Pôvodný plán hokejového šampionátu bolo odštartovať MS 2021 21. mája v Minsku a Rige. Niektoré krajiny otvorene priznávajú svoje obavy prameniace z nepokojov v uliciach hlavného mesta Bieloruska.

Rozhodnutie bolo verejnosti oznámené v piatok prostredníctvom lotyšskej televízie. V programe vystúpil premiér Lotyšska, Krisjanic Karinš, ktorý oznámil, že súčasná politická situácia v Bielorusku túto spoluprácu znemožňuje.

Po voľbe prezidenta Bieloruska krajina zažíva nepokoje. Podľa Karinša je v tejto situácií nepredstaviteľné, aby na usporiadaní majstrovstiev spolupracovali s Bieloruskom. Premiér už poveril príslušné ministerstvá, aby kontaktovali IIHF (Medzinárodná hokejová federácia). V spolupráci s ňou sa budú snažiť nájsť inú vhodnú alternatívu.

Majstrovstvá sveta 2021 by sa podľa plánu mali začať 21. mája a ukončiť 6. júna. Lotyšsko nie je jediná krajina, ktorú predstava majstrovstiev v Minsku znepokojuje. Harri Nummel, prezident fínskej hokejovej federácie, sa nechce k tejto téme vyjadrovať predčasne. Situácia sa podľa neho môže do mája zmeniť. Jednoznačne však súhlasí s tým, že sa súťaž nemôže odohrať na mieste, kde by bola ohrozená bezpečnosť zúčastnených.

Niektoré médiá tiež rozširujú informáciu o možnom bojkote šampionátu zo strany ostatných krajín. Ulice Minska sú zaplnené protestantmi a policajnými jednotkami. Úlohou IIHF je teraz túto situáciu posúdiť z hľadiska bezpečnosti a rozhodnúť o možnej zmene plánu.

Nepokoje v Bielorusku nie sú jedinou nepríjemnosťou, ktorá šampionát zasiahla ešte pred jeho začiatkom. Zmenil sa aj jeho dátum. Podľa prvotného plánu mali MS 2021 štartovať už 7. mája. Dôvodom odkladu je predpokladaný neskorší začiatok klubových sezón najvyšších súťaží v Európe, za ktorým stojí pandémia koronavírusu.

Foto zdroj: facebook

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu