Jeden z najlepších športovcov sveta a rekordný držiteľ 28 medailí z olympiády. Slávny americký plavec Michael Phelps má mimoriadne pozoruhodný športový životopis. Okrem toho je aj známa osobnosť, najmä pokiaľ ide o sociálne siete a Instagram.

Jeho plavecká kariéra začala takpovediac náhodou. Keď mal 7 rokov, matka chcela, aby sa naučil plávať a on to bral ako spôsob využitia nahromadenej energie. Už o tri roky neskôr utvoril národný rekord v disciplíne motýlik na 100 metrov vo svojej vekovej skupine. Od tohto momentu v ňom uvideli tréneri aj verejnosť nový plavecký talent.

Jeho prvou olympiádou, na ktorej sa zúčastnil, boli hry v Sydney 2000. Mal vtedy iba 15 rokov a stal sa najmladším členom plaveckého tímu USA vôbec. Od tohto momentu na seba nenechali úspechy, rekordy a medaily už príliš dlho čakať. Ak vás zaujímajú všetky štatistiky, ale aj súkromný život a rodina Michaela Phelpsa, u nás sa všetko dozviete.

Stručný životopis a profil Michaela Phelpsa

Michael Phelps je rodákom z Baltimoru, kde sa narodil 30. júna 1985. To, že bude držiteľom 28 olympijských medailí a desiatok rekordov, ešte nebol najskôr také jasné. Keď mal 7 rokov, začal s plávaním iba náhodou. O tri roky neskôr už prekonal prvý rekord.

Potom začal trénovať vo vodnom klube v rodnom Baltimore pod vedením trénera Boba Bowmana. Keď mal 15 rokov, štartoval na svojej prvej olympiáde. Hoci nezískal medailu, dostal sa až do finálovej plavby v disciplíne 200 metrov motýlik a skončil piaty. O rok neskôr si už išiel po svoju prvú medailu, na MS vo Fukuoke získal hneď zlato.

Tu je stručné predstavenie Michaela Phelpsa a jeho vizitka:

  • narodenie: 30.6.1985, USA
  • prezývka: Strela z Baltimoru
  • začiatok vrcholovej kariéry: 2000
  • koniec vrcholovej kariéry: 2000
  • disciplíny v plávaní: voľný spôsob, motýlik, polohový závod, znak
  • tréner: Bob Bowman
  • klub, v ktorom pôsobil: North Baltimore Aquatic Club
  • počet štartov na ZOH a zlatých medailí: 5 – 23
  • počet štartov na MS a počet víťazstiev: 6 – 26

V ďalších rokoch sa zúčastnil mnohých Majstrovstiev sveta aj Majstrovstiev Pacifiku. Tu sa naplno začalo ukazovať, že má mimoriadny talent a rozširujúca sa zbierka medailí to len potvrdzovala. Víťazstvá získaval Phelps prakticky vo všetkých disciplínach bez ohľadu na štýl a dĺžku trate. Kariéru zakončil na olympiáde v Brazílii roku 2016.

FAJČENIE MARIHUANY A PONAUČENIE Z TOHO

Povesť Michaela Phelpsa ako dokonalého športovca utrpela v roku 2008. Vtedy sa na svetlo sveta dostali fotografie, ako fajčí marihuanu. Phelps sa k tomu priamo postavil, oľutoval to, ospravedlnil sa a po krátkom dištanci mohol znova pokračovať v plávaní.

Junior a začiatky kariéry Michaela Phelpsa v plávaní

K plávaniu sa Michael Phelps dostal takpovediac náhodou. Inšpirovali ho v tom jeho sestry keď mal 7 rokov, jeho matka chcela, aby sa naučil plávať. Keď s tým začal, zistil, že ho tento šport mimoriadne napĺňa a začal sa mu venovať naplno. O tri roky neskôr už prekonal rekord v USA na 100 m motýlik a začali si ho viac všímať tréneri aj verejnosť.

Športové vlohy mal čiastočne po otcovi a mal tiež talent:

  • jeho otec hrával americký futbal a po ňom zdedil Michael vzťah k športu
  • od 10. roku sa začal plávaniu venovať systematicky a vstúpil do miestneho klubu
  • v North Baltimore Aquatic Club sa ho ujal tréner Bob Bowman
  • v mladosti Phelpsovi diagnostikovali poruchu ADHD, čo malo svoje klady aj zápory, najmä ak ide o štúdium a sústredenosť
  • mal priveľa energie a práve tréningami na plávaní ju vedel veľmi dobre využiť
  • zároveň to bol pomerne introvertný človek, ktorý sa však vedel sústrediť naplno na svoje športové výkony
  • aj preto dokázal prekonať mnoho časových rekordov vo svojej vekovej kategórii, 11 z nich je dokonca stále nikým neprekonaných

V roku 2003 skončil Townson High School a mohol sa naplno venovať plávaniu. Začiatky jeho kariéry boli spojené s neustálym zlepšovaním limitov a časov. To bol aj dôvod, prečo sa už v roku 2000 dokázal kvalifikovať vo veku 15 rokov na olympiádu.

Od roku 1932 nemala výprava USA mladšieho člena, čo bolo samo o sebe pozoruhodné. Phelps tak na seba stiahol pozornosť odborníkov aj médií. Napriek tomu, že nezískal na hrách žiadnu medailu, zaznamenal vynikajúce výsledky. Vo svojej obľúbenej disciplíne, 200 m plávania v štýle motýlika, sa dostal až do finále. V ňom skončil piaty.

Profesionálna kariéra Michaela Phelpsa v medzinárodných súťažiach

V roku 2001 už začal svoju profesionálnu kariéru naplno a hneď na Majstrovstvách sveta. Tie sa konali v marci a Phelps okamžite prekonal svetový rekord na 200 m trati motýlika. Práve v tejto disciplíne získal zlato a začal tak svoju veľkú medailovú zbierku.

Čo sa týka ďalšej kariéry, úspechy prichádzali postupne:

  • v roku 2002 absolvoval Pan Pacifický šampionát, kde nastúpil v 5 disciplínach
  • tu hneď stanovil jeden svetový rekord a získal 3 zlaté a 2 strieborné medaily
  • v roku 2003 prišli jeho druhé MS a neuveriteľný zisk 6 medailí, z toho 4 boli zlaté a 2 strieborné
  • o rok neskôr absolvoval najskôr skúšky a potom aj olympijské hry, bol prvý, kto sa kvalifikoval na 6 samostatných podujatí
  • na rozdiel od predošlej olympiády bol v Aténach v roku 2004 úspešnejší, získal 6 zlatých a 2 bronzové medaily
  • o rok neskôr absolvoval znova Majstrovstvá sveta, ktoré sa konali v Montreale
  • tu získal 6 medailí, podobne ako na predošlých, 5 krát zlato a 1 krát striebro

O rok neskôr nastúpil znova na Pan Pacifický šampionát, kde štartoval v šiestich disciplínach. 5 z nich vyhral, nedarilo sa mu iba na 200 m trati v disciplíne znak, skončil druhý. Po tomto období prichádza to najúspešnejšie v jeho kariére, roky 2007 a 2008.

V roku 2007 absolvoval MS v Melbourne a nastúpil tu v 7 kategóriách. Vyhral všetky a získal rekordných 7 zlatých medailí. V tomto období bol na vrchole a o rok neskôr dokázal tento rekord ešte prekonať. Na letnej olympiáde v roku 2008 v Pekingu totiž štartoval až v ôsmych disciplínach. V každej, kde nastúpil, navyše získal zlatú medailu.

Týmto rekordom prekonal Marka Spitza, ale pokračoval:

  • o rok neskôr nastupuje na Svetový šampionát, kde získava ďalších 6 medailí
  • nedarí sa mu iba na 200 m trati voľným spôsobom, tu končí druhý, inak je znova všade zlatý
  • v roku 2010 potom absolvuje svoj obľúbený Pan Pacifický šampionát
  • tu nastupuje v 5 individuálnych disciplínach, v každej z nich berie zlatú medailu
  • išlo o 100 a 200 m motýlika, 4 x 100 a 4 x 200 m voľný spôsob a 4 x 100 m polohový závod
  • v roku 2011 potom absolvuje svoje posledné MS a to v Šanghaji
  • tu získava rekordných 7 medailí, z toho 1 je bronzová, 2 strieborné a 4 sú zlaté
  • jeho posledným vrcholovým podujatím v tomto období je letná olympiáda v Londýne v roku 2012
  • na nej získava 4 zlaté a 2 strieborné medaily a dopĺňa tak svoju bohatú zbierku

Po sezóne 2012 vyhlásil ukončenie kariéry. Podľa svojich vlastných slov už mal športu a plávania dosť a chcel skončiť. Nakoniec mu to dlho nevydržalo, v roku 2014 sa vrátil znova do aktívneho plávania. Absolvoval Majstrovstvá USA, kde získal 3 zlaté medaily, vrátane oboch tratí v štýle motýlika. Tak isto obstál aj na súťaži Federal Way.

Posledným podujatím, ktorým Michael Phelps zavŕšil svoju kariéru, bola letná olympiáda v Rio de Janeiro. Bol vlajkonosičom americkej výpravy a získal do svojej zbierky posledných 6 medailí. Striebro si odniesol v disciplíne 100 m motýlik. Zlato získal v 200 m motýlik, 200 m a 4 x 100 m polohový závod a tiež 4 x 100 a 4 x 200 m voľný spôsob.

TELO JE IDEÁLNE STAVANÉ PRE PLÁVANIE

Michael Phelps má ideálne proporcie tela pre plávanie a aj to je jedna z príčin jeho výkonu. Má dlhé a pritom tenké telo, rozpätie paží je 204 cm. Výška 193 cm je k tomu nesúmerná. Má krátke nohy a tzv. gumové členky, vďaka čomu znižuje odpor vody.

Víťazstvá a výsledky Michaela Phelpsa na olympiáde a MS

Celá kariéra Michaela Phelpsa je doslova pretkaná medailovými ziskami na vrcholných podujatiach. Či už ide o letné olympijské hry alebo plavecké Majstrovstvá sveta, Phelps dokázal vyhrávať pravidelne a dlhodobo. Aj preto má spolu 83 medailí.

Pozrite si prehľad podujatí, na ktorých získal tie dôležité:

Olympijské hry

Celkovo sa Michael Phelps predstavil na 5 olympijských hrách. Premiéru mal v roku 2000, keď mal iba 15 rokov a patril k najmladším členom celej výpravy USA vôbec. Na tejto olympiáde však ešte nezískal žiadnu medailu, no napriek tomu zažiaril.

Na ďalších olympijských hrách už dokázal plne „bodovať“:

OH 2004 Atény: Prvým olympijským podujatím, kde dokázal získať medaily, boli Atény v roku 2004. Najskôr získal dve bronzové medaily a to v disciplínach na 4 x 100 m voľný spôsob a 200 m voľný spôsob. K nim potom pridal neuveriteľných 6 zlatých medailí. Najlepší bol v disciplínach 100 m motýlik, 200 m motýlik, 400 m polohový závod, 200 m polohový závod, 4 x 100 m polohový závod a tiež v 4 x 200 m polohový závod.

OH 2008 Peking: O 4 roky neskôr prišli „medailové žne“. Michael Phelps práve v Pekingu prekonal rekord slávneho Marka Spitza. Súťažil totiž v 8 disciplínach a vo všetkých z nich dokázal získať zlatú medailu. Išlo o nevídaný počin a jeho najlepší výsledok na olympiáde vôbec. Zlato bral na 100 aj 200 m motýlik, 200 m voľný spôsob aj polohový závod aj na 4 x 100 a 4 x 200 m voľný spôsob. Vyhral aj 400 m aj 4 x 100 m polohový závod.

OH 2012 Londýn: Po predošlej olympiáde sa predstavil Phelps aj na tej londýnskej v roku 2012. Tu získal spolu 6 medailí, 4 zlaté a 2 strieborné. Prvé miesto mu tesne uniklo v 200 m motýlika a 4 x 100 m voľným spôsobom. Po zlato šiel v disciplínach 100 m motýlik, 200 m polohový závod, 4 x 100 m polohový závod a 4 x 200 m voľným spôsobom. Hoci oproti Pekingu išlo o menší počet medailí, Phelps dosiahol vynikajúce výsledky.

OH 2016 Rio de Janeiro: Po krátkej prestávke v kariére sa vrátil ešte raz a návrat korunoval 6 medailami. V Brazílii v roku 2016 sa rozlúčil so svojou kariérou úplne fenomenálne. Na 100 m motýlik získal striebornú medailu, na 200 m trati v tejto disciplíne bol najlepší. Ďalšie 4 zlaté medaily pridal v 4 x 100 m polohový závod, 4 x 100 m voľným spôsobom, 4 x 200 m voľným spôsobom a v polohovom závode s dĺžkou trate na 200 metrov.

Majstrovstvá sveta

Druhým najprestížnejším podujatím pre plavcov sú Majstrovstvá sveta. Tie sa konajú každé dva roky Michael sa predstavil na všetkých od roku 2001 až po rok 2011. Na svojich prvých, v Japonsku 2001, získal bronzové medaily v kategórii 200 m motýlik.

Čo sa týka zvyšných MS, dosiahol mimoriadne výsledky:

MS 2003 Barcelona: Už dva roky po svojom debute na MS, kedy bol jeho maximom „iba“ bronz, si prišiel po zlato. V Španielsku v roku 2003 dokázal na MS získať 4 zlaté medaily, k nim pridal dve striebra. Tie získal v disciplínach 100 m motýlik a 4 x 200 m voľný spôsob. Najlepší bol na 200 metrov trati v štýle motýlika a v polohových pretekoch. Tu bral zlatú medailu na 200 m aj 400 m trati a následne tiež v kategórii 4 x 100 metrov.

MS 2005 Montreal: Ako stúpala Phelpsova forma a výkonnosť, rozširovala sa aj jeho zbierka medailí. K tomu výrazne prispeli Majstrovstvá sveta v roku 2005. V kategórii 100 m motýlik síce znova nezískal zlato, ale iba striebro, inak bol všade najlepší. Zlaté medaily si tak odniesol v disciplínach 200 m voľným spôsobom aj 200 m polohového závodu. Vyhral tiež 4 x 100 a 4 x 200 m voľným spôsobom a taktiež 4 x 100 m polohový závod.

MS 2007 Melbourne: Z pohľadu medailí bol jeho najlepším podujatím ročník 2007. Vtedy sa Majstrovstvá sveta v plávaní konali v austrálskom Melbourne a Phelps tu získal 7 medailí. Šlo iba o zlaté medaily a bol na vrchole svojej kariéry. Zvíťazil vo všetkých obľúbených disciplínach. Zlato bral konečne aj na 100 m motýlik, tiež na 200 m motýlik, 200 m voľný spôsob, 200 a 400 m polohový závod a 4 x 100 a 4 x 200 m voľný spôsob.

MS 2009 Rím: Veľmi úspešný bol aj na podujatí Majstrovstiev sveta v Ríme, ktoré sa konali v roku 2009. V tomto prípade pridal do zbierky 5 zlatých medailí a jedno striebro, to získal na 200 metrovej trati voľným spôsobom. Prvé miesto a titul majstra získal na 100 m aj 200 m motýlik, 4 x 100 m aj 4 x 200 m voľný spôsob plávania. Pridal tiež zlato v polohovom zvode na 4 x 100 m. Už týmto výkonom sa zaradil medzi najlepších plavcov sveta.

MS 2011 Šanghaj: Posledným podujatím tohto typu, na ktorom sa Phelps zúčastnil, boli Majstrovstvá sveta konané v Šanghaji. Aj v tomto prípade štartoval vo svojich obľúbených disciplínach. Zlato získal v motýliku na 100 až 200 m, 4 x 200 m voľným spôsobom a 4 x 100 m v polohovom závode. Odniesol si aj dve striebra a to z 200 m voľným spôsobom a 200 m v polohovom závode. K tomu mal bronz z 4 x 100 m voľným spôsobom.

Rekordy, najlepšie dosiahnuté časy a ocenenia Michaela Phelpsa

Pokiaľ ide o ocenenia, Michael Phelps získal niekoľko prestížnych cien. Išlo tak o národné ako aj medzinárodné ceny, ktoré súviseli s jeho kariérou a výsledkami. Ak ide o dosiahnuté časy v plávaní, je držiteľom rekordov tak v USA, ako aj po celom svete.

Čo sa týka individuálnych ocenení a uznaní, získal najmä:

  • ocenenie Plavec roka v rámci celého sveta a to v ročníkoch 2003, 2004, 2006, 2007, 2008, 2009, 2012 a 2016
  • tú istú cenu, ale len v rámci USA, získal v rokoch 2001 až 2004, 2006 až 2009, 2012, 2015 a 2016
  • má tiež viacero ocenení v rámci Golden Google v rôznych kategóriách
  • v rokoch 2003 a 2004 ho za Športovca roka ocenil magazín Gazzetta dello Sport
  • v roku 2003 dostal aj ocenenie Jamesa E. Sullivana udeľované americkou Amatérskou atletickou úniou
  • v rokoch 2008 a 2012 ho agentúra AP vyhlásila za Atléta roka
  • v roku 2016 mu špeciálne ocenenie udelil magazín o plávaní SwimSwam
  • v roku 2017 získal prestížnu cenu Laureus v kategórii Návrat roka

Ak ide o rekordy, Phelps ich má vo viacerých kategóriách:

  • na 400 m polohový závod je držiteľ svetového rekordu s časom 4:03.84
  • na 4 x 100 m voľný spôsob má svetový rekord 3:08.24
  • v kategórii 4 x 200 m voľný spôsob je jeho rekordom čas 6:58.55
  • dosiahol tiež rekord na 200 metrov motýlika 1:51.51, ktorý je rekordom pre USA
  • v tej istej kategórii má aj rekord na 200 m voľný spôsobom a to 1:42.96
  • je aj držiteľom svetového rekordu na 4 x 100 m polohovej štafety s časom 3:27.28
  • jeho najlepší čas na 100 metrov motýlika je 0:49.82, vo voľnom štýle má 0:47.51
  • v prípade polohy znak má na 100 metrov čas 0:53.01, na 200 metrov čas 1:54.65
  • na 400 metroch vo voľnom štýle je jeho najlepším časom 3:47.79
  • v polohovom závode na 200 m má Phelpsov najlepší čas hodnotu 1:54.16

PREKONAL LEGENDÁRNEHO MARKA SPITZA

Už v roku 2008 na letnej olympiáde v Pekingu prekonal Michael Phelpsa legendárneho plavca Marka Spitza. Ten v roku 1972 získal v plávaní v 7 disciplínach 7 zlatých medailí. Práve v roku 2008 ho Michael Phelps prekonal a to ziskom 8 zlatých medailí.

Súkromie a rodina Michaela Phelpsa

Pokiaľ ide o pôvodnú rodinu, v kariére Michaela Phelpsa zohrala mimoriadnu úlohu. Celá rodina má zmiešané korene, čiastočne anglické, čiastočne írske, čiastočne škótske a čiastočne aj waleské. Jeho mama Deborah bola riaditeľkou na strednej škole, otec Michael bol v armáde. Michael má dvoch súrodencov, konkrétne sestry Hilary a Whitney.

V detstve a dospievaní zohrala jeho rodina dôležitú úlohu:

  • jeho rodičia sa v roku 1994 rozviedli, jeho otec sa v roku 2000 oženil a Phelps priznal, že to malo na neho veľký vplyv
  • k plávaniu sa dostal cez svoje sestry, ale aj preto, že ho k tomu motivovala matka, neskôr mu bola veľkou oporou
  • plávanie mu poskytlo aj možnosť využiť energiu a uvoľniť myseľ, nakoľko pár rokov po rozvode mal s otcom napätý vzťah
  • jeho vzorom počas dospievania bol austrálsky plavec Ian Thorpe, v tomto období mal Phelps aj problémy s ADHD
  • pokiaľ ide o aktuálny stav, Michael Phelps je ženatý s Nicole Johnsonovou, svadba bola iba nedávno, v roku 2016
  • zoznámili sa pritom už v roku 2007, potom sa o 5 rokov rozišli, ale vzápätí sa znova dali dokopy a v roku 2015 zasnúbili
  • pár má spolu tri deti, všetko synov, Boomera Roberta Phelpsa, Becketta Richarda Phelpsa a Mavericka Nicolasa Phelpsa

Podľa verejne známych informácií sa vie, že v súkromí je Michael Phelps dobrosrdečný človek. Jeho tréner Bob Bowman ho charakterizoval ako osamelého muža, ale s mimoriadnym talentom. Má tiež príkladné športové vlastnosti, vrátane sústredenia sa na úspech a výkon. Aktuálne žije v Arizone a pomáha deťom s plávaním.

Zaujímavosti a zaujímavé štatistiky o Michaelovi Phelpsovi

Michael Phelps je športový a plavecký fenomén našej doby. Mnoho jeho rekordov alebo časov je až doteraz neprekonaných, čo svedčí o jeho mimoriadnom talente. Okrem štatistík, ktorými sa zapísal do histórie, sú s ním spojené aj rôzne zaujímavosti.

Tu sú najvýznamnejšie čísla a štatistiky tykajúce sa kariéry:

  • Phelps je držiteľom 28 medailí z olympijských hier, v tomto mu patrí prvé miesto celkovo v histórii športovcov
  • okrem toho má aj 21. rekordov v Guinessovej knihe a desiatky najlepších časov
  • s výnimkou prvej olympiády, keď v roku 2000 nezískal žiadnu medailu, dokázal všetky ďalšie podujatia končiť na stupni víťazov
  • dokopy má 83 medailí z dlhého bazéna, z toho 66 zlatých, 14 strieborných a 3 bronzové
  • získal tiež množstvo ocenení, či už od Svetovej asociácie v plávaní, alebo od severoamerických asociácií
  • je najúspešnejší medailista z troch olympiád po sebe, konkrétne z rokov 2004, 2008 a 2012
  • s rekordným ziskom 8 medailí na jednej olympiáde je najlepší v histórii USA
  • postupne stanovil rekordné časy prakticky vo všetkých svojich disciplínach, niektoré sú už ale prekonané

Ak ide o jeho osobný život, negatívnou zaujímavosťou sú menšie problémy so zákonom. Dva krát mal problémy s jazdou pod vplyvom alkoholu, čo neskôr aj oľutoval. Na druhú stranu, je veľmi aktívny v charitatívnych a dobročinných akciách a projektoch. Ide hlavne o jeho vlastnú nadáciu. Tá pomáha deťom s plávaním a zdravším životom.

Tak, ako mnoho iných športovcov, aj Michael Phelps mal vynikajúci príjem počas kariéry. Priemerne zarobil okolo 9 miliónov dolárov za jednu sezónu, najmä sponzorskými zmluvami. Ak by ste sa chceli dozvedieť niečo viac z jeho života, skúste sociálne siete. Oficiálne účty a stránky Michaela Phelpsa nájdete na Facebooku, Twitteri aj Instagrame.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu