Ondrej Nepela bol mimoriadny športový talent a do roku 2010 jediný slovenský zimný víťaz. olympidáy Ide o legendu svetového formátu v krasokorčuľovaní, ktorú do veľkej miery využila aj vtedajšia propaganda. Dnes je po ňom pomenovaný štadión.

S krasokorčuľovaním pritom začal už v detstve, jeho rodičia v ňom objavili talent a chceli ho rozvíjať. Zúčastnil sa troch zimných olympiád a vyše desiatky majstrovstiev sveta a Európy. Okrem toho získal množstvo ocenení, či už počas života, alebo aj po smrti. Jeho profesionálna kariéra priniesla senzačné výsledky, vyvrcholením bolo zlato z olympiády.

Dodnes sa v Bratislave každoročne koná súťaž pomenovaná podľa Nepelu. Kariéru skončil už v mladom veku, emigroval do Nemecka a tu pôsobil ďalej. Venoval sa profesionálnemu krasokorčuľovaniu, vystupoval v show Holiday on Ice a venoval sa trénovaniu. Prinášame vám komplexný životopis tohto výnimočného človeka a športového talentu.

Stručný životopis a profil Ondreja Nepelu

Ondrej Nepela sa narodil v Bratislave, 22. januára 1951. Už od detstva sa zaujímal o ľadové korčuľovanie v kategórii krasokorčuľovanie. Keď mal 7 rokov, trénoval v klube Slovan Bratislava a jeho talentu si všimla aj trénerka z Viedne, Hilda Múdra.

Tá sa ho ujala a trénovala Nepelu prakticky počas celej jeho domácej kariéry. V roku 1964, keď mal ešte len 13 rokov, debutoval na domácich Majstrovstvách Československa. Okrem toho sa zúčastnil aj zimnej olympiády a Majstrovstvách sveta. O rok neskôr sa predstavil aj na Majstrovstvách Európy. Už v tomto veku ukazoval mimoriadny talent.

Toto je v skratke športový a kariéry profil Ondreja Nepelu:

  • narodenie: 21.1.1951, ČSSR
  • prezývka: žiadna
  • začiatok aktívnej kariéry: 1958
  • koniec aktívnej kariéry: 1973
  • kategória v krasokorčuľovaní: povinné cviky, voľné jazdy
  • tréner: Hilda Múdra (1958 – 1973)
  • klub, v ktorom pôsobil: Slovan Bratislava (1958 – 1973)
  • počet štartov na ZOH a zlatých medailí: 3 – 1
  • počet štartov na MS a ME a počet víťazstiev: 16 – 8

Jeho najlepšie obdobie prišlo na začiatku 70. rokov 20. storočia. Od roku 1970 až do roku 1973, kedy ukončil kariéru, prakticky vyhral všetko, na čo siahol. Či už išlo o tri tituly na Majstrovstvách sveta alebo 5 titulov na Majstrovstvách Európy. Vyhral aj domáce tituly na MS Československa. Vrcholom jeho úspechov je zlato zo ZOH 1972.

MAL KRÁTKU, ALE VEĽMI BOHATÚ KARIÉRU

Ondrej Nepela začal svoju kariéru naozaj veľmi skoro a pomerne skoro ju aj skončil. Platí to o kariére na medzinárodných fórach, skončil vo veku 22 rokov. Za takto krátke obdobie ale stihol získať veľa úspechov, 9 zlatých medailí, 2 strieborné a 3 bronzové.

Junior a začiatky kariéry Ondreja Nepelu na domácom ľade

Hoci v rodine Nepelovcov nebola tradícia v krasokorčuľovaní, mladý Ondrej mal veľký talent. Prvý krát videl túto zimnú disciplínu v roku 1958, keď v televízii sledoval Karla Divína. Zisk titulu na ME ho inšpiroval k tomu, aby sa aj on stal krasokorčuliarom. V tom ho podporili jeho rodičia, najmä jeho mama, ktorá sa tomu aktívne venovala.

Začiatky Ondreja Nepelu sú spojené najmä s Bratislavou:

  • keď mal sedem rokov, jeho mama ho priviedla do klubu Slovan Bratislava, kde začal mladý Ondrej trénovať
  • dlhé týždne však zostával bez povšimnutia vtedajších trénerov a inštruktorov
  • oslovila tak Hildu Múdru, ktorá bola rodáčkou z Viedne, ale pôsobila v Bratislave
  • tá v Nepelovi okamžite spoznala talent a súhlasila s tým, že ho bude trénovať
  • nakoniec bola jeho jedinou trénerkou počas celej jeho kariéry, trénovala ho 15 rokov
  • pod jej vedením sa naplno prejavil nielen jeho talent, ale aj usilovnosť a vytrvalosť, Nepela vynikal najmä v nacvičovaní figúr
  • popri tom riadne chodil do školy a vstával skoro ráno, aby stihol tréningy

Prvý krát sa predstavil na významnejšom podujatí v roku 1964. Boli to domáce Majstrovstvá Československa, ktoré sa v tomto roku konali v Brne. Nepela tu nastúpil iba vo veku 13 rokov a v nesmierne ťažkej konkurencii, vrátane jeho vzoru Karola Divína.

V tomto svojom premiérovom ročníku skončil na druhom mieste, čo bolo považované za mimoriadny úspech. Na prvom mieste skončil práve spomínaný Divín. V roku 1964 sa na domácom ľade predstavil aj na podujatí Pražská korčuľa. Tu už dokázal zvíťaziť a to v medzinárodnej konkurencii. Až za ním skončili Zoller a Kurenbin.

Aj v ďalších ročníkoch sa Nepela zúčastnil týchto súťaží:

  • v roku 1965 už dokázal ovládnuť domáce Majstrovstvá Československa, keď vyhral pred druhým Mariánom Filcom
  • vzápätí pridal ešte 4 tituly po sebe a to v ročníkoch 1966, 1967, 1968 a 1969
  • vo všetkých týchto sezónach bol na druhom mieste už spomínaný Marián Filc
  • v roku 1970 zvíťazil Žídek, Nepela sa v tomto roku turnaja nezúčastnil
  • vzápätí v ďalších troch ročníkoch nastúpil a pridal ešte tri ďalšie tituly, posledný v roku 1973
  • okrem toho štartoval aj na spomínanej Pražskej korčuli, v roku 1965 skončil druhý
  • ďalšie dva ročníky, 1966 a 1967 už zvíťazil

Profesionálna kariéra Ondreja Nepelu na medzinárodnej scéne

Pokiaľ ide o medzinárodnú scénu, jeho kariéra sa začína v roku 1964. Ako 13 ročný sa prestavil na olympijských hrách v rakúskom Innsbrucku. Na svojej prvej olympiáde sa od neho nečakala medaila, no dosiahol vynikajúce umiestneni, 22. miesto.

Jeho ďalšia kariéra v krasokorčuľovaní bola nasledovná:

  • v tom istom roku absolvoval ešte Majstrovstvá sveta, kde dosiahol 17. miesto v krasokorčuľovaní
  • ak ide o domáce podujatia, na MS Československa obsadil druhé miesto
  • o rok neskôr sa zúčastnil znova MS Československa, kde už tento krát získal prvenstvo
  • zároveň sa zúčastnil aj Zlatého turnaja v Prahe, kde obsadil rovnako prvú priečku
  • v sezóne 1965 debutoval aj na Majstrovstvách Európy, kde vybojoval ôsmu priečku
  • o rok neskôr štartoval premiérovo na Moskovskom turnaji a hneď zvíťazil
  • v tom istom roku už dokázal preraziť na ME v krasokorčuľovaní a získal bronz na domácej pôde v Bratislave
  • na Majstrovstvách sveta dosiahol ôsme miesto, bola to ešte len druhá jeho účasť na tomto podujatí

V sezóne 1967 prichádza opakuje titul z turnaja v Prahe a pridáva bronz z ME v Ľubľane. Týmto výsledkom obhájil svoju medailu z predošlého ročníka. Znova víťazí tiež na MS Československa. Na Majstrovstvách sveta sa nezúčastní, rovnako ani o rok v sezóne 1968. V týchto dvoch ročníkoch získava titul na domácich MS Československa.

Od roku 1968 však začína jeho kariéra naberať nový smer:

  • v tomto roku sa predstavuje už na svojich druhých zimných olympijských hrách
  • obsadí tu skvelé ôsme miesto v krasokorčuľovaní a zanechá znova veľmi dobrý dojem, znova aj vzhľadom na svoj vek
  • v ročníku 1969 získava na ME v Nemecku zlatú medailu, na MS v Colorado Springs zaknihuje v tom istom roku striebro
  • o rok neskôr sa situácia opakuje, na ME v Leningrade obhajuje zlato, na MS v Ľublane znova získava striebro
  • rok 1971 je už predzvesťou vzostupu na vrchol, na oboch podujatiach získava zlato
  • najúspešnejší je ročník 1972, najmä jeho zlatá olympijská medaila zo zimnej olympiády v japonskom Sappore
  • k nej pridáva obhajobu zlata na MS v Calgary a tiež obhajobu na ME v Goteborgu
  • v tomto roku je Nepela na vrchole svojej kariéry a výkonnosti

Už po sezóne 1972 chcel Nepela ukončiť aktívnu kariéru. Vtedajší režim ho ale primäl k tomu, aby pokračoval a zúčastnil sa ešte jedného ročníka. Absolvoval tak ešte ME v Kolíne, kde znova obhájil zlatú medailu. Vrcholom sezóny potom boli domáce Majstrovstvá sveta, ktoré sa konali v Bratislave. Aj tu Nepela zvíťazil a kariéru ukončil.

VOĽNÁ JAZDA, ALE LEPŠIE MU IŠLI FIGÚRY

Ondrej Nepela vedel odjazdiť výborne aj voľnú jazdu, ale to nebola jeho doména. Vynikal najmä v povinných cvikoch a to, čo natrénoval, vedel potom naplniť. Na rozdiel od iných nemával trému. Improvizácia mu naopak šla oproti iným už horšie.

Víťazstvá a výsledky Ondreja Nepelu v krasokorčuľovaní

Pokiaľ ide o najvýraznejšie úspechy, ktoré Nepela dosiahol, bolo to najmä na medzinárodnej scéne. Sem patria hlavne olympiáda a Majstrovstvá sveta lebo Európy. Štartoval však aj na iných podujatiach a pretekoch, kde tiež zaznamenal zaujímavé výsledky.

Tu sú tie úspechy a víťazstvá, ktoré sú najviac pozoruhodné:

Olympijské hry

Prvých 6 sezón svojho pôsobenia v motošporte strávil Valentino Rossi v nižších kategóriách. To nie je vôbec výnimočné, prakticky všetci veľkí pretekári začínali takýmto spôsobom. V týchto kubatúrach získal Valentino tri tituly a dva krát skončil druhý.

Tu sú jeho najväčšie úspechy dosiahnuté v danej kategórii:

ZOH 1964 Innsbruck: Významným úspechom Ondreja Nepelu na zimnej olympiáde v roku 1964 bola už len jeho účasť. Vo veku iba 13 rokov patril k najmladším debutantom v histórie krasokorčuľovania. Nezískal síce žiadnu medailu, no obsadil výborné 22. miesto. Zlato získal Manfred Schnelldorfer, striebro Alain Calmat a bronzový bol Scott Allen. Vzhľadom na jeho vek a minimálne skúsenosti bol dosiahnutý výsledok Nepelu úspechom.

ZOH 1972 Sapporo: Najvýraznejšie víťazstvo získal Ondrej Nepela o 8 rokov neskôr na zimnej olympiáde v Japonsku. Bolo to aj preto, že porota hodnotila povinné cviky až 50 % bodov vo výsledku. Hoci vo voľnej jazde skončil až štvrtý, práve povinnými fugúrami zvrátil celkové skóre vo svoj prospech. Nepela tak získal zlatú medailu, celkovo 2739,1 bodu. Až do roku 2010 bol jediným slovenským zimným olympionikom so zlatom.

Majstrovstvá sveta a Európy

Najviac medailí z medzinárodných podujatí získal Ondrej Nepela na Majstrovstvách sveta a na Majstrovstvách Európy. Z týchto podujatí ma prakticky kompletnú zbierku, či už ide o bronz alebo striebro. Najviac má však zlatých medailí, spolu až 8.

Tu sú podujatia, ktoré sú v jeho kariére najvýznamnejšie:

ME 1966: Prvú medailu na medzinárodnom podujatí získal v roku 1966 na Majstrovstvách Európy. Išlo o domáce podujatie, ktoré sa uskutočnilo v Bratislave od 1. do 5. februára. V kategórii dospelých mužov nastúpil vtedy Nepela iba vo veku 15 rokov, čo bolo niečo absolútne nevídané a fenomenálne. Rovnaký však bol aj jeho výkon a tak získal tretie miesto. Pred ním skončili rakúšania, Emmerich Danzer a Wolfgang Schwarz.

ME 1969: Majstrovstvá Európy v roku 1969 boli významné preto, že Nepela na nich získal svoju prvú zlatú medailu na takomto podujatí. Súťaž sa konala v nemeckom Garmisch Partenkirchene a zišla sa tu vtedajšia elita. Nepela po troch predošlých ročníkoch, kde získal bronz, dokázal zvíťaziť a poraziť mimoriadne silnú konkurenciu. Za sebou nechal na druhom mieste francúza Patricka Péru a reprezentanta ZZSR Chetverukina.

MS 1973: Majstrovstvá sveta v roku 1973 sa konali v Bratislave a Nepela tu dosiahol svoje posledné víťazstvo na medzinárodnom fóre. Tretí krát v rade sa stal svetovým šampiónom a obhájil svoje prvenstvá z ročníkov 1971 a 1972. Na MS v roku 1973 obsadil prvé miesto so ziskom 355,66 bodu. Za ním skončili Sergei Chetverukhin a Jan Hoffmann s pomerne výraznou stratou. Nepela turnaj ovládol a rozlúčil sa tak s kariérou.

Ostatné podujatia a súťaže

Okrem významných podujatí medzinárodného typu štartoval Nepela aj na domácich alebo lokálnych. Nebolo ich však toľko, najmä preto, že sa sústredil na reprezentačnú kariéru. Aj na menej významných súťažiach ale dosiahol naozaj nadpriemerné výsledky.

Pokiaľ ide o tieto typy turnajov, podujatí a súťaží, ide o:

MS Československa: Na MS Československa sa prvý krát zúčastnil Nepela v roku 1964. Pri svojej premiére obsadil druhé miesto, vtedy skončil za Karolom Divínom. Pre vtedajšiu hviezdu to bol už 11. titul. O rok neskôr ho Nepela porazil a ukončil jeho sériu. Naopak, sám ďalšiu začal, s prestávkou v roku 1970 vyhrával až do sezóny 1973. Po tejto sezóne ukončil aktívnu kariéru a na tomto podujatí získal spolu až 8 zlatých medailí.

Pražská korčuľa: Dnes je toto podujatie nazvané Česká korčuľa. Prvý ročník sa uskutočnil v roku 1964 a jeho premiérovým víťazom sa stal práve Ondrej Nepela. Celkovo sa zúčastnil na štyroch ročníkoch, z toho tri vyhral a jeden krát skončil na druhom mieste. Víťazstvá okrem roku 1964 zaknihoval aj v roku 1966 a v roku 1967, v 1965 bol druhý. V rokoch 1968 a 1969 sa podujatie neuskutočnilo a potom mal už Nepela iné opvinnosti.

Moskovský turnaj: Tento miestny turnaj prebiehal v rokoch 1966 až 1990 a bol prípravou na významnejšie podujatie, Pohár Ruska. Ondrej Nepela sa zúčastnil iba jediného ročníka a to hneď toho úvodného v roku 1996. Okamžite si získal pozornosť odbornej poroty a súťaž naplno ovládol. Až za ním skončili nemecký krasokorčuliar Gunter Zoller a domci reprezentant Vladimir Kurenbin. Na ďalších ročníkoch už Neštartoval.

Odchod do Nemecka, smrť Ondreja Nepelu a jeho pamiatka

Po ukončení kariéry za Československo odišiel Nepela do Nemecka. Tu sa usadil a nakoniec aj 2. februára 1989 vo veku 38 rokov zomrel. Oficiálnou príčinou bola rakovina lymfatických uzlín, no vie sa, že zomrel na AIDS. Táto téma bola u nás doma tabu.

Ak ide o život po odchode do Nemecka, vie sa najmä toto:

  • v roku 1972 chcel po zisku zlatej medaily z olympiády v Sapporo skončiť, ale vtedajší režim ho prinútil korčuľovať ešte jeden rok
  • po sezóne 1973 definitívne ukončuje reprezentačnú kariéru a odchádza do Nemecka, režim mu povoľuje vycestovať a pôsobiť tam
  • tu pôsobí 13 rokov v známej zimnej šou Holiday on Ice, kde účinkuje v krasokorčuliarskych predstaveniach
  • väčšinou išlo o sólové predstavenia, kde vynikal v nacvičených figúrach, pozíciách a kompozícii
  • okrem toho si spravil aj trénerskú licenciu a pôsobil v Mannheime ako tréner nemeckej krasokorčuliarky Claudie Leistnerovej
  • v roku 1988 dosiahla pod Nepelovým vedením titul majsterky Európy
  • viac už dosiahnuť nestihol, 2. februára 1989 zomrel v Mannheime v miestnej nemocnici
  • pôvodne prišiel o dva zuby a až neskôr sa odhalilo, že trpel vtedy nevyliečiteľným ochorením AIDS

Pokiaľ ide o súčasnosť, meno Nepela je stále veľmi známe:

  • v prvom rade ide o známy Memoriál Ondreja Nepelu, medzinárodnú súťaž v krasokorčuľovaní
  • táto súťaž sa koná každý rok v Bratislave a súťaží sa v štyroch disciplínach, ide o súťaž pre mužov, pre ženy, pre tanečné páry a pre športové dvojice
  • súťaž organizuje Slovenský krasokorčuliarsky zväz pravidelne od roku 1973, hoci nie každý rok sú všetky štyri disciplíny
  • v druhom rade ide o zimný štadión Ondreja Nepelu, ktorý mal v minulosti viaceré iné názvy a mená
  • otvorený bol v roku 1940, v rokoch 2009 až 2011 prebehla jeho zásadná rekonštrukcia
  • dôvodom bolo, že na štadióne sa konali MS v hokeji v roku 2011
  • počas rekonštrukcie sa zbúralo až 80 percent pôvodného štadióna a dostal meno práve po Ondrejovi Nepelovi
  • doposiaľ hostil štadión niekoľko významných podujatí a to nielen v zimných športoch, ale napríklad aj v karate či hádzanej

FACEBOOK STRÁNKA S JEHO FOTOGRAFIAMI

Čo sa týka sociálnych sietí, na Facebooku existuje Fan Page týkajúca sa Ondreja Nepelu. Nájdete tu rôzne archívne fotografie a zábery z jeho kariéry. Ide tak o úspechy na rôznych domácich ako aj medzinárodných podujatiach a tiež o fotky zo súkromia.

Súkromie a rodina Ondreja Nepelu

O súkromí Ondreja Nepelu sa toho na verejnosti až tak veľa nevie. Jeho rodičia pochádzali zo stredného Slovenska, do Bratislavy sa iba prisťahovali. Mama bola povolaním krajčírka a neskôr žena v domácnosti, otec bol šofér. Rodičia sa športu aktívne nevenovali a Nepela bol prvý v rodine. Už od útleho veku ale všetko krasokorčuľovaniu podriadil.

Toto sa vie o Nepelovom súkromí od detstva po dospelosť:

  • Nepela prakticky celé svoje detstvo podriadil krasokorčuľovaniu, no napriek tomu nezanedbával ani školu a poctivo sa učil
  • absolvoval aj niekoľko semestrov na vysokej škole, konkrétne na Právnickej fakulte UK v Bratislave
  • jeho trénerka, Hilda Múdra, mu bola veľmi blízkou priateľkou a oporou, ich vzťah by sa dal pomenovať aj tak, že mu bola druhou matkou
  • patril k prvým známejším športovcom vo svete, ktorí zomreli na infekciu HIV vírusom a AIDS, u nás bola táto téma dlhodobo tabu
  • rovnako tak bolo tabu aj to, že Nepela mal homosexuálnu orientáciu

Treba zároveň povedať, že v minulosti nebol súkromný život u nás predmetom verejného záujmu. Vtedajší režim športovcov dosť striktne obmedzoval. Aj preto mohol Nepela naplno žiť život podľa seba až po tom, ako odišiel do Nemecka. Oženil so svojou kolegyňou z Holiday On Ice, niektoré zdroje hovoria, že to bolo kvôli pobytu.

Zaujímavosti a zaujímavé štatistiky o Ondrejovi Nepelovi

Čo sa týka zaujímavostí, v dobe, kedy bol Nepela aktívny športovec, sa o nich veľa nevedelo. Súkromie si pomerne prísno strážil a na verejnosť sa nedostalo príliš veľa informácií. Napriek všetkému s ním súvisí mnoho štatistík, viaceré dokonca aj ako rekordy.

Ak ide o čísla a zaujímavosti priamo z kariéry, patria sem:

  • prvý krát sa začal aktívne venovať krasokorčuľovaniu už vo veku 7 rokov
  • vo veku 13 rokov patrí v histórii tohto športu k najmladším debutantom na medzinárodnej scéne
  • jeho prvým významným podujatím boli zimné olympijské hry v roku 1964, kde skončil na 22. mieste
  • počas svojej profesionálnej kariéry od roku 1964 do roku 1973 vynechal iba 4 podujatia medzinárodného významu
  • z 19 vrcholových podujatí, na ktorých sa zúčastnil, 9 vyhral a získal zlatú medailu
  • k tomu pridal dve druhé miesta a jedno tretie, išlo buď o MS alebo ME
  • na domácich Majstrovstvách Československa získal tituly v ročníkoch od 1965 až do 1973 s výnimkou roku 1970
  • aj po skončení tejto kariéry sa ešte 13 rokov venoval krasokorčuľovaniu a na šport nezanevrel
  • išlo však už o komerčné pôsobenie, či už v show Holiday on Ice, alebo v rámci trénerskej kariéry

Ondrejovi Nepelovi sa dostalo aj viacero uznaní a ocenení. Už v roku 1971 získal ocenenie najlepší športovec roka v Česko-slovensku. V roku 2000 bol vyhlásený za najlepšieho slovenského športovca 20. storočia. Cenu za neho prebrala jeho trénerka Hilda Múdra. V roku 2019 bol uvedený do Svetovej krasokorčuliarskej Siene slávy v Colorade.

Zaujímavosťou je, že okrem krasokorčuľovania sa venoval a zaujímal aj o jazdu na koni. Uznania sa mu dostalo už aj tým, že jeho meno nesie zimný štadión aj medzinárodná súťaž. Mierne negatívnou zaujímavosťou je jeho súkromný život. V Československu to bolo vtedy tabu a nehovorilo sa ani o príčine jeho úmrtia. Napriek tomu bol legendou.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu