Zinedine Zidane

Úspešný kapitán francúzskej reprezentácie, majster sveta aj Európy. Najlepší futbalista 20. storočia podľa FIFA. Ale aj skrat vo finále Majstrovstiev sveta 2006 a známa hlavička, ktorú uštedril Materazzimu. To je v skratke profil legendy Zinedina Zidana.

Tento francúzsky futbalista však žal úspechy aj ako tréner, vyhral Ligu majstrov a to tri krát po sebe. Má tiež množstvo individuálnych ocenení, vrátane Zlatej lopty, ale aj ako manažér roka. Jeho kariéra, či už ako hráča alebo trénera, je nesmierne bohatá. Viaceré jeho prestupy a pôsobenia neboli iba o tom, aký má plat, ale najmä o výsledkoch tímu.

Nemenej zaujímavé sú aj jeho rodinný život a súkromie. Zinedine Zidane je aktívny aj na sociálnych sieťach, či už ide o Facebook, Twitter alebo Instagram. Nájdete tu rôzne informácie týkajúce sa jeho osobného života, futbalu aj voľnočasových aktivít. Ak by ste chceli vedieť o Zidanovi niečo viac, u nás nájdete jeho komplexný životopis.

Stručný životopis a profil Zinedina Zidana

Zinedin Zidane sa narodil 23. júna 1972 vo francúzskom Marseille. Jeho rodičia ale pochádzali z Alžírska, no Zinedine sa už narodil vo Francúzsku. S futbalom začal už vo veku 8 rokov práve v Marseille, no neskôr sa presunul do klubu v meste Cannes.

Stručný životopis a profil Zinedina Zidana
Zdroj: wikipedia.org

Tu si ho všimol skaut miestneho klubu AS, kde sa upísal a začal aj s profesionálnym futbalom. Od roku 1988 už hral za A tím a v roku 1991, keď mal ešte len 17 rokov, strelil svoj prvý gól. O rok neskôr prestúpil do Bordeaux, kde prerazil aj na medzinárodnej scéne a dostal sa do širšieho povedomia. V roku 1994 už debutoval aj v národnom mužstve.

Tu je v skratke profil Zinedina Zidana a všetky dôležité údaje:

 • narodenie: 23.6.1972, Francúzsko
 • prezývky: Zizou, Yaz
 • výška: 185 cm, váha: 80 kg
 • aktuálny tím: Real Madrid CF (tréner)
 • pozícia vo futbale: záložník – stredopoliar
 • používané číslo na drese: 5, 21, 7
 • prvý veľký klub, kde pôsobil: AS Cannes (1988 – 1992)
 • prvý zahraničný klub, kde pôsobil: Juventus Turín (1996 – 2001)
 • počet zápasov a počet gólov v kariére: 610 – 126

Práve po prestupe do Girondins Bordeaux sa začal Zidane profilovať ako kľúčový hráč. V roku 1996 po neúspechu vo finále Poháru UEFA prestúpil Zidane do Juventusu Turín. Tu sa z neho stál hráč najvyššej európskej úrovni. Kariéru zavŕšil v Reale Madrid, kde si siahol aj na najcennejšiu trofej za víťazstvo vo finále v Lige majstrov UEFA.

ZIDANE AKO VEĽMI TEMPERAMENTNÝ HRÁČ

Okrem množstva gólov, ktoré Zidane nastrieľal, bol známy aj svojim temperamentom. Ten sa prejavil už na MS v roku 1998, kedy šliapol na protihráča Fuada Anwara. Celkovo za svoju kariéru obdržal 14 červených kariet za rôzne fauly, z toho na MS až 6.

Junior a začiatky kariéry Zinedina Zidana vo francúzskej lige

Do prvého vážneho kontaktu s futbalom sa mladý Zinedin dostal v klube US Saint-Henri. Tu hral už vo veku osem rokov, konkrétne do roku 1983. Vo veku 14 rokov odišiel do klubu SO Septemes-les-Vallons, kde pôsobil 4 roky, od roku 1983 do roku 1987. Tu sa zúčastnil aj juniorského kempu, no potom si ho všimol agent veľkoklubu AS Cannes.

Junior a začiatky kariéry Zinedina Zidana vo francúzskej lige
Zdroj: youtube.com

To bolo pre Zinedina Zidana dôležité, odišiel práve tam:

 • v mládežníckom klubu AS Cannes hral od roku 1987 do 1988, potom už nastúpil za seniorské A mužstvo
 • v ňom pôsobil až do roku 1992, pričom svoj prvý zápas v Ligue 1 odohral už vo veku 17 rokov
 • svoj prvý gól strelil 8. februára 1991, kedy vo veku 19 rokov preukázal prvé známky jedinečného talentu
 • zaujímavosťou je, že za tento gól dostal od prezidenta klubu AS Cannes ako darček osobný automobil
 • celkovo za AS Cannes odohral spolu 61 zápasov v seniorskom mužstve a vsietil 6 gólov

V roku 1992 vymenil Zidane klubový dres a prestúpil do slávneho klubu Girondins Bordeaux. Tu už nastúpil v sezóne 1992/1993 a pôsobil tu 4 roky, až do roku 1996. Počas tohto obdobia sa Zidane stal kľúčovým hráčom a odohral spolu za klub 135 zápasov. V nich vsietil 35 gólov, no to nie je až tak dôležité. Stal sa hlavne dôležitým tvorcom hry.

Práve v Bordeaux vytvoril tzv. Bordeauxský trojuholník spolu s Bixentom Lizarazu a Christophom Dugarry. V roku 1995 vyhrali Intertoto Cup a o rok neskôr sa klub prebojoval až do finále Pohára UEFA. Tu, hoci prehral s Bayernom Mníchov, Francúzi naozaj vynikli a to vrátane Zidana. To mu otvorilo dvere aj mimo domovskú ligu.

Profesionálna kariéra Zinedina Zidana v talianskej a španielskej lige

V roku 1996 prichádza dôležitý zlom. Zidane po neúspechu v spomínanom finále Pohára UEFA odchádza z Francúzska a prestupuje do talianskej najvyššej súťaži Seria A. Prestupová suma bola 3 milióny libier a Zidana si vybral známy klub Juventus Turín

V FC Juventus Turín Zinedine Zidane naplno uplatní talent:

 • v klube to má spočiatku ťažké, najmä prvé mesiace, kým sa v ňom udomácni
 • mnohí ho v tej dobe porovnávajú s iným slávnym Francúzom, ktorý tu hral, Michelom Platinim
 • okrem Zidana tu pôsobí aj jeho spoluhráč z francúzskej reprezentácie, Didier Deschamps
 • postupne však Zidane do tímu naplno zapadol a už v rokoch 1997 a 1998 s ním vyhral v prvej talianskej lige
 • v oboch týchto rokoch sa Juventus prebojoval aj do finále Ligy majstrov, ale bohužiaľ bez víťazstva
 • v roku 1997 vyhral Zidane s Juventusom Taliansky Superpohár
 • o rok skôr zvíťazil Juventus aj v Interkontinenálnom pohári a Európskom superpohári

Celkovo pôsobil Zidane v Turíne až do roku 2001. Za ten čas odohral za Juventus spolu 151 zápasov a strelil v nich 24 gólov. Toto obdobie bolo pre neho veľmi úspešné, vyhral napríklad aj ocenenie Zlatá lopta v roku 1998 za najlepšieho futbalistu Európy. „Zizou“ sa vypracoval v Juventuse na stredopoliara, ktorého chcel mať v zostave každý klub.

V roku 2001 sa to podarilo Realu Madrid, kam aj prestúpil:

 • prestupová suma, ktorú zaplatil „biely bale“, bola na tú dobu závratných 76 miliónov €
 • Zidane tu podpísal 4-ročnú zmluvu, vtedy sa stal najdrahším hráčom na trhu
 • ako sa neskôr ukázalo, prestup bolo presne to, čo Zidane potreboval
 • už hneď vo svojej prvej sezóne dokázal siahnuť na trofej Ligy majstrov
 • vďaka jeho gólu vo finále zdolal Real Madrid nemecký Bayer Leverkusen
 • v ďalšej sezóne, 2002/2003, pridal Real aj víťazstvo v domácej prvej lige
 • celkovo odohral Zidane za Real Madrid 155 zápasov, dohromady dal 37 gólov
 • v roku 2006 zároveň v Reale aj ukončil svoju aktívnu kariéru

V rokoch 2003 až 2006 mal Zinedine Zidane možnosť hrať v bezpochyby najlepšom klube planéty. Vtedajšia politika Realu bola nakúpiť najlepších a najdrahších hráčov. Zinedine si tak mohol zahrať s Ronaldom, Beckhamom alebo Luisom Figom. Napriek tomu sa v závere obdobia už klubu nedarilo a aj preto v ňom v roku 2016 Zidane skončil.

Reprezentačná kariéra Zinedina Zidana za Francúzsko

Nemenej impozantná je nielen klubová, ale aj reprezentačná kariéra. Zinedine Zidane bol bezpochyby jedným z najlepších francúzskych futbalistov v histórii a výrazne sa podieľal aj na úspechu národnej reprezentácie. Tá v jeho časoch dominovala svetu.

Tu sú jednotlivé reprezentačné akcie, kde Zidane nastúpil:

Majstrovstvá Európy 1996: Ako náhradník nastúpil za národný tím už v roku 1994 a hneď pri svojom debute dokázal dať dva góly. No prvou významnejšou reprezentačnou akciou boli až ME v roku 1996. Tu ho tréneri postavili do pozície záložníka a prispel k tomu aj ročný zákaz vtedajšej hviezdy Erica Cantonu. Zidane bol kľúčovým hráčom.

Majstrovstvá sveta 1998: Jednoznačne najvýraznejšie sa predstavil Zidane v národnom drese v roku 1998. Francúzi hostili Majstrovstvá sveta a Zidane bol kľúčovým hráčom celého tímu. Dalo by sa povedať, že Francúzom vystrieľal titul, vo finále proti Brazílii dal sám dva góly. Bol vyhlásený najlepším hráčom turnaja a získal aj Zlatú kopačku.

Majstrovstvá Európy 2000: Po predošlom úspechu zopakovali Francúzi fenomenálnu jazdu aj na EURE 2000. Francúzi prešli hladko základnou skupinou a taktiež vyraďovacím pavúkom. Vo finále porazili Taliansko a hoci Zidane sa tentokrát až tak gólovo nepresadil, znova bol vyhlásený najlepším hráčom turnaja a členom All Stars tímu.

Majstrovstvá sveta 2002: Francúzi boli na týchto majstrovstvách veľkým favoritom, no nakoniec tím utrpel veľké fiasko. Nedokázal totiž ani postúpiť zo základnej skupiny, podľahol tak Dánsku, ako aj Senegalu. Jediný bod za remízu uhralo Francúzsko proti Uruguaju. V prvých dvoch dueloch nehral pre zranenie stehna, v treťom nastúpil.

Majstrovstvá Európy 2004: Hoci Francúzsko nedokázalo po predošlých ročníkoch nadviazať na úspechy, Zinedine Zidane sa znova nestratil. Hneď v prvom zápase vystrieľal tímu víťazstvo nad Anglickom. Aj vďaka nemu postúpil tím zo skupiny, no v štvrťfinále narazil na Grécko. Tu sa tak cesta Francúzska a Zidana na podujatí skončila.

Majstrovstvá sveta 2006: Poslednou aktívnou sezónou Zinedina Zidana bol rok 2006. Skončil v Reale Madrid a s národným dresom sa rozlúčil na Majstrovstvách sveta. Tu sa tím Francúzska znova dokázal prebojovať do finále, bohužiaľ ale podľahol na penalty. Zidane však bol zvolený najlepším hráčom turnaja a získal Adidas Golden Ball.

 „SLÁVNA“ HLAVIČKA NA MS VO FUTBALE 2006

Posledné medzinárodné vystúpenie Zidana v reprezentačnom drese na MS v roku 2006 bolo poznačené incidentom. Vo finálovom zápase hlavičkou „knokautoval“ Materazziho a dostal červenú kartu. Ten ho k tomu vyprovokoval nemiestnou poznámkou.

Najväčšie úspechy a výsledky Zinedina Zidana ako hráča aj trénera

Zinedine Zidane je fenomén, ktorý sa stal žijúcou futbalovou legendou. Platí to hlavne o jeho kariéra hráča, kde zaknihoval mnohé klubové aj reprezentačné úspechy. Trénerskú kariéru má v mnohom ešte stále pred sebou, no aj tu už stihol pokoriť viaceré rekordy.

Toto sú najväčšie úspechy a najdôležitejšie výsledky kariéry:

Kariéra hráča

Pokiaľ ide o hráčsku kariéru, Zinedine Zidane dosiahol viaceré výrazné úspechy na klubovej aj reprezentačnej úrovni. Dokazujú to aj individuálne ocenenia, ktoré zbieral prakticky na každej úrovni a dlhé roky. Výpovedné sú aj Zidanove gólové štatistiky.

Pokiaľ ide o tímové úspechy a výsledky, najdôležitejšie sú:

Klubové úspechy: Pokiaľ ide o klubové úspechy, najvýraznejším je určite víťazstvo v Lige majstrov s Realom Madrid v roku 2002. Vo finále sa ocitol predtým dvakrát aj s Juventusom Turín. Superpohár UEFA a Interkontinentálny pohár dokázal s oboma klubmi vyhrať v rokoch 1996 a 2002. Pravidelne vyhrával aj národné klubové súťaže.

Reprezentačné úspechy: V reprezentácii pomohol Francúzsku Zinedine Zidane prakticky na každom jednom výraznejšom medzinárodnom podujatí, na ktorom hral. V Majstrovstiev Európy vo futbale má jednu zlatú medailu a jednu bronzovú z rokov 2000 a 1996. Z Majstrovstiev sveta má jednu zlatú medailu z roku 1998 a striebornú medailu z roku 2006.

Kariéra trénera

Zinedine Zidane sa do futbalovej histórie zapísal nielen ako hráč, ale aj ako tréner. Hoci už niekoľko rokov pôsobí v tejto pozícii v klube Real Madrid CF, stále ho to najlepšie obdobie ešte len čaká. Na druhú stranu, už teraz má impozantné výsledky.

Najväčšie úspechy a výsledky Zinedina Zidana ako hráča aj trénera
Zdroj: wikipedia.org

Tu sú jeho najdôležitejšie úspechy ako trénera bieleho baletu:

Úspechy v domácej lige: V domácej lige ako tréner Realu Madrid vyhral 1. španielsku ligu dvakrát a to v sezónach 2016/2017 a 2019/2020. V sezóne 2015/2016 bol k tomu veľmi blízko a len o jediný bod skončil Real druhý za tradičným rivalom z Barcelony. Španielsky Superpohár sa podarilo Zidanovi vyhrať v rokoch 2017 a 2019.

Medzinárodné výsledky a úspechy: V tomto ohľade dokázal Zidane, že je už teraz legendou v Reale Madrid. Nielen, že ako asistent trénera hneď vo svojej prvej sezóne vyhral Ligu majstrov, ako hlavný tréner to zopakoval. No nie raz, ale trikrát a po sebe. Zároveň vyhral dvakrát v rokoch 2016 a 2017 Superpohár UEFA a MS klubov.

Trénerská kariéra Zinedina Zidana

Real Madrid bol nielen posledným klubom, kde Zidane hral ako aktívny hráč, ale aj prvým, kde pôsobil ako tréner. V prvú sezónu, v ročníku 2013/2014, bol najskôr asistentom trénera Carla Ancelottiho. Spolu s ním dokázal ihneď vyhrať Ligu majstrov.

Trénerská kariéra Zinedina Zidana
Zdroj: wikipedia.org

To znamenalo, že sa osvedčil a kariéra trénera pokračovala:

 • v ďalšej sezóne sa Zidane ujal trénerskej funkcie v „B“ tíme, konkrétne v tíme Real Madrid Castilla
 • v predošlej sezóne tím zostúpil z druhej ligy do tretej, Zidane ho mal vrátiť späť
 • hoci sa mu to nepodarilo, bolo jeho trénerské pôsobenie hodnotené pozitívne
 • situácia v prvom tíme Real Madrid sa medzitým zdramatizovala
 • do sezóny 2015/2016 prevzal po odvolanom Ancelottim tím Rafael Benitéz, no výsledkami nepresvedčil
 • práve v tomto momente, na začiatku roku 2016, sa stal trénerom Realu Zidane
 • ako ukázal prvý zápas, v ktorom Real vyhral 5:0, išlo o dobrý krok
 • po zvyšok sezóny predvádzal Real veľmi dobrú hru a Zidanovi sa ako trénerovi darilo
 • hneď vo svojej premiérovej sezóne vyhral Ligu majstrov

Ako hlavný tréner potom pôsobil Zidane aj v ďalších dvoch sezónach a v oboch zaznamenal víťazstvo v najprestížnejšej klubovej pohárovej súťaži. V roku 2018 po finále, kde zdolal FC Liverpool, ohlásil ukončenie trénerskej kariéry. Nakoniec to však bolo iba dočasné, od roku 2019 sa ku kormidlu vrátil a Real Madrid trénuje ako tréner doteraz.

Individuálne ocenenia Zinedina Zidana

To, že „Zizou“ je legendou, je jasné nielen podľa klubových úspechov, ale aj individuálnych ocenení. Tie získal tak v rámci klubového pôsobenia, ako aj za úspechy v reprezentácii. Rovnako tak získal viaceré ocenenia na pozícii trénera alebo manažéra.

Tu sú najdôležitejšie ocenenia Zidana, ktoré získal ako hráč:

 • mladý hráč roku 1994 a hráč roku 1996 v UNFP Ligue
 • najlepší zahraničný hráč Serie A 1997 a 2001 a španielskej ligy 2002
 • v roku 1998 bol zvolený najlepším záložníkom UEFA a získal tiež ocenenie Zlatá kopačka
 • futbalistom roka podľa FIFA sa stal v rokoch 1998, 2000 a 2003
 • v roku 2000 bol vyhlásený najlepším hráčom vtedajších Majstrovstiev Európy
 • o rok neskôr sa stal najlepším futbalistom celej talianskej ligy
 • v roku 2002 získal ocenenia UEFA Club Footballer of the Year
 • v roku 2004 bol zaradený do klubu FIFA 100, v ten istý rok získal aj ocenenie UEFA Golden Jubilee Poll
 • v roku 2006 bol zvolený najlepším hráčom MS 2006 a získal ocenenie Adidas Golden Ball
 • v roku 2008 získal ako legenda futbalu aj ocenenie Golden Foot, čo je klub najlepších futbalistov celej histórie

A tu sú ocenenia, ktoré získal počas svojej trénerskej kariéry:

 • Zidane bol ocenený ako najlepší francúzsky tréner a to v rokoch 2016 aj 2017
 • v rokoch 2017 a 2018 získal aj ocenenie Onze D Or a to ako manažér roku
 • podľa IFFHS bol v roku 2017 ocenený aj ako najlepší tréner daného roku
 • v tom istom roku získal zhodný titul aj podľa World Soccer Magazine
 • globálna športová televízia ESPN mu tiež v roku 2017 udelila ocenenie manažér roku
 • zatiaľ posledným individuálnym ocenením je Globe Soccer Awards v kategórii manažér roku, tiež za rok 2017
 • ako manažér a tréner dosiahol aj úspechy v Lige majstrov, Európskom superpohári, Majstrovstvách klubov FIFA, La Lige aj Španielskom superpohári

BOL SÚČASŤ VIACERÝCH ALL STARS TEAMOV

Zinedine Zidane bol v rámci ocenení aj súčasťou viacerých All Stars teamov na rôznych podujatiach. Išlo napríklad o Majstrovstvá sveta v rokoch 1998 a 2006, Majstrovstvá Európy 2000 a 2004, World Soccer Dream Team 2013 či FIFPro 2005 a 2006.

Súkromie a rodina Zinedina Zidana

Pokiaľ ide o rodinu Zinedina Zidana, tá je pomerne početná. Ak ide o súrodencov, Zidane ich má až štyroch. Konkrétne to sú Lila Zidane, Farid Zidane, Nourredine Zidane a Madjid Zidane. V rámci prostredia, odkiaľ rodina pochádza, to je pomerne bežné. V roku 2006 Zidane navštívil dedinku Aquemoun v Alžírsku, odkiaľ rodina pochádza.

Súkromie a rodina Zinedina Zidana
Zdroj: instagram.com

Čo sa týka aktuálnej rodiny a súkromia, vie sa nasledovné:

 • na rozdiel od mnohých iných bývalých futbalistov má Zidane usporiadaný rodinný život bez nejakých škandálov
 • od roku 1994 je ženou Zinedina Zidana bývalá modelka, Veronika, má španielsky pôvod, no už francúzske občianstvo
 • spolu s ňou má Zinedine Zidane 4 deti, všetko synov
 • sú to Enzo Zidane, Luca Zidane, Theo Zidane a Elyas Zidane
 • po skončení aktívnej kariéry si Zidane užíval najmä svoju rodinu, bolo to vidno aj na jeho Instagrame
 • zároveň sa stal prvým mužským modelom známej značky Christian Dior
 • po krátkom prerušení sa znova vrátil do futbalového prostredia

Ak by ste chceli viac nazrieť do súkromia Zinedina Zidana, ideálnou príležitosťou sú sociálne siete. Je tu dosť aktívny a využíva viaceré platformy, kde zverejňuje svoje postoje, názory aj rôzne fotografie. Od roku 2014 je na Twitteri, jeho Instagramový účet má cez 27 miliónov sledovateľov a má aj oficiálnu stránku na známej sieti Facebook.

Zaujímavosti a zaujímavé štatistiky o Zinedinovi Zidanovi

Zinedin Zidane má impozantný životopis a profil a to ako hráč aj ako tréner. Dosiahol viaceré nedosiahnuteľné méty a prekonal mnoho rekordov. Viažu sa s ním aj mnohé zaujímavosti, či už ide o čísla, rekordy a ocenenia. V mnohom bude dlho neprekonateľný.

Čo sa týka dôležitých čísel a štatistík, za pozornosť stoja:

 • v rámci klubovej kariéry odohral 502 zápasov, za národnú reprezentáciu odohral 108 zápasov
 • strelil dokopy 126 gólov, z toho 31 za reprezentáciu a ďalších 95 za jednotlivé kluby, kde pôsobil
 • má titul Majstra sveta aj Majstra Európy, k tomu aj striebornú medailu z MS 2006 a bronz z ME 1996
 • až do roku 2009 držal prvenstvo v najdrahšom prestupe medzi dvoma klubmi
 • ako hráč zarábal okolo 9 miliónov € za sezónu, ako tréner však zarobí aj dvojnásobok
 • Real Madrid doviedol k víťazstvu v Lige Majstrov ako hráč v roku 2002 a vzápätí aj ako tréner
 • ako tréner dokázal dokonca túto trofej s klubom vyhrať tri krát po sebe

Nemenej zaujímavý je aj zlomový moment jeho kariéry. Do roku 1998 patril síce k jednoznačným talentom s perspektívnou kariérou, ale až v tomto roku to dokázal aj úspechmi. Za jeden rok vyhral s Juventusom taliansku najvyššiu ligu, hral vo finále Ligy majstrov UEFA a vyhral s Francúzskom aj na Majstrovstvách sveta.

Navyše, v tomto istom roku bol zvolený aj za najlepšieho futbalistu Európy a získal Zlatú kopačku. Medzi zaujímavosti rozhodne patrí aj jeho kontroverzná povaha. Svoje o tom vedia Faud Anwara, Jochen Kientze a Marco Matterazzi. V tom poslednom prípade ide o známu „hlavičku“ vo finále MS 2006, za ktorú dostal Zidane aj červenú kartu.

Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Zinedine_Zidane

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu