Veronika Velez-Zuzulová: životopis, rodina, úspechy a výsledkyJedna z najznámejších slovenských zjazdových lyžiarok. Účasť na 4 olympiádach, 8 Majstrovstvách sveta a 16 sezón v Svetovom pohári. Toľko stručný profil Veroniky Velez-Zuzulovej, jednej z najúspešnejších lyžiarok, aké Slovensko malo.

Zuzulová bola viditeľný talent už od útleho detstva. Nečudo, lyžovanie mali v rodine, jej otec Timotej Zuzula bol bývalý lyžiarsky pretekár. Už ako 14 ročná vyhrala obrovský slalom na Trofeu Topolino, čo boli neoficiálne Majstrovstvá sveta žiakov. Ako 16 ročná dokoncaž štartovala na pretekoch Svetového pohára, to bolo v sezóne roku 2000.

Z olympiády síce nemá žiadnu medailu, no napríklad v roku 2002 sa stala juniorskou majstrovou sveta. Celkovo na pretekoch dosiahla na pódiové umiestnenie až 30 krát, 5 krát zvíťazila. Kariéru ukončila v roku 2018 po zimných olympijských hrách, aby sa mohla venovať rodine. Pozrite si jej životopis aj úspechy a výsledky v kariére.

Stručný životopis a profil Veroniky Velez-Zuzulovej

Stručný životopis a profil Veroniky Velez-Zuzulovej
Zdroj: facebook.com

Veronika Velez-Zuzulová sa narodila 15. júla 1984 v Bratislave. Jej otcom bol Timotej Zuzula, známy lyžiarsky pretekár, matkou Viera Zuzulová. Okrem Veroniky mali Zuzulovci aj Dominiku. Zuzulová začínala s lyžovaním priamo v Bratislave.

Od malého rodinného klubu SkiZu sa neskôr dostala do Banskej Bystrice, do armádneho športového klubu Dukla. Prakticky od žiackych časov preukazovala ohromný talent, keď už ako 14 ročná vyhrala neoficiálne majstrovstvá sveta v obrovskom slalome. Od 16 rokov už štartovala v pretekoch Svetového pohára, kde pôsobila spolu 16 sezón.

Toto je stručná športová vizitka Veroniky Velez-Zuzulovej:

 • narodenie: 15.7.1984, ČSSR
 • prezývka: žiadna
 • výška: 172 cm, váha: 69 kg
 • posledný klub: VŠC Dukla Banská Bystrica
 • disciplíny v zjazdovom lyžovaní: slalom, obrovský slalom, paralelný slalom
 • začiatok športovej kariéry: 1998
 • prvý veľký klub, kde pôsobila: VŠC Dukla Banská Bystrica (2000 – súčasnosť)
 • aktuálny klub, kde pôsobí: VŠC Dukla Banská Bystrica (2000 – súčasnosť)
 • počet sezón vo Svetovom pohári a počet víťazstiev: 16 – 4

V roku 2002 sa stala juniorskou majsterkou sveta v slalome a v sezónach 2004 a 2007 vyhrala v Európskom pohári v slalome. Zuzulová štartovala počas svojej kariéry aj na 4 olympijských hrách a hoci nezískala žiadnu medailu, spravila Slovensku vynikajúcu reklamu. Striebornú priečku v tímoch obsadila vo švajčiarskom St. Moritzi na MS 2017.

ŠPORTOVANIE MÁ V KRVI NIELEN VERONIKA

Ako už bolo spomenuté, Veronika Velez-Zuzulová zrejme zdedila svoj talent na lyžovanie od otca. Timotej Zuzula bol bývalý lyžiarsky pretekár, keď sa ujal trénovania dcéry. Jej mladšia sestra Dominika zas bola juniorskou reprezentantkou SR v tenise.

Juniorske obdobie a začiatky kariéry Veroniky Velez-Zuzulovej

Veronika Velez-Zuzulová sa narodila do športovej rodiny, o tom niet pochýb. Už len fakt, že jej otec bol úspešný lyžiarsky pretekár, ju predurčil, aby sa vydala po podobnej dráhe. Úplne začiatky sú spojené s jej rodným mestom, kde Veronika pôsobila v malom rodinnom klube SkiZu Bratislava. Jej trénerom tak bol už od začiatku jej otec Timotej.

Čo sa týka začiatkov v žiackych a juniorských časoch, tak:

 • Veronika vyštudovala v Bratislave osemročné športové gymnázium
 • už vo veku 14 rokov dokázala ohromiť celý lyžiarsky svet a odborníkov
 • v tomto veku totiž dokázala vyhrať obrovský slalom na trati v Trofeu Topolino
 • podujatie je považované za neoficiálne lyžiarske majstrovstvá sveta
 • to, že je v nej talent, potvrdila tým, že už vo veku 16 rokov štartovala na Svetovom pohári
 • hoci ešte nebodovala a to ani v nasledovnej sezóne 2001, mala výborné výsledky
 • tie sa dostavili v roku 2002, kedy mala 18 rokov, v slalome skončila 23.
 • k rastu jej pomohlo aj to, že sa stala členkou armádneho klubu Dukla Banská Bystrica

Čo sa týka juniorských čias, vo svojich 18 rokoch už reprezentovala Slovensko na zimnej olympiáde v Salt Lake City. V obrovskom slalome dokázala obsadiť skvelé 32. miesto. Oveľa viac sa jej darilo na juniorských MS Sella Nevea 2002, ktoré vyhrala.

Profesionálna kariéra Veroniky Velez-Zuzulovej v alpskom lyžovaní

Od sezóny 2002 sa Veronika Velez-Zuzulová zároveň naplno začína venovať pôsobeniu vo Svetovom pohári. Celkovo strávila v rámci profesionálnej kariéry 16 sezón v rámci Svetového pohára, ktorý je pre alpské lyžovanie ešte dôležitejší, ako bežné MS.

Jej pôsobenie ju výrazne posunulo v kariére aj výsledkoch:

 • prvý krát sa na Svetovom pohári predstavila v roku 2000 ako 16 ročná
 • 30 krát skončila na pódiu po pretekoch, z toho 5 krát dokázala vyhrať
 • 4 víťazstvá si vybojovala v slalome, 1 v paralelnom slalome, 27 krát bola na pódiu v slalome a 3 krát v paralelnom slalome
 • v rokoch 2016 a 2017 skončila v celkovom poradí v slalome na druhom mieste
 • prvý triumf v rámci podujatí Svetového pohára dosiahla v roku 2012 v Semmeringu
 • vo finále Svetového pohára sa predstavila aj v rokoch 2007, 2008, 2011, 2013 a 2016
 • titul individuálne síce nikdy nezískala, napriek tomu bola pravidelne v TOP 10

Okrem Svetového pohára sa zúčastnila aj Európskeho, ten vyhrala v sezónach 2003, 2004 a 2007. Zúčastnila sa aj Severoamerického pohára, kde v roku 2003 skončila na skvelej striebornej pozícii. 3. miesto si dvakrát odniesla aj z Európskeho pohára. V roku 2009 získala aj titul Majsterky Európy v historicky prvých halových ME vo Francúzsku.

Profesionálna kariéra Veroniky Velez-Zuzulovej v alpskom lyžovaní
Zdroj: facebook.com

Ak ide o jej kariéru na Majstrovstvách sveta, dosiahla toto:

 • zúčastnila sa ročníkov 2001, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015 a 2017
 • už pri svojej prvej účasti sa jej podarilo v obrovskom slalome skončiť na 34. mieste
 • v sezóne 2003 pre zranenie bohužiaľ nesúťažila, v roku 2005 bola v slalome diskvalifikovaná
 • veľmi úspešné boli MS v roku 2007, kedy v slalome skončila 13., v obrovskom slalome 21. a v kombinácii 9.
 • v roku 2009 nastúpila len v obrovskom slalome, ale bez umiestnenia
 • v roku 2011 skončila v slalome 10. a v obrovskom slalome 15., v roku 2013 skončila 7., v súťaži družstiev dosiahla 9. priečku
 • v roku 2015 dosiahla najlepšie individuálne umiestnenie v slalome a to 4. miesto
 • v roku 2017 v St. Moritzi v súťaži tímov získala striebornú medailu

INDIVIDUÁLNE OCENENIA ZA ŠPORTOVÉ ÚSPECHY

To, že Veronika Velez-Zuzulová dosiahla vo svojej kariére nadpriemerné úspechy, bolo ocenená aj viacerými individuálnymi cenami. Už v roku 2004 dostala Krištáľové krídlo, za roky 2002 a 2004 bola vyhlásená najlepšou lyžiarkou v Slovenskej republike.

Olympijské hry Veroniky Velez-Zuzulovej

Čo sa týka olympijských hier, Veronika Velez-Zuzulová štartovala spolu na 4 podujatiach. Premiéru si „odkrútila“ v Salt Lake City v roku 2002 a to ešte vo veku 18 rokov. Štartovala v slalome, kde obsadila 32. miesto a to bolo na danú situáciu vynikajúce.

Olympijské hry Veroniky Velez-Zuzulovej
Zdroj: facebook.com

Zaujímavejšie skončila o 4 roky neskôr na ZOH v Turíne:

 • Zuzulová nastúpila ako reprezentantka v zjazdovom lyžovaní
 • pretekala v dvoch disciplínach, konkrétne v kombinácii a v slalome
 • ako jedna z mála našich olympionikov pretek v kombinácii dokončila a skončila na 15. mieste
 • o niečo horšie sa jej darilo v slalome, kde obsadila 22. miesto
 • napriek tomu bola už vtedy našou najlepšou lyžiarkou v slalome a zlepšila aj svoj výkon z roku 2002
 • okrem nej v Turíne nastúpili v slalome už len Eva Hučková a Soňa Maculová, tiež však neboli klasifikované
 • v roku 2006 bolo zároveň umiestnenie v slalome pre Zuzulovú najlepším v sezóne, na Svetovom pohári napríklad skončila až na 28. mieste
 • v kombinácii v rámci sezóny zas dosiahla najlepšie 44. miesto, aj v tejto disciplíne predviedla na ZOH výborný výsledok

O 4 roky neskôr prišli ďalšie zimné olympijské hry, na ktorých Veronika štartovala. Vo Vancouveri 2010 si trúfla na dve disciplíny v rámci zjazdového lyžovania a to slalom a obrovský slalom. Menej sa jej darilo v obrovskom slalome, kde skončila už v prvom kole. V klasickom slalome však dosiahla 10. miesto, jej najlepšie v histórii ZOH.

Okrem nej sa na olympiáde v slalome zúčastnila už len Jana Gantnerová, ktorá obsadila až 24. priečku a Zuzulová tak znova potvrdila, že je výnimočným talentom. Je škoda, že v roku 2014 na ZOH v Soči ju zranenie kolena vyradilo zo sezóny aj účasti na olympiáde.

Poslednými zimnými olympijskými hrami, kde sa Zuzulová predstavila, boli ZOH v Južnej Kórei v roku 2018. Bohužiaľ, nemohla naplno absolvovať prípravu tak, ako by si predstavovala. Odrazilo sa to aj na jej umiestnení v kórejskom Pchjongčchangu. V slalome skončila nakoniec na 17. mieste, v zmiešaných tímoch obsadila 9. miesto.

Olympijské hry Veroniky Velez-Zuzulovej
Zdroj: facebook.com

Najväčšie úspechy a výsledky Veroniky Velez-Zuzulovej v slalome

Čo sa týka najväčších úspechov, výsledkov alebo rekordov, v juniorskej kariére je to víťazstvo na MS 2002 v Slalome. Na seniorských MS skončila najlepšie na 4. mieste v roku 2015. Celkovo najlepšou bola jej sezóna 2016, v slalome skončila druhá.

Toto sú najdôležitejšie výsledky a úspechy, ktoré dosiahla:

Konečné umiestnenia vo Svetovom pohári

Vo svojej úvodnej sezóne vo Svetovom pohári v roku 2001 síce ešte nebodovala, ale už o rok neskôr dokázala skončil zjazdovom lyžovaní celkovo na 68. mieste a v slalome na 23. Ďalšiu sezónu vynechala pre zranenie, ale už v roku 2004 bola naspäť. Tu sa umiestnila celkovo na 42. mieste, v slalome na 15. O rok neskôr výsledky ešte zlepšila.

V roku 2005 skončila na 37. priečke, v slalome na 9. Ďalší ročník taký úspešný nebol, sezónu 2006 zakončila až na 77. mieste, v slalome na 28. V roku 2007 sa ale vrátila do starej formy, čo potvrdzuje aj konečné umiestnenie na 19. mieste a v slalome na 5. pozícii, do tohto roku jej najlepšie výsledky. V sezóne 2008 potom skončila 15., v slalome tretia.

V tejto sezóne nazbierala Zuzulová 511 bodov, z toho 501 v slalome a na dlhé obdobie to bolo jej maximum. V roku 2009 skončila v Svetovom pohári celkovo na 60. mieste, v slalome obsadila 22. priečku. O rok neskôr si o niečo pohoršila a to bilanciou 94 a 36. Zlepšenie prišlo v sezóne 2011, vtedy skončila celkovo na 19. priečke, v slalome piata.

V roku 2012 obsadila ešte o niečo lepšie umiestnenie, v celkovom poradí bola 17. a v slalome štvrtá. V ďalšej sezóne v ročníku 2013 dokázala svoje konečné umiestnenie ešte posunúť a o niekoľko miest a to aj celkovo. V roku 2013 skončila Zuzulová celkovo na 12. mieste v poradí, v rámci slalomu sa dostala na „stupne víťazov“ a skončila tretia.

V roku 2014 mala smolu, nakoľko kvôli zraneniu musela nedobrovoľne absentovať počas celej sezóny. Ušiel jej tak kompletne celý program Svetového pohára, ale napríklad aj olympijské hry v Soči. Späť sa vrátila v sezóne 2015 a po ročnej pauze ukázala, že ešte vôbec nie je z formy. Skončila celkovo na 24. mieste, v slalome šiesta.

Posledné dve sezóny v Svetovom pohári priniesli vyvrcholenie kariéry Veroniky Velez-Zuzulovej. Najskôr obsadila 13. miesto v celkovom hodnotení, no v slalome skončila druhá. O rok neskôr skončila celkovo na 11. mieste a druhú pozíciu v slalome zopakovala. V sezóne 2016 dokonca presiahla hranicu 600 bodov, získala ich 626 celkovo.

Najväčšie úspechy a výsledky Veroniky Velez-Zuzulovej v slalome
Zdroj: facebook.com

Umiestnenia v TOP 10 na jednotlivých podujatiach

Pokiaľ ide o umiestnenia Veroniky Velez-Zuzulovej na jednotlivých podujatiach, dosiahla viacero impozantných výsledkov. Úspechy začala zbierať prakticky už od začiatku seniorskej kariéry. V roku 2002 slalome obsadila vo Švédsku v Are 10. miesto, v tomto istom roku sa stala aj juniorskou majsterkou sveta v slalome a to už vo veku 18 rokov.

4 víťazstvá zaznamenala v slalome, jedno v paralelnom slalome. Dvakrát vyhrala vo Flachau, jeden krát v Záhrebe a jeden krát v Mníchove, práve tu v disciplíne paralelný slalom. Oveľa viac má druhých miest, za zmienku stoja určite tie vo finále Svetového pohára. Bolo to v ročníkoch 2008, 2012 a 2016. Vôbec prvé druhé miesto obsadila v Maribore.

Ak ide o tretie priečky, tých nazbierala počas svojej kariéry tri. Dvakrát to bolo vo finále Svetového pohára a to v sezónach 2011 a 2017, v oboch prípadoch v Lenzerheide. Ďalšie tretie miesta prišli v Zwieseli 2004, v Sierra Nevada a Kranjska Gora 2007, v Záhrebe 2008, v Kranjskej Gory 2012, v Meribeli 2015, v Santa Caterine a v Jasnej 2016.

Len veľmi tesne jej stupienky víťazov unikli, keď skončila štvrtá v poradí. To bolo v roku 2005 v Santa Caterine, v sezóne 2008 v Ofterschwangu aj v roku 2010 v Aspene. Štvrtá v poradí skončila aj v roku 2013 v Maribore a v roku 2016 v Levi. Naposledy sa jej to stalo v Aspene v roku 2017, v tomto prípade šlo  o finále Svetového pohára.

Pokiaľ ide o ďalšie umiestnenia v TOP 10, Veronika Velez-Zuzulová dokázala pravidelne končiť medzi najlepšími. Piata skončila vo Val d ISere 2006, Reiteralme 2007, Levi 2008, Flachau 2011, Špindlerovom Mlyne 2011, Soldeu-Grandvalire 2012. Znova Levi 2012,  Flachau 2015, Štokholme 2016 v paralelnom slalome a vo Flachau 2017.

Zuzulová má vo svojej kariére aj mnoho umiestnení na 6. až 10 mieste, najčastejšie v slalome. Ide napríklad o Aspen, Semmering, Záhreb, Levi, Lienz či Crans Montana. Veronika sa dokázala v TOP 10 umiestňovať pravidelne počas celej sezóny na rôznych podujatiach a aj preto patrila k najlepším zjazdovým lyžiarkam v slalome na svete vôbec.

Instagram, Facebook, reklama a ďalšie aktivity Veroniky Velez-Zuzulovej

Po tom, čo Veronika Velez-Zuzulová „zavesila lyže na klinec“, prešla plynulo do role spolu komentátorky jednotlivých lyžiarskych podujatí. Táto jej aktivita jej však zaberá iba zopár dní v roku, zvyšný čas sa venuje rôznym činnostiam, vrátane dobročinných.

Tu sú aktivity, ktorým sa mimo lyžovania Veronika venuje:

 • veľmi často sa v poslednej dobe venuje reklamným aktivitám
 • dobrým príkladom je jej kampaň pre poisťovňu Uniqa, kde sa zapojila spolu s Petrou Vlhovou
 • rovnako tak sa venuje aj rôznym dobročinným a charitatívnym aktivitám
 • v roku 2019 sa Veronika Velez-Zuzulová zúčastnila Fashion Sparkling Charity Night
 • sem priniesla svoju lyžiarsku helmu do dražby, výťažok z nej išiel pre sociálne slabšie rodiny
 • rovnako tak sa Veronika stala aj ambasádorkou nadácie Stars For Stars
 • ide o nadáciu, ktorá sa venuje mladým športovým talentom zo znevýhodnených podmienok
 • cieľom nadácie je finančne podporovať mladé a nádejné talenty

Pokiaľ ide o sociálne siete, sú dobrým informačným kanálom:

 • veľmi aktívna je Veronika najmä na Instagrame, kde má cez 23 tisíc sledovateľov
 • nájdete tu jej fotografie nielen z lyžiarskej kariéry, ale aj voľného času
 • pravidelne pridáva rodinné fotografie, najmä svojho syna a manžela
 • ak máte radi prírodu, určite si prídete na svoje, v tomto je veľmi aktívna
 • rovnako tak sú tu fotografie a informácie aj ohľadom jej komentátorskej práce pri lyžiarskych podujatiach
 • Veronika sa s verejnosťou sem-tam podelí aj o fotografie zo svojej mladosti a detstva
 • veľmi často sa fotografuje s inými športovcami, najmä s lyžiarkami, napríklad našou Petrou Vlhovou
 • sú tu aj fotografie z jej kariéry, napríklad z olympijských hier

FANÚŠIKOVSKÁ STRÁNKA NA FACEBOOKU

Okrem sociálnej siete Instagram je Veronika Velez-Zuzulová aktívna aj na Facebooku. Má tu svoju oficiálnu fanúšikovskú stránku, ktorú sleduje 80 tisíc ľudí. Informácie tu síce pribúdajú menej často, ale sú zaujímavejšie, napríklad aj z jej lyžiarskej akadémie.

Súkromie a rodina Veroniky Velez-Zuzulovej

Jednou z motivácii, prečo Veronika Velez-Zuzulová skončila kariéru v roku 2018 po zimnej olympiáde, bola aj jej rodina. Svadba bola ešte v roku 2012, kedy si Veronika vzala za manžela Francúza Romaina Veleza. Bolo to po dvojročnej známosti a od svadby začala používať obidve priezviská. Svadba sa uskutočnila v Dóme Sv. Martina.

Tu sú ďalšie zaujímavosti z jej súkromia a rodinného života:

 • na svadbe bolo viac ako 160 hostí a to tak zo Slovenska ako aj z Francúzska
 • zaujímavosťou bola prítomnosť francúzskych lyžiarskych hviezd Tessy Wolreyovej a Julien Lizerouxovej
 • svadobná hostina sa odohrala v luxusnom bratislavskom hotely Carlton
 • zaujímavosťou je, že Romain Velez bol istú dobu lyžiarskym trénerom bratov Žampovcov
 • v roku 2018 sa Veronike a Romainovi narodil syn, dostal meno Jules
 • hoci sa aktuálne lyžovaniu už nevenuje, v súkromí hrá golf
 • rodina plánoval najskôr zostať na Slovensku, nakoniec žije vo Francúzsku
 • zaujímavosťou je, že tu s manželom majú reštauráciu

Ako ukazujú aj sociálne siete, najmä Instagram, ktorý Veronika využíva, rodinu si naplno užíva. Lyžovanie jej síce chýba, ale aktuálne sa okrem svojho dieťaťa venuje aj rodinnej firme. Spolu s manželom si na vidieku otvorili reštauráciu, kde Veronika dokonca robí čašníčku a obsluhuje hostí. Okrem toho sa sporadicky venuje komentovaniu.

Zaujímavosti a zaujímavé štatistiky o Veronike Velez-Zuzulovej

Veronika Velez-Zuzulová patrí k lyžiarskym hviezdam, vďaka ktorým sa Slovensko na športovej mape sveta pomerne výrazne zviditeľnilo. Prispeli k tomu aj mnohé štatistické rekordy alebo zaujímavé čísla, ktoré kariéru tejto slalomárky sprevádzali.

Tu sú najzaujímavejšie štatistiky Veroniky-Velez Zuzulovej:

 • už v roku 2002 sa stala juniorskou majsterkou sveta v slalome a to vo veku 18 rokov
 • v poradí Svetového pohára bola dvakrát druhá a dvakrát tretia
 • zúčastnila sa na 4 olympijských hrách, len tesne jej unikla účasť v Soči 2014
 • jej osobný rekord za sezónu je neuveriteľných 626 bodov v slalome
 • dokopy za svoju kariéru nazbierala v Svetovom pohári celkovo 4231 bodov, z toho 3993 v slalome
 • hoci nemá medailu z olympiády alebo Majstrovstiev sveta, v tímovej súťaži pre Slovensko v roku 2017 získala druhé miesto
 • ak ide o olympiádu, jej najlepším umiestnením je 10. miesto vo Vancouveri 2010
 • celkovo stála Veronika-Velez Zuzulová 30 krát na pódiu v individuálnych súťažiach

Ak ide o plat, ten nebol zverejňovaný príliš často, možno aj preto, že v lyžovaní sa nezarába až tak, ako v iných športoch. Bežný plat za sezónu závisel od výsledkov, Zuzulová si dokázala za sezónu zarobiť aj 150 tisíc €. Z tohto pohľadu figurovala medzi najlepšími lyžiarkami sveta, no napríklad Shiffrinová dokázala zarobiť aj 3 krát viac.

Zaujímavý je aj záver jej kariéry. V januári v roku 2018 nastúpila na zimné olympijské hry a po nich sa už nepredstavila ani na Svetovom pohári. Rozlúčku na lyžiach však absolvovala netradične v rámci slalomových pretekov v nemeckom Ofterschwangu. Jej jazda mala uvoľnený a exhibičný charakter a nastúpila oblečená v tradičnom kroji.

Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Veronika_Velez-Zuzulov%C3%A1

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu