Zdeno Chára má v NHL viacero prvenstiev. Je najvyšším hráčom, aký kedy v tejto profesionálnej lige hral. Zároveň bol aj prvým Slovákom, ktorý bol kapitánom mužstva, ktoré získalo Stanley Cup. Je aj prvým, ktorý vyhral 5 krát súťaž o najtvrdšiu strelu.
Fanúšikom v zámorí sa zapísal do pamäte najmä pôsobením v Bostone Bruins ako kapitán tímu. Dokopy odohral v drese „medveďov“ až 13 sezón a vyše tisíc zápasov, získal aj viacero individuálnych ocenení. Dočkal sa aj zisku najžiadanejšej trofeje, Stanley Cupu, kedy priviedol Boston k jeho zisku v úlohe kapitána. Ani to však nie je všetko.
O rok neskôr pridal striebornú medailu z Majstrovstiev sveta v hokeji, tiež v úlohe kapitána mužstva. Chára je známy svojou tvrdou hrou, o čom sa presvedčil napríklad Max Pacioretty, ale aj náš Miroslav Šatan. Ešte známejšie sú poctivá príprava a tvrdý tréning. Aj vďaka nim má Zdeno Chára, mimochodom už vegetarián, impozantné štatistiky.
Stručný životopis a profil Zdena Cháru
Zdeno Chára sa narodil 18. marca 1977 do rodiny so športovými koreňmi, ale rozhodne nie tými hokejovými. Jeho otec, Zdeněk Chára, bol zápasníkom. Jeho syn Zdeno bol pre svoju výšku považovaný mnohými trénermi za nevhodný typ pre hokejistu.
Rodina sa do Trenčína presťahovala len niekoľko rokov pred narodením Zdena, predtým totiž jeho otec pôsobil v armádnom klube Dukla Hodonín. Nakoľko sa Zdeno narodil v Trenčíne, v tomto meste aj začínal s hokejom. Jeho domovským klubom sa ta stala Dukla Trenčín, kde strávil dorastenecké a juniorské časy. Chvíľu pôsobil aj v Piešťanoch.
Tu je prehľad najdôležitejších údajov v profile Zdena Cháru:
- narodenie: 18.3.1977, ČSSR
- prezývka: Big Z
- výška: 207 cm, váha: 119 kg
- posledný tím: Boston Bruins
- pozícia v hokeji: obranca so streľbou s ľavou rukou
- používané číslo na drese: 33
- prvý veľký klub, kde pôsobil: Dukla Trenčín (1994 – 1995)
- prvý zahraničný klub, kde pôsobil: Prince George Cougars (1996 – 1997)
- počet zápasov a počet bodov v kariére celkovo: 1769 – 751
Za Duklu Trenčín odohral Chára aj sezónu 1994/1995, o rok neskôr nastúpil za jej B tím v 1. slovenskej národnej hokejovej lige. V sezóne 1995/1996 prestúpil do Spary Praha, kde sa dlho neohrial. O rok neskôr ho totiž draftoval New York Islanders v treťom kole a putoval do zámoria. Po dvoch sezónach na farme sa naplno usadil v NHL.
CHÁRA BÝVA V SPOLOČNOSTI STANLEY CUPU
Slovenských hokejistov, ktorí vyhrali Stanley Cup, síce nie je veľa, to však neplatí o jednej lokalite rodinných domov a víl v Trenčíne. Domy tu majú blízko seba hneď traja držitelia Stanley Cupu, okrem Zdena Cháru aj Marián Hossa a Marián Gáborík.
Junior a začiatky kariéry Zdena Cháru na Slovensku
Ako sme spomenuli už na úvod, Zdeno Chára vyrastal v Trenčíne, kde pôsobil v miestnom armádnom klube Dukla Trenčín a to už tak za dorast, ako aj za juniorské mužstvá. V jednej sezóne, konkrétne 1994/1995, potom nastúpil aj za A tím v Slovenskej Extralige. Odohral však iba dva zápasy a to bez bodového zápisu alebo plusových bodov.
V začiatkoch kariéry potom Chára vystriedal viac tímov:
- ak ide o juniorské a dorastenecké časy, to hral iba v Dukle Trenčín
- od sezóny 1994/1995 už nastupoval za A mužstvo dospelých v Dukle
- o rok neskôr, počas sezóny 1995/1996, hral najskôr za „B“ mužstvo
- tu odohral 5 zápasov, potom sa presunul do neďalekých Piešťan
- v miestnom HK Piešťany pôsobil 10 zápasov, nazbieral tu aj 4 body
- tak „B“ mužstvo Dukly, ako aj Piešťany, ale pôsobil až v druhej najvyššej lige
- Zdeno sa preto rozhodol odísť do Českej republiky, prestúpil do Sparty Praha
- ani tu sa však dlho neohrial, v sezóne 1995/1996 odohral len 1 zápas
Už od juniorského obdobia, cez dorast a začiatok kariéry medzi dospelými, sa Zdeno Chára kvôli svojej výške potýkal s predsudkami. Väčšina športových odborníkov a trénerov mu odporúčala zamerať sa na basketbal. Jeho výšku pokladali za hendikep.
Ukázalo sa však, že opak bol pravdou a Zdeno za to vďačí najmä neúnavnému a tvrdému tréningu. V roku 1996 ho draftoval zámorský tím New York Islanders a hoci prvé sezóny nehral za prvý tím v NHL, nezlomilo ho to. Naopak, pohyb v nižších súťažiach mu umožnil rásť a zdokonaliť sa. Výsledkom bolo, že od sezóny 1997 sa dostal do NHL.
Profesionálna kariéra Zdena Cháru v NHL
Pôsobenie v NHL začalo v nižších súťažiach . Konkrétne v Prince George Cougars zo WHL v sezóne 1996/1997 a ďalší ročník v Kentucky v AHL. Od roku 1997/1998 sa už začal dostávať aj do prvého tímu NY Islanders a odohral tu spolu 25 zápasov.
Od sezóny 1998/1999 sa začal v prvom tíme presadzovať viac:
- odohral 59 duelov, na ďalších 23 duelov cestoval do AHL do Lowell Lock Monsters
- ďalšie dve sezóny už hral čisto iba v prvom tíme Islanders v NHL
- v sezóne 1999/2000 odohral 65 zápasov a pripísal si spolu 11 bodov
- o sezónu ďalej potom odohral 82 zápasov, čo bola plná základná časť
- na konci sezóny 2000/2001 pomohol aj svojej domovskej Dukle Trenčín
- v NY Islanders sa Chára naplno etabloval a ukázal, že môže byť platným obrancom
- nasadzovaný bol aj do oslaboviek a ťažších situácií, čo sa prejavilo v bodoch
- s výnimkou prvej sezóny mal na konci vždy mínusovú štatistiku bodov v +- tabuľke, posledné dva ročníky -27
V roku 2001 ho klub vymenil do Ottawy, kde sa stal Chára kľúčovým hráčom. Tomu zodpovedal aj jeho kontrakt a plat, v poslednej sezóne mal ročnú gážu 3,724 miliónov dolárov. V klube Senátorov strávil dokopy 4 sezóny, pričom v každej z nich odohral cez 70 duelov základnej časti. V 2 z nich dokázal Chára prekonať hranicu 40 bodov.
Potom však jeho kroky viedli mimo Ottawu a to do Bostonu:
- ako voľný hráč podpísal s Bostonom Bruins zmluvu na 7,5 milióna dolárov
- hneď v prvej sezóne v klube vyrovnal svoj osobný bodový rekord
- v ďalších sezónach sa dostával cez hranice 40 a aj 50 bodov za sezónu
- v Bostone dosiahol aj svoje maximum a to 52 bodov v sezóne 2011/2012
- rovnako tak dosiahol v Bostone métu 1000 zápasov pre tento klub, na jeho počesť o ňom vznikol aj film
- práve počas pôsobenia v Bostone sa dostal aj do All Star výberu NHL
- v roku 2011 priviedol tím ako jeho kapitán k zisku Stanley Cupu
- v sezóne 2018/2019 sa znova prebojoval do finále, tentokrát však proti St. Louis Blues nebol úspešný
- napriek tomu je Chára v Bostone hviezdou
Celkovo až 5 krát bol Chára vyhodnotený ako víťaz súťaže o najtvrdšiu strelu v zámorskej profilige. Získal aj dve individuálne ocenenia, jeden krát skončil druhý. Úspechy v NHL priniesli Zdenovi nielen viaceré ocenenia v zámorskej lige, ale aj u nás. V ankete Zlatý puk bol 4 krát vyhlásený najlepším hokejistom, 5 krát zas najlepším obrancom.
Aktuálne patrí Chára stále k aktívnym hráčom NHL a jedným z najstarších v sezóne. Neustále sa tvrdo pripravuje, trénuje a cvičí, aby sa udržal v potrebnej forme. Hokej ho baví a v tíme Bostonu má stále svoje miesto, aj keď existujú rôzne špekulácie.
INDIVIDUÁLNE AJ TÍMOVÉ ÚSPECHY V NHL
Zdeno Chára bol 5 krát počas svojej kariére v NHL súčasťou zápasu hviezd. V rokoch 2009 a 2011 získal aj individuálne troje a to James Norris Memorial Trophy a Mark Messier Leadership Award. S Bostonom Bruins vyhral dva krát Prezidentskú trofej.
Reprezentačná kariéra Zdena Cháru
Pokiaľ ide o reprezentáciu, Zdeno Chára patrí k jej oporám už od počiatku. Na svoje prvé seniorské Majstrovstvá sveta nastúpil už v roku 1999 v nórskom Oslo a patril k najviac strieľajúcim obrancom celého turnaja. Bodovo sa presadil asistenciou.
Ak ide o ďalšiu kariéru na MS v hokeji, absolvoval ich viac:
- už o rok neskôr v roku 2000 bol členom striebornej družiny
- na týchto Majstrovstvách sveta odohral všetkých 9 zápasov a bol dôležitým pilierom obrany
- absolvoval aj turnaj o rok neskôr, kde vystrelil na bránu súpera až 13 krát
- po dlhšej prestávke sa zúčastnil MS v hokeji 2004, bronzová medaila mu ušla len tesne po prehre s USA
- v roku 2005 už patril k oporám celého tímu a Chára odohral všetky zápasy, získal 2 body a 1 plusový bod
- plnú porciu 7 zápasov odohral aj o dva roky neskôr, vtedy dokázal streliť až 3 góly
- pamätné sú tiež MS v hokeji 2012, kedy znova siahol po striebornej medaile
- bol spolu s Miroslavom Šatanom a Michalom Handzušom jednou z hviezd tímu
- zatiaľ posledný krát sa na MS v hokeji predstavil v roku 2016, keď zaznamenal 2 góly
- na každom jednom turnaji bol Chára dôležitou oporou tímu
Čo sa týka pôsobenia na iných turnajoch medzinárodného fóra, Zdeno Chára sa zúčastnil aj Svetového pohára v roku 2004. Aj v tomto prípade odohral v základnej zostave všetky zápasy tímu Slovenska a pripísal si 2 asistencie. V rámci Tímu Európy bol súčasťou Svetového pohára aj v roku 2016. Vtedy sa dostal až do finále proti Kanade.
Pokiaľ ide o olympiádu, Chára absolvoval tri olympijské turnaje. Išlo o roky 2006, 2010 a 2014. Najbližšie k úspechu bol v roku 2010, kedy skončilo Slovensko na 4. mieste vo Vancouveri. Celkovo odohral na olympijských turnajoch 13 zápasov, za reprezentáciu potom dokopy 82 duelov. V nich sa ako obranca presadil gólovo 9 zásahmi.
Najväčšie úspechy a výsledky Zdena Cháru v kluboch aj reprezentácii
Kariéra Zdena Cháru je o mnohých číslach, rekordoch a zaujímavých výsledkoch. Nejde pritom iba o Stanley Cup, ale aj o osobné štatistiky, rôzne osobné ocenenia alebo trofeje. Chára patrí rozhodne k najlepším obrancom a hráčom NHL svojej doby.
Toto sú najdôležitejšie momenty a najlepšie výsledky kariéry:
Kariéra na Slovensku a v Českej republike
Čo sa týka osobných úspechov, štatistík alebo kariérnych výsledkov, v prípade začiatku jeho kariéry na Slovensku sa Chárovi to nebolo ružové. Príliš sa mu nedarilo presadiť v tabuľkách, no na druhú stranu, svoju prácu si zastal a neustále sa snažil napredovať.
Tu sú dôležité výsledky a míľniky v kariéry u nás doma:
Dukla Trenčín: Zdeno Chára bol odchovancom Dukly Trenčín, kde nastupoval v juniorských aj dorasteneckých časoch. V A mužstve pre dospelých nastúpil v sezóne 1994/1995 a absolvoval dva zápasy. Bodovo sa presadil o jednu sezónu neskôr, avšak to už v „B“ mužstve, ktoré hralo druhú ligu. Tu v 5 zápasoch pridal 1 gól a 2 body.
Piešťany a Praha: Po presune do Piešťan nastúpil v miestnom HK Piešťany Chára na 10 duelov Aj tu sa presadil gólom a k nemu pridal 3 asistencie. Nazbieral tiež aj 10 trestných minút, čo svedčí o tom, že svoju prácu v obrane robil naozaj dôsledne. Po prestupe do Sparty Praha absolvoval síce už len jeden zápas, ale aj tu ukázal svoje kvality.
Kariéra v NHL
Jednoznačne najväčšie úspechy zaknihoval Chára v zámorskej NHL. Prvé dve sezóny síce strávil v nižších súťažiach, ale aj tu exceloval. V rámci WHL a AHL absolvoval 49, respektíve 48 zápasov. Bodovo sa však dokázal presadiť a to aj gólovo.
Pokiaľ ide o úspechy a výsledky v rámci NHL, najväčšie sú:
New York Islanders: S jednou menšou prestávkou odohral v New York Islanders 4 sezóny, v tej poslednej dokonca plnú porciu 82 zápasov a so ziskom 9 bodov. Chára sa ukázal v dobrom svetle, dokázal dávať góly aj na ne prihrať, primárne však plnil defenzívne úlohy. Svedčí o tom počet trestných minút, počas pôsobenia ich nazbieral cez 300.
Ottawa Senators: Po prestupe do Ottawy sa naplno ukázal jeho talent a stal sa kľúčovým hráčom tímu. Na konci svojej prvej sezóny bol dokonca vybraný do All Stars tímu NHL, v sezóne 2003/2004 sa dostal medzi troch najlepších obrancov celej súťaže. V Ottawe odohral vždy takmer celú základnú časť a presiahol aj 40 bodov za sezónu.
Boston Bruins: Najúspešnejšie obdobie prišlo po prestupe do Bostonu Bruins. Tu sa Zdeno vypracoval na vedúcu osobnosť tímu a kapitána. V tejto pozícii doviedol klub až do úspešného finále Stanley Cupu v sezóne 2010/2011. Zároveň v Bostone dosiahol aj svoje osobné rekordy, 52 bodov za sezónu a dvakrát aj 33 plusových bodov v sezóne.
Kariéra v hokejovej reprezentácii
Ak ide o úspechy a výsledky Zdena Cháru v reprezentačnom drese, tu dosiahol jednoznačne najväčší úspech ziskom 2 strieborných medailí. Na druhú stranu, viaceré zaujímavé štatistiky ukazujú, že sa nestratil a ako obranca bol pre tím nenahraditeľný.
Pokiaľ ide o najväčšie úspechy v reprezentácii, patria sem:
Majstrovstvá sveta: Zdeno Chára sa zúčastnil na prvých Majstrovstvách sveta v hokeji už v roku 1999 a hneď sa na nich presadil aj gólovo. O rok neskôr síce nebodoval, no získal spolu s tímom striebornú medailu. Tento svoj úspech zopakoval aj v roku 2012. Blízko k medaile mal aj v roku 2004, kedy sme v boji o bronz podľahli v samostatných nájazdoch USA. Hviezdou v obranných radoch však bol prakticky na každých Majstrovstvách sveta, ktorých sa zúčastnil, naposledy sa tomu stalo v roku 2016, znova v Rusku.
Zimné olympijské hry: Chárova reprezentačná kariéra je veľmi bohatá, aj pokiaľ ide o účasť na zimných olympijských hrách. Zúčastnil sa na troch podujatia, konkrétne v rokoch 2006, 2010 a 2014. V prvých dvoch prípadoch išlo o jednoznačne pozitívne vystúpenie, hoci s nie veľmi šťastným výsledkom pre mužstvo. Chára však bol na každej olympiáde hviezdou tímu, z hľadiska osobnej štatistiky sa mu najviac darilo vo Vancouveri 2010, kde si pripísal 3 body. Na olympiáde v Turíne v roku 2016 mal zas bilanciu 6 plusových bodov.
Aktivity mimo hokeja a Instagram Zdena Cháru
Zdeno Chára sa okrem hokeju venuje aj iným aktivitám mimo ľadu, čo je pre športovca jeho mena charakteristické. Venoval sa aj iným športom, napríklad vysokohorskej turistike, posilňovaniu a rovnako tak sa vzdeláva v cudzích jazykoch a ekonomike.
Ak ide o tieto aktivity, mali by ste o Chárovi vedieť to, že:
- okrem hokeja sa venoval aj štúdiu na ekonomickej škole v Ottawe
- tu vyštudoval na hokejistu netradičný odbor finančné poradenstvo
- okrem toho sa venoval aj štúdiu cudzích jazykov, nielen angličtiny
- okrem nej ovláda aj ďalšie jazyky, konkrétne ruštinu, švédčinu a nemčinu
- svoj čas venuje aj turistike, napríklad vystúpil na známu horu Kilimandžáro
- aktívny je aj v dobročinných aktivitách a charitatívnych projektoch, angažuje sa aj v spoločenských témach
- rozdal napríklad tisíce párov obuvi znevýhodneným deťom a angažoval sa aj v pomoci ľuďom bez domova
- kvôli charitatívnym projektom si nechal napríklad tiež oholiť hlavu
Ak ide o sociálne siete, Chára má svoj Facebook aj Instagram:
- oficiálnou fanúšikovskou stránkou na Facebooku je táto fanstránka
- svoj účet má Zdeno aj na známom Instagrame, nazvaný je tak, ako aj jeho FB stránka
- z pohľadu sledovateľov je jeho FB stránka sledovaná 80 tisíc fanúšikmi
- oveľa viac ich má na Instagrame, tam je sledovateľov cez 250 tisíc
- Chára zverejňuje na sociálnych sieťach fotografie aj statusy z rodinného života aj hokeja
- nechýbajú momentky z minulých zápasov, ale aj z dávnejšej histórie
- motivačné sú fotografie a statusy týkajúce sa jeho tréningu, práve cvičením a prípravou je Chára povestný
- svojim fanúšikom posiela aj rôzne odkazy a to cez videá, kde vystupuje
- ide najmä o motivačné videá alebo o videá týkajúce sa hokejových aj charitatívnych akcií, ktoré priamo či nepriamo podporil
TELEVÍZIA V BOSTONE UVIEDLA O ŇOM FILM
Zdeno Chára odohral za Boston Bruins viac ako 1000 zápasov a je legendou nielen v hokejovom hnutí, ale aj v celom meste. Na jeho počesť tak mestská televízia v Bostone odvysielala hodinový film v podobe dokumentu o jeho živote a hráčskej kariére.
Súkromie a rodina Zdena Cháru
Pokiaľ ide o rodinu Zdena Cháru, tá je naozaj veľmi široká. Do povedomia verejnosti sa síce zapísal najmä jeho otec Zdeněk, ale Zdeno má aj súrodencov. Ide o tri sestry, konkrétne Vieru, Soňu a Barboru. Zdenov otec totiž už so svojou bývalou manželkou nežije od roku 1996 a o 20 rokov neskôr zostala jeho vtedajšia partnerka Eva tehotná.
Pokiaľ ide o samotnú rodinu Zdena Cháru, známe je toto:
- v roku 2007 si zobral za ženu svoju dlhoročnú družku Tatianu Biskupovičovú
- až dodnes tvoria pár, Zdeno je vzorovým príkladom usporiadanej rodiny
- svadbu mali neďaleko Nemšovej, Tatiana je pôvodom z Trenčína
- na svadbe mal aj svojich „kolegov“, napríklad Šatana, Gáboríka a Hossu
- o dva roky neskôr sa Zdenovi a Tatiane narodila dcéra Elliz Victoria
- v roku 2016 do rodine pribudli dvojičky, synovia Ben a Zack, ktoré Chára pred médiami tajil takmer dva roky
- Chára sa svojim deťom naplno venuje, každé ráno je s nimi ešte aj pred tréningom
- už dnes sa venujú bojovým umeniam, majú v sebe športového ducha
Aktuálne rodina býva v Bostone, má však dom aj v Trenčíne. Je otázne, kde Zdeno po skončení aktívnej kariéry skončí. Už teraz je však jasné, že jeho rodina je pre neho na prvom mieste. Navyše, na rozdiel od mnohých iných slávnych hokejistov je stále iba s jednou partnerkou a ich dlhoročný vzťah vyzerá aj 13 rokov po svadbe neohrozene.
Zaujímavosti a zaujímavé štatistiky o Zdenovi Chárovi
Čo sa týka zaujímavostí, na Zdenovi je najzaujímavejšia jeho výška 207 cm. Už len tento jediný údaj stačí na to, aby Chára držal rekord ako najvyšší hokejista v celej NHL v jej histórii. Tu zaujímavosti nekončia, či už ide o hokej alebo mimo neho.
Čo sa týka štatistík, čísiel a údajov z NHL, zaujímavé sú:
- Cháru si vybrali v NY Islanders až v treťom kole a to z 56. miesta
- keď prestupoval z Ottawy do Bostonu, zdvojnásobil plat na 7,5 milióna dolárov
- v poslednej zmluve mal ročný plat „iba“ 2 milióny, k tomu bonusy do 1,75 milióna
- 5 krát bol nominovaný a hral v rámci All Star Game
- získal dve dôležité osobné ocenenia a to James Norris Memorial Trophy a Mark Messier Leadership Award
- drží rekord v najtvrdšej strele NHL s rýchlosťou 170 km/h
- je aj 5 násobným víťazom tejto súťaže s jednou prestávkou od roku 2007 do 2012
- je zároveň aj jediným Slovákom v úlohe kapitána, ktorý získal Stanley Cup
Ak ide o iné zaujímavosti z hokeja, napriek bohatej účasti v národnom reprezentačnom drese, má Zdeno iba dve medaily. Zhodou okolností sú to striebra, z roku 2000 a z roku 2012, obe získal na šampionátoch v Rusku. Zaujímavosťou je aj to, že posledné roky zmenil svoj jedálniček a dal sa na vegetariánsku stravu, snaží sa vynechávať aj mlieko.
„Negatívnou“ zaujímavosťou je známa tvrdosť Cháru na ľade. Svoje o tom vie napríklad Max Pacioretty z Montrealu Canadiens a to opakovane. Bohužiaľ sa o tom presvedčil aj náš dlhoročný kapitán z reprezentácie Miroslav Šatan. V sezóne 2012/2013 hrali obaja počas lockdownu NHL v KHL a Chára počas jedného duelu „zostrelil“ Šatana.