Zápas rozhodol gólom v 82. minúte Patrice Bergeron. Chára, ktorý je kapitánom Bostonu bol na ľade viac ako 25 minút.

Úvodný zápas klubu Montreal v ktorom pôsobí slovenský hokejový útočník Tomáš Tatar nevyšiel podľa predstáv. Prvé kolo play off NHL proti Philadelphii, ktoré sa odohralo vo štvrtok v noci skončilo 1:2. Prehru si odniesli aj hráči Washingtonu s Richardom Pánikom, ktorí v prvom stretnutí štvrťfinále Východnej konferencie podľahli New Yorku Islanders 2:4.

Z víťazstva sa mohol tešiť iba jeden Slovák a to Zdeno Chára, ktorý spolu s Bostonom
v Toronte porazil Carolinu 4:3 po dvojnásobnom predĺžení a získal tak vedúcu pozíciu
v sérií. St. Louis v pozícií obhajcu titulu nezískali v prvom zápase štvrťfinále Západnej konferencie ani bod, keď prehrali s Vancouverom 2:5.

O troch bodoch pre Bruins rozhodol v 82. minúte Patrice Bergeron, keď sa mu podarilo úspešne zakončiť akciu prvej formácie. Brad Marchand dal priestor Davidovi Patrňákovi, ktorý rýchlo vyhľadal Bergerona a ten jedným rýchlym pohybom zmiatol Petra Mrázeka
v bránke Hurricanes. „Takýto gól sme videli veľakrát, bola to ich typická akcia. Obrovskou zbraňou nášho prvého útoku je, že každý dokáže tvoriť, ale aj zakončiť,“ vyjadril sa na adresu hráčov tréner Bruce Cassidy. Prvému útoku Bostonu sa podarilo nazbierať až šesť bodov (2+4).

Bergeronovi sa podarilo rozhodnúť zápas v predĺžení už štvrtýkrát, čím si zabezpečil prvenstvo v klubovej histórií a predbehol tak Mela Hilla a Terryho O´Reillyho. „Myslím, že sme hrali lepšie ako v zápasoch o nasadenie. Máme sebavedomie a ideme si
za svojím cieľom,“
uviedol Bergeron.

Kapitán Zdeno Chára strávil na ľade viac ako 25 minút spolu s jedným mínusovým bodom. Jaroslav Halák ostal iba na striedačke. Na výhre „medveďov“ sa vo vysokej miere podieľal aj Tuukka Rask, ktorému sa podarilo chytiť aj 25 striel na bránu. Góly, ktoré prispeli
k víťazstvu zabezpečili Pastrňák, Charlie Coyle a David Krejčí. „Každá prehra v play off bolí, zvlášť, keď to je po predĺžení. Nesmieme sa tým však príliš dlho zaoberať. Treba sa poučiť
z chýb, ktoré sme urobili a pripraviť sa na druhý zápas,“
povedal kapitán Caroliny Rod Brind´Amour, ktorý poslal kritiku smerom na rozhodcov po góle Coylea na 2:1. Dostal za to okutu 25.000 dolárov.

Montreal dokázal reagovať v zápase s Philadelphiou na gól Jakuba Voráčka z 35.  minúty, kedy počas presilovky Shea Weber vyrovnal, avšak „letci“ si opäť zabezpečili vedenie o 16 sekúnd neskôr. Postaral sa o to Joel Farabee. Daný stav sa im podarilo udržať až do konca zápasu. Víťazný gól sa podarilo streliť hokejistovi mladšiemu ako 20 rokov naposledy v roku 2000. Išlo o Simona Gagneho. „Snažím sa odovzdať pre tím vždy čo najviac a zastať si svoje miesto. Hrať vo formácií so svetovými hráčmi ako sú Couturier a Giroux je zábava. Verím, že pôjdeme ďalej na tejto pozitívnej vlne,“ uviedol Farabee.

Flyers dokázal podržať aj brankár Carter Hart, ktorý zaznamenal až 27 úspešných zákrokov. Ukázal tak svoju dobrú formu pri dueloch o nasadenie v ktorých z 87 striel inkasoval iba 3 góly. „Je to mladý brankár s obrovským potenciálom. Prvotriedny profík, robí všetko tak, ako má,“ pochválil Harta, útočník Sean Couturier. Tatar strávil na ľade iba 13 minút. V tohtoročnej vyradovačke sa ešte nedočkal ani jedného bodu. Skórovať sa podarilo Weberovi, ktorý si ako obranca pripísal gól už v troch zápasoch play off za sebou. Za najkrajší moment zápasu je považovaný zákrok brankára Montrealu Carey Price, ktorý v druhej tretine pri stave 0:1 dokonale vychytal strelu Scotta Laughtona.

Washington dokázal viesť zápas proti NY Islanders po dvoch góloch T.J. Oshieho ešte pred koncom druhej tretiny 2:0. Neskôr prišiel obrat a „ostrovania“ si napravili chuť štyrmi gólmi a otočili tak stav zápasu na 4:2. V tabuľke sa tak ujali vedenia. Rozhodujúci gól v 7. minúte tretej tretiny prišiel v oslabení z hokejky Josha Baileyho, keď potrestal zlú rozohrávku brankára Bradena Holtbyho. „Vieme, že majú skvelý tím a výborné presilovky, čo aj potvrdili, ale dôležité bolo, že sme sa nevzdali a tvrdo pracovali ďalej. O tom je play off. Som rád, že sme našli cestu k víťazstvu,“ povedal Bailey. Útočník Pánik strávil na ľade iba 12 minút, počas ktorých si pripísal jeden mínusový bod, poslal jednu strelu na bránu a odsedel si dvojminútový trest. Martin Fehérváry sa na súpisku tentokrát  nedostal. Anders Lee nepekne zranil, ešte v úvode zápasu, Nicklasa Bäckströma. Po prvej tretine sme už Švéda na ľade nevideli. Či bude štartovať v ďalšom zápase je otázne.

Foto zdroj: Facebook