Usain BoltUsain Bolt, celým menom Usain st. Leo Bolt, je známy takmer každému vo svete športu a atletiky. Slovensko spoznalo Bolta pred pár rokmi ako úspešného atléta pochádzajúceho z Jamajky, ktorého rýchlosť spravila dieru do sveta a rekordy dosahoval v krátkom šprinte.

Beh na krátke trate ale zďaleka nie je jedinou disciplínou, v ktorej Usain vynikal. To, ako rýchly je Bolt, využil aj pri iných športoch, ako je futbal, či maratón. Životopis Bolta je veľmi rozmanitý, vďaka čomu je inšpiráciou pre mnohých športovcov, ale aj širokú verejnosť. Svojimi výsledkami Usain Bolt nabúral všetky mýty o tom, že bežec by nemal byť vysoký.

Bolt meria 195 cm a jeho váha je 94kg, no napriek tomu si športovec vybral dráhu bežca, čo sa v konečnom dôsledku ukázalo ako správna voľba. Kvôli vyťaženosti v oblasti profesionálneho športu však musel Usain odložiť nabok svoj osobný život, rodinu a priateľov. Pokiaľ vás zaujíma viac informácií o Usainovi Boltovi, nižšie uvádzame všetky zaujímavosti.

Stručný životopis a profil Usaina Bolta

Usain Bolt má narodeniny 21. augusta, pričom tento rok oslávil 34 rokov. Narodil sa v Sherwood Content na Jamajke v okrsku Trelawny ako jedno z detí Jennifer a Welesleyho Boltovcov. Usain má jednu sestru Sherine a nevlastného brata Sadeekiho.

Už v útlom detstve nemal Usain Bolt v hlave nič iní, len šport. V tom ho podporovali obidvaja rodičia a jeho matka sa oňho veľmi bála, preto jej v jeho podpore veľmi pomáhala viera v Boha. Už v škole Waldensia Primary School zistil, že má veľký talent na šprint. Rekordy lámal už v dvanástich rokoch, kedy sa stal najrýchlejším bežcom školy v behu na 100 metrov.

Stručný životopis a profil Usaina Bolta

Medzi základné informácie o Usainovi Boltovi patrí:

  • narodil sa 21.augusta 1986 na Jamajke
  • prezývajú ho Lightning Bolt
  • výška: 195 cm, váha 94 kg
  • disciplína: beh na 100m, 200m, 400m
  • osobný rekord: 9,58s, 19,19s, 45,28s
  • držiteľ 8 svetových rekordov
  • prvý úspech v juniorskej kariére: Kingston 2002 (39,15s)
  • prvý úspech v seniorskej kariére: Shebrooke 2003 (20,40s)
  • účasť na prvých Majstrovstvách sveta: Osaka 2007

Spočiatku Usain Bolt svojim úspechom neprikladal veľkú dôležitosť. Napriek tomu sa športu venoval aj na strednej škole William Knibb Memorial High School, kde trénoval kriket. Jeho tréner si ale všimol nezvyčajnú rýchlosť, preto mu odporučil atletiku. Pri zlepšovaní jeho schopnosti pri ňom stál aj jeho budúci tréner Dwayne Barrett a olympionik Pablo McNeil.

SVADBA, RODINA A NARODENIE DIEŤAŤA

Usain Bolt tvorí už od roku 2015 pár s Kasi Bennettovou, ktorá pracuje ako výkonná riaditeľka spoločnosti Elevate Marketing House Ltd. Tento rok svetu oznámili príchod ich prvého potomka, na ktorého sa obaja rodičia tešia a s nimi aj celý športový svet.

Junior, dorast a začiatky kariéry Usaina Bolta

Atletická kariéra Usaina Bolta siaha do jeho stredoškolských čias, kedy sa behu začal venovať naplno. Už v roku 2001 na majstrovstvách svojej školy dosiahol druhé miesto v behu na 200 metrov s časom 22,04 s. V tej dobe sa ho ujal Pablo McNeil, ktorý sa chopil pozície trénera. Bolt v tej dobe ale nemal dostatočné odhodlanie na trénovanie a viedol búrlivý život.

Ak ide o prvé dôležité míľniky na úvod kariéry, patria sem:

  • na majstrovstvách školy William Knibb Memorial High School v roku 2001 získal v disciplíne beh na 200 metrov druhé miesto s časom 22,04 s.
  • už o rok po tom, v roku 2002 sa Usain Bolt zúčastnil Juniorských majstrovstiev sveta v Kingstone, kde v kategórii beh na 200 metrov získal zlatú medailu
  • v meste Sherbrooke sa v roku 2003 konali Dorastenecké majstrovstvá sveta, na ktorých sa Usain Bolt tiež zúčastnil a v kategórii beh na 200 metrov získal zlato
  • v roku 2004 sa z Bolta stal profesionál pod vedením Fitza Colemana napriek tomu, že patril do skupiny juniorov. Pre zranenie sa Majstrovstiev sveta 2004 nezúčastnil

Sezóna 2005 priniesla Boltovi nové skúsenosti prostredníctvom nového trénera Glena Millsa. Jeho cieľom bolo od začiatku nastaviť morálku Bolta na vyššiu úroveň, keďže v tom videl jeho slabiny. Tento rok sa na Majstrovstvách Strednej Ameriky a Karibiku v atletike opäť zdokonalil a nastavil si nový osobný rekord o 35 sekúnd s finálnym časom 20,03s na 200m.

Veľkého finále Majstrovstiev sveta v atletike sa prvýkrát zúčastnil v roku 2005, kedy hladko prešiel do semifinále a do sa dostal s posledným postupovým časom. Bohužiaľ, v tomto ročníku sa Bolt nedostal na poprednú priečku a skončil na ôsmom mieste.

V sezóne 2006 sa v marci Bolt zúčastnil Hier Spoločenstva národov, na ktorých sa ale zranil. To spôsobilo, že sa nemohol zúčastniť tréningov ani súťaže až do mája. Táto situácia nepotešila ani trénera, ktorý si Bolta predstavoval v novom procese tréningov v behu na 400 metrov.

V roku 2008 Bolt opäť dokazoval, že mu miesto vo svete atletiky patrí:

  • na Olympijských hrách odbehol za piaty najlepší čas, v rámci čoho vyhral rozbeh a plynule prešiel do medzibehu – ten vyhral s časom 9,92 s
  • vo finále získal prvé miesto v behu na 100 metrov s novým rekordným časom 9,69s, pričom tesne pred prekročením cieľa začal Bolt víťazoslávne rozhadzovať rukami
  • jeho rýchlosť na týchto pretekoch bola medzi 50. a 80. metrom na trati približne 44 km/h., pričom Bolt uviedol, že by vedel podať aj lepší výkon
  • na tejto trati tak Jamajka vďaka Boltovi získala prvý krát v histórii zlatú medailu, do vtedy mala na konte iba tri strieborné a jednu bronzovú medailu

Profesionálna kariéra Usaina Bolta v behu na 100 m a atletike

Profesionálnu kariéru odštartoval Bolt už v roku 2004, avšak do povedomia širokej verejnosti sa dostal o čosi neskôr. Prvý veľký úspech v rámci profesionálnej kariéry zaznamenal v roku 2008, kedy sa stal majstrom sveta v behu na 100 metrov, pričom pokoril svetový rekord.

Profesionálna kariéra Usaina Bolta

Medzi úspechy Usaina Bolta v tomto období patrí:

  • okrem behu na 100 metrov sa na olympijských hrách v Pekinguv roku 2008 zúčastnil aj behu na 200 metrov
  • v rámci jamajskej klasifikácie sa dostal na prvú priečku s časom 19,97s, pričom o 20 stotín prekonal krajana Marvina Andersona a o 23 stotín aj Christophera Williamsona
  • z rozbehu Bolt postúpil, avšak do svojho výkonu nedal všetko a skončil na druhom mieste s časom 20,64 s
  • všetko čo v ňom je, ukázal Bolt až vo finále, kedy opäť zabehol nový svetový rekord 19,30 s a dokonca prekonal aj svetová rekord Michaela Johnsona z roku 1996

Okrem individuálneho behu sa Usain Bolt v roku 2008 zúčastnil aj štafetového behu na 4×100 metrov, pričom súťažil s jamajským družstvom. Aj v tejto formácii získal Bolt spolu s Michaelom Fraterom, Asafom Powellom a Nestom Carterom svetový rekord 37,10 s. Práve pri tejto príležitosti vyjadril Bolt radosť, že zlato získal aj jeho kolega Powell, ktorému sa ako individuálnemu športovcovi nedarilo.

Medzi ďalšie dôležité informácie z kariéry Bolta v tomto roku patrí:

  • Bolt je prvým športovcom, ktorý v oblasti atletiky získal počas jedného roka zlato v troch disciplínach, 100m, 200m a 4 x100m, všetky so svetovým rekordom
  • okrem medailí získal za svoje veľké úspechy na olympiáde od značky Puma automobil BMW M3 Coupe a spoločnosť Stafford Earle mu venovala pozemok za 6,5 USD
  • zúčastnil sa stretnutia Zlatej ligy v Bruseli, ktorý vyhral a do cieľa dobehol s časom 9,77 s
  • Bolt vynechal halovú sezónu 2008/2009, pričom ako dôvod uviedol, že halový beh nie je preňho, pretože je príliš vysoký na to, aby behal trate na 60 metrov

Tréner Usaina Bolta, Glen Mills v roku 2009 tvrdil, že atlét má predispozície na beh na 400 metrov a na ďalší rok by mohol zvyšovať svoje šance aj v tejto disciplíne. K tomu ale podotkol, že chápe Usainovu nevôľu začať behať štyri-stovku, keďže je ešte mladý a aktuálne vedie rebríček svetových rekordov na 100m a 200m.

ROZHODNUTIE BOLTA PRE BEH NA KRÁTKE TRATE

Už počas základnej školy mal Usain Bolt blízko k športu, avšak venoval sa futbalu a iným bežným športom medzi chlapcami v jeho veku. Na strednej škole sa dostal k trénovaniu kriketu a jeho tréner ho kvôli jeho rýchlosti odporúčal na atletiku, kde už zotrval.

Rekordy Usaina Bolta na Majstrovstvách sveta a olympiádach

Usaina Bolta pozná takmer každý, kto sa orientuje vo svete športu. To, aký je rýchly, hovorí samo za seba. Tento atlét je nie len držiteľom mnohých ocenení v rámci behu na 100 metrov, 200 metrov či štafetu. Okrem má na konte viacero svetových rekordov.

Rekordy Usaina Bolta

Medzi jeho rekordy, ktoré tak skoro nikto neprekoná, patria tieto:

Profesionálny atlét

„Lightning Bolt“, ako nazývajú športoví fanúšikovia Usaina Bolta, priniesol prostredníctvom svojich víťazstiev slávu nie len sebe, ale aj svojej krajine. Jamajka sa po rokoch opäť vrátila na výslnie a na svojho reprezentanta je právom hrdá.

Tu je prehľad všetkých rekordov, ktoré Usain Bolt získal v jamajských farbách:

LOH Peking 2008 – 100m: Prvý veľký úspech získal Jamajčan na Letných olympijských hrách v Pekingu v roku 2008. Práve tu získal pre Jamajku prvé zlato v behu na 100 m v celej histórii OH. Dovtedy mala krajina na konte iba tri strieborné medaily a jeden bronz. Prqi behu na 100 metrov bola jeho priemerná rýchlosť 37,152 km/h.

LOH Peking 2008 – 200m: Rekordným sa stal aj jeho druhý beh na tejto súťaži v Pekingu. Dvojstovku stihol Bolt zabehnúť za 9,34 sekundy, a tak pamätníkov vrátil späť do roku 1976, kedy na Olympijských hrách v Montreale vyhral eh na 200 metrov jeho krajan Donald Quarrie. Náskok Bolta vo finále v behu na 200 metrov bol však najvyšší v histórii.

LOH Peking 2008 – 4x100m: Aj zásluhou Usaina Bolta získala Jamajka v roku 2008 na Letných olympijských hrách zlatú medailu aj za štafetový beh 4 x 100m. V celej histórii Olympijských hier pritom išlo o ich prvé zlato v tejto disciplíne. Spolu tak za tento ročník olympijských hier získal Bolt tri zlaté medaily dosiahnutím troch svetových rekordov.

LOH Londýn 2012 – 100m: Po olympijských hrách, ktoré sa uskutočnili v Pekingu v roku 2008, sa od Bolta očakávali veľké veci aj v Londýne. V disciplíne beh na 100 metrov získal Bolt zlato s časom 9,63 sekundy, vďaka čomu si obhájil titul spred štyroch rokov. Druhé miesto získal Jamajčan Yohan Blake a tretí skončil Američan Justin Gatlin.

LOH Londýn 2012 – 4x100m: Štvorka Jamajčanov vytvorila svetový rekord aj v roku 2012 na Letných olympijských hrách v Londýne v disciplíne beh na 4×100 metrov. Usain Bolt tu doplnil tím Nestu Cartera, Mikea fratera a Yohana Blakea. Zlatá medaila im právom patrí za štafetu odbehnutú za rekordných 36,84 s. Druhí skončili Američania a tretí Trinidad a Tobago.

Sherbrooke 2003 – 200m: V roku 2003 sa Usain Bolt zúčastnil ešte v rámci juniorskej kariéry Dorasteneckých majstrovstiev sveta v Kanade. V tom čase nemal zvolenú preferovanú bežeckú disciplínu, avšak na týchto majstrovstvách získal zlatú medailu v behu na 200 metrov. Nie len že sa postavil na prvú priečku rebríčka, ale získal aj svetový rekord.

MS Berlín 2009 – 100m: V roku 2009 sa konali Majstrovstvá sveta v atletike v nemeckom Berlíne. Tu sa Usain Bolt zúčastnil už ako svetový rekordér a tento rekord si opäť obhájil. Ba čo viac, v disciplíne behu na 100 metrov, svoj rekord prekonal s časom 9,58 sekúnd. Druhé miesto vtedy obsadil Američan Tyson Gay a tretí bol Asafa Powell z Jamajky.

MS Berlín 2009 – 200m: Okrem behu na 100 metrov sa Bolt zúčastnil aj disciplíny behu na 200 metrov. Ako bolo uňho zvykom, zlatá medaila bez nového rekordu by už ani nebola zaujímavá. Každý bol zvedavý na jeho predstavenie. Beh na 200 metrov zvládol Bolt s úžasným časom 19,19 sekúnd.

MS Berlín 2009 – 4x100m: Na Majstrovstvách sveta v Berlíne získal Bolt so svojím tímom zlatú medailu aj za bežeckú štafetu 4×100 metrov. Tentokrát sa im ale nepodarilo prelomiť svetový rekord, pretože viacero členov tímu malo zdravotné problémy. Napriek tomu sa však rozhodli postaviť na bežeckú dráhu a podali obdivuhodný výkon, za čo boli ocenení.

Majstrovstvá sveta v atletike a letné olympijské hry

Usain Bolt potvrdil svoju úspešnosť a jedinečnosť aj na Majstrovstvách sveta v atletike. Zúčastnil sa ich v Osake v roku 2007 a tiež v Berlíne v roku 2009. V rokoch 2002 a 2003 súťažil aj na Juniorských a Dorasteneckých majstrovstvách sveta.

Priblížime si najlepšie ročníky v ktorých Usain Bolt dosiahol nové rekordy:

Juniorské MS 2002 v Kingstone a Dorastenecké MS 2003 v Sherbrooku: Rok 2002 sa niesol v duchu prvenstva. Na Juniorských MS obsadil Usain Bolt 1. miesto v behu na 200 m s časom 20,61 s. Ako 15-ročný sa tak stal najmladší zlatý medailista. Výnimočnosť a nový rekord prelomil aj na Dorasteneckých MS v roku 2003 s časom 20,40 s v behu na 200 m.

MS 2009 v Berlíne: Po Majstrovstvách sveta 2007 v Osake, kde obsadil 2 miesto tesne za Tysonom Gayom sa ich opätovne a veľmi úspešne zúčastnil v Berlíne. Najprv prekonal svetový rekord v behu na 100 m s časom 9,58 s a nasledovne aj v behu na 200 m. Do tretice získal aj ocenenie a výhru v štafete na 4×100 metrov v ktorom dosiahol svetový výkon roka.

Letné olympijské hry v Pekingu a Londýne: Usain Bolt lámal svetové rekordy aj na LOH 2008 v Pekingu a v roku 2012 v Londýne. Mimoriadny výkon podal v behu na trati dlhej 100 m, kedy dosiahol nový olympijský rekord a prvé zlato na LOH pre Jamajku. V súťaži na 200 metrovej trati mu mohlo byť osudným poľavenie tesne pred cieľom, kedy ho skoro predbehol rodák Yohan Blake.

Maratón, futbal a ďalšie športy, kde Usain Bolt pôsobil

Na rozdiel od vytrvalca Kipchoge, ktorý zabehol maratón pod dve hodiny, Bolt na maratóne neuspel. Je však označovaný za najrýchlejšieho bežca na planéte. Jeho záľubou je futbal, v roku 2008 sa zúčastnil aj tréningu hráčov Realu Madrid. Ako mladý vyskúšal kriket, no vďaka trénerovi a jeho odporučeniu zamerať sa na šprint, zahájil úspešnú kariéru.

Predstavíme si niekoľko významných úspechov a ocenení Usaina Bolta:

  • zúčastnil sa na troch olympijských hrách, ktoré sa konali v mestách Peking, Rio de Janeiro a Londýn z ktorých si odniesol celkovo 8 olympijských medailí
  • získal 4 krát prestížne ocenenie Laureus World Sports Awards, ktoré sa udeľuje každoročne športovcom za ich mimoriadne výkony
  • ocenenia a medaily počas kariéry získaval aj na Majstrovstvách sveta v atletike, vybojoval 11zlatých, 2 strieborné a 1 bronzovú medailu
  • spoločne s ostatnými šprintérmi dosiahol na Letných olympijských hrách v Londýne svetový rekord v štafete na 4x 100 m s dosiahnutým časom 36,84 s
  • 19,19 s je jedinečný svetový rekord, ktorý vytvoril Usain Bolt v behu na 200 m v meste Berlín v roku 2009 na Majstrovstvách sveta
  • pri dosiahnutí rekordu 9,58 s v behu na 100 m v Berlíne bola priemerná rýchlosť Bolta 10,43 m/s, tento svetový rekord doposiaľ nikto neprekonal
  • je deviatym atlétom v histórii, ktorý si dokázal vybojovať olympijské bežecké double v behu na 100 a 200 m, pričom v oboch dosiahol svetový rekord
  • od Lamina Diacka, prezidenta Medzinárodnej atletickej federácie, si vyslúžil označenie – veľká osobnosť atletiky
  • Usain Bolt bol v roku 2008 označený ako mužom a športovcom roka Jamajky, ocenenie mu udelil prestížny denník The Gleaner

UKONČENIE KARIÉRY USAINA BOLTA V ROKU 2017

Bolt ukončil svoju úspešnú kariéru atléta, šprintéra, v jeho 30-tich rokoch na Majstrovstvách sveta v roku 2017 v Londýne. V nasledujúcich riadkoch sme si pre vás pripravili unikátny prehľad profesionálnych aj osobných úspechov Bolta. Predstavíme si všetko podstatné.

Súkromie a rodina Usaina Bolta

O Usainovi Boltovi môžeme s istotou prehlásiť, že jeho celoživotnou láskou je šport. A zatiaľ čo Bolt miluje šport, Bolta milujú ženy. Jeho priateľka Kasi Bennettová mu niekoľkokrát odpustila neveru, ktorá bola zakaždým mediálne prezentovaná. Sám Bolt prehlásil, že keď niekam príde, ženy sa na neho vrhajú a je ťažké povedať nie.

Uvedieme si niekoľko ďalších údajov o rodine a súkromí Usaina Bolta:

  • rodina v ktorej Bolt vyrastal je pomerne dobre situovaná a od narodenia ho rodičia viedli k viere v Boha, tiež vytvorili zázemie pre dosiahnutie kvalitného vzdelania
  • Usain Bolt vyrastal spoločne s dvoma súrodencami, sú nimi sestra Sherine a nevlastný brat Sadeeki
  • už v období dospievania začal Bolt trénovať pod vedením bývalého šprintéra v Jamajke Pabla McNeila, zameral sa hlavne na beh na krátke trate
  • zaujímavosťou je, že srdce Usaina Bolta si získala Slovenka, módna návrhárka Ľubica Kučerová s ktorou sa rozišiel v roku 2012 tesne pred LOH v Londýne

Usain Bolt vytvára ideálnu a unikátnu reklamu na šport. Sám prezentuje šport ako niečo samozrejmé a jednoduché, beží vždy s úsmevom. Je označovaný aj za spasiteľa atletiky. Zatiaľ čo jeho súperi boli pred pretekom vždy nervózni, on sa pred kamerami hral na šoumena a divákom predvádzal rôzne grimasy.

Zaujímavosti a zaujímavé štatistiky o Usainovi Boltovi

Usain Bolt je známy aj vďaka niekoľkým neskutočným momentom. Samozrejmosťou však je, že väčšina týchto zaujímavostí pochádza práve zo sveta športu, ktorý je pre neho od malička životným poslaním. Predstavíme si niekoľko zaujímavostí, ktorými sa preslávil.

V nasledujúcich riadkoch uvádzame pár informácií, zaujímavostí a štatistík o Boltovi:

  • Usain Bolt je veľkým fanúšikom futbalu a jeho obľúbených klubom je Manchester United. Jeho kritiku si odniesol Cristiano Ronaldo za simulovanie počas zápasov
  • Bolt v roku 2008 predstavil verejnosti kolekciu oblečenia, ktorú sám vlastní, pozostáva z troch skupín a je určená pre vekovú kategóriu od 16 do 30 rokov
  • ako mladý skúsil Bolt marihuanu, priznal sa tým nemeckému denníku Bild, neskôr vyhlásil, aby sa všetci od drog stránili a chránili sa
  • obľúbeným športom Bolta je už spomínaný futbal, vyniká však aj v krikete a zaujímavosťou je, že si rád zatancuje

Najväčšími športovými vzormi Usaina Bolta sú Michael Johnson a Don Quarrie, ktorí ho motivovali k dosahovaniu výsledkov na svetovej úrovni. Jeho rekordy však často vyvolávali aj pochybnosti o možnom dopingu. Bolt bol nútený podstupovať neohlásené testy na doping. V roku 2008 dokonca absolvoval celkovo 40 testov na potvrdenie možného dopingu.

Profesionálna športová dráha atléta Usaina Bolta bola unikátna a uznania hodná. Viaceré rekordy doposiaľ nikto neprekonal. Je profesionálom a komikom v jednej osobe. Sám však priznal, že pred prvým pretekom bol nesmierne nervózny a dokonca si obul tretry naopak. Od toho momentu si povedal, že už nemôže dopustiť, aby ho nervozita takto ovplyvnila.

Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Usain_Bolt

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu