasledovných dvoch sezónach sa stal pevnou súčasťou tímu a bežne odohral nad 40 duelov počas sezóny, vrátane medzinárodných
 • mimoriadne sa mu darilo v ročníku 2011/2012 a to tak individuálne ako aj z pohľadu celého tímu
 • v tejto sezóne získal klub Anglický ligový pohár a Škrtel aj dve individuálne ocenenia
 • v sezóne 2013/2014 patril dokonca k najlepším strelcom klubu, keď v 39 zápasoch dokázal vsietiť 7 gólov
 • celkovo odohral za klub 320 zápasov a dal 18 gólov a bol mimoriadne obľúbený u fanúšikov klubu
 • od sezóny 2015/2016 pod novým trénerom dostával už menej príležitostí v zostave

Od roku 2016 zakotvil Škrtel v tureckej lige, keď podpísal prestup do slávneho klubu Fenerbahce. V prvej sezóne odohral 49 zápasov, v druhej 30 a v tretej 40. Spolu tak pomohol tímu v 119 dueloch, strelil v nich 7 gólov. V sezóne 2018/2019 prestúpil.

Zatiaľ posledným a aktuálnym pôsobiskom Škrtela v najvyššej tureckej lige je klub Istanbul Basaksehir. V ňom odohral v sezóne 2019/2020 dokopy 27 zápasov, z toho až 7 na medzinárodnej úrovni. V týchto zápasoch strelil za klub dokopy 4 góly. Klub s pomerne veľkým náskokom vyhral ligu a Škrtel tak má v zbierke ďalší ligový titul.

MARTIN JE STÁLE PLATNÝM ČLENOM KLUBU

Aj po zisku titulu v tureckej lige s Basaksehirom zostáva Martin Škrtel v klube a naďalej pravidelne nastupuje v základnej zostave. Je pevným pilierom obrany tímu a na odchod do penzie sa ani zďaleka nechystá. Neustále drží krok s mladšími hráčmi.

Reprezentačná kariéra Martina Škrtela za Slovensko

Ak ide o reprezentáciu, Škrtel sa do nej dostal už v mládežníckom období. Práve vtedy si skúsil pozíciu obrancu a zistil, že mu padne ako uliata. Netrvalo tak dlho a prišiel jeho debut v A tíme. K tomu prišlo v roku 2004 na Kirin Cupe, kde hral 2 zápasy.

Od toho momentu sa stal stabilným členom reprezentácie:

 • v premiérovom roku odohral iba dva spomínané duely na turnaji v Japonsku
 • v nasledujúcich ročníkoch už bežne hral 5 a viac zápasov počas sezóny, v rokoch 2009 a 2010 viac práve kvôli MS v JAR
 • svoj prvý gól v reprezentačnom drese strelil v roku 2006 v rámci kvalifikácie na EURO 2008 proti Cypru
 • dokopy odohral za národný dres 104 duelov a vsietil v nich 6 gólov
 • oveľa prospešnejší bol samozrejme ako stopér, keď mnohým gólom zabránil
 • oficiálne sa s reprezentačnou kariérou rozlúčil v roku 2019, kedy v októbri odohral posledný priateľský duel
 • zaujímavosťou je, že spolu s ním skončil aj ďalší obranca, Tomáš Hubočan

Pokiaľ ide o výsledky v reprezentácii, Škrtel sa podieľal aj na jej najväčších úspechoch. Bol dôležitým hráčom pri kvalifikácii na Majstrovstvá sveta v roku 2010. Významne pomohol tímu aj v úspešnej kvalifikácii na EURO 2014. Stal sa aj kapitánom tímu.

Na oboch spomínaných vrcholových podujatiach bol tiež dôležitou súčasťou zostavy. Na poste stopéra sa na Škrtela mohli tréneri spoľahnúť a bol aj pri mnohých zaujímavých víťazstvách. Pomohol tímu pri víťazstve proti Taliansku na MS 2010 v základnej skupine. Rovnako tak pomohol v kvalifikácii na EURO 2014 proti Španielsku.

Najväčšie úspechy a výsledky Martina Škrtela v kluboch a reprezentácii

To, že Martin Škrtel má za sebou veľmi pestrú kariéru, je doložené aj mnohými úspechmi, ktoré počas nej dosiahol. Zaujímavé výsledky, tituly aj ocenenia získal tak v kluboch, ako aj v reprezentácii. Siahol si na tri majstrovské tituly doma aj v zahraničí.

Tu je stručný prehľad úspechov podľa pôsobenia v tímoch:

Klubová kariéra

Klubová kariéra je alfa a omega úspechu a kariéry každého jedného futbalistu. Škrtel nie je výnimkou, zaujímavé je, že prvý titul získal už na Slovensku. Nebolo to však počas pôsobenia v A tíme, ale ešte v mládežníckej organizácii. To ukázalo smer kariéry.

Tu sú najvýraznejšie klubové výsledky, ktoré Martin má:

FK Baník Prievidza: Prvý výraznejší úspech dosiahol Martin ešte v mládežníckom veku. V sezóne 2000/2001, keď hrával za Baník Prievidza v mládežníckom tíme, sa stal jeho tím Majstrom Slovenska. Na tento okamih dodnes spomína on sám aj jeho rodičia, keď dokázali vyhrať majstrovstvá v Žiline a prišla prvá medaila a prvý titul vo futbale.

Zenit Petrohrad: Do Zenitu Petrohrad prišiel Škrtel v roku 2004, keď mal ešte len 19 rokov. Prvé ročníky ešte nemal vyrovnanú a optimálnu formu, potom sa to však zmenilo. V sezóne 2007 sa dostal dokonca medzi najlepších futbalistov celej ligy a klub získal titul majstra. Dokopy odohral za tím 113 zápasov v 4 ročníkoch a strelil v nich 5 gólov.

FC Liverpool: Najúspešnejším obdobím Škrtelovej kariéry bolo jeho pôsobenie v anglickej Premier League. V rokoch 2008 až 2016 hrával za Liverpool, spolu odohral 320 duelov. V sezóne 2011/2012 získal s klubom aj Anglický ligový pohár. V tej istej sezóne získal aj cenu najlepšieho hráča od fanúšikov a cenu Northwest Football Award.

Fenerbahce: V roku 2016 prestupuje Škrtel do tureckej ligy, konkrétne do známeho klubu Fenerbahce. V tomto tíme pôsobil tri kompletné sezóny a hoci klub nevyhral domácu ligu ani pohár, pre Martina to bolo úspešné obdobie. Spolu pomohol tímu v 119 zápasoch a strelil tu 7 gólov. Zahral si tiež 24 duelov vo vrcholových európskych súťažiach.

Basaksehir Istanbul: Keď v roku 2019 podpísal zmluvu s tureckým Basaksehirom, Martin ešte netušil, že mu to prinesie ďalšiu trofej do jeho zbierky. Klub si totiž v sezóne 2019/2020 počínal nadmieru dobre a dokázal s prehľadom vyhrať ligový titul. Svoj podiel na tom mal aj Škrtel, ktorý bol defenzívnou oporou. Aj preto predĺžil s klubom zmluvu.

Reprezentačná kariéra

Pokiaľ ide o reprezentačnú kariéru, už od roku 2004 bol Martin Škrtel súčasťou A tímu. Postupom času sa vypracoval na nenahraditeľného obrancu a neskôr aj kapitána. Odohral 104 duelov a dal v nich 6 gólov, oveľa dôležitejší bol jeho prínos v obrane.

Tu sú najväčšie úspechy, ktoré v reprezentáciou dosiahol:

Majstrovstvá sveta 2010: V reprezentačnom drese bol Martin Škrtel oporou aj na MS v roku 2010 v Juhoafrickej republike. Bolo to prvé vrcholové podujatie Slovenska a Škrtel mal veľkú zásluhu na výkone mužstva. To nakoniec postúpilo zo základnej skupiny F z druhého miesta, keď senzačne zdolalo v poslednom zápase skupiny Taliansko. V osemfinále potom narazil tím na neskorších vicemajstrov z Holandska a podľahol im len tesne 1:2.

Majstrovstvá Európy 2014: Druhým vrcholovým podujatím, na ktorom sa Škrtel predstavil, boli Majstrovstvá Európy v roku 2014. Tu bol nielen súčasťou základnej zostavy, ale tím si ho zvolil za kapitána. Slovensko nastúpilo v základnej skupine B a skončilo na treťom mieste. V rebríčku tímov z tretieho miesta bolo najlepšie a postúpilo tak do osmefinále. V ňom síce tím vyradilo silné Nemecko, no aj napriek tomu to bol veľký úspech.

Instagram, sociálne siete a aktivity Martina Škrtela mimo futbal

Martin Škrtel patrí nielen k profesionálnym futbalistom, ale aj k športovým osobnostiam. K tomu sa viaže aj jeho prezentácia na verejnosti, či už ide o sociálne siete alebo iné média. Má tiež viacero aktivít mimo futbalovej kariéry, napríklad ide o charitu.

Toto je stručný prehľad jeho aktivít mimo aktívny futbal:

 • Martin Škrtel sa podieľal v minulosti a aj aktuálne sa podieľa na rôznych dobročinných projektoch a akciách
 • ide buď o individuálne alebo kolektívne akcie, v rámci tých hromadných napríklad ponúka do dražieb svoje vybavenie
 • takýmto spôsobom sa v minulosti vydražili jeho dres aj kopačky, výťažok z dražby putoval najmä pre deti s vážnymi chorobami
 • opakovane vystupoval aj v relácii V siedmom nebi, kde pomáhal deťom aj celým rodinám v ťažkej životnej situácii
 • prvý krát sa takto prezentoval už v roku 2008 a následne aj v ďalších rokoch, opakovane pomáhal aj individuálne
 • taktiež sa zúčastnil rôznych PR akcií a autogramiád, kde však ich výťažok šiel na dobročinné účely a do rôznych fondov
 • v roku 2014 sa zapojil aj do spoločenského života, v prezidentských voľbách cez video podporil kandidatúru jedného z kandidátov
 • v roku 2020 vyšla o Martinovi Škrtelovi kniha s názvom Odhodlaný bojovník, vďaka ktorej ho môžu fanúšikovia spoznať viac

Zo sociálnych sietí Škrtel využíva Facebook aj Instagram:

 • na jeho oficiálnej Facebook stránke je cez 120 tisíc fanúšikov, toľko isto má aj sledovateľov, ktorí sledujú túto stránku
 • nájdete tu naozaj tie najviac aktuálne informácie, či už ide o jeho futbalovú kariéru, voľný čas alebo rôzne posolstvá
 • Škrtel tu prezentuje fotografie z futbalu aj zo súkromia, zdieľa najnovšie výsledky svojho tímu aj svoje vlastné videá
 • taktiež tu zdieľa informácie z médií, ktoré sa ho priamo týkajú, napríklad rozhovory, profilové články alebo články o futbale ako takom
 • Facebook slúži aj na vyjadrenie jeho názorov a posolstiev, využíva ho aj na gratulácie aj na zverejnenie svojich spomienok
 • druhou sociálnou sieťou, ktorú používa, je Instagram, kde má oficiálne konto s takmer miliónom sledovateľov
 • tu publikoval už 350 príspevkov, túto sociálnu sieť využíva na širší záber fotografií zo svojho športového aj súkromného života
 • nájdete tu rodinné fotografie, príspevky z dovoleniek, fotografie zo zaujímavých športových momentov aj príspevky so spoločenským posolstvom

ŠKRTEL MÁ SVOJU OFICIÁLNU WEBSTRÁNKU

Pokiaľ ide o jeho prezentáciu na verejnosti, okrem sociálnych sietí využíva Martin Škrtel aj oficiálnu webstránku. Tá je k dispozícii v slovenskom aj anglickom jazyku. Získate tu množstvo informácií z jeho minulosti aj novinky, nie však úplne aktuálne.

Súkromie a rodina Martina Škrtela

Martin vyrastal v skromných pomeroch. Jeho rodina, či už matka Jana alebo otec Dušan, mu boli oporou a podporou v jeho celej športovej kariére. Rodičia ho podporovali aj v ľadovom hokeji alebo v lyžovaní, ktorým sa v detstve tiež venoval, napokon však skončil pri futbale. Má dvoch súrodencov a to staršieho brata Dušana a staršiu sestru Marcelu.

Pokiaľ ide o súkromie Martina, toto sú ďalšie informácie:

 • už v žiackych a mládežníckych čias obetoval futbalu naozaj všetko, jeho rodina aj okolie ho v tom naplno podporovali
 • najskôr hrával v útoku a v zálohe, neskôr prešiel do obrany a to vďaka trénerovi Valovičovi, najlepší vzťah mal s Jánošom
 • okrem aktívneho pôsobenia vo futbale sleduje aj iné športy, najmä hokej a tenis, v súkromí aj rád číta knihy a pozerá televíziu
 • známy je aj svojimi tetovaniami, väčšinou ide o symboliku významných udalostí z jeho života, ktoré sa viažu najmä k rodine
 • má tiež rád rýchle a luxusné autá, medzi inými aj známu značku Bentley
 • keď mal prestúpiť do Atalanty, špekulovalo sa v médiach o tom, že proti tomu bola aj jeho vtedajšia partnerka

Čo sa týka jeho aktuálnej rodiny, Škrtel je ženatý a má syna Mattea. Jeho manželkou je Barbora Šrtelová, svadba bola v roku 2012 v Čereňanoch. Ešte o rok skôr sa im narodil ich spoločný syn Matteo. Keďže to bolo počas pôsobenia v Liverpoole, kde spolu bývali, narodil sa priamo tam. Aktuálne podľa všetkého býva celá rodina v Turecku.

Zaujímavosti a zaujímavé štatistiky o Martinovi Škrtelovi

Martin Škrtel patrí stále k veľmi zaujímavým futbalistom. V minulosti dosiahol množstvo úspechov a mét, väčšina futbalistov o nich môže iba snívať. Aj preto sú s jeho pôsobením, či už v kluboch alebo reprezentácii, spojené viaceré štatistiky a zaujímavosti.

Tu sú najdôležitejšie a najzaujímavejšie futbalové čísla:

 • ak ide o klubové štatistiky, Škrtel zatiaľ absolvoval 616 duelov a dal v nich 34 gólov
 • má titul z prvej ruskej ligy, Anglický ligový pohár a titul z prvej tureckej ligy
 • počas kariéry patrili jeho prestupy k najdrahším v rámci hráčov zo Slovenska
 • či už ide o prestup z Petrohradu do Liverpoolu za 6,5 milióna libier alebo z Liverpoolu do Fenerbahce za 5 miliónov libier
 • vyskúšal si aj pôsobenie v Atalante, ale iba pár týždňov
 • v reprezentácii má na svojom konte 104 zápasov, čím sa radí do prvej trojky hráčov s takýmto počtom štartov
 • ako jeden z mála hráčov bol pri všetkých dôležitých úspechoch reprezentácie Slovenska, vrátane účasti na vrcholových turnajoch
 • vďaka pôsobeniu v prestížnych ligách má na svojom konte aj 93 zápasov z európskych klubových súťaží

Ak ide o plat, najlepšie zarábal Škrtel jednoznačne v Liverpoole. Pri podpise zmluvy mal stanovený ročný plat zhruba 4,7 milióna €. O niečo menej potom zarábal v tureckej lige, zhruba polovicu z toho, čo v Anglicku. Napriek tomu pravidelne posledné roky patril k slovenským futbalistom s najlepším zárobkom počas jednej sezóny.

Medzi ďalšie zaujímavosti spojené so Škrtelom patria jeho ocenenia. Získal ich niekoľko, tak domácich, ako aj zahraničných. 4 krát sa stal víťazom ankety Futbalista roku na Slovensku. Ešte v roku 2005 získal Cenu Petra Dubovského pre najlepšieho futbalistu do 21 rokov. Má aj cenu najlepší hráč Liverpoolu v sezóne 2011/2012 udelenú fanúšikmi.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu